חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שמים חֹשֶך לאור ואור לחֹשֶך

נושאים איכות השלטון, דעות, פוליטי ב 20.09.12 0:03

 מי אמר שמשיח לא בא? הריהו מופיע כל שנה, ישי על החמור השחור עם היד על השאלטר של אלוהים – יהי חושך יזוזו המחוגים לאחור
מאת: נטע חוצן

והארץ היתה תוהו ובוהו וחושך על פני תהום. "תסלח לי, איזה יום היום, רביעי או חמישי? ה-18 או ה- 19 בחודש?"
בתקופה הזו שבה רבים מאיתנו מתבלבלים בין חול שבת ומועד, בין צום לבין מנגל והזלילה הגדולה, בין השמש הקופחת ביום לבין הקרירות המזדחלת לכפות הרגליים בלילה – מגיח תמיד כמו חוק טבע האיש, לבוש שחורים, ומוריד עלינו את החושך.
כי יש לו כוח.
כי הוא עם היד על השאלטר של אלוהים, כי אין מולו כוח נגדי.

וכמו תמיד, שבועיים שלושה מראש נזכרים כמה נבחרי ציבור ללחש משהו נגד גזירת החושך.  שולפים איזו הצעת חוק שתקועה לה אי שם באיזה ווועדה מימי הביניים, מקמבנים איזה פשרה ונאלמים דום מול המשיח ישי, נציג האל עלי אדמות.

הציבור, חילונים כדתיים, מקטר.  איש לא קם ועושה מעשה.  אין במדינה הזאת שום מסורת של התנגדות אזרחית פסיבית נגד שרירות לב השלטון שלא לדבר על רשעותו לשמה.  הכי רחוק שמגיעים זה לרוטשילד פינת אלנבי כדי למחות או לבית המשפט שמתנהל ביקום זמן משלו.  ותמיד הרי יש דברים חמורים יותר – הכיבוש למשל,  או עליית מחירי הדלק.  למי יש כוח להתעסק בזוטות?

זוטות? אם נגד "זוטות" אין לנו כוח ואין עצה ואין תושיה, מנין יבוא הכוח נגד הדברים ה"חשובים באמת"?  והא ראיה, הכיבוש נמשך כבר עשרות שנים.  במקביל, הניאו-ליברלים מפשיטים בשיטתיות את המדינה באין מפריע והוויכוח מתמקד בשאלה האם כבר הגיעו לתחתונים או שהם רק מתקרבים לרגע הקריטי הזה.  ועצה ותושיה אין.

כאן אפילו הפייסבוק לא יעזור כי רק ארגונים בעלי משקל יכולים לקום ולאמר – אנחנו לא מזיזים את השעון, ולא חשוב מה אומר המשיח. אבל ארגונים כאלה או שפורקו כבר מזמן מכוחם, או שהם ממסדיים וממלכתיים מדי בשביל "סיכונים" כאלה.

וכך השנה, כמו בשנים קודמות, נמשיך לברך ב"שנה טובה" ובגמר חתימה טובה" כשאנחנו יודעים עוד בטרם נגמרו החגים שמה שהיה הוא שיהיה ושאין חדש תחת השמש.  אנחנו יודעים שהנה בעוד כמה ימים יצטרפו למדוכאי החגים עוד אלפים ועשרות אלפים שהחושך והבלבול יכניסו גם אותם לסוג של דיכאון, שנגרם מתחושת חוסר אונים כרונית ומהשפלה ואלימות, כן אלימות, של שר בישראל וממשלות ציניות.

המבחן החוזר מדי שנה מוכיח שוב ושוב, שכוח עובד.  והוא מוכיח איפה נמצא הכוח.  כי גזירת החושך השנתית אין לה דבר וחצי דבר עם דת.  כל כולה הפגנת שרירים שבודקת מחדש את מאזן הכוח, ומחשקת אותו בכל פעם שלא נמצא ממול כוח נגד.

לפיכך במקום ברכת שנה טובה זו לפחות הזדמנות להזכיר את הפטרת שחרית יום הכיפורים ישעיהו מפרק  נז פסוק יד, עד פרק נח פסוק יד.  מי שלא צם ולא הולך לבית הכנסת, יקרא לפחות את ההפטרה הזאת.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. עמית-ה :

    מה שטוב בפוסט הזה שלהבדיל משהשטרסלרים אין כאן טענה כאילו שעון קיץ חוסך כסף.
    הוא לא חוסך כלום מלבד הצער על תום הקיץ והתקצרות היום, אכן שעון חורף מזרז ומחמיר את התופעה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.