חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

היסטוריה של הכלכלה כב': המעמד הבינוני – נפילתו תרמה לנפילת האימפריה הרומית

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 30.08.12 1:33

התהליכים שהובילו לנפילתו של המעמד הבינוני באימפריה הרומאית הביאו בסופו של דבר לנפילת האימפריה הרומית כולה. אלו הם אותם תהליכים המתנהלים במדינת ישראל תחת שלטון הממשלה הנוכחית. עם התמוטטות המעמד הבינוני קיימת סכנה לגורלה של מדינת ישראל

מאת: קורט טוכולסקי

נפילתו של המעמד הבינוני באימפריה הרומית תרמה לנפילת האימפריה

הרבה מדברים בישראל על שקיעת המעמד הבינוני (פחות או יותר כל מי שנחשב עד לא מזמן למעמד בינוני כולל משפחות שמופיעות בתשדירי הממשלה), המעמד הבינוני נחשב, ובצדק, למעמד שמבטיח יציבות פוליטית בדמוקרטיה המערבית, וחוזקו של המעמד הבינוני קשור גם בחוזקה של מדינת הרווחה. שכן, מדינת רווחה חזקה היא מה שתורם לכך שחלק ניכר ממי שהיו שייכים למעמדות הנמוכים, יכולים להרשות לעצמם רמת חיים של מעמד בינוני. עם זאת, מעמד בינוני חזק אינו רק שאיפתה של מדינת רווחה סוציאל-דמוקרטית או אוטופיה קומוניסטית בה לכולם יש פחות או יותר אותו דבר באמצע הסקאלה, מעמד בינוני חזק היה בבסיס יציבותן של מדינות חזקות, ואפילו אימפריות, ודעיכתו סימלה גם את תחילת הליך דעיכתן. התחזקותם של בעלי יכולת מעטים על חשבון המעמד הבינוני, דעיכתו וירידת הנמנים עליו אל הפרולטריון והשכבות החלשות, הביאה גם לחורבנה הכלכלי של האימפריה הרומית, ובשל כך לאובדן מחוסנה ונפילתה.

מעבר למעבר מאיכרים חופשיים, שנשאו גם בנטל הצבאי וגם היוו מעמד יצרני של חקלאים קטנים, לחוות ענק המבוססות על עבודת עבדים, תופעה שחיסלה את מקור פרנסת החיילים של האימפריה וגם גרמה להידלדלות האוכלוסייה הכפרית, ולמעבר לגידולי מותרות, שהפכו את האימפריה לתלויה באספקת מוצרי יסוד חקלאיים (דגנים) ממושבותיה, חל גם הליך מקביל של הידלדלות ההתפתחות הטכנולוגית, עקב המעבר מאומנים עצמאיים בערים ליצור באמצעות עבדים ועבדים משוחררים באחוזות ומשקי בית גדולים של אצילים ומתעשרים חדשים. בערים הלך וירד המעמד הבינוני, שלא יכול היה להתחרות בעבודת העבדים, ונוצר פרולטריון הולך וגדל, שהיה תלוי בסעד של המדינה (חלוקת חיטה, שוחד בעת בחירות ומתנות בימי חגיגות וחגים דתיים) במקביל לירידת המעמד הבינוני, חלה גם ירידה בילודה שדיללה שוב את היכולת של האימפריה לגייס חיילים, וגם תרמה לירידה בביקוש לתוצרת ולירידה ברמת החיים. התהליך של הידלדלות המעמד הבינוני לטובת התעשרות המעטים וגידול של המעמדות החלשים חסרי יכולת היצור, הרסה את החברה הרומית כשם שהרסה לא מעט חברות לפניה ואחריה.

אותה סכנה קיימת גם היום בישראל, הממשלה שלנו הולכת בדרכה המוטעית של רומא, מי שחיסלו את שכונו ברומא פופוליסטים, ואשר ניסו להיטיב עם העם באמצעות רפורמות אגראריות והגנה על האזרח הפשוט מפני ירידה ברמת החיים, חוסר ביטחון תזונתי, מפני המלווה בריבית ואובדן נכסיו המעטים, תרמו בכך לחיסול חוסנה של האימפריה. בזמן ירידת האימפריה, רוב הקיסרים ניסו למלא את הקופה באמצעות מיסוי המעמד הבינוני של האימפריה, ולא באמצעות מיסוי בעלי האחוזות הגדולות, ובכך תרמו בעיקר להמשך ההידלדלות, ולבסוף לחורבנה הסופי של המדינה. גם ממשלות ישראל האחרונות, שפועלות במרץ להעשרת מיעוט קטן של עשירים והורדת המעמד הבינוני אל המעמדות החלשים, עושות את אותה הדרך וכמו ברומא, כאשר המעמד הבינוני הולך ונכחד, הולכת ונכחדת גם המדינה.

לקריאה נוספת:

גורדון צ'יילד, מה נתרחש בהיסטוריה, ספריית פועלים, מרחביה, 1950

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.