postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות 2013: מיער אורנים לחורש ים תיכוני

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2013: מיער אורנים לחורש ים תיכוני

נושאים בחירות 2013, דעות, פוליטי ב 16.10.12 6:05

משל פוליטי

מאת דודו רוטמן

האורן הוא עץ מרשים מאוד. הוא צומח לגובה די בקלות, בחיפוש אחר האור. הוא מצל על סביבותיו, וקל להיקלט כמעט בכל אדמה ובכל אקלים. הסברה כיום היא שכל האורנים שבהם נתמלאה ארצנו נשתלו בה בידי אדם במאות השנים האחרונות (אגב, בניגוד לסברה – רובם בידי הבריטים ולא בידי קק"ל). יש עוד כמה תכונות לאורן – הוא למשל לא יכול לסבול מסביבו כמעט שום צמח שלא יוצא ממנו. לרוב אלה אורנים כמותו שבקעו מהזרעים שבאצטרובליו וחסו בצילו, לעתים אלה פטריות הניזונות ממנו. שאר הצמחים פשוט נחנקים מבעד למעטה המחטים שהוא משיר מתוך חשש (כנראה מוצדק, על פי ניסיונות אבולוציוניים קדומים שטבועים בו) שכל צמח אחר שלא צומח ממנו לא רק שלא יסייע לו אלא מהווה מתחרה פוטנציאלי שלו על משאבים – מזון, מים ואור. וכך אורן אחד הופך לחורשת אורנים ולעתים אפילו ליער.

אבל יש עוד תכונה שנובעת מהתנהגות זו של האורן – יער אורנים, כפי שכולנו יודעים, הוא אחת מפצצות הזמן המסוכנות ביותר. השריפה היא מנגנון ההתחדשות היחידי של האורן – אותן המחטים, שנוצרו באופן אטי מהתפרקות שמקורה בביבי השרף של האורן, הן מצע אידיאלי לשריפות מכלות. הכיליון האלים הזה מאפשר מדי פעם, למעשה הוא הדרך היחידה, לזרעי האורנים החנוקים מבעד למעטה המחטני לנבוט.

אל מול יערות האורנים, ישנו החורש הים תיכוני, שכשמו כן הוא – נולד באזורינו וממלא את ארצנו באופן טבעי (כשאויבו העיקרי – האדם לא מכלה אותו). כאן מדובר בהתנהגות עצית וצמחית אחרת לגמרי – זהו סבך שמקורו בסדרה ארוכה מאוד של מיני עצים ושיחים, די נמוכים בדרך כלל (עד ארבעה מטרים) שכולם נשענים אלה על אלה, מטפסים אלה על אלה וניזונים אלה מאלה. שורשיהם מפותחים, עליהם אידיאליים לאקלים החם ונושרים בקיץ. בתנאי לחות קיצוניים ונדירים, שקורים במקומות שונים פעם בכמה עשורים, הם עשויים להתפתח ליערות ענק, כמו אלה שהיו כאן עד לא מזמן בשרון למשל. ובכל מקרה, במקום התחדשות המבוססת על כליה, החורש הים תיכוני פשוט מתעקש לשמור על כל המגוון המצוי בו. זה הופך אותו ליציב מאוד יחסית. משתקם במהירות משריפות, גם גדולות, וגם מנזקי אדם אחרים – כריתות ורעייה, ובעיקר מכסה שטחי טבע גדולים.

לפני כמה שנים שמעתי את הרב מיכאל מלכיאור, מגדולי החכמים שמהלכים בינינו אומר משהו כמו "חלקנו מאמינים בתחיית המתים, לכן אנחנו במפלגת העבודה". אי אפשר שלא להעריץ את מנהיגת מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ, על האקט הזה שהיא עשתה ועושה, אקט על-אנושי של "תחיית מתים". לקחת גוויה עם שמונה חברי כנסת שכבר חושבים על "היום שאחרי" ולהפוך אותה למפלגה השנייה בגודלה זה מעשה שלא ייאמן. שלי יחימוביץ היא פוליטיקאית בחסד עליון ובעיקר אידיאולוגית אמיתית שאנחנו צריכים להיות גאים בכך שמנהיגה אותנו. כותב זאת, כידוע, מישהו שלא תמך בה בבחירות האחרונות לראשות המפלגה (ומעולם לא הפסיק להעריך אותה).

אבל עם האוכל בא התיאבון. אנחנו לא מסתפקים עוד בתחיית המתים של המפלגה. אנחנו לא מוכנים להסתפק בלהיות המפלגה השנייה בחשיבותה ובגודלה. המפלגה הזאת צריכה לחזור להיות מפלגת השלטון וראש המפלגה שלנו צריכה להיות ראש הממשלה.

לשם כך, מפלגה מתחדשת צריכה לבחור – האם היא בוחרת לצמוח (שוב) כמו יער אורנים, שכל עציו דומים זה לזה ודליקים באותה המידה, גם אם חלקם צומחים לגבהים, או להמציא עצמה מחדש כחורש ים תיכוני, שבו מסוגלים לצמוח עצים שונים זה לצד זה ולסייע בחיזוק השורשים ובהרחבתם, משהו שחשוב לא פחות מהצמיחה לגובה. וכן, מי שאחראית על כך, לטוב ולרע, היא יו"ר המפלגה. בידה הכוח להקים את הנבחרת המגוונת, הנכונה, השורשית. שמשלבת את האלונים עם האלות, את הקטלב עם הזית. שמזינה וניזונה, שיודעת שיתוף פעולה מהו.מנהיגות לא צריכה לפחד מקולות אחרים בסביבתה, אלא לחזקם. לא צריכה לזכור את הפחדים האבולוציוניים הטבועים בה מדברי ימי ההיסטוריה המפלגתית של חיסולי המנהיגים ועיכולם הסדרתי, אלא לזכור את העוצמות שהצמיחו שיתופי פעולה בין יריבים.

אז בתקופה זו של פריימריז, בין קואליציות אד הוק לרשימות חיסול, בין דילים לחבירות, בין חישובים לטווח קצר לחישובים לטווח ארוך. בואו נבנה מפלגה שהיא חורש ים תיכוני, ולא יער אורנים.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

17 תגובות

 1. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  כמי שכמעט הלך לו הבית בגלל האופי של האורן (והעדר טיפול מתאים מצד בני אדם, ויש טיפול כזה) קשה לי להחליט מה חשוב יותר, המשל או הנמשל.
  במחשבה שניה – הא בהא תליא.

  אם שלי יחימוביץ באמת רוצה להנהיג מפלגה ממשית ולא וירטואלית (שזה מה שיש כרגע, שלא נתבלבל), היא צריכה כנראה לעשות סוג של מעבר מ"אני" לאנחנו, מחשיבה אופוזיציונית לחשיבה פוזיציונית.

  מפלגת העבודה להזכירנו רצה עכשיו לבחירות לכנסת אבל יש לה, בצורות כאלה ואחרות (משונות יותר משונות פחות) גם נציגים ברשויות המקומיות.

  אני בינתיים לא רואה מזה כלום.

 2. דודו רוטמן :

  משתמשת, אבל זה בדיוק התפקיד שלנו…

 3. דליה :

  משתמשת סולר, שלי מדברת "אנחנו". הרי היא כתבה ספר בשם זה.

 4. לקסי :

  מחממת בסולר בשימוש אנונימי,
  בעוד כשנה הבחירות לרשויות המקומיות. המשמעות היא שמטות הבחירות לכנסת ימשיכו לפעול רצוף במשך השנה הקרובה.
  נא להצטייד בנשימה ארוכה.

 5. לקסי :

  דודו – היו זמנים..,
  לפני שנים כתב מישהו (איני זוכר מי), כמדומני ב"דבר", שהשתמש בדימוי הארנים שתחת נופם שום דבר אינו צומח. הוא השווה אותם לאלונים שמאפשרים לכל לצמוח.
  במאמר ההוא נקשרו הדברים לחוסר הבטחון של מנהיגים "אורנים" ולבטחון העצמי של ה"אלונים". אולי זה היה קשור גם לויכוח שבין יגאל אלון למנהיגים אחרים אז.

 6. דודו רוטמן :

  לקסי, נשבע לך שלא הכרתי את המאמר ההוא מ"דבר"… אגב, אלון הוא כמובן עץ חורש ים תיכוני טיפוסי.

 7. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  אם במשלים –
  שאלתי מאן דהוא מאיפה באה המנטרה הקובעת ששלי תשב בממשלה של נתניהו, והתשובה היתה – מהרשויות המקומיות.
  והנה בא משל האורן והזכיר לי נשכחות וחיבר לי חיבורים.
  שם בנקודת הקשר נמצא האיש הקטנה, שכפסע בינו לבין כליון ביתו אם לא גופו, והזלזול תהומי – לפני ואחרי השרפה בכרמל.
  שם, ברשויות המקומיות נחתכים לא פעם דיני נפשות, והשאלה היא האם באיזשהו מקום פרש נציג עבודה מהסימביוזה המוזרה שלו עם הליכוד ברשות המקומית, כחלק מתהליך ההתחדשות ווהתנקות שהמפלגה הזאת עוברת?

 8. דליה :

  משתמשת סולר, בימים אלה נערכות בחירות פנימיות למועצות המחוזות השונים. להן יהיה קשר עם הרשויות המקומיות. תוצאות הבחירות הללו יביאו להתחדשות ולהתנקות גם ברשויות המקומיות.

 9. דודו רוטמן :

  טוב דליה, על אלה דיברנו. האם בהתחדשות בנוסח אורנים עסקינן או עצי חורש(; (ובהחלט הדימוי הזה מתחיל למצות את עצמו…)

 10. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  דליה,
  מה זה מועצות המחוזות?
  לא היו כבר בחירות כאלה?
  מה זה בימים אלה?
  איך זה לא יצאה קריאה לאנשים להגיש מועמדויות כפי שהיה בבחירות לועידה ולעוד משהו שחשבתי שהיה מועצות מחוזיות ומסתבר שהיה משהו אחר….. (?)

  ואולי הכוונה לזה?
  "ביום שני, ה-22.10.2012, בין השעות 8:00 ל-20:00, יתקיימו בחירות לבחירת מזכירי הסניפים והמחוזות". (מתוך אתר העבודה).

  דודו, דימוי ממוצה או לא, העיקר הוא בנמשל לא?

 11. דודו רוטמן :

  אכן.

 12. מיכאל לינדנבאום :

  נכתב:". המפלגה הזאת צריכה לחזור להיות מפלגת השלטון וראש המפלגה שלנו צריכה להיות ראש הממשלה."
  לפי נסיון 35 השנים האחרונות ,ה"חורש הים תיכוני" אינו אלא סופרמרקט,המכסה על ערוות שיתוף הפעולה עם הימין המפריטני והתאצ'ריסטי,דוגמת פרס או רבין,או ברק.
  "הסימביוזה המוזרה של העבודה עם הליכוד ברשות המקומית" כדברי המשתמש האנונימי ,חייבת להיפסק גם ברמת השלטון המרכזי.

  ראש ממשלה,בודאי, אבל לא חלילה תחליף ביבי.

 13. דודו רוטמן :

  מיכאל, אני האחרון שאטען בזכות כיסויים שכאלה. אבל בהחלט אין שום קשר בין השניים. רבין ופרס הם דוגמה טובה. הרי הבדלים אידאולוגיים עמוקים לא היו ביניהם. להפך, נראה היה שעמדתו של האחד בכל נושא, במשך שנים, נגזרה על פי עמדתו של היריב. הבעיה הייתה שכל אחד מהם, בהתנהלותו ראה ביריבו גורם שצריך לחסל אותו. לא מטעמים אידאולוגיים, אלא פשוט מפני שהוא הרגיש שהוא מאיים על מנהיגותו. ברגעים שהם הצליחו לא לנהוג כך הם עשו דברים חשובים. ברק מעולם לא חדל להיות "אורן" עד ששרף בעצמו את היער.
  אגב מיכאל, סתם מסקרנות, כי ראיתי כמה פעמים התבטאויות שלך בנושא ויש לך משנה שמעניין אותי להעמיק בה, אם לא ברק, לא פרס, לא רבין, אז איזה ממנהיגי העבודה אי פעם לא היה מנהל "סופרמרקט"? בן גוריון? אשכול? גולדה?

  ולחברים מהמערכת – אצלי (משתמש כרום) נעלם הסימון של "התראה על תגובות", יש מצב להחזיר אותו?

 14. מיכאל לינדנבאום :

  המישנה שלי פשוטה לחלוטין.
  כל מי ששיתף פעולה עם הליכוד מאז 1977 בשבירת העבודה המאורגנת ,בפשע המאורגן הפוליטי של ההפרטה,(כל הפרטה של נכסי ציבור,משאבי טבע,תשתיות(חשמל,מים למשל,או משאבי ים-המלח) עסקים ממשלתיים והסתדרותיים והם "פרות מזומנים"("בזק",חברת "פז" למשל).
  פועל יוצא של דברי,הם כמובן המשת"פים של הפרטת המדינה והשירותים הציבוריים.
  כשבוזזים-מפריטים לידי כמה טייקונים את כל מקורות ההכנסה הכלכליים,ברור ש"אין כסף" לממן את מדינת הרווחה.
  כל המשת"פים האלה אין להם מקום בעבודה.

  עד 1977 ,אכן היה סופרמרקט ,אך רוב הכלכלה נשארה בשליטת מפא"י,עם בטחון תעסוקתי,בטחון פנסיוני ,דיור זול,ורפואה ציבורית מתקדמת.
  אי אפשר כלל להשוות את הסופרמרקט טרום אסון
  1977 למשת"פי ההפרטה של מנהיגי הסופרמרקט אחרי 1977 .

 15. דודו רוטמן :

  אה אוקי, הבנתי. אכן משנה פשוטה, גם אם לא מוסכמת עלי.

 16. מיכאל לינדנבאום :

  יפה,
  פעם דיברו על סופרמרקט,והיום על חורש ים תיכוני.
  הכינויים השתנו ,המהות נשארה.

 17. דודו רוטמן :

  מיכאל, אם כך המשמעות היא שכל פוליטיקאי/ת שהיה שותף לעשייה בשלשים וחמש השנים האחרונות פסול בעיניך? ואתה תתמוך רק בכאלה שלא היו שותפים בעשייה כזאת? כלומר בפוליטיקאים חדשים? האם זאת המשמעות של הטענות שלך?
  וגם – האם יש פוליטיקאי במפלגה שתומך בהלאמת "פז"? כי אם יש הייתי גם אני שמח לתמוך בו (באמת).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.