חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2013: על הנטיות הפוליטיות של ישראלים דוברי רוסית

נושאים חדשות, פוליטי ב 14.10.12 5:55

שני-שליש מה'רוסים' יצביעו לישראל ביתנו או לליכוד. המפלגות הדתיות מעוררות יותר התנגדות מאשר ה"סוציאליסטים" ממפלגת העבודה. סקר חדש מעלה ממצאים מעניינים בנוגע לאופן הצבעתו הצפוי של ציבור דוברי הרוסית בישראל בבחירות הקרובות

מאת אשר רוכברגר  

בחיים הפוליטיים בישראל כבר השתרשה המסורת לראות בקולות של דוברי הרוסית איזשהו כוח שעלול\עשוי להכריע את כף המאזניים לכיוון זה או אחר. דעתי האישית היא שזה היה נכון לפני 20 שנה ואולי אפילו לפני 13 שנה, אך היום המצב השתנה. מצד אחד הציבור התבגר ואי-אפשר לקנות אותו בכל מני טריקים ושטיקים זולים. מצד שני , כיוון שציבור זה מרגיש שעבדו עליו גם מימין וגם משמאל, הוא נהיה יותר זהיר ופחות מאמין להבטחות שווא, ומצד שלישי, כבר גדל דור חדש,ששונה מאבותיו והרבה יותר דומה לבני גילו מעדות אחרות.

  עד כאן מחשבותיי האישיות. אחד האתרים החדשותיים המובילים בשפה הרוסית http://www.newsru.co.il     ערך סקר על הנטיות והעדפות הפוליטיות של ציבור גולשיו. השתתפו בו 3748 אנשים , כולל עבדכם הנאמן.ברור  שכל סקר כזה לא מתיימר להיות מהימן ביותר  וכנראה לא כלולים בו כמה תתי-אוכלוסיות במגזר דוברי הרוסית (פנסיונרים שלא גולשים או צעירים שלא גולשים לאתרים בשפה רוסית), יחד עם זאת, הוא מראה תמונה שמייצגת ברמת דיוק כזו או אחרת אנשים בגיל הביניים (25-55). בסקר הזה לעומת סקרים אחרים לא היו שאלות אודות הגולשים עצמם, גיל, השכלה, ותק בארץ וכדומה. כמו כן, לא נעשה פילוח עדתי בין העדות בקרב דוברי רוסית (אשכנזים, גרוזינים, בוכרים וקווקזים, ששונים ביניהם מבחינה סוציולוגית ומנטאלית). כמו כן לא נעשה פילוח בין יהודים ולא יהודים בקרב המשתתפים.

 להלן תוצאות הסקר .

מהניתוח של הסקר עולות מסקנות הבאות:  כ67% מהנשאלים מצביעים מרכז ימין (ליכוד וישראל ביתנו), 13.5% מצביעים מפלגות מרכז שמאל – "עבודה", "קדימה", "יש עתיד", "עצמאות", מפלגת ציפי ליבני. 5.1% מצביעים מפלגות דתיות קיימות ומפלגת אריה דרעי ו1.7% -מרצ ומפלגות ערביות, 1.2%- מפלגה רוסית חדשה (במידה ותקום).

  מטבע הדברים הגולשים רוצים לראות בתפקיד ראש הממשלה או את בנימין נתניהו או את אביגדור ליברמן. כל השאר – לא רלבנטיים לחלוטין, כאשר בין כול הלא-רלבנטיים 3 המקומות הראשוניים תופסים ציפי ליבני, יאיר לפיד ושלי יחימוביץ. הדבר מצביע לפחות על העדר השוביניזם ומוכנות לראות אישה כראש ממשלה.

  כמו ישראלים רבים, גם דוברי רוסית סולדים מהמצב העגום בזירה הפוליטית היום. הדבר בא לידי ביטוי באחוזים יחסית גבוהים בין הפוליטיקאים שהם לא רוצים לראות בממשלה הבאה. הרבה יותר "רוסים" מתנגדים לראשי קדימה בעבר ובהווה, לראשי ש"ס ויהדות התורה ולאהוד ברק , מאשר לשלי יחימוביץ. לגבי אחמד טיבי, אני יותר מופתע שהיו יותר מ22.5% שמוכנים לראות אותו בממשלה. מעניין להשוות כמה ישראלים ילידי ארץ מוכנים לראות שר ערבי בממשלה.

  לגבי העדפות עבור מי להצביע- הן די ברורות ומחולקות כמו כל דבר אחר בארץ ל-3: בטחון ומדיניות חוץ, מדיניות פנים, כלכלה ורווחה, העדפות "מגזריות" וסובייקטיביות.

   זה שענייני ביטחון ומדיניות חוץ נמצאים במקום הראשון, די טבעי למנטאליות הרוסית. בואו לא נשכח, שבדרום וצפון הארץ יש ריכוזי דוברי רוסית ניכרים ובשנים האחרונות דווקא אזורים אלו היו מטרה לפעולות טרור מלבנון ועזה. חוץ מזה, רוב הציבור מקבל בנוסף ובמקביל למידע ופרשנות על הסכסוך שלנו עם שכנינו ועל האיום האיראני, גם מידע מאמצעי תקשורת ברוסית מכל העולם- מרחבי חמ"ע, ארה"ב, גרמניה, מה שקצת מאזן ומווסת את התמונה. אם כבר, הפרשנויות בעיתון "וסטי" די שונות מפרשנויות ב"ידיעות" או "הארץ". חוץ מזה אנו מבינים שיש קשר הדוק בין המצב הביטחוני ומדיני למצב הכלכלי ומיוחד בארצנו הקטנטונת שמאוד תלויה בתיירות, ייצוא וייבוא ולכן היחסים שלנו עם העולם החיצוני, נראים כבעלי חשיבות עליונה. אני לא רוצה שלקוראים יהיה רושם מוטעה שבעקבות כל האמור קודם, "הרוסים" נוטים ליוזמות שלום למיניהם, ההיפך הוא הנכון. הם בטוחים שדווקא אם נדבר עם שכנינו בשפת הכוח מצד אחד ופרגמאטיות מהצד השני ונראה לעולם שיש לנו כבוד לאומי, זה יעזור הרבה יותר מכל הנסיגות למיניהם.

  לגבי ענייני הפנים, כלכלה ורווחה – הציבור הרוסי, לדעתי, הרבה יותר קרוב לעמדות של "עבודה" מאשר לאלה של הליכוד. כדאי לא לשכוח שחלק לא מבוטל מהציבור עובד דרך חברות כ"א, קורס תחת נטל המשכנתא, לא הצליח לחסוך לפנסיה ולא יכול לעזור לילדיהם הבוגרים בקניית הדירה. כמו כן הציבור בעד שוויון בנטל ומתנגד לכל ההסדרים הקיימים עם הציבור החרדי. יש פה רק שתי בעיות: הראשונה- שמפלגת "עבודה" פעמיים ב-20 השנים אחרונות עבדה על הציבור הזה והוליכה אותו שולל  והבעיה השנייה היא שאף אחד לא טרח להסביר שיש הבדל בין הסוציאל דמוקרטיה נוסח מרכז ומערב אירופה והסוציאליזם הסובייטי.

 העניין ה"מגזרי" כבר הפסיק להיות דומיננטי לחלק גדול מציבור הרוסי. אנחנו רואים שרק 13.4% מושפעים מנוכחות המועמדים מה"מגזר" .  גם עניין הנישואים האזרחיים הוא יחסית שולי בין שאר השיקולים. לו הייתה לי אפשרות, הייתי ממליץ לכל ראשי המפלגות ויועציהם לשקול מחדש את היחס לבוחרים דוברי רוסית.

 ברוב המקרים היחס  לבוחרים הפוטנציאליים מתאפיין בפטרנליזם ובהתנשאות לאנשים שאת קולותיהם הם מייחלים לקבל. בזה יש שותפות מלאה בין כל המפלגות. לאף אחד אין עניין אמיתי ומעמיק להבין את הציבור, לעומת היחס למגזרים אחרים, כמו הציבור החרדי או המגזר הערבי. בין היתר, הדבר בא לידי ביטוי בבחירת היועצים או מועמדים ברשימות. הדוגמא הטריה והטובה: יאיר לפיד מנסה למשוך אליו קולות של דוברי רוסית כאשר "רוסי הבית" שלו הוא ספורטאי – קונסטנטין יואל רזבוזוב. עם כל הכבוד להישגיו הספורטאים (סגן אלוף אירופה בג'ודו), הוא לא בדיוק התבלט במגזר . כנראה מסיבה כלשהי, זה היה אחד הרוסים המועטים שיאיר לפיד מכיר. בהתחשב בבוחרים הפוטנציאליים של מפלגתו, בהחלט היה ניתן למצוא דמות יותר מכובדת, ידועה ופעילה. חשוב לציין, אין לי שום  עניין אישי נגד אותו ספורטאי ויכול להיות שהוא בן אדם מצוין. הבעיה שהוא בן 32 והוא לא מוכר ובואו נוריד את כל הסטיגמות על האינטליגנציה של הספורטאים. דרך אגב, יש לנו במפלגת "ישראל ביתנו" ספורטאית לשעבר –  אנסטסיה מיכאלי –  והמבין יבין. הבעיה כאן היא שגישה זו אינה  ייחודית ליאיר לפיד. אחרים לא יותר טובים ממנו.

לראשי המפלגות כדאי לשים לב לשאלה האחרונה בעת שהם מרכיבים את רשימותיהם לכנסת.רוב המצביעים כבר מזמן לא מתרשמים מזה, ש"אחד מאיתנו" נמצא במקום יחסית גבוה, אלא בוחנים את המועמדים לפי אמות מידה אובייקטיביות.

 הממצא החשוב ביותר, אולי,  הוא שכ-41% ממשתתפי הסקר ניתן להגדיר כקולות צפים, כיוון שהם לא מתכוונים או לא החליטו עבור איזה מפלגה הם יצביעו, אבל זו לא תהיה מפלגה, שעבורה הם הצביעו קודם.

לדעתי, החשיבות של הסקר הזה היא קודם כל בכך שהוא נעשה מייד עם היוודע דבר הבחירות , עוד בטרם כל ההשמצות , הבטחות, האשמות, צעקות ושאר הירקות שאנחנו צפויים לקבל  בחודשים הקרובים ובמה שילעיטו אותנו במנה גדושה.

*כבר התייחסתי כאן באתר לפני כמה חודשים, לכמה סטטיסטיקות אודות קהילת דוברי רוסית. מאז חלק מהדברים שהובאו הפכו להיות לא רלבנטיים, לכן בחרתי לרכז את מה שרלבנטי להיות כאן:

https://sites.google.com/site/rochbergerssite/statistic-info 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  כשזהבה גלאון תתחיל לדבר רוסית בערוצי תקשורת רוסים, יהיו בוחרים רוסיים שיתחילו להצביע מרצ. בדיוק כשם שעמיר פרץ הביא לעבודה קולות בנקר של ליכוד מעיירות הפיתוח גם הרוסים מצביעים שבטי, יולי אדלשטיין בליכוד, ושורה של חברי כנסת עולים בישראל בעלייה כמו הרוסים בקדימה היו המגנטים למשיכה של רוסים, במידה מסוימת גם עפו אגבריה חה"כ דובר הרוסית של חדש.

 2. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  תיקון עובדתי קטן: כתבת "בואו לא נשכח, שבדרום וצפון הארץ יש ריכוזי דוברי רוסית ניכרים ובשנים האחרונות דווקא אזורים אלו היו מטרה לפעולות טרור מלבנון ועזה".
  שש השנים האחרונות היו השנים השקטות ביותר בצפון מזה עשורים.

 3. דובי :

  האם אני מבין נכון שמדובר בסקר מקוון שקרא לגולשי האתר לענות על שאלון? אם כך, כדאי מאוד להזהר מפירוש תוצאות הסקר כמשקפות משהו. לא מדובר פה סתם על העלמותן של אוכלוסיית הפנסיונרים, אלא על הטייה מובנית בסקר. אני לא אומר את זה כהאשמה בכוונה זדונית, רק שמתודולוגית, סקר שאינו מבוסס על מדגם אקראי אינו מהווה אינדיקציה לכלום פרט לקבוצת האנשים שהשיבה לסקר.

 4. נפתלי גוטמן :

  עם מרצ רוצה לקחת קולות ממגזר זה הם צריכה לצאת בנוסחה שכבר עבדה עוברה בעבר ליברמן=ממשלה עם חרדים=כפייה דתית. כיוון שהמגזר הזה פחות מסורתי ממגזרים אחרים זה יעבוד. הסיכוי שיהיה נציג יליד ברה"מ לשעבר הוא סיכוי קלוש.

 5. בחירות 2013 – הכוח האלקטוראלי של דוברי הרוסית :

  […] בפעם הקודמת כבר התייחסתי למגמות ונטיות בקרב בוחרים דוברי הרוסית. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.