postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » קוים אדומים שחסרים במדיניות הכלכלית של יובל שטייניץ

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קוים אדומים שחסרים במדיניות הכלכלית של יובל שטייניץ

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 19.09.12 0:08

שר האוצר ח"כ יובל שטייניץ הגדיר צמיחה ואבטלה כמדדי ההצלחה היחידים למדיניות הכלכלית של הממשלה.  זו הגדרה שאינה מספקת.  בנוסף לאלה נדרשת הגדרה ציבורית של "קוים-אדומים" חברתיים-כלכליים שפגיעה בהם תגדיר כשלון או הצלחה של המדיניות הממשלתית
מאת: רון גולדרינג

מדיניות כלכלית ואופטימיזציה

צמיחה וירידה באבטלה הן לא חזות הכל

קברניטי המשק והתקשורת משבחים את הצמיחה בישראל ואת הירידה באבטלה. העניין הוא שרוב האזרחים אינם נהנים מכך. בגרמניה הכלכלה צמחה פחות והאבטלה ירדה פחות, ומספר העניים קטן מזה שבישראל. למרות זאת, האזרחים שם כועסים על מדיניות השלטון. ואילו בישראל הכל עובר בשקט מאת: ק. טוכולסקי

לקריאה נוספת

בריאיון לכבוד השנה החדשה, עם פאר-לי שחר ברשת ב' של קול-ישראל, סיפר שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, על מה שהוא רואה כהישגים הגדולים של הממשלה בתחום הכלכלי: צמיחה בשיעור  3.5%, ושיעור של בלתי מועסקים ברמת 6.5%.  אפשר להתווכח על משמעותם של שני מספרים אלה והקשר ביניהם לבין מה שאמור להיות חשוב לציבור ולמקבלי ההחלטות.  אני מבקש לעסוק כאן בהיגיון של הערכת המדיניות הכלכלית והצלחת יישומה לפי שני מספרים. ברמה התיאורטית והמקצועית, לפני "קלקולה" על ידי פוליטיקאים, אמורה מדיניות כלכלית להתבסס על אופטימיזציה: כיצד ניתן להשיג את ההישגים הטובים ביותר בהינתן אמצעי המדיניות הזמינים למבצעי המדיניות?

במערכת מסובכת כמו מדינה, אופטימיזציה רצויה ואפשרית היא אופטימיזציה תחת אילוצים: גם אם נסכים ששיעור צמיחה גבוה ושיעור נמוך של בלתי מועסקים, בהתאם להגדרותיהם בלמ"ס, הינן מטרות ראויות שהצלחה בהן תיחשב להישג לממשלה – אין לאלה שום משמעות אם, תוך כדי השגתם, מופרים אילוצים.  כך, למשל, נניח שייקבע כאילוץ ערך סף של מדד ביטחון תזונתי שיוגדר לפי מספר האנשים שדלגו על יותר ממספר מינימלי של ארוחות בשל העדר אמצעים לרכוש מזון.  אם, תוך כדי השגת הצמיחה הגבוהה יופר אילוץ זה, ובעודנו מתבשמים מן הצמיחה מסתובבים בינינו רעבים, ביצועי המדיניות הכלכלית יוגדרו ככישלון, ולא כהצלחה.

אצלנו הממשלה עושה לעצמה חיים קלים, וגם התקשורת איננה מאתגרת אותה: איש איננו מגדיר אילוצים, ובודאי שאיננו משתמש במדידת פרמטרים הקשורים לאותם אילוצים, כדי לבחון אם המדיניות הכלכלית הצליחה או נכשלה. כך, יכול שר האוצר לסכם את פעולתו בסיפוק, תוך היתלות בשני מספרים שמשמעותם שנויה במחלוקת והקשר ביניהם לרווחת הציבור מסופק,  כשהוא פטור מהתיחסות לכל עניין אחר.

אפשר להחליף את המילה "אילוצים", הנשמעת טכנית מדי ואיננה מוכרת דייה לחלק מן הציבור, בביטוי אחר, ביטוי שראש הממשלה הגדיל עד מאוד את הפופולריות שלו: "קווים אדומים". קווים אדומים למדיניות הכלכלית יהיו: ביטחון תזונתי; רמת מגורים מינימלית; שיעור העוני ועומקו; רמת נזק מפשיעה; שיעור הילדים בסיכון שאינם זוכים למענה; משך חציוני של התנהלות משפט – ועוד כהנה וכהנה. הגדרת הקווים האדומים חייבת להתבצע בתהליך ציבורי ודמוקרטי.  הקווים האדומים יצוינו בפירוש, באופן כמותי שניתן למדידה או הערכה, בעת הצגת המדיניות הכלכלית.  בראיון עם שר האוצר יאמר העתונאי: "נעבור ברשותך לרשימת הקווים האדומים שהותוו למדיניות הכלכלית: האם עמדת בדרישת הביטחון התזונתי? האם עמדת בדרישת רמת הדיור המינימלי הנדרש?…"

שר האוצר, או כל מקבל החלטות אחר, לא יוכל לצאת בזול תוך נפנוף בשיעור הצמיחה ושיעור הבלתי מועסקים. השיח הציבורי בנושאי המדיניות הכלכלית יצא נשכר: נתחיל לדבר על מה שרלוונטי לרווחת הציבור, במקום על פרמטרים שזמנם עבר כבר מזמן.

לבלוג של רון גולדרינג

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.