חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מבחן ברבי – דרושה הסדרה בענישה של פגע וברח

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 2.09.12 1:09

בעקבות תאונת הפגע וברח הטראגית שקיפחה את חייהן של שלוש נשים, בוחן אשר רוכברגר את סוגיית הענישה במקרים שכאלה בהקשר חברתי יותר רחב

 התאונה המזעזעת שבה קיפחו את חייהן שלוש נשים תמימות ולכאורה היה מעורב בה שושן ברבי, הידוע לשמצה, שוב מעלה את הפן המשפטי של תאונות פגע וברח. אני בכוונה לא רוצה להתייחס לעניין המוסרי, הערכים וכל שאר הדברים שקרובים ללב הקורא ורחוקים כרחוק מזרח ממערב מלבבות פרא האדם שבטעות חושבים שרישיון נהיגה, הוא גם רישיון להריגה.

   נתחיל מקצת היסטוריה. לפני מספר שנים בצהרי היום במרכז תל אביב עו"ד בכיר ומפורסם מחץ בג'יפ שלו אוטו שבו הייתה אישה ובנה. הם מתו במקום. לאחר הליך משפטי קיבל אותו עו"ד מספר קטן של חודשי מאסר שבזכות כמה תרגילים משפטיים מבריקים התקזזו איכשהו עם התקופה שהוא היה במעצר לפני המשפט ואח"כ הוא כמובן קיבל עוד ניכוי שליש על התנהגות טובה ובסופו של בר היה זה תרגיל של "הדלת המסתובבת".

  כולנו מודעים למקרה הטרגי של דריסת שחר גרינשפון ומאחלים החלמה מהירה ולמשפחתה ניצחון במאבק המשפטי. גם בפרקליטות הודו שטעות בהסדר הטיעון, אך כנראה שהסיכוי למצות את דין עם הדורס הוא לא גבוה במיוחד. לאחר הדריסה למוות של לי זיתוני, ע"י שני אזרחי צרפת, פורסם בכלי התקשורת, שלמעשה בקשת ההסגרה שלהם לארץ רק תטיב עמם, משום שהעונש בצרפת הוא חמור יותר.

 לעומת שלושת המקרים הקודמים, יש מקרה מסוג אחר, כאשר הנדרש למוות הוא שניאור חשין, ז"ל, בנו של השופט בדימוס מישאל חשין יבדל"א. הדורס קיבל את מלוא חומרת עונש ויבלה לא מעט שנים מאחורי סורג ובריח. אני מאוד מקווה שהפסק הזה יקשה מאוד על השופטים לגזור בעתיד עונשים קלים במקרים דומים.

  נשאלת השאלה: האם הדבר מקרי? אינני רוצה לבנות תיאוריות קונספירציה, אבל האם העובדה שאב הנדרס הוא היה משנה לנשיא בית המשפט העליון, היוותה עבור השופט גורם בעל משקל מכריע? האם בתיק אחר אותו שופט גזר או יגזור אותו עונש בנסיבות דומות?

  אנו שומעים די הרבה הסברים ותירוצים על כך שהסדרי טיעון הנהוגים בתיקים מסוג זה, הם ברירת מחדל, משום שבתי המשפט עמוסים, אנשי פרקליטות עייפים ועורכי דין של נאשמים מפולפלים ותוקפניים.  כל זה ממש לא מנחם את משפחות הקורבנות ואם חס וחלילה כל אחד מקוראי שורות אלו היה הופך למשפחה כזו, בוודאי גם אותו זה לא היה מנחם. ידוע שבמקביל לתפקיד הענישה נטו, מערכת המשפט אחראית גם לעניין ההרתעה. על איזה הרתעה אפשר לדבר, כאשר בתיקים יותר מדי רבים הענישה היא מאוד קלה או במילים אחרות באה מערכת המשפט ואומרת לאזרח הקטן:"דע לך, חייך אינם שווים כלום בעיני, מה שמעניין אותי, זה כמה שיותר מהר לסגור את התיק ולשלוח אותו לארכיון".

יבואו ויטענו, שענישה מוגברת היא לא תמיד אפקטיבית ולמה להרוס שתי משפחות ומה הדבר יועיל להרוג וכמה יעלה השיקום של אותו אסיר, וכו' וכו'. חלקית זה נכון, אני מודע לזה. אך לפי הגיון הזה, הדבר הכי פשוט הוא, חנינה גורפת לכולם. לדעתי גם לא נכון לראות כל ביקורת על מערכת המשפט כערעור אושיות הדמוקרטיה ושלטון החוק. כמו בכל מערכת אחרת יש בה צדדים שדורים חיזוק והתייעלות. דווקא בנכונות לקבל ביקורת בונה ועשיית שינוים לשיפור תפקודה, המערכת תחזיר את אימון הציבור שהולך ופוחת.הרי ללא אימון הציבור במערכת המשפט – היא הופכת להיות לא רלבנטית והצבור לאט-לאט מתחיל לחפש פתרונות חלופיים, שאני לא בטוח, שכולם היו מרוצים מהם. פתרונות כאלה היו מאוד נפוצים לפני כ20 שנה בחבר המדינות, כאשר השלטון המרכזי היה בשפל המדרגה. הם קיימים גם היום בחלק מהמדינות באמריקה הלטינית, שלא לדבר על אפריקה ועוד כמה מקומות, שאנחנו לא רוצים להשתוות עליהם.

דווקא היום, כאשר אנו כחברה נמצאים במצב הלא מזהיר במיוחד, עם כל השסעים החברתיים, הכלכליים, המגזרים וכדומה- ייעול וחיזוק מערכת המשפטית יגרום באופן ישיר לחיזוק הדמוקרטיה הישראלית.

אם במר ברבי עסקינן, המומחים כבר די פסימיים, לגבי סיכויו לזכות בעונש ראוי והוגן. אם זה כך, הימים יגידו.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

תגובה אחת

  1. יונתן כ. :

    אני בטוח שהיותו של הנדרס בן של שופט לא השפיעה כהוא זה על השופט כמו שזה שעו״ד קלגסבד הוא עו״ד מצליח ומקושר תרם לעונש המאוד קל שקיבל.

    אני כן בטוח שזה השפיע על רוח המפקד שנשבה דרך המערכת, האם המשטרה הייתה מתאמצת כפי שהתאמצה אם הנדרס היה רוכב אופניים אנונימי? האם בפרקליטות היו כל כך להוטים להרשיע כשרוב המשפטים מסתיימים בעסקאות טיעון? כנ״ל לגבי קלגסבד, האם הלכו ובדקו את מעשיו בשעות שלפני התאונה? האם תבעו אותו על הריגה או על רשלנות (ושימו לב שהוא לא הרג אותם כשהם באופניים בכביש מעוקל וחשוך אלא בצהרי היום בכביש ישר עם ראות מעולה!)

    אפשר לראות את זה בכל פעם שפשע מגיע לתקשורת והמשטרה פותרת אותו בזריזות ויעילות כיוצא מן הכלל שמעיד על הכלל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.