חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הגיוס של האמהות החד-הוריות

נושאים דעות, רווחה ושירותים חברתיים ב 12.09.12 5:00

עבור אמהות חד הוריות – צו הגיוס לבן או לבת טומן בחובו קנס כבד – הפסקת תשלום המזונות. התלות הכלכלית של הילדים באם, לעומת זאת, נמשכת כמו קודם
מאת לאה פדידה

בימים בהם מחזורי הגיוס של שנת 2012 לצה"ל בעיצומם, והוויכוח סביב הנושאים יותר או פחות בנטל נמצא בראש סדר היום הציבורי, רבים בחברה הישראלית כלל אינם מודעים לציבור הנושאות בנטל – מגזר שלם של אמהות חד הוריות אשר המוטיבציה שלהן "לשרת" את ילדיהן, אפילו מעבר למה שהפרופיל הכלכלי שלהן מאפשר לעיתים, אף פעם לא יורדת וזאת למרות ניסיונות חוזרים ונשנים מצד צבא של פקידי אוצר לשבור אותן.

עבור אותן אמהות חד הוריות צו ראשון לילדיהן כמוהו כהתראה ראשונה לפני ניתוק, הצו השני הוא כבר התראה שנייה ויום הגיוס הוא יום הניתוק הטומן בחובו קנס כבד אותו ניתן לפרוס על פני 24 או 36 תשלומים בהתאם לסוג "המוצר". כן, המוצר. במדינת ישראל 2012 ילד לאם חד הורית הוא מוצר יוקרה, אפילו מותרות וממש בדומה למותרות כמו אלכוהול, סיגריות וכדומה, מומלץ להעלות עליו את המיסים כך שיהיה כמעט בלתי אפשרי ובטח שלא כלכלי להחזיק בו ובמקביל להתקיים בכבוד.

החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות), במדינת ישראל קובע כי אבות חייבים לשלם לילדיהם מזונות עד גיל 18 או עד שהילד מסיים את לימודיו בבית הספר התיכון, אך מה לגבי הצבא? בראשית שנות האלפיים התקבלה בבית המשפט העליון פסיקה אשר מחייבת את האב להמשיך ולשאת בתשלום המזונות, בשיעור של כשליש מהמזונות הקבועים, גם לאחר גיל 18 ועד לתום שירותו הצבאי או הלאומי של הילד. בפועל החוק איננו מגדיר זכות זו בצורה מפורשת ובנוסף תביעת מזונות לאחר גיל 18 אינה יכולה להיות מוגשת על ידי האם, הנושאת עדיין באחריות הכלכלית לילדים, אלא על-ידי הילדים עצמם, שרבים מהם נמנעים מהגשתה משום שהם לא רוצים לתבוע את אביהם. לשם השוואה בארה"ב, אותה מדינה שהממשלה מנסה להידמות לה בכל הזדמנות, בני 18 אשר "מוותרים" על שירות צבאי והולכים ללמוד במכללה, ממשיכים לקבל תמיכה מאביהם עד לגיל 21.

אז מה לגבי הדמיון בין ארץ האפשרויות המוגבלות בה אנו חיים לארצות הברית? כל עוד העומדים בראש המדינה מתקשים להבחין בהבדלים בין בני אדם למכונות להדפסת כסף, כנראה שנאלץ להסתפק בעוד סניף של רשת אמריקאית זו או אחרת תחת כל עץ רענן ובהשפעת מחיר הדולר האמריקאי על כל ליטר בנזין. האימהות החד הוריות יאלצו להמשיך ולתמוך כלכלית בילדיהן המשרתים בצבא הגנה לישראל, לבדן וללא שותפות אמיתית של אבי הילדים, או של המדינה. אח, אמריקה!

*) הכותבת היא: חברת מועצת העיר יקנעם, מתמודדת על מקום ברשימת העבודה לכנסת ויו"ר אגף החברות במפלגת העבודה

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. ענר :

  פדידה, *** תוכן פוגעני שהוסתר ע"י מערכת האתר **** מה את מצפה, שהגברים ישלמו לגרושותיהן קצבה לכל החיים? (התשובה היא כנראה כן).
  באיזו מדינה אדם המגיע לגיל 18 אינו נחשב אדם עצמאי עם יכולת להתפרנס בכבוד? (התשובה היא שאין מדינה כזו).

 2. קול ההיגיון הפמינסטי :

  איך את רואה רק מה שאת רוצה לראות.

  בארה"ב משלמים דמי מזונות ילדים שנמוכים באופן משמעותי מאשר בארץ ותלויים בהכנסת ההורים.
  כן שני ההורים, בארה"ב חובת המזונות היא לא על האב לבדו.

  הייתי עכשיו חותם על חוק שישווה את המצב בארץ לזה שבארה"ב.

  איך הצלחת לעוות את התמונה בצורה כ"כ חד צדדית.

  *** תוכן פוגעני שהוסתר ע"י מערכת האתר ****. פמינסטית אמיתית לא הייתה כותבת דברים כאלו.

 3. שרון :

  זו נראית לי חוכמה מאוד קטנה לקרוא לעצמך "פמיניסט" ולהסתכל רק על עולם אידיאלי תוך התעלמות מהמציאות. ברור שבעולם אידיאלי בחברה מתוקנת שני ההורים משלמים מזונות. אבל מה לעשות שהחברה בישראל היא מוטה לרעת נשים, ביחס ובחוקי העבודה? אתה יודע שיש הרבה נשים שלא מתגרשות כי הן פוחדות מההשלכות הכלכליות של זה? לכן, צריך לתקן את הבעיות אבל לא להתחיל מלתקן את אחד היתרונות היחסיים הקטנים ביותר שיש לנשים.
  חוץ מזה, שעיקר המאמר מדבר על הבעיה בכך שבגיל 18 מפסיקים לשלם מזונות כשברור שההורים עדיין מכלכלים את הילדים, כי הצבא לא מספק את כל הדרישות והילדים לא יכולים לעבוד. במצב בישראל, רוב העומס הכלכלי נופל על האם (זו המציאות, שוב) ולכן המאמר מדבר בעיקר על האמהות.
  ענר, אני בכלל לא מבינה את התגובה שלך. אתה חושב שבגיל 18 ילדים יכולים לצאת לעבוד? או שאולי הם צריכים ללכת לצבא…?

 4. דניאל :

  פדיחה

  פדידה רוצה לשעבד את הגרוש לגרושתו עד שהבן מתחתן. ואולי בכלל לנצח. אל תקרא פדידה אלא *** תוכן פוגעני שהוסתר ע"י מערכת האתר **** .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.