חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השוואה לא במקום

נושאים דעות, כלכלת בית ב 10.09.12 5:32

מצב הדמוקרטיה הישראלית לא טוב – אבל אנחנו לא גרמניה הנאצית. מי שחוזר ומשתמש בהשוואות הללו חוטא לאמת ומרדד את השיח

מאת ק. טוכולסקי

באופן כללי, הימין אחראי לרוב ההרדדה של השיח הציבורי בישראל. הוא עושה זאת כי ככה ימין עובד: הרדדת השיח לצורך הסתרת התחזקות בעלי ההון על חשבון כל האוכלוסייה. בארץ הקודש, ברוך השם, אין לנו כל כך הרבה שמאל אבל נראה שגם המעט שיש החליט לתרום את חלקו להרדדת השיח. מי אמר שהשיח השמאלני האליטיסטי מרחיק את הציבור מהשמאל, מסתבר שגם כאשר השמאל מוריד את הרמה שלו הוא עדיין מנכר.

השוואות זה דבר שכולנו עושים בקלות. זה לגיטימי, זה נותן לנו אפשרות להפגין את היכולת שלנו ללמוד מהעבר. זה גם מספק לנו אפשרויות שלא להתמודד עם המציאות ואפשרויות לחמם את הזעם או להראות כאילו אנחנו יודעים על מה אנחנו מדברים. בזמן האחרון נעשה שימוש שוחק עד סיכון בשעמום בהשוואה בין ישראל היום וגרמניה הנאצית. ההשוואות הדי מטומטמות נובעות מכך שהדיון בישראל הוא גם כך די קלישאתי ומחופר בנרטיבים מכל הצדדים. אין ספק שמעללי הכיבוש הולכים ומחמירים ואין ספק שהיחס למבקשי מקלט בתוך ישראל ועל גבולותיה מחפיר, אבל מכאן ועד ההשוואה של היחס לאוכלוסייה כבושה או היחס לפליטים בין ישראל 2012 והרייך השלישי מעידות על בורות במקרה הטוב ועל היסטריה ועליבות של מבצעי ההשוואה במקרה הרע.

לפעמים לפני שפותחים את הפה או במקרה של הדיון השמאלני בישראל כיום, מעלים עוד סטטוס מתוחכם או תמונה עם כיתוב עוד יותר מתוחכם כדאי לעצור ולחשוב מה המטרה. אם המטרה היא לחמם את השבט ההולך וקטן במבצר הצדקנות במפגן של קתרזיס אחר קתרזיס כתחליף לאיזושהי עשייה משמעותית בדרך לאפשרות שאי פעם נגיע לשלטון אז אנחנו בהחלט שם. חבל רק שבבחירה לעשות לעצמנו קצת טוב על הנשמה אנחנו ממשיכים להשניא את עצמנו על עיקר הציבור. כי אין שום מקום להשוואה בין גרמניה הנאצית במדיניות הכיבוש שלה או במדיניותה כלפי אוכלוסיות של עקורים ופליטים לבין מה שקורה בישראל כרגע.

אם הינו כמו גרמניה הנאצית כבר לא היו פלסטינים, כבר לא היה את מי לענות באיטיות ולא היה למי לקחת את האדמות בתרגילים מסריחים. הם היו מתים או גולים הם לא היו פה. הם לא היו מדברים עם עיתונאים, הם לא היו מפגינים בבילעין והם לא היו עותרים לבג"צ. אפשר להמשיך, אבל אני מניח שהנקודה ברורה. הכיבוש הוא דבר נורא, כתם על המדינה, נטל על החברה, מה שלא נרצה אבל הוא לא שונה ממשטרי כיבוש רבים של מדינות שלא היו גרמניה הנאצית, אז במקום לדבר על איך אנחנו גרמניה הנאצית כדאי להמשיך ולהתמקד בכמה כיבוש זה דבר נורא.

אם הינו כמו גרמניה הנאצית לא היו מנסים להגיע לכאן פליטים ומי שהיה נכנס פה למחנה מסוג כלשהו מן הסתם לא היה יוצא. הגבולות שלנו סגורים כמו גבולות רבים אחרים במערב ובמדינות אחרות שלא מעוניינות באוכלוסיות זרות. היהודים שברחו מגרמניה הנאצית לא חיפשו את המדינה הראשונה שבה אפשר לעשות כסף, והם לא ברחו מגרמניה הנאצית כי היה קשה שם, הם ברחו מהשמדה וברחו לאן שהיה אפשר. מי שמשווה בין חלק לא מבוטל ממי שנכנסים לישראל בחסות ההגנה הקבוצתית או מתדפקים על שעריה לבין מי שנמלטו מהחיה הפאשיסטית בשנות ההשמדה עושה עוול לשואה לא פחות מהפשיסטים משלנו שטוענים שפינוי הגרורות של הכיבוש בגוש קטיף היו גירוש כמו בזמן הגלות בימי הביניים. השוואה מטומטמת. כן ישראל צריכה לכבד את אמנת הפליטים ומדינת ישראל צריכה לבדוק את זכאותו של מי שמבקש בה מקלט, ומדינת ישראל צריכה לקלוט יותר מ4-5 פליטים בודדים בשנה ולכבד את בני האדם שנמלטים אליה אבל אנחנו לא גרמניה הנאצית ומי שמגיעים לכאן ברובם הם לא בדיוק אנשים שמגיעים למקום הבטוח הראשון מפני השמדה. אז כדאי להפסיק עם הרטוריקה הזולה.

ישראל אינה גרמניה הנאצית, היא גם לא ספרד של פרנקו וגם לא איטליה הפשיסטית. ישראל היא דמוקרטיה מערבית מדרדרת שמזכירה אמנם ביותר מדי סממנים את רפובליקת ויימאר אבל היא עדיין לא ראויה שישוו אותה לגרמניה הנאצית. אז כדאי להרגיע, וכדאי לעשות השוואות שיש בהן היגיון או אמת או לפחות בסיס עובדתי מסוים.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  הקלות שבה אנשים משתמשים בביטויים המקשרים ועורכים השוואה לנאציזם ולמה שהתרחש בשואה, הוא לא ראוי וזה פשוט זילות בזכר השואה. הגיע הזמן למגר את התופעה הזאת איכשהו.

 2. אבו אלמוג :

  גרמניה הנאצית לא התחילה באושוויץ, וגם לא בפונאר. להשמדה קדמו שנים של הבהמה שיטתית של האוכלוסיה, התססה ותעמולה שסימנו אוכלוסיות כ'אויב' , התירו יחס בלתי אנושי כלפיהן, והסיתו לפעולות כנגדן. אנחנו אכן לא ב-1941, וגם לא ב-1938, אבל אנחנו בדרך לשם. כבר נמצא מי שדיבר על מחנות השמדה לעמלקים, והאמירות הציבוריות על מבקשי המקלט מאישים כאלי ישי ומירי רגב, בהחלט מתירות את דמם. אם המטרה היא להגיע "לאיזושהי עשייה משמעותית בדרך לאפשרות שאי פעם נגיע לשלטון", אז גם במקרה הבלתי סביר ששלי יחימוביץ' תרכיב קואליציה, היא תצטרך את תמיכתם של הגרועים במסיתים לגזענות מבית המדרש של ש"ס וקדימה. אז אולי לא נצליח לעשות עשייה משמעותית ולהגיע לשלטון, אבל חובה עלינו מדי יום להזכיר לעצמנו, ולכל אחד אחר, לאן זה יכול להגיע, ומה המשמעות של חייל שרואה אנשים גוועים מרעב, "עם חתכים ורזים כמו שלדים" ובכל אופן מסיק כי עליו להמשיך ולמנוע מהם מזון ומים, שכן הם מסכנים את בטחון המדינה. לא, צהל הוא לא ה-SS, והחייל הוא לא בוורמכאט, ואינו נאצי, אבל חייבים להזכיר לכולנו להיכן הדרך הזו יכולה להוביל, אם אכן נבחר ללכת בה.

 3. אבו אלמוג :

  ואם כבר אנחנו בשוונג של תגובות וכל זה, תזכיר לי סבקשה היכן חי ומתי פעל קורט טוכולסקי?

 4. יונתן כ. :

  גם לשמאל לא חסר בתחום רידוד השיח,הרי תופעת ההשוואה לגרמניה הנאצית היא ביטוי לרידוד השיח ושאר תופעות מרנינות כמו תיאור הזוועות בסיני(בלי להבהיר שהסיבה היחידה למעבר בסיני זה כדי להגיע לכאן .

 5. מיכאל לינדנבאום :

  טוכולסקי! כרגיל הוצאת לי את המילים מהפה!!

 6. עמית - ה :

  אבו אלמוג
  ק, טוכולסקי
  http://en.wikipedia.org/wiki/Kurt_Tucholsky

 7. ק. טוכולסקי :

  אבו אלמוג, אם היית קורא עד הסוף אולי היית מגיב אחרת אם בכלל, אבל לא חייבים לקרוא עד הסוף ואפשר להגיב גם בלי לקרוא הכל או בכלל, דמוקרטיה פה בישראל, לא ממש גרמניה הנאצית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.