postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לא לש"ס, לא לעבודה, לא למרצ ולא לחד"ש

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא לש"ס, לא לעבודה, לא למרצ ולא לחד"ש

נושאים בחירות 2013, פוליטישוק ב 21.10.12 1:06

הני זובידה מסביר בהרחבה למה לא יבחר בש"ס בבחירות הקרובות, ובקצרה למה לא יבחר בעבודה, במרצ ובחד"ש

למה לא אצביע לש"ס בבחירות? ועוד כמה…..

נו לאחר שחיככתם ידיים תתפלאו אבל זה לא מה שאתם חושבים….יש לי כמה סיבות אחרות לעניין.

זוהי מערכת בחירות בעייתית, לרבים מאתנו אין למי להצביע ואלימינציה היא הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מה שמתקרב אלינו. היום אני אתחיל עם ש"ס.

ש"ס היא מפלגה ספרדית-דתית בשמה הרשמי "התאחדות הספרדים העולמית שומרי תורה" – היא מפלגה חרדית ספרדית שמתעלמת לחלוטין מבסיס המצביעים שלה. ואו! אז בואו ונראה למה? לדעתי הבעיה המרכזית של ש"ס היא חוסר היכולת של המזרחים – או בכינויים בעולם החרדי "ספרדים" (לא כאלו שעושים אולה, טיקי טקה וישנים סיאסטה בצהרים) לצאת אל מחוץ לצל האיום והנורא של הישיבות האשכנזיות הליטאיות.

אזכיר כמה עובדות:

 1. אצל היהודים מדינות האיסלם מעולם לא הייתה דתיות חרדית שחורה – די להזכיר את רבה המיתולוגי של יפו הרב אברהם בכר שנהג לנסוע בשבתות למשחקים של מכבי יפו, על הלמברטה האגדתית שלו, ולקח את ילדי יפו למגרש "באסה" היום הוא בלומפילד.
 2. יהודי מדינות האיסלם מעולם לא נסגרו בקהילות חרדיות מנותקות מהעולם הסובב אותן ומיהודים אחרים בארצות מוצאם.
 3. כשהגיעו יהודי מדינות האיסלם הצליחו אנשי הישיבות החרדיות האשכנזיות לפרק אותם מכול מקור כוח כולל הגאונים ה"ספרדים" רמב"ן רמב"ם ועוד.

כל זאת, ועוד פרטים כהנה וכהנה הביאו את השליטה על המפלגות הדתיות, האנטי-ציוניות, שממש מתנגדות לישות החילונית של מדינת ישראל לשליטה של האשכנזים.  שנים הצביעו המזרחים לאותן מפלגות שאט אט השתלטו על הרבנות (זו אגב הייתה תחת שליטה של המפד"ל עם קום המדינה) ועוד מקורות כוח – אולם למרות ההצבעה מעולם לא קיבלו נציג באותן מפלגות.  ש"ס הוקמה לאחר שהבטחה שניתנה לרב ש"ך לשלב מזרחי באגודה לא קוימה והוא נתן את האור הירוק לרב עובדיה להקים מפלגה משלו. ההצלחה הייתה כבירה, 3 מועצות ערים היו ניסוי כלים, ירושלים בני ברק וצפת ומאז הכנסת הפכה למונח שגור בפי אנשי ש"ס.

מצביעיה של ש"ס הם ברובם מזרחים, לאומיים שחזרו בתשובה ובעבר היו מצביעים מסורתיים של הליכוד – בעיקר של חרות.  אלו ביקשו לעצמם חזרה את הגאווה והכבוד שנלקח מהם – ובסלוגן קמפיין אדיר ש"ס שבתה אותם "להחזיר עטרה ליושנה" – אולם במקום זאת ש"ס המשיכה להתרפס בפני ה"אדונים" האשכנזים מהישיבות הליטאיות.  החשש המרכזי היה מנידוי בניהם ובנותיהם של נציגי ומנהיגי ש"ס מהישיבות ומהאולפנות הבכירות. בשל כך, בגדו נציגי ש"ס ומנהיגיה הרוחניים בקהל בוחריהם פעם אחר פעם, דרעי וישי כאחד.

הבגידה הגדולה מכולן, היא הסיפור בעמנואל.  אצל החרדים קל יותר לדבר על אפליה עדתית, שם מתייחסים למזרחים כ"מקקים" "ג'וקים" "שחורים" ועוד כינויים כהנה וכהנה.  בנו של הרב עובדיה יוסף, הרב יעקב יוסף היה היחידי שאזר אומץ ויצא נגד הממסד החרדי האשכנזי ובשל כך נודה ואף הותקף פיזית מספר פעמים. ובש"ס שתיקה! אני כיניתי זאת "שתיקת הכבשים"!

אולם ש"ס המשיכה להתעלם ולבגוד בבוחריה, הדוגמא הקלאסית היא זו של שר השיכון הנוכחי אריאל אטיאס, שביודעין ובשיתוף פעולה בוגד חדשות לבקרים בצרכני הדיור הציבורי ברובם מצביעי ומצביעות ש"ס.  פינויים, מכירת דירות ועוד. נראה כי ש"ס הפכה לכלי שרת בידי האליטה הלבנה לנקות את המדינה מכול אותן קבוצות שהמדינה אינה חפצה ביקרן. ועדיין לא דנתי בגזענות כלפי זרים, למרות שאני מסכים עם ההנחה הבסיסית כי אסור להפיל את כל העול של המהגרים על הפריפריה – אינני מסכים למחנות המעצר בחסות אלי ישי, ויש עוד ומכסת המילים שלי הולכת ומסתיימת…

אז בשל כל אלו כנראה שלא אצביע לש"ס. אולם, לפני אנחת הרווחה עצרו וחישבו, אם אלו התלונות שלי כלפי ש"ס מה מצפה לנו בסקירת המפלגות הבאות, כי ש"ס היא הכי קרובה אלי במובנים רבים….

ויש טיעונים הרבה יותר קצרים לגבי השמאל הישראלי. אותו "שמאל" שבאופן עצוב ופתאטי, חלק מאנשיו מבקשים כעת להתאחד על מנת להפיל את שלטונו של נתניהו, הלא כך? ממש מזכיר את האמירה "עזוב אחי כולנו יהודים!" כשמתווכים על נושאי ביטחון – אגב אמירה שאני ממש שונא. אז הפניה לפני הבחירות לא להפנות ביקורת פנימה לשמאל, אלא להתרכז בביבי היא כמו להגיד בעת מלחמה "אל תפגינו נגד המדינה זו המדינה שלנו והצבא שלנו…" נשמע לכם הגיוני?

אז לכל אלו שמשחררים אויר חם לאטמוספירה לפני שאתם עושים זאת תחשבו לבוא לפריפריה, תפתחו דלתות למזרחים ולהתחיל להיות שמאל אמיתי לא לקראת הבחירות אלא לפני! רוצים לשוחח דברו איתנו בפברואר 2013. עד אז בחייכם שחררו – ואל תשתמשו במילים כמו "וואלה" ו"סבבה" ועוד כי זה ממש מגחיך את הטענות שלכם…. אני עדיין בשלב הרהורים אם אלו הם רשעים או סתם טיפשים….

ואם צריך לפרט אז הנה זה בא:

 1. לא אצביע לעבודה – עם חבורה של אנשים שבראשם עומדת מישהי שתמכה ברון חולדאי ובהתנחלויותאם זה שמאל אני לא שם. בנוסף, הצרוף של מזנבי המחאה שמחאו וצרחו על חולדאי וחברי הקואליציה שלו, שישבו ליד יחימוביץ שתמכה בחולדאי בלהט ציוני פטריוטי – מעניין מה יעשו אותם "מצטרפים חדשים"? האם גם הם יתמכו בחולדאי כשגברת היו"ר תעשה זאת? לא נראה לי שיש שם עמוד שדרה….
 2. לא אצביע לחד"ש – ראש וראשית בשל בחירתה של חד"ש להתעלם מהקול המזרחי ולא להכניס לרשימה מזרחי, וזה אמור להספיק. אולם הם הגדילו והרחיקו אותנו עם ההחלטה המתמיהה שלא לומר טיפשית לגבי איוש הקמפיין שלהם – כנראה שהאמירה שלהם היא לא למזרחים ובתוכם גם לא לקולי.
 3. ולא גם למר"צ התנועה החדשה לא אצביע – התנועה שממשיכה להתעלם מהמזרחים בעקביות – למרות הסלוגן המשובב "הלב שלך בשמאל – נשמה"  – האמת אני לא יודע אם זה מחוסר תשומת לב אבל התוצאה היא בין מעליבה לפאתטית – לדעתי קמפיין זה מתחרה עם קמפיין ה"חמסה" על תחתי הדרוג. אני חושב שמפלגה זו מבזבזת את הפוטנציאל הגלום בה וחבל….

אז מה עושה מזרחי מודע, סוציאליסט/קומוניסט? ובכן אתן/ם מוזמנות/ים לעזור…אולי מצביע ל"עם שלם" של הרב אמסלם? ואולי לא?

בכול מקרה הטורים בשלשה חודשים הבאים יוקדשו אך ורק לבחירות…

הני

לבלוג של הני זובידה – ביקורת ולא בהכרח בונה וניתן לעשות גם לייק לדף הפייסבוק של הבלוג ממש כאן

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

39 תגובות

 1. אמנון :

  תרחיב בבקשה איך מרצ מתעלמת מהמזרחים?
  אני זוכר את חוק הדיור הציבורי, מדיניות כלכלית סוציאליסטית, שיפור החינוך בתקופת יוסי שריד, פעילות למען הנגשת ושיפור התחבורה הציבורית בישראל.
  אבל אתה צודק, הם אמרו "נשמה", צריך לרוץ לרב אמסלם שהיה לו כל כך הרבה עמוד שידרה לצאת כנגד מישהו מהסיעה שלו שאמר שהומואים מביאים רעידות אדמה. או שלא… לפחות הואש לא תמך בחולדאי 🙂

 2. רומנובסקי :

  מדבריך, עושה רושם שאתה מעוניין במפלגה שתייצג את הזעיר-בורגנות ה"מזרחית", אז אני ממליץ לך להצביע למפלגתו של יאיר לפיד. אמנם, מר לפיד טרם הכריז על רשימתו לכנסת, אבל ייתכן שיהיה ברשימה "מזרחי" ואז תוכל להצביע לו בלב שלם. אני ממליץ לעקוב.

 3. עמרי :

  חד"ש עדיין לא בחרה את הרשימה לכנסת- ובכנסת הקודמת השישיה הפותחת כללה שני יהודים- דב חנין ונורית חג'ג'- למרות שחד"ש מקבלת הרבה פחות משליש מהקולות שלה מהציבור היהודי. אף על פי זאת, מתוך אידיאולוגיה שדוגלת בשותפות ערבית-יהודית, נבחרו שני יהודים- גבר אשכנזי ואישה מזרחית.
  ואני לא מבין איך העובדה שמישהי שפרסמה מאמר שנראה מטופש ומתנשא מתנדבת בקמפיין של חד"ש- ואולי אפילו תעבוד בשביל התנועה בבחירות- אמורה להשפיע על מי להצביע. זה הגיוני להיות כזה בררן בנוגע למועמדים של התנועה לכנסת- אבל לגמי מי שעובד/ת ומתנדב/ת במטה הבחירות? עם כל הכבוד, נשמע לי כמו עוד תירוץ מתחמק לא להצביע ל"מפלגה של ערבים".

 4. ק. טוכולסקי :

  ברמה האישית אני בהחלט מעוניין לשמוע איך תצביע.
  מעבר לכך, חבל על הקול המבוזבז שלך אבל היות ואין לך שום נטייה לריאל פוליטיק, שיהיה לך לבריאות. התהיה שלי היא יותר כלפי האתר, האם גם מישהו שהיה קורא להצביע לדעם היה מקבל פה במה?
  להתעלם מהמזרחים? האם אין מזרחים נפגעי סמים כמו אלו שחה"כ ברכה כיו"ר וועדת סמים במחצית הראשונה של כהונת הכנסת הנוכחית טיפל מדי שבוע בבעיותיהם? האם אין מזרחים נכים כמו אלו שחה"כ אילן גיאלון כיו"ר וועדת המשנה לנגישות טיפל לאורך כל הקדנציה בבעיותיהם? האם אין מזרחים מרוויחי שכר מינימום כמו אלו שחה"כ עמיר פרץ נלחם כל העת על העלאתו בשביל מקבלי שכר המינימום? ואלו רק 3 דוגמאות בודדות לעבודתם של חברי הכנסת בעבודה, בחדש ובמרצ בשביל כלל הציבור החלש והמוחלש בישראל שכולל מן הסתם גם מזרחיים. לצערי כשאתה אומר להתעלם מהמזרחיים אתה בעצם אומר יש כאן מפלגות לא גזעניות שפועלות מתוך תפיסה אוניברסאלית ולא פונות למצביעים בשל צבע עורם. אני לדוגמא תומך בפנייה ברוסית למצביעים ממוצא רוסי אבל זה נדרש בעיקר כי יש עוד לא מעט עולים ואפילו בני דור שני שלא מדברים עברית, לא שום סיבה אחרת.
  אז העיוורון הפוליטי שלך הני, מצער ככל שיהיה, היה צפוי ואפשר רק להתנחם בכך שה"דיביזיות" של מי שנוהים להצבע בעקבות קריאותיך דלים והנזק שתעשה לא רב מזה של מצביעי דעם וכנראה אף נמוך פי כמה וכמה משלהם.
  שוב, עצוב ברמה האישית, לא יותר מזה ובאותה הרמה הייתי שמח לשמוע למי אתה הולך להצביע.

 5. ק. טוכולסקי :

  הליכה לבחירות נעשת לא מתוך בחירה בין אידיליות, העבודה מרצ וחדש אינן מפלגות אידיאליות. אני תושב רמת הגולן, זה לא הפריע לי בשתי מערכות הבחירות האחרונות להצביע חדש למרות שאני מתנגד לנסיגה מרמת הגולן ורואה בה חלק ממדינת ישראל. לשיטתך הייתי צריך להצביע איחוד לאומי כי למעט מפלגה זו אין מפלגה אחת בישראל שאני באמת סומך עליה שלא תחזיר לי את הבית למעט האיחוד הלאומי. אבל אני מצביע לפי השקפת העולם הכוללת שלי ואני לא רוצה מדינת ישראל שאינה מדינת רווחה עם הגולן ובלעדיו. אני גם לא רוצה שהכיבוש ימשך בשטחים כי בניגוד לרמת הגולן המשוחררת והמסופחת בשטחים יש כיבוש ואפרטהייד. ואני רוצה איגודים חזקים ועובדים מאורגנים שמועסקים ישיר ואני רוצה מדינת רווחה, עם בריאות , חינוך ורווחה נגישים לכל ובאחריות מלאה של המדינה והפעלתה, ואני רוצה מיסוי פרוגרסיבי גבוה ומיסוי רגרסיבי נמוך ככל האפשר ואני רוצה את הלאמת משאבי הטבע של ישראל ואני רוצה מדיניות סביבתית ירוקה ואחראית ואת כל אלו יתן לי השמאל ולא הימין ולכן למרות הסכנה לבית הצבעתי ואצביע לשמאל. ואם השמאל יהיה בשלטון והוא ינסה להחזיר לי את הבית אני אאבק נגד הענקת הגולן לסוריה בכל אמצעי דמוקרטי אפשרי בדיוק כשם שאני נאבק היום למען זה שמי שרוצה לשנות את המדינה הזו לטובה יצביע הצבעה אחראית בקלפי, כלומר לחדש מרצ או העבודה. ההחלטה להצביע מורכבת מכמה מימדים והסתכלות על הכל דרך הפריזמה של מוצא/עדה/גזע מעוותת את המציאות.

 6. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  טוכולסקי: לשאלתך לגבי האתר, ואם יורשה לי לענות בשם המערכת – כן, נשמח מאוד לפרסם מאמרים של תומכי דע"מ.

 7. ק. טוכולסקי :

  אני אדאג ליידע את ארז וגנר.

 8. א. קוריאל :

  בחירות לכנסת דומות לבחירות אחרות בחיים – של דירה, של רכב ושל עבודה.
  תמיד צריך לבחור מתוך כמה אופציות נתונות, תמיד התקציב לא מספיק למה שאנחנו באמת רוצים, ותמיד-תמיד אין אף אופציה שעונה לכל הדרישות והמאוויים שלנו.
  התוצאה היא שמתפשרים על משהו. הני, אתה מלמד במרכז הבינתחומי בהרצליה למרות שזה מבצר של שלטון ההון והבטחון. מן הסתם היית שמח ללמד באוניברסיטה הישראלית על-שם קרל מארקס, רק שהיא לא קיימת.
  באותה מידה, המפלגה המזרחית הסוציאליסטית עוד לא קמה. אם תקום, סביר שלא תצליח לגייס אפילו את 5,000 הקולות של דע"ם.
  הברירה היא בין התנהגות אזרחית אחראית שבוחרת בין האפשרויות הלא-אידיאליות לבין התנהגות מתפנקת שאומרת "אני לא אצביע עד שלא תהיה מפלגה שעונה בדיוק לדרישות שלי".
  אני מקווה שתבחר נכון.

 9. הני :

  תשובות כלליות:
  1. מעניין איך כל האשכנזים מדברים על דברים טובים שנעשו עבודנו המזרחים על ידי אנשים אחרים – היינו ייצוג לא! על מה אתה מדבר עוזרים לכם אז תשתוק ותגיד תודה. אני לא יודע אבל במקום שממנו אני בא קוראים לזה פטרונות. מעניין אם את אותו הדבר היו אומרים לאישה שהייתה מבקשת ייוצג שווה במפלגה…מה את רוצה אנחנו מקדמים עבורכן חוקים טובים לנשים אז בחייך קחי מה שנותנים לך אחרת נוריד גם אתה…העיקר שאתם נאורים לא גזענים וחלילה וחס לא פטרונים.
  2. רומנובסקי תודה. אבל מזרחיות זה לא מוצא! בדיוק כשם שלא כל אשה היא פמיניסטית כשתבין את זה בו ונמשיך את הדיון….כנראה שגם לקרוא אתה מתקשה היות ורוב המאמר התייחס לש"ס אבל לך תלמד את הסוס לאכול רק מהאבוס….
  3. עמרי גם במרץ התנועה החדשה היה מזרחי – קראו לו אבנר בן זקן שמו אותו מקום 9 אם אני לא טועה ואז הורידו אותו ל-12….לשים שמות זה אחלה, אולם השאלה שאני חושב עליה היא הריאליות של המקום….
  4. טוכולסקי, אני יודע יש בינינו תהום. זה ברור לי מקדמת דנןף אתה חושב אוניברסלי ולא מוכן לראות מה קורה כאן אצלך בבית. אתה מזכיר לי את זה שביתו עולה באש והוא מוציא מרשמלו וגיטרה ואור לפחות נאכל ונשיר….לא! עד שלא תהיה הכרה בנושא הזהותי לא נצליח, תראה אני משתמש בלשון מאוחדת, להעביר את המזרחים לס"ד…
  5. קוריאל, כן, אני מפונק.

 10. דליה :

  הני
  קיננה בי תקווה שגם אתה תהיה בין המועמדים לכנסת באחת המפלגות. לדעתי, אם אתה רוצה לקדם את השקפותיך, עליך להצטרף לאחת המפלגות, להציג מועמדות לכנסת ולקדם ערכיך מבפנים.

 11. הני :

  דליה תודה, אבל המקרה הזה עוד חזון למועד….

 12. א. קוריאל :

  הני, לפחות הסכמנו על משהו.
  אולי זו התחלה..

 13. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  אני, בגדול, מקבל את הביקורת שלך על ארבע המפלגות האלה.
  אלא שמה לעשות, אני צריך לבחור. וכשאני מסתכל על האחרות, ורואה שהאופציות עוד יותר גרועות, אני בוחר מביניהן.

 14. הני :

  הי קוריאל, אני שמח אבל לא יודע על מה הסכמנו? 🙂 אנא הסבר…

  נדב, אני מבין אני לא מציע כלום רק פורט את המערכת בעיניי….זהו טור אישי פוליטי….אני מבין שאתה בוחר את הרעל החלש ביותר…אני פורט את ה"מוות" מכל רעל….

 15. ק. טוכולסקי :

  הבית אכן בוער ואני מחכה עדיין לשמוע לאיזו מפלגה שתכבה אותו אתה ממליץ להצביע.

 16. אייל :

  לק.טוכולסקי- *** נמחק קטע פוגעני ***
  רמת הגולן זה כמו שטחי איו"ש וזה אומר ארץ ישראל!כנראה שנח לך לעשות הפרדה…רוצה למסות יותר תעשירים בשביל מדינת רווחה?תחיליט מאיפה בא הכסף? מה קורה אם מיסוי יתר של עשירים גורם לרבים מהם להעביר את פעילותיהם לחו"ל כולל חברות גדולות כמו טבע אינטל ואחרים כולל עסקים פרטיים שיעברו לחו"ל…מי ישלם כסף ל15% מובטלים במקום 7% כיום..?אתה יודע מה הבעיה שלך ושל דומיך?שכל מה שאתה אומר מתאים לי בתאוריה (באמת!)אבל זה לא יישים!כולל נושא "שלום והחזרת שטחים"..אתה באמת חושב שרב העם ימין כי ארץ ישראל השלמה בראש מעיניו…ברור שלא!רב העם בעד החזרת רב שטחי איו"ש תמורת שלום אמת..אבל רב העם מפוכח בנגוד אליך ויודע שפלסטינים רוצים"קצת" יותר ממה שניתן להם…הם לא מוכנים להכיר במדינת ישראל כמדינת לאום של העם היהודי…הם לעולם לא יוותרו על זכות השיבה…והחינוך אצלם?תמיד יהיה הסתה נגד מדינת ישראל!רוצה להמשיך להיות יפה נפש כדי שתרגיש טוב עם עצמך…בבקשה אם זה עושה לך טוב….

 17. עמרי :

  אני מצטער הני אבל עדיין נראה לי שחד"ש עשתה צעד נכון שבשישיה הראשונה, למרות שאיננה מקבלת קולות יהודים רבים בכלל, לא סתם הייתה מועמדת מזרחית אלה אחת מן המנהיגות של הקשת הדמוקרטית המזרחית- פעילה חברתית שפועלת בדיוק לקדם את העקרונות שבהם אתה דוגל- אבל רצתה לעשות ביחד עם ערבים ושאר היהודים הסוציאליסטים בארץ. לכן ההשוואה עם מרצ לא במקום לא רק כי המועמדת המזרחית של חד"ש ממש לא הייתה במקום ה12 אלה קודם כל כי היא לא באה להתחנף לקיבוצניקים אלה לעמוד על שלה כפעילה מזרחית בשותפות לצד ערבים ואשכנזים- ואני מקווה שפעילים מסורים כמוך יעזרו להשיג את העוד מנדט וחצי של קולות שהיו דרושים בפעם הקודמת בשביל שהיא גם הייתה נכנסת.
  וזה לא ענייני לפסול את חד"ש כי נורית חג'ג' לא נכנסה לכנסת האחרונה כאשר נבחרו רק 4 ח"כים- כי הרי ברור שהם לא יוכלו ליצג את כל הקבוצות. לדוגמא הבדואי והדרוזי הראשונים ברשימה היו במקומות הרבה יותר נמוכים- אז חד"ש מתעלמת מבדואים ודרוזים?

 18. הני :

  אייל, בחייך תגיד מאיפה השטויות האלו? לגבי הגולן לא יודע מה קורט אמר לגבי מיסוי עשירים – תאמין לא מי שלא רוצה שיתחפף! אף אחד לא ילך מכאן הם פשוט מוצצים את לשד דמה של המדינה.
  ולגבי השלום, אתה נשמע כמו פשקויל של ליברמן…עזוב אותך, בחייך רוצה לטעון כאן תביא משהו אינטלגנטי שנוכל להתייחס אליו…

  קורט, אומרים שהחיפזון מהשטן, מה יש חכה כמה חודשים ואולי תדע למי אני מצביע…:-)

  עמרי, זה לגיטימי שאתה חושב כך, אני מתנגד לדעתך! לשים מישהו במקום לא רלוונטי זה טיפשי. בחד"ש סופרים עד 4 ולא יותר, זה מה יש לשים מזרחית במקום 6 לדעתי אומר "שבי שם תראי טוב ותגידי תודה…."
  בדואים ודרוזים הם ערבים – וחד"ש החליטה באופן ברור כמעט 30 שנה לשים במקום היהודי ברשימתה אשכנזי! ועל כך אני מלין….לצערי לא אסייע לחד"ש לקבל את המנדט וחצי…

 19. ק. טוכולסקי :

  אייל, כשנדון בגולן ולא רק בתור דוגמא אני אענה לך על צרור השטויות שאמרת.
  הני לא השארת אופציה שהיא גם שמאלית וגם תעבור את אחוז החסימה אז שיבושם לך ושלאר מי שמחרימים את הבחירות/מצביעים הצבעת מחאה לא קונסטרוקטיבית, למזלנו כולכם שווים בערך מנדט וחצי, אולי שניים, רובם שייכים לירוקה. זה אומר שהיה נחמד אם הייתם מצביעי דעם/הירוקה/מימד/עם שלם/ארץ אחרת מצביעים למפלגה שגם תהיה בכנסת אבל זה לא כזה הפסד אם לא.
  מה לא לעשות זאת תמיד חכמה קטנה, השאלה היא מה כן לעשות. כי ממשלת ביבי הבאה תהיה כזאת שהנוכחית תראה לידה כמו ממשלת המלאכים של גן העדן הסוציאליסטי.

 20. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  מה זה מזרחיות?
  אולי לפי הגדרתך הני, יש בכלל אשכנזים שהם מזרחייים (כמו שיש גברים פמינסטים ונשים לא פמיניסטיות)?

  אולי אני חלק מהקטגוריה הזאת של המזרחיים ורק תודעה כוזבת, או אי הבנת המושג מעוורים את עיני?

  לגבי הבנה מה זה מיעוט, נראה לי מכל מה שקראתי ממך, שבזה אתה לא ממש מבין, כי את השייכות הזאת שלי אי אפשר לטשטש בתודעה כוזבת. אבל נעזוב את זה – מה זו מזרחיות?

 21. עמרי :

  אז צ'ארלי ביטון היה אשכנזי?
  אם אתה מדבר על ייצוג בכנסת אז אחרי שביטון עזב היו שני ח"כים יהודים- תמר גוג'נסקי ודב חנין- ושניהם מהח"כים הטובים ביותר שהיו בהיסטוריה של ישראל. אז נכון, מתוך שניים זה גבר אשכנזי ואישה אשכנזית- ולא נגיד מזרחים, הומואים, אתיופים או רוסים- כולם קבוצות שבאמת ראויות לייצוג. ואף על פי זאת, בחד"ש ניתן מקום למנהיגה מהקשת הדמוקרטית המזרחית ולא לאיזה "מזרחי מחמד" כמו הנציגים הערבים במפלגות הציוניות.
  תראה, אולי באמת חד"ש לא נותנת כובד ראש למאבק המזרחי כמו שמתאים למסורת שלה כתנועה שהוקמה בין השאר על ידי הפנתרים השחורים. אבל לטעון שהיא מדירה מזרחים כמו מפלגות שמאל אחרות זה אבסורד. אתה חושב שנורית חג'ג' הייתה צריכה להיות במקום יותר גבוהה ברשימה של חד"ש? אז אחלה- בנובמבר צירים מכל הסניפים שלחד"ש יבחרו את הרשימה לכנסת הבאה ואתה מוזמן לבוא ולהיות פעיל כדאי להביע את דעותך.

  ודרך אגב- עם אתה כבר דוגל בפוליטיקת זהויות, הייתי מצפה ממך לכבד את התחושה של דרוזים, בדואים, מוסלמים, נוצרים, תושבי הגליל, תושבי המשולש וכו'- ולהבין שהחברה הערבית-פלסטינית בארץ מורכבת ממגוון של קהילות אשר רוצות ייצוג פוליטי. אבל מה לעשות, עם המספר המועט של המנדטים של חד"ש אי אפשר להכניס את כולם לכנסת, לפחות לא כשגם דוגלים בייצוג לשני הלאומים בארץ.

 22. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  עוד שאלה
  לא ברור לי איך מתחברת פוליטיקה של זהויות עם מישהו שמגדיר עצמו
  סוציאליסט/ קומוניסט.

  ובהקשר לשאלה הקודמת על מושג ה"מזרחיות" כפי שאתה מגדיר אותו, הרי שבקריאה נוספת נראה שאתה מזגזג בין הגדרות חמקמקות.

  אבל אתה בוודאי תפנה אותי טוט סוויט לחומר מלומד, ואולי אחכים (אם וואלה וסבבה אסור, יש מגבלה על צרפתית, או שזה בסדר -:) ?)

  בינתיים קשה להבין מה אתה אומר – מצד אחד מזרחיות זה לא מוצא, ומצד שני כל הדוגמאות שלך הן מבוססות מוצא.
  אשמח לקבל דוגמא ל"מזרחי" לפי הגדרתך שאיננו כזה לפי המוצא, זה יכול להבהיר חלק גדול מהסוגיה. (אלא אם המוצא הוא בכל זאת תנאי הכרחי, ואז צריך לאמר שמזרחיות זה לא *רק* מוצא!).

 23. אמנון :

  אני לא מבין, אם מזרחיות זה לא מוצא עבורך ואתה מדבר בעצם על אג'נדה ולא על פרסונה(כמו אישה לא פמינסטית אל מול גבר פמינסט), אז איפה מגיע בדיוק הפטרונות האשכנזית?
  הרי מפלגות השמאל הן בדיוק אותן המפלגות שמקדמות את האג'נדה הזאת, ופועלות למען השכבות המוחלשות, לא מתוך פטרונות אלא מתוך תפיסת עולם אידאולוגית סוציאליסטית.
  אני חושב שאתה קצת מבולבל ומאוכזב כי מצד אחד אתה כן מחפש את הייצוג הפרסונאלי המזרחי, ומצד שני הייצוג הזה פועל לרעתך ולרעת האג'נדה שלך ברוב המקרים, בטח במקרה של ש"ס(שלהזכירך חברה בכל קואליציה כבר כ-20 שנה,מלבד אחת, והגיעה להישגים מאוד מרשימים בתחומים בהם היא בחרה להשקיע. תנחש במה היא לא בחרה להשקיע, ותנחש שוב מי כן…)

 24. דניאל קלטי :

  אוקיי, אז הנה מה שיש לי לומר לך:

  בנגע למפלגת-האֲבוּדָה – צודק לחלוטין!! שלי הסתחבקה עם החולדה, נקודה. אי-לכך ובהתאם לזאת, כל המצביע "עבודה" = תומך בחולדה ובחבריו = בוגד במחאה וגמרנו.
  מחרידני, שלאחר כל מה שקרה וכל מה שאירע (ואני מדבר כאחד מ-89 עצורי ליל-הזוועות, אחד מאלה שנכלאו ב"לאומי"), *מישהו*, בכלל, מסוגל לשקול הצבעה לטינופת ההיא, שהסתחבקה עם החולדה, שנייה ורבע לאחר פינוי מאהל-התקווה – ולא התנערה ממנו, אפילו אחרי הסופ"ש השחור, ביוני האחרון (כאשר מר"צ התעשתה, סוף-כל-סוף, ועשתה זאת). אוה ועל התמיכה בהתנחבלויות, או על האמירה המטומטמת, ש"עישון פאסיבי לא מזיק" (שזה, בעיניי, באותה רמת פיגור שכלי, של הרפובליקקי המטומטם ההוא, מ"נשים אינן נכנסות להריון, כתוצאה מאונס – הנה, מחקר אמין של הכנסיה, מן המאה ה-13!!" ועל תמיכתה הנלהבת, במפטמי-האווזים ימח-שמם (ונגד פעילי ההגנה על בע"ח מ"אנונימוס"), עדיין לא דיברתי.

  מסכים איתך, כמובן, גם בנגע לנטייה הסטאליניסטית, להוציא אל-מחוץ-לחוק, כל ביקורת פנימית שהיא, ברגע שביבי והעפתו, מוטלים על הכף. אני עוד זוכר טוב-טוב, כיצד סתמו לי כל פעילי "שלום עכשיו", מר"צ וחד"ש את הפה, ב-1997, כשאמרתי, שהברח, יהיה אסון… "הוא הסיכוי היחיד שלנו נגד ביבי, אז שתוק!!!" היתה תגובתם אז… כמובן, ב-2000, כבר כולם (כמעט) הודו, בפה מלא, שצדקתי לחלוטין.

  יחד-עם-זאת, בנגע למר"צ….נו בחיאת, אם כל הבעיה שלך איתם, היא בחירת ססמא אהבלה, אז יש לי חדשות בשבילך: *אין* לך בעיה איתם. באמת, התייחס לעיקר, לא לטפל!! גם לי, יש בעיה עם מר"צ, אבל היא עניינית ונוראה: שתיקתם הטוטאלית, לאחר השתוללותם המזוויעה, של בריוני קיבוץ יקום (השתוללות, שכמעט-כמעט עלתה, בחייהן של מספר פעילות-מחאה, ב"מגדל הצדק" שהוחרב). כי – ככה זאת מר"צ: עושים דבר אחד טוב (ניצבים לצידנו, לאחר אירועי הסופ"ש השחור ומתנערים מן החולדה) = חייבים ומוכרחים, לחלוטין, "לפצות" על כך, בדבר רע… מפלגה מטומטמת, אין מה לדבר. אינשאללה יעלמו כבר.

  כעת, בנגע לש"ס – זוהי המפלגה הקסנופובית, ההומופובית, הכהניסטית והפשיסטית ביותר, אולי, בכנסת – בתחרות *קשה*, עם "האיחוד הכהניסטי", של בן-ארי וחבריו ועם "ישראל גזענתנו", של ליברמן. באותו מחנה רווי-שנאה, לכל מי, שאינו בדיוק הם. מפלגת ההסתה הגזענית וההומופובית, של כנסת ישראל. בכל חברה נאורה, כבר *מזמן* היו מוציאים אותם, אל מחוץ-לחוק – כי אין שום הבדל, למעשה, בינם, לבין הניאו-נאצים של גרמניה. שום הבדל שהוא בכלל.

  ואילו חד"ש… שוב: יש סיבות להיות נגדם, מלבד השאלה (הגזענית!!), מאיזה מוצא, בדיוק, כל אחד ממועמדיהם (ואגב: עוד מנדט אחד ב-2009, והיתה ח"כית מזרחית; סתם, הערת-אגב). עזוב אותך מן הגזענות הזאת, היא מוציאה אותך רע.

  יחד-עם-זאת – נו, בסדר, חייבים להצביע, אי-הצבעה = הצבעה לרשימה שלא נכנסה = פתק לבן = תמיכה, למעשה, בביבי ובליברמן… נו שוין. אז למי?

  אישית, אני עם טיבי. כמעט סופית. או איתו – או עם בל"ד. כי אין שום "צדק חברתי", בגזענות ובאפארטהייד ולפיכך, הדרך היפה, לצדק חברתי לכולם, עוברת דרך מדינה סוציאליסטית ושוויונית אחת לכל, בין הים לירדן.

 25. דניאל קלטי :

  אוה ואמסלם תומך בהתנחבלויות; תבדוק באינטרנט.

 26. דניאל קלטי :

  אוה ולאחר קריאת עוד כמה מן התגובות: בא לי להקיא מן הגזענות שלך, נקודה.

 27. הני :

  הי מצטער על העיכוב, מועד להגשת קרן מלגות לאומית….
  אז הנה טלגרפית, ושוב סליחה.
  1. חימום סלולר, כן סליחה, לא רק מוצא…כתבתי זאת כל כך הרבה פעמים…טעות התפלק….מזרחי/ת זה לא רק מוצא…כבר מימי הפנתרים זה היה ברור שהרי אני לא חושב שחיים הנגבי היה מזרחי אבל לקח חלק פעיל בהתנגדות. גם כיום יש הרבה מזרחים שלא כל כך מודעים…יותר יש בכתיבה אקדמית אבל לא אפנה כי ביקשת שלא – בסורעה….
  2. עמרי התייחסתי לצ'ארלי בפייסבוק וגם בבלוג…אני מכבד כל זהות ובעד ייצוג לכולן, ל חושב שצריך לייצג מישהו….אולם אם נחשוב על זה מלבד נשים המזרחים הם קבוצת הזהות שמהווה רוב במדינת ישראל – ועדיין אני צריך להסביר את זה…בעיה….אם חד"ש רוצה לייצר זהות לא יכול להיות שבמשך 7 קדנציות יהיו רק יהודים אשכנזים חלק ממנה טובים ככול שיהיו – וגם על הטיב אני חלוק איתך!
  3. אמנון, אני חושב שהבנתי אותך, ותשובתי היא שוב לא רוצה שיעשו עבורי אלא שיתנו לי מקום לעשות עבור עצמי, לא אני כהני, אלא כקבוצה שאני חלק ממנה….
  4. קלטי אתה צודק, אני גזען, שהרי בסוף תמיד זה מתהפך למצב זה….חבל על שלשת התגובות ראיתי את זה מהתגובה הראשונה, ממך גיבור הפגנות ישראל….
  ולסיום עוד בקטנה, שהרי אין דיכוי עדתי בישראל…תהנו:
  http://www.haaretz.co.il/news/health/1.1846532

 28. דני זמיר :

  למערכת האתר

  אני חושב שלא ראוי שתשאירו את תגובה 24 שחלק מהותי ועיקיר בה הוא קללות וניבול פה.
  ביקורת, חריפה כלל שתהיה, וטיעונים, מופרכים ככל שיהיו- לגיטימיים כל עוד הם מנוסחים בשפה המאפשרת דיון. לא לגיטימי לאפשר פרסום גידופים לשמם ונטולי כל קשר לביקורת, במיוחד אם אין כוונה להפוך את האתר לטוקבקייה משולחת רסן וגבולות של כבוד הדדי איש לרעהו.

  *** פסילת התגובה הזו אכן נשקלה – בשל הטעמים האלה – ותודה לדני ***

  לגופם של דבריו של הני אני חושב שהוא צודק בהעלאת התחושה שאין ייצוג מספק ליהודים שמשפחותיהם הגיעו מארצות האיסלאם ובמיוחד מצפון אפריקה במפלגות המרכזיות במיוחד בשמאל לגווניו. מאחר ואני מתנגד לפרמיימריס וחושב שועדה מסדרת נרחבת עדיפה, אני חושב שיש כאן נימוק נוסף מדוע שיטת הועדה המסדרת עדיפה על הפריימריס שנותנים עדיפות מובנית ל"חבר מביא חבר", ומאחר ורוב החברים הכירו כבר קודם בחממה של ביה"ס שנת השירות והצבא- הדרך לכניסה מתקנת של הייצוג העדתי לא מתרחשת.
  לראייה: דלות המועמדים החדשים ממשפחות שמקורן בארצות האיסלאם.

 29. הני :

  דני אני לא חושב שכדאי לצנזר או למחוק תגובות הן בעיקר מעידות על הכותב ולא על האתר או כל דבר אחר.

  ולנושא, רק שתדע מהשוואה בין שיטות בחירה מוקדמות שונות מצאו כי זה לא משנה מה או איך בוחרים השאלה היא המאגר המקדמי לבחירה ועד שלאנשנה שם את המאגר לא יקרה כולם לראייה האקדמיה הישראלית בה יש וועדות חיפוש רחבות ועדיין מזרחים מהווים רק 6% מכלל הסגל האקדמי בעוד אשכנזים מככבים שם עם 92%….

 30. דני זמיר :

  נכון, ונראה לי שהסיבה לכך היא הרשת החברתית וההכרות המוקדמת של האנשים. מהבחינה הזאת לעבודה יש יתרון מסויים משום שחלק ניכר מפעילי ההסתדרות שצומחים אחרי זה למעורבות פוליטית מפלגתית בעבודה באים בדיוק מהקהל שלא גדל בבית הצימוח האשכנזי המסורתי (קיבוץ/מושב/יישוב קהילתי/שכונה צפונית- שנת יג/תנועת נוער- יחידה ייחודית/נחל- אקדמיה) , אלא ממסלול עם בולטות יתר של בני ועולי ארצות האיסלאם.

 31. הני :

  דני, אני לא מסכים לגבי העבודה, משום שהמעבר לפוליטיקה הארצית מלא בחסמי כניסה שלא נותנים לפעילים המזרחים להגיע לשם….שים לב גם אלו השגיעו נעשה להם ממש "חיסול פוליטי" לפני בחירות ראה מקרה פואד…ראה מה שעשו לעמיר לאחר הבחירות ובמהלך הפריימריז….הרשתות עובדות וככול שאתה עולה מעלה הן הופכות להיות ליותר צפופות ויותר הומוגניות….

 32. דני זמיר :

  לצערי אתה צודק. מבחינתי כחבר בעבודה זאת צרה צרורה שאין לה שום פתרון משביע רצון כרגע בשיטת הפריימריז הקיימת.

 33. הני :

  רגע זה יקח לי קצת זמן להבין ולעכל, דני אתה מסכים איתי?!?!?!!?
  אבל ברצינות אנחנו באמת בצרה צרורה…..

 34. דני זמיר :

  תאר לך לאן התדרדרתי… (חוץ מזה שאני יודע שזה הכי מעצבן אותך שמסכימים איתך)….

 35. הני :

  דני סופסןף עלית עלי….בחייך תמצא משהו לויכוח בבקשה…:-)
  אחלה יום
  הני

 36. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  מה פירוש ביקשתי שלא?
  אדרבא, באמת לא ברור מהי המזרחיות שאתה מדבר עליה, ובהחלט רצוי הפניות להסברים מסודרים ואף בסורעה, הרי אתה לא אמור להתחיל לחפש עכשיו חומר?

 37. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  בקשר לייצוג, דרך אגב – חשוב הנתונים המדויקים, כי במפד"ל למשל, מפלגה דתית מתונה בעבר, היה דווקא יצוג בולט ל"מזרחיים" (בפעילות הפוליטית לא כל כך במערכות החינוך). כתוב בסוגריים כי לפי הדוגמאות שלמעלה גם יוצאי הבלקן ותורכיה שייכים לקטגוריה וזה משנה את התמונה.
  יש גם נישואים בין העדות וחצאים ורביעים וכו'.

  אבל אם רוצים ללכת באופן פשטני סכמתי – אז מרץ צריכה להיפסל בגלל העדפת ביילין על רן כהן. האמנם זה נימוק? בעיני כן אבל לא בגלל המוצא של שני המועמדים.

 38. לקסי :

  בנימה אישית,
  התגובות 29 – 35 "עשו לי טוב על הנשמה"… 🙂
  מה גם שאני מסכים עם התכנים, לא רק עם ה"שלוםבית"

 39. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  שלמה מעוז מצטרף לליכוד "עם כל הכבוד לכחלון אני מקצוען".
  http://www.themarker.com/news/politics/1.1851119

  לא מזמן עמד המקצוען מול המצלמה של "לילה כלכלי" וירה בצרורות רעיונות אלטרנטיביים לצמצום הגרעון התקציבי במקום העלאת המיסים הרגרסיבית של נתניהו.
  הצעות מהסוג הזה נשמעו ממנו גם קודם לכן במספר הזדמנויות.

  שלמה מעוז מציג עצמו כבעל תודעה מזרחית לא פחות מזובידה, או כחלון (האחרון, לפי כל הסימנים, פרש בגלל החיבור הליברביביאני).

  ונשאלות השאלות:
  – האם תודעה מזרחית הולכת גם עם סוציאליזם וגם עם קפיטליזם?
  – מה ההבדל בין תביעה אוניברסאלית לשויון ביציגות, לבין תביעה פרטיקולרית לשוויון בנציגות לנשים/ מזרחיים, ערבים…
  האם יתכן שפלוני ידבוק בערך הנציגות השווה למזרחיים אבל יכפור בערך נציגות שווה לנשים/ ערבים… ויחשב לבעל תודעה מזרחית?
  – האם מזרחיות בהגדרתה היא יחס מתון ובלתי קיצוני לכל שאלה אנושית? (כך עשוי להשתמע מפתיחת המאמר). אם זה כך, מה עושה מעוז עם ליברמן?

  אז מה זה מזרחיות ובמה שונה/דומה המזרחיות של מעוז למזרחיות של זובידה. (חשוב או לא חשוב שההסטוריה האישית של מעוז לא עוברת בעוני, הדרה וכו'?).

  – האם יתכן שהמסקנה של זובידה תוביל אותו בסוף להמליץ על הצבעה לליכוד?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.