חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החוק לעידוד העברות כספים בלתי חוקיות

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 10.09.12 5:28

הבוקר תדון ועדת הפנים של הכנסת בהצעת חוק ממשלתית, שמטרתה לאסור על מבקשי המקלט בישראל להעביר כספים לחו"ל. בארגוני זכויות האדם מזהירים: החוק רק יחזק פעילות עבריינית. הודעה לעיתונות של האגודה לזכויות האזרח

 הצעת החוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט)(איסור הוצאת כספי מסתנן מישראל), התשע"ב-2012  והצעת חוק איסור הלבנת הון (הוצאת כספים מישראל בעבור מסתנן – עבירת מקור) (הוראת שעה), התשע"ב-2012 מבקשות לקבוע מגבלות חמורות על אופן השימוש בכסף שמבקשי מקלט – רובם המכריע מאריתריאה ומסודן – הרוויחו מעבודתם בישראל. הצעות החוק אף מגבילות את סכומי הכסף שמבקשי המקלט יוכלו לקחת עמם כשיעזבו את ישראל. כיום, כזכור, ישראל אינה מגרשת את מבקשי המקלט מאריתריאה וסודן בשל הסכנה שנשקפת להם בארצות מוצאם.

 בנייר עמדה של מוקד סיוע לעובדים זרים והאגודה לזכויות האזרח, מתריעים הארגונים: הצעות החוק פוגעות בזכויות יסוד, הן עלולות להחמיר את ניצולם של מבקשי המקלט ובני משפחותיהם ולחזק דווקא גורמים עברייניים המעורבים בהעברות הכסף.

 לדברי סיגל רוזן ממוקד סיוע לעובדים זרים, "פליטים, מטבע הדברים, מעבירים כסף לקרוביהם שנותרו מאחור. למנוע מאדם עובד לעזור לקרוביו זו אכזריות לשמה. יותר מכך, רבים מהם מעבירים כסף כדי לפדות את קרוביהם שבמחנות העינויים, והם ימשיכו לעשות זאת. ההצעה הזו תגרום לכך שזה יהיה קשה יותר, ויעלה כסף רב יותר. העצורים במחנות העינויים ישלמו בחייהם ובדמם."

 לדברי עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, "כשמחוקקים גזירה, שהציבור אינו יכול לעמוד בה, ומפלילים התנהגות, שאי אפשר להימנע ממנה, מתקבל אפקט 'חוק היובש'; לא מעלימים את התופעה, ואף לא מצמצמים אותה, אלא מעבירים אותה לשליטה מוחלטת של העולם התחתון. לחוקים הללו, אם יעברו, יהיו שני הישגים עיקריים: הם ימררו עוד את חייהם של מבקשי המקלט בישראל, ובעיקר – יעודדו את תעשיית הפשע המאורגן בישראל ומחוצה לה, זו שתתווך בהברחת הכסף."

 

לנייר העמדה של הארגונים באתר האגודה לזכויות האזרח:

http://www.acri.org.il/he/?p=23143

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. עמית-ה :

    אולי במקום לחוקק חוק חסר הגיון והגינות נקיים חוק אחר שעוסק בהברחה בלתי חוקית של כסף לחו"ל? אני מתכוון לחוק הבלתי נאכף בדבר הרווחים של התאגידים הבין לאומיים. כן אני מדבר על הכספים שקוראים להם בטעות רווחים כלואים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.