postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בית המשפט העליון – שקיפות המיצ"ב עדיפה על ערכים חינוכיים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בית המשפט העליון – שקיפות המיצ"ב עדיפה על ערכים חינוכיים

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 28.08.12 1:28

מבחני המיצ"ב, שהם מרכיב במדיניות הסטנדרטים שהוכנסה למערכת על ידי לימור לבנת, והפכה לאסטרטגיה בתקופת כהונתו של גדעון סער, הם נזק לחינוך. שיטת המדידה הזו היא המחלה האנושה של מערכת החינוך. בית המשפט העליון שהתיר פרסום תוצאות המיצ"ב, מעדיף שקיפות על ערכים חינוכיים

מאת|: אברהם פרנק

פרסום המיצ"בים – שיטה בקריסה

ביום ה' 23.8.12 קיבל בית המשפט העליון החלטה היסטורית, המחייבת את משרד החינוך לפרסם את נתוני המיצ"ב  של כל בית-ספר בנפרד. המיצ"בים נקבעו במקורם לספק לבתי-הספר מידע פנימי על מצבם בתחומי לימוד ואקלים, בכדי לתקן ולשפר. הנתונים הללו היו חסויים, אבל בהדרגה החלו להתפרסם ברבים, כך שהחלטת העליון אינה חידוש שלא ראינו, אבל פסיקה פורמאלית היא כבר עניין אחר.

בחינות המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית-ספריים) לכיתות ב', ה' ו-ח' נקבעו ע"י שרת החינוך לימור לבנת בשנת 2001, ועוררו מחלוקת קשה. המדען הראשי של המשרד אז, פרופ' דוד נבו, עזב את תפקידו בשל הסתייגות מדרך הפעולה. לטענתו, לא היה צורך בשעבוד של כלל בתי-הספר לשיטה עריצותית כל-כך, ומשרד החינוך יכול לקבל נתונים משביעי רצון גם באמצעות מדידה מדגמית, אבל דעתו נדחתה.

לבנת הכניסה את המיצ"ב בתחילת הקדנציה שלה, בהשפעת תהליכים עולמיים, כשהבולט בהם הוא החוק האמריקני "אף ילד לא נשאר מאחור". עקרון המדידה המתמדת – העומד במרכז השיטה – זכה בינתיים לביקורת נוקבת מכל עבר. בכל אופן, לבנת לא הפכה את הנושא ל"אסטרטגיה" כפי שעשה זאת השר סער שנכנס למשרד החינוך ב-2009, בעת שהשיטה האמריקנית כבר החלה שוקעת.

"גדעון סער", אומר עליו המנכ"ל הראשון שלו, שמשון שושני (העיר – מוסף חינוכי, 23.8.12), "הוא שר החינוך הראשון זה 16 שנה שהצליח ליישם תוכנית אסטרטגית מאתגרת עם יעדים ברורים, …המתמקדת בשיפור דרכי ההוראה, בשיפור תוצאות המבחנים ובצמצום הפערים בין הישגי התלמידים" – האומנם?

כל התשבחות שמרעיף שושני על סער (ובעקיפין על עצמו, כשותף בכיר מאד בעיצוב האסטרטגיה) הן חסרות שחר. "היעדים הברורים" הפכו למחלתה האנושה של מערכת החינוך הישראלית, הטובעת במדידות; שום שיפור לא חל בדרכי ההוראה, אלא נסיגה קשה אל טכנאות של "העברת חומר" נטולת השראה; השיפור בתוצאות המבחנים הוא שולי לחלוטין, ואינו עומד ביחס כלשהו להשקעה הכספית האדירה; והפערים החברתיים בחינוך – אגב, כצפוי – רק גדלו. השיפור שחל פה ושם הוא פרי יוזמתם ומאמציהם של ארגונים פרטיים ובתי-ספר הצועדים במאמץ רב כנגד הרוח. ככל שחולף הזמן גדל מספרם של מבקרי "התוכנית האסטרטגית", שפגמיה ניכרו כבר עם ראשיתה. הזעם הציבורי גובר, ואתו פנייה של הורים רבים לעבר החינוך הפרטי. עתה נפלה על שר החינוך פסיקתו של בית המשפט העליון, והנחיתה את המכה ה-81.

אנחנו עדים לנפילתה של שיטה שלמה. מה שהחל , במידה של תמימות, אצל השרה לבנת, והפך לאסטרטגיה אצל השר סער – קורס ובגדול. התחרות ביסודיים ובחטיבות הביניים שתיפתח עם חשיפה רשמית של תוצאות המיצ"בים, מביאה אותנו אל מה שמכונה בסלנג החברתי-כלכלי "קפיטליזם חזירי": לא חוויה לימודית, לא פיתוח אישי ולא תרומה לעתידה של מדינת ישראל, אלא מבחנים, מדידות, תחרות ו"שטיקים" בלתי-חינוכיים של בתי-הספר, לצורך הישרדות.

אסטרטגיית המיצ"בים, הבגרויות, מבחני פיז"ה וסוגים נוספים של מדידות, החל מכיתה א', הגיעה עתה אל סוף הדרך. בית המשפט העליון – המעדיף בתקופתנו את ערך השקיפות על צרכים חינוכיים – הבהיר לצמרת משרד החינוך שהוא יודע לשחק טוב יותר את חוקי ההפרטה. אם משרד החינוך ניסה להסתיר לכאורה את מוטיב התחרות הפרועה, העליון חשף את מערומיו בפני כל. עתה הגיע זמנו של הציבור הרחב לומר את דברו, האם הוא מוסיף להשלים עם בזבוז הכספים האדיר של משרד החינוך על "אסטרטגיות" מזיקות, או שהוא דורש שינוי מרחיק לכת של השיטה. בכל מקרה, הנתיב אל ערכים חינוכיים של אמון, דמוקרטיה ואוטונומיה בית-ספרית, אינו עובר כנראה דרך גדעון סער ובכירי משרדו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. Yossi Levy :

    כותרת בעייתית ביותר

    כותרת הרשומה, שנלקחה מתוך ההרשימה עצמה, הינה דמגוגית, ולא מובאת לה שום הנמקה בדברי הכותב. לא ניתן שום הסבר מהם אותם "ערכים חינוכיים" שנרמסו לדעת הכותב, לא כל שכן מדוע ערכים נעלמים אלו חשובים יותר מדיעותיו של הכותב בענייני חינוך.
    ניסוח יותר מדוייק ונכון הוא כי בית המשפט העליון העדיף את הערך הדמוקרטי המתבטא בשקיפות שלטונית על פני דעת משרד החינוך וראמ"ה כי אין להביא נתונים השייכים לציבור לידיעת הציבור.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.