חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על האלימות של המוסלמים

נושאים מדיני-בטחוני, עלו ברשת ב 19.09.12 0:03

אביעד קליינברג מנתח בבלוג שלו "שוֹק המציאוּת" את האלימות המוסלמית המתפרצת מדי פעם, מסביר את מקורותיה ומציע איך להתיחס אליה

למי קראת אלים?

פרצי האלימות התקופתיים בעולם המוסלמי הם כשמן לעצמות מבקרי האסלאם. פראי אדם. אם סופר בריטי ממוצא פקיסטני מעז לכתוב ספר על הנביא, אם קריקטוריסט דני אלמוני מצייר את הנביא, אם האפיפיור מתריע על אלימות כלפי נוצרים, אם כמה אמריקנים מעלים סרט חובבים ליוטיוב, התגובה לא מאחרת לבוא. בעולם המוסלמי נשמעות מחאות נסערות על חילול הקודש, פורצות הפגנות אלימות, דם נשפך. האשם תמיד במערב: המערב אינו רגיש; המערב מזלזל באסלאם ובקודשיו; המערב מתנשא. ידיו שלו שפכו את דמו. המאמינים רק שמשו כמכשיר, הם התוצאה הקטלנית של טעות חמורה בשיקול המערבי. האלימות היא עונשה של הגאווה, היא מתקנת איזו הפרה חמורה של הסדר. האלימות הופכת את הגאווה המערבית, היהירה, הבוטחת בעצמה ובטכנולוגיה שלה, ליראה, יראת כבוד. לא פעם פרשנים מערביים אחוזי רגשי-אשמה (על מסעי הצלב, על הקולוניאליזם, על הקפיטליזם) שותפים להסבר הזה.

העולם המוסלמי ראוי לכבוד. …  …אבל הוא ראוי לכבוד ולא לסלחנות גם כאשר אנשים בתוכו נוהגים בצורה שערוריתית, תוך קריצת עין סלחנית של השלטונות. תגובה חמורה על אלימות שרירותית ונטולת הצדקה היא ביטוי לכבוד.

לקריאת הפוסט השלם

פרופסור אביעד קליינברג הוא מנהל ההוצאה לאור של אוניברסיטת תל אביב ע"ש חיים רובין. הוא היסטוריון העוסק בתופעות דתיות, בעיקר בימי הביניים

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

2 תגובות

  1. עמית-ה :

    בכדי לשים את הדברים בפרופורציות יש לזכור כי המעורבות האחרונה של המערב בעירק עלתה בחייהם של למעלה ממליון בני אדם עירקים. זה לא משנה אם חושבים שהמערב נכנס לשם בכדי להביא לברברים נאורות דמוקרטית או בכדי להשתלט על מקורות הנפט. העולם הערבי והמוסלמי מפחד מהמערב הוא מפחד מהשתלטות התרבות המערבית (קוקה- קולה, מק'דונלדס, סילבסטר סטלון, שוויון בין המינים) והוא מפחד מפגיעה פיסית. העולם הערבי והמוסלמי יודע תודעתית כי המלחמות האירופיות הפנימיות הן כלום לעומת מלחמות האופיום שהמערב ניהל בסין. הוא מכיר את ההיסטוריה המערבית בהשתלטות על העולם החדש כמו גם על יפן. אם אנחנו מדברים על טרור = פחד, אפשר לומר בוודאות גדולה שהמוסלמים מפחדים מהעולם המערבי יותר מאשר העולם המערבי מפחד מהמוסלמים.

  2. לקסי :

    עוד באותו עניין, (באנגלית):
    Look in Your Mirror
    By THOMAS L. FRIEDMAN

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.