חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבחירות בארה"ב: "ישראל היום" מעוות את הסקרים

נושאים דעות, פוליטי ב 14.10.12 5:47

בעיתון הנפוץ במדינה חוגגים את הובלתו של מיט רומני בסקרים. מבט מעמיק יותר על תוצאות אותם סקרים חושף תמונה אחרת לגמרי

מאת א. קוריאל

ישראל היום, עיתונו של המיליארדר שלדון אדלסון הוקם כדי לתמוך במר בנימין נתניהו. עם זאת, הוא לא מזניח את פרויקט פוליטי אחר של מר אדלסון – הרצת המועמדת הרפובליקני מיט רומני. בדרך לשם עיתון השלטון לא לוקח שבויים ומעוות את המציאות בלי לחשוב פעמיים. הנה דוגמה מהימים האחרונים  (ישראל היום, 10 באוקטובר, ע' 11).

הכותרת בישרה: "סקר: רומני מוביל גם במדינות המפתח". תוכן הכתבה ידע לספר על כך שרומני מוביל ב- 11 מדינות מפתח עם 49% מול 47%. המדינות שצוינו הן קולורדו, פלורידה, איווה, מישיגן, נבדה, ניו המפשייר, צפון קרוליינה, פנסילבניה, אוהיו, וירג'יניה וויסקונסין. כדי להראות "אובייקטיבי" מצטט העיתון את מפתח הסקרים המשוקלל של אתר Real Clear Politics. מדובר באתר עצמאי שמפרסם מדד מאוחד על סמך סקרים שמפרסמים גופים שונים, שמרניים, ליברליים ועצמאיים.
הערה חשובה: הבחירות בארה"ב מוכרעות בהצבעת אלקטורים. לכל מדינה מוקצה מספר אלקטורים לפי גודל אוכלוסייתה. המנצח במדינה מקבל את הצבעת כל האלקטורים שלה. כדי להיבחר צריך מועמד לקבל את קולם של לפחות 270 אלקטורים. אכן, ממוצע הסקרים האחרון על יתרון של 1% למיט רומני, אולם בספירת האלקטורים יש לאובמה יתרון של 217 מול 181. הבחירות, אם כן, יוכרעו בכמה מדינות.
בואו נראה מה אומר האתר כמה מדינות מפתח עיקריות, שהתוצאה בהן, נכון להיום, צמודה:

פלורידה, 29 אלקטורים.

 

הסקר העיקרי שמצטט ישראל היום, סקר רסמוסן, מעניק לרומני יתרון של 2%. סקרים אחרים מראים יתרון לאובמה. הממוצע הוא תיקו. סקירת ההיסטוריה הקרובה של הסקרים מגלה ירידה חזקה לאובמה ועליה לרומני מאז העימות, והתאוששות קלה לאובמה ביום האחרון.

פנסילבניה, 20 אלקטורים

כל הסקרים, כולל סקר רסמוסן (השמרני, יש לזכור), מראים על יתרון לאובמה. המדינה נחשבת לצמודה משום שהממוצע, יתרון של 4.2% לאובמה, הוא בתוך טעות הדגימה הסטטיסטית. גם במדינה זו היה יתרון גדול יותר לאובמה, שקטן עקב השפעת העימות.

אוהיו, 18 אלקטורים

גם במדינה זו, שנחשבת למדינת מפתח בכל מערכות הבחירות האחרונות, חוזרת אותה תמונה: יתרון קל לאובמה, כאשר רומני מצמצם את הפער מאז העימות.
אז מה היה לנו שם? כותרת שמבשרת על יתרון לרומני ב"מדינות המפתח", הפניה לאתר עצמאי, שמכונה "ממוצע הסקרים הלאומי" – ונתוני האתר עצמו שמראים שאובמה עדיין מוביל ברוב מדינות המפתח, על אף שיריבו צמצם את הפער ביניהם מאז העימות. העיתון שחורת על דגלו מדי יום (ע' 2 במסגרת מצד ימין למעלה) "לומר את האמת, ישר ולעניין", "להיות הוגנים ומאוזנים" ו- "לבדוק עובדות, ואם טעינו נתקן" – מטעה את קוראיו בלי להתבלבל. העקרונות היפים והנאצלים שמופיעים בראש העיתון הופכים למרמס בשירותו של הבוס הכל-יכול. ישראל היום מאמין כנראה, שאותה טקטיקה שעבדה כה יפה לחביבו רומני בעימות תעבוד גם אצלו: לא חשוב מה העובדות, העיקר שהכותרת תיתן את האימפקט הדרוש.
צריך לזכור שישראל היום אינו סתם עיתון מטעם שמופץ לקהל קוראים נאמן ומחויב אידיאולוגית. זהו העיתון הנפוץ במדינה המחולק חינם להמונים בדרכים, בכניסה לתחנות רכבת, תחנות אוטובוס, בפתחי בנייני משרדים ועוד. ככזה הוא משפיע על תמונת העולם של רבים, אולי רוב, אזרחי המדינה. רובם המכריע של האנשים מקבלים את המידע שלהם מעלעול חפוז בדפי העיתון ואין להם פנאי לצלול לקרביהם של אתרי אינטרנט.
שוב ושוב עולה השאלה מה טיבה של התקשורת "החופשית" שנשלטת על-ידי מיליונרים שיש להם אינטרסים מסוימים מאוד והופכים את העיתונים שבידיהם לכלי שרת בידי אותם אינטרסים. לו לכל מפלגה היה עיתון, כפי שהיה עד לפני 40 שנה, ניחא. אבל זה לא המצב. המצב הוא שהתקשורת משרתת באופן תמידי את בעלי הכסף והכוח. שוב ושוב עולה הצורך בעיתון שישרת את האינטרסים של מעמד העובדים.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

  1. ק. טוכולסקי :

    א. לא רק ישראל היום, גם הארץ וידיעות נוקטים באותו קו בפחות שמחה וצהלה אבל באותו קו.
    ב. אם הבחירות היו היום אובמה היה מנצח לפי כל הסקרים, עד אתמול היתה מגמה של החלשות של אובמה אבל עכשו יש בלימה ואף עלייה.
    ג. מומלץ מאוד להכנס לאתרי הבחירות שמקושרים ולהעמיק לבד, בית הנבחרים ישאר רפובליקני, הסנאט ישאר דמוקרטי רוב מוחלט של המושלים יהיו רפובליקנים ומירצהשם הנשיא ישאר דמוקרטי.

  2. דליה :

    הניסיונות להטות את המידע התקשורתי לכיוון הרפובליקני כל כך בולט, שכשאני מקשיבה לתקשורת בישראל ומעיינת בעיתונים, אני תוהה עד לאן אפשר להגיע. הטיית העובדות מקרבת את התקשורת לפרבדה בארץ הפרבדה אזרחים רבים פשוט לא מתייחסים אל התקשורת כי הם יודעים שהיא מוטית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.