חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרפורמה של החשב הכללי – התשובה לח"כ גלאון

נושאים כלכלה ותקציב, מכתבים ב 1.11.08 5:02

החשב הכללי, שוקי אורן, משיב למכתבה של ח"כ זהבה גלאון, ומצדיק את החשיבות בכפיפות המנהלתית לאוצר. האם הסבריו משכנעים? בבקשה, תגובותיכם

ב- 15 בספטמבר הגיעה תשובה למכתבה של ח"כ זהבה גלאון

לכבוד

ח"כ זהבה גלאון

הנדון: החשבים בשירות מוסדות הממשלה  (מכתבך מיום 13.8.08)

שר האוצר בקשני להשיב למכתבך שבסימוכין ולהלן התייחסותי:

חשבי המשרדים הממשלתיים ויחידות הסמך כפופים לחשב הכללי מנהלתית ומקצועית ומבצעים את ההוראות השונות בנושא הכספים, לרבות חוק חובת המכרזים, חוק הרשאת נכסי המדינה, תקש"יר ותכ"ם. אין צורך להדגיש את החשיבות הרבה בתפקידם של החשבים והגזברים במשרדי הממשלה ויחידות הסמך, המשמשים כ"שומרי הסף" בעניינים הנוגעים לשמירה על כספי הציבור ולעמידה בהוראות הדין.

כידוע, גזברי בתי-החולים אמונים על בקרה ופיקוח על תקציב בית-החולים, והם משמשים לעניין זה כנציגיהם ושלוחיהם של החשב הכללי וחשב משרד הבריאות ופועלים בבית-החולים מטעמם. על הגזברים לפעול בעצמאות מקצועית מליאה, בהתאם לחוק, להוראות ולנהלים של החשב הכללי וחשב משרד הבריאות.

כמו כן, קיימת חשיבות רבה בכפיפות מנהלתית של חשב ות"ת לחשב הכללי וזאת כדי לאפשר ביצוע בקרה יעילה על אופן הקצאת התקציב המוקצה על-ידי הממשלה (העומד על כ- 6 מיליארד ₪) וביצועו.

אחד הכלים החשובים בביצוע פיקוח ובקרה הוא הפרדת סמכויות בין היחידות המקצועיות לבין היחידה המשלמת. והכפיפות המנהלתית והמקצועית של החשבים והגזברים לחשב הכללי מאפשרת העדר תלות ומונעת ניגודי עניינים. כמו כן, ברור לכל כי אחריות ללא סמכות יש בה כדי לפגוע בפיקוח ובקרה על ביצוע תקציב המדינה.

אזכיר כי מבקר המדינה בדוחו"ת שפרסם בשנים האחרונות מתייחס גם הוא הן לבעייתיות של כפיפותם של גזברי בתי-החולים למנהלי בתי-החולים והן לצורך בהידוק הפיקוח של משרד האוצר על השימוש שות"ת עושה בתקציבים שברשותה.

חשוב לציין, כי בניגוד לאמור למכתבך שבסימוכין, אין בהכפפה המנהלתית של הגזברים לחשב הכללי כדי להתערב בשיקולים המקצועיים של מנהלי הגופים השונים, אלא לוודא כי ההתנהלות הכספית תבוצע על-פי ההוראות ובגלל זה הקצאת כספים על-פי קריטריונים ברורים ושקופים כפי שנקבעו מראש. קביעת המדיניות נשארת בסמכותם הבלעדית של ההנהלות השונות ואין בהכפפת החשבים והגזברים כדי לפגוע בסמכות זו. הנני רואה בחשבים כמנהלי הכספים של משרדי הממשלה ויחידות הסמך אשר תפקידם לסייע להנהלות המשרדים בביצוע המדיניות שנקבעה.

למרות האמור לעיל, ברצוני לציין כי נושא זה לא נכלל בחוק ההסדרים לשנת 2009.

 

בכבוד רב

שוקי אורן

 

העתק: שר האוצר – מר רוני בר און

           מנכ"ל משרד האוצר – מר ירום אריאב

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.