קמפיין יוקר המחיה של נתניהו – שימוש בכספי ציבור לתעמולה

הקמפיין בעלות חמישה מיליון ₪ הוא שימוש בקופה הציבורית למטרות תעמולה פוליטית לטובתו של ראש הממשלה, התנהלות לא ראויה במשטר דמוקרטי

מאת: יהונתן קלינגר

0.
קמפיין יוקר המחיה של לשכת בנימין נתניהו עצוב ומעלה דאגות לגבי מצב הדמוקרטיה הישראלית. אם יש כלל אחד ברור במשחק הדמוקרטי הוא שכספי ציבור אינם יכולים להיות מופנים לכיוון תעמולה פוליטית; הדבר נכון בלי קשר למי בשלטון. הממשלה יכולה ליידע אנשים לגבי שירותים חדשים או חקיקה חדשה (כו בקמפיין המע"מ של יובל המבולבל) או ליידע אותנו לגבי זכויותינו (כמו קמפיין מיצוי הזכויות של ניצולי השאוה), כיוון שהשימוש של אנשים בזכויות או שינוי בהתנהגות הם חלק מהתפקידים של הממשלה, והיא צריכה לפרסם אותם. אבל קמפיין "כאן גרים בכיף" של לשכת נתניהו אינו כזה.

1.
הקמפיין, על פניו, מדבר על כמה טוב במדינה וכמה השינויים האחרונים שיפרו את המצב של אזרחים מסוימים (אשר קיבלו על כך לא מעט כסף); מעבר לכך, הקמפיין עלה לקופה הציבורית חמישה מיליון שקלים. אבל: המטרה של הקמפיין אינה לעודד את האזרחים לקבל יותר בתלוש המשכורת (הם הרי לא צריכים לעשות דבר) או ללכת לבקש פחות כסף מגני הילדים (שלכאורה ניתנים בחינם) אלא המורל הלאומי. אותו מורל לאומי הוא הבעיה כאן; לא מדובר על קמפיין לטובת המדינה, אלא לטובת ראשיה.

2.
וכאן הבעיה האמיתית של שימוש בכספי ציבור: אנחנו התרגלנו לציניות, לביקורת, לכך שלשכת ראש הממשלה משקרת ושמה שאנחנו רואים בפרסום הממשלתי לא תמיד נכון; אבל להשתמש בכספים האלה כדי לעודד את בחירתו מחדש של ראש הממשלה? הדבר זהה בדיוק לכך שעובדי מדינה יתארגנו על מנת להפיל ראש ממשלה בקמפיין מתואם היטב. וזה הכלל הברור: לא משתמשים בכספי ציבור לתעמולה אישית.

3.
אבל לשכת נתניהו מותחת את הגבול כאן עד היכן שהיא יכולה; במקרה הרע, היא תקבל "נו נו נו" ממבקר המדינה. אף אחד לא יבקש מנתניהו להחזיר את הכספים אישית, ואף אחד לא מצפה לכך. אף אחד לא מצפה שהקמפיין יוחלף בהתנצלות או יקוזז מזמן האוויר של הליכוד בתקופת הבחירות. זה הסרחון: אנחנו יודעים טוב מאוד איך זה יגמר, ולכן אנחנו לא נלחמים.

Tags: , , ,

7 Responses to “קמפיין יוקר המחיה של נתניהו – שימוש בכספי ציבור לתעמולה”

 1. אבשלום הגיב:

  אז מדוע כח לעובדים, ארגון אותו אתה מפרסם , אינו עושה יותר בנושא?

 2. הראל לייבוביץ הגיב:

  לשכת רה"מ כל פעם מתחדשת ברמת שפל חדשה.

 3. יוסי לוי הגיב:

  ומדוע שלא נדרוש מנתניהו להחזיר את הכספים אישית?

 4. יהונתן הגיב:

  אבשלום,
  אני מאוד אוהב את כח לעובדים, אבל אני בספק אם אני מפרסם אותם.

 5. עמית-ה הגיב:

  יונתן
  לכל אירגון יש ליבה, התחום שהוא מתמחה בו, לעיתים קרובות הדבר היחיד שהוא יודע לעשות.
  אתה דורש מנתניהו להפסיק לפרסם כאשר זאת ליבת יכולתו, זה כמעט כמו לבקש מכלב שיפסיק להשתין על עצים.

 6. עמית-ה הגיב:

  סליחה החמצתי ה

Leave a Reply