postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חדירת המל"ט – האם שמי ישראל מוגנים?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חדירת המל"ט – האם שמי ישראל מוגנים?

נושאים איכות השלטון, דעות, מדיני-בטחוני ב 16.10.12 5:40

חדירת המל"ט לשטחי ישראל חשפה בעיות חמורות שיש לטפל בהן כדי שלא נופתע פעם נוספת

מאת מנחם לוריא

ביום שבת השישה באוקטובר 1973 פרצה מלחמת יום הכיפורים והוכיחה לצה"ל ולכל אזרחי ישראל מהו מחיר היוהרה.

שלושים ותשע שנים אחר כך, ביום שבת האחרון, במשך כעשרים דקות, טס באין מפריע כלי טייס בלתי מאויש בשמי דרום ישראל עד שיורט, בדרום הר חברון, על ידי מטוס "סופה" של חיל האוויר.

לאחר הטפיחות על השכם והיירוט המוצלח החל שלב ההסברים, או התירוצים. להסברים ההרואיים של דוברי הצבא הצטרפו ראשי מערכת הביטחון והממשלה, והתפארו בשמיה הסגורים של מדינת ישראל. האם אלה פני הדברים?

לפי דוברי הצבא, כלי הטייס הבלתי מאויש המריא מלבנון, טס מערבה אל עבר הים ,הרחק מחופי ישראל, הדרים קרוב למאה קילומטרים דרומה, וחזר מזרחה, אל עבר דרומה של ישראל, כשהוא טס מעל רצועת עזה ונכנס לישראל באין מפריע, קרוב לעשרים דקות. כדי לתת לפוליטיקאים את כר הדשא להמשך ההפחדות בדבר האסון האטומי הקרב ובא ממזרח, הוסיפו למדורת הניחושים וטפיחות השכם את העובדה שיתכן וכלי הטייס עשה דרכו למפעל הטקסטיל שבדרום דימונה, וחיל האוויר ההרואי חיסל אותו בטרם הוציא לפועל את המזימה הזו.

אם נפשפש בפרסומים הרשמיים של צה"ל נגלה כמה עובדות בעיתיות, להלן:

כלי הטייס הזר ריחף מעל שמי ישראל רבתי באין מפריע, בין השאר, על מנת לוודא שלא מדובר בכלי טייס לא מאויש של צה"ל עצמו ו/או של צבא ידידותי אחר (של ארה"ב למשל). לאחר שהתברר שמדובר בכלי טיס זר, הוא יורט.

ביום ראשון השבעה באוקטובר, הוצבה סוללת פטריוט בהר הכרמל. לדברי צה"ל, הסוללה הוצבה כי המכ"ם שלה מסוגל לגלות כלי טייס בסדרי הגודל של זה שביקר אותנו יום קודם לכן, וגם מסוגלת ליירטו בטרם יגיע לישראל רבתי.

הצבא הופתע לגלות שבידי החיזבאללה ישנה טכנולוגיה המאפשרת לשלוח כלי טייס בלתי מאויש לישראל כשהוא מונהג באמצעות רשת ה GPS העולמית, ואפילו יכול, תיאורטית, לצלם את פני הארץ ולחזור למפעיליו בהנחה שלא יתגלה.

מקורו של כלי הטייס, על פי פרסומיה הרשמיים של מדינת ישראל, מיוחס לחיזבאללה בלבנון. אבל ישראל הרשמית לא אישרה, עד לשעת כתיבת דברים אלה, את המקור הברור ואת סוג כלי הטייס, התוצרת והיכולות הפוטנציאליות שלו. הפרטים האלה הושארו לשיח עיתונאי בידי פרשנים,בידענות כזו או אחרת.

חדירת כלי הטייס וריחופו באין מפריע מעוררים מספר תהיות:

מהיכן המריא כלי הטייס? מי הטיס אותו? מה המסלול שעשה והיכן בדיוק התגלה למערך ההגנה האווירית של צה"ל? כל זה לא ידוע והפרסומים הם פרי השערותיהם של פרשנים. צה"ל הרשמי מילא פיו מים.

התאריך (יום השנה ה 39 למלחמת יום הכיפורים) איננו מקרי אלא סמלי ובהנחה שאכן אותר כלי הטייס מבעוד מועד ובהינתן העובדה שהושמד באוויר (סרטון ההשמדה פורסם על ידי דובר צה"ל כל אחד יכול לראות), צה"ל לא הגן על שמי ישראל ואיפשר הישג מוראלי וטאקטי חשוב ומשמעותי למי מאויבינו ששלחו את כלי הטייס. עובדתית הוא שהה כעשרים דקות מעל שמי המדינה, ולכן הצליח להשיג את יעדיו של שולחיו, וצה"ל נכשל בהגנה על שמי ישראל.

אם מערכת ההתראה האווירית של המדינה אכן איתרה של כלי הטייס עוד לפני שנכנס לשמיים מעל מדינת ישראל מדוע היה צריך להבהיל לכרמל את הראדר של טילי הפטריוט ולעשות בו שימוש? אם הכלי באמת אותר מבעוד מועד ויורט כפי שיורט לצרכי מודיעין ואיסוף מידע, למה בכלל צריך את סוללת הפטריוט – שהרי הכול תקין?

לסיכום: ספק גדול עולה לגבי השאלה האם כלי הטייס הבלתי מאויש זוהה בזמן, והאם מערכת ההגנה האווירית בשבת השבעה באוקטובר אכן סיפקה את מטריית ההגנה, שהצבא ודובריו כה מתגאים בהצלחה שלה. תודעתית, הן מצד מי ששלח את כלי הטיס והן מבחינת אזרחי ישראל, השיגור הצליח ומערך ההגנה האווירית של ישראל נפרץ באופן בוטה, והצבא נזעק לתקנו באמצעות הצבת סוללת פטריוט, והמכ"מ שלה,על מנת למנוע הצלחות כאלה בעתיד.

חטא היוהרה של יום הכיפורים 1973 חוזר שלושים ותשע שנה מאוחר יותר. הלקח לא נלמד והשקר בדבר מערך הגנה הרמטי לא מצליח לשאת רגליו ולרוץ, לא בישראל רבתי ובוודאי שלא בקרב מי מאויבינו שהצליח במשימה וחדר את שמי ישראל,כמעט באין מפריע ובהפתעה רבתי.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. דליה :

  הנה קישור לכתבה של ראובן פדהצור המסכימה עם הדעה המובעת במאמר זה http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1843701
  פרשת המל"ט: זה בעצם מחדל

 2. מנחם לוריא :

  דליה,

  תודה.

  ראוי לציין שראובן פדהצור מאמץ את גירסת חיזבאללה ולא את גירסת צה"ל לגבי נתיב הטיסה של המל"ט כלומר: הגרסה של צה"ל,שכאמור אני מפקפק באמינותה,מדברת על טיסה מלבנון מערבה,פנייה דרומה הרחק מהמים הטרטוריאליים הישראלים ומול עזה פנייה מזרחה – מעין טיול בצורת האות ח.
  חיזבאללה טענו שהמל"ט המריא מלבנון ושייט לאורך חופיה של מדינת ישראל – למעשה לכל אורך גבולה המוכר ממערב. אגב כך,כך לפי חיזבאללה ולפי פדהצור,עבר המל"ט מעל למתקנים אסטרטגיים לרבות מתקני הגז,תחנות הכוח,ספינות חיל הים ולא התגלה.

  הגירסה של פדהצור/חיזבאללה הרבה יותר הגיונית שכן:אם מטרת שילוח המל"ט הייתה להפגין יכולת ולא לאיסוף מודיעין או לאיסוף מודיעין כדרך אגב הרי הרבה יותר קצר בטוח והגיוני להטיס אותו לאורך הגבול הימי המערבי של ישראל. הגרסה הצהלית היא תולדה של התירוץ מדוע לא הופל המל"ט מיד כשהתגלה ומדוע שהה מעל השמיים הריבונים הישראלים למעלה ממחצית השעה.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.