חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תחבורה ציבורית – בבלגיה השירות יותר נוח

נושאים תחבורה, תכנון ובניה ב 30.08.12 1:33

השואה בין שירות התחבורה הציבורית בבלגיה לעומת המצב בישראל מעידה על משרד התחבורה והרשויות האחראיות לתחבורה הציבורית כי אינן עושות די כדי לשפר את השירות לטובת ציבור המשתמשים

מאת: ורד אלון

קשה מאוד לנסוע בתחבורה ציבורית בארץ. כמעט בלתי אפשרי להסתמך על אוטובוסים ורכבות.

בתחנת האוטובוס ברמת החייל בה אני ממתינה מדי יום,  השמש קופחת. יש עץ אחד וספסל, שמי שעומד בצילו, מוסתר לגמרי על ידי הפרסומת שבתחנה- האוטובוסים לא עוצרים למי שלא עומד בשמש, אלא מנסה להסתתר ולקבל קצת צל. כך מפספסים אוטובוסים, או שמתייבשים ומזיעים מעל חצי שעה בעמידה בשמש.

מרמת החייל אין לי שום אפשרות תחבורתית לצאת צפונה, למשל להוד השרון. צריך לעשות עיקוף מטורף דרך הרצליה, רעננה, כפר סבא.. משהו שלא יאמן. פעמים מספר ניסיתי ללכת ברגל, אך הכבישים מיועדים למכוניות בלבד- אין שביל גישה לאופניים או הולכי רגל. בסופי שבוע ובחגים אין שום דרך להתנייד, אלא אם אתה גר במרכז תל אביב ומשתמש במוניות שירות.

באופן כללי, רוב האוטובוסים שנסעתי בהם התעכבו, לא היה בהם מקום ישיבה, אף אחד לא ידע איזו החלפה צריך מאז הרפורמה, וביום שישי (ובשעות הלילה) אין אפשרות לדעת מתי יוצא הקו האחרון מהתחנה בה אתה מחכה.

גרתי תקופה ארוכה בבלגיה.

 • בבלגיה, אין פרסומות כלל בתחנות.
 •  יש לכל קו רשימה מדויקת של שעות הגעה לתחנה (ברמת דיוק של דקה), ובמרבית התחנות לוחות אלקטרוניים.
 • יש מפה של העיר שמציגה את כל ההחלפות- בכל תחנה.
 • האוטובוסים שקטים ועוברים גם במדרחוב, בין ילדים ונערים, בלי שמרגישים אותם כלל.
 • יש זכות קדימה לאופניים, תמיד יש שבילים ונגישות, גם בכבישים מהירים- יש אפילו רמזורים מיוחדים לרוכבי האופניים.
 • יש תחבורה בסוף השבוע, ובחצי מחיר, כדי לעודד טיולים וביקורים משפחתיים.

מה עושות הרשויות  למען שיפור השירות בתחבורה הציבורית כדי שהציבור לא יבזבז אלפי שקלים בחודש בשימוש ברכב פרטי מזהם?

ורד אלון – סטודנטית ישראלית

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. לקסי :

  כך גם בהולנד.
  ובנוסף לכתוב אודות בלגיה הכרטיסים בהולנד הם אלקטרוניים ויש אפשרות לכרטיס אישי. ולמי שזכאים להנחות ההנחה תקפה רק בכרטיס כזה עם תמונה. לא מדפיסים כרטיס נייר בנסיעה. הכרטיס האחיד תקף בכל התחבורה הציבורית במדינה. את הכרטיסים ניתן לטעון בכסף באלפי תחנות במדינה. בעלי כרטיס אישי יכולים לטעון אותם גם באינטרנט. מי שרוצה יכול לקבל פירוט נסיעות מודפס.

 2. יאיר :

  מרמת החייל להוד השרון צריך פשוט לנסוע באחד הקווים הרבים (או לרכב על אופניים) שמגיעים לרכבת בני ברק (למשל 7, 40, 42, 57, 142 וכו') ומשם רכבת להוד השרון.
  לגבי סוגי האוטובוסים בהולנד, הם אינם שונים מאלה בארץ, למעט מספר היברידיים שהתחילו לפעול בשנים האחרונות.
  למרות שבבלגיה רוב האוטובוסים מתוצרת ואן-הול הבלגית, המנועים הם אותם מנועים של האוטובוסים בארת (מאן, דאף). גם התקינה המחייבת למזהמים ורעש היא אותה תקינה בארץ ובאירופה (כרגע יורו 5). ברמת החייל פועלים בעיקר אוטובוסים של דן ואגד, שהחדשים שבהם, מהשנתיים האחרונות, מצויידים במנועים בתקן מחמיר יותר מהתקן המחייב (EEV).
  יחד עם זאת, אין ספק כי התח"צ בבלגיה טוב בהרבה מזה שבארץ, ולו בגלל הקישוריות, המידע והתדירות.

 3. איתמר כהן :

  יאיר,
  מה שאתה מציין כ"פשוט", אינו כה פשוט. אי אפשר להעלות אופניים על הרכבת בשעות השיא. אם קושרים את האופניים – זה רלבנטי רק אם חוזרים באותו יום, כי אם משאירים אותם קשורים לילה בתחנה, סיכוי טוב שהם ייגנבו. אם נוסעים באוטובוס, הרי שצריך להמתין לאוטובוס וגם לרכבת – כשהזמנים של שניהם לא מאוד אמינים ולא מתואמים. זה גורם לכך, שגם אם הנסיעה נטו לוקחת, נניח, רק 20 דקות, הרי שהזמן הכולל של הליכה, כניסה לתחנה והמתנות בתחנות עובר בקלות את השעה.

  קצב ההכנסה של יורו 5 לארץ הוא אטי, כי כל עוד היה מותר, חברות האוטובוסים קנו הרבה אוטובוסים מתקנים מיושנים יותר, למרות (או אולי בגלל) שהיה ידוע להם, שהתקנים יוחמרו.

  לקסי,
  ממה שהבנתי מאשתי, שהיא נוסעת מושבעת באוטובוסים (אני מתנייד לרוב באופניים, ברוך השם) בארץ טעינת הרב קו היא לא לפי כסף, אלא לפי נסיעה. כלומר, אני לא יכול לטעון את הכרטיס מראש ב-500 ש"ח, נניח, ואז לנסוע – אלא צריך לגשת לקופה (דבר שכרוך לעתים בתור ארוך) ולטעון אותו מחדש עבור כל נסיעה בינעירונית. קשה מאוד לקבל מהרב קו אישור לנסיעות שביצעת – וזה דבר שמאוד מקשה, במקרה שרוצים להתלונן על בעייה בנסיעה, ולהציג הוכחות בבית המשפט.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.