חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האבטלה ביולי זה עוד לא הדבר הגרוע ביותר

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 26.08.12 0:30

דמי האבטלה נמוכים ומוקצבים בזמן, מערך ההכשרה המקצועית חוסל על ידי בנימין נתניהו כשהיה שר אוצר, למפוטרים בגילאי 30 – 40 התחייבויות כספיות, שיקשה עליהם לשלמם. העתיד אינו ורוד, אך כל זה אינו מונע מהממשלה לצאת בקמפיין בשווי חמישה מיליון ₪ על הורדת יוקר המחייה

מאת: אשר רוכברג

בימים אלו כולם מזועזעים מהעלייה החדה במספר המובטלים במשק. אכן המגמה מדאיגה, אך לדעתי זה לא הדבר הגרוע ביותר שצפוי לנו והכוונה שלי היא ממש לא קשורה לתרחישים שקשורים לתקיפה באיראן.

עם כל הצער והכאב של גל המובטלים הנוכחי, חלק גדול מהם יימצאו זכאים לדמי אבטלה שיגיעו על ל75% מרמת השכר הקודמת. אינני רוצה להיכנס לפרטים הטכניים של חישוב הזכאות לדמי אבטלה, שניתן לראות בקלות באתר הביטוח הלאומי, וגם לא רוצה לחזור על העובדה הידועה והמצערת, שגם בתשלומי דמי האבטלה אנחנו מדשדשים בסוף רשימת המדינות המפותחות.

השאלה שמוכרחה להטריד באמת היא, מה יהיה בעוד 3-6 חודשים, כשהזכאות לדמי האבטלה תפקע. יש בידינו כלל, שלא סומכים על הנס לכן אני לא רוצה להתייחס לאפשרות שבדיוק באותו זמן המשק יפרח ויצמח. בואו נבחן תרחישים יותר מציאותיים: מערך ההכשרה המקצועית לא קיים וחוסל עוד בתקופה שראש ממשלתנו הנוכחי שימש כשר האוצר.

גם אם מי מהמובטלים ימצא איזה קורס מקצועי ויהיה מוכן להשקיע בו זמן וכסף, הוא יצטרך להתקיים באותה תקופה על חשבונו, וקשה עד בלתי אפשרי לעבוד במקביל ללימודים בקורס הכשרה רציני. בשלב מסוים אנשים, בלית ברירה, יהיו מוכנים להנמיך ציפיות ולהתפשר על התנאים או מהות התפקיד. בעיה היא שאנחנו רואים שבגל הפיטורים הנוכחי כולם נפגעים- בעלי תארים מתקדמים וגם אנשים שרמת ההשכלה שלהם והכשרה המקצועית אינם מהגבוהים במיוחד.

 בנוסף, לא מזמן פורסמו כמה מחקרים, שמראים שכשני שליש מהציבור שמוגדר כמעמד הבינוני, ושלא נדבר על המעמד היותר נמוך , גם לפני גל הפיטורין הזה לא הצליח לחסוך ליום סגריר. יחד עם זאת, לפי מה שמתפרסם בימים אלה, חלק גדול מהמפוטרים, הם בגילאי 30-40. זאת אומרת שהם בעלי משפחות עם שניים-שלושה ילדים, משלמים משכנתאות, תשלומי בתי-ספר, חוגים וכו'.

 מה יקרה עם היכולת של אותם המפוטרים להמשיך לפרוע את מלוא התחייבויותיהם לאחר תום הזכאות לאבטלה, במידה ולא יצליחו למצוא משהו שיתאים את כישוריהם וניסיונם המקצועי, או לחלופין, ימצאו עבודה עם רמת שכר הרבה יותר נמוכה, ממה שהייתה להם טרם הפיטורין? אינני רוצה לנבא שחורות, אך אנו עלולים להיות עדים לעליה חדה במספר פשיטות רגל במובן הרחב של הביטוי. הבעיה היא שבמקרה כזה המדינה, שידעה בימים היותר טובים לסחוט מאנשים האלה את הכול עד הטיפה האחרונה, החל מהשירות בצה"ל  וכלה במסים, תפנה להם עורף. הרי אין מה לעשות, כל האנשים האלה למעשה לא מיוצגים בכנסת ולממשלה אין סיבה לחשוש שאחת השותפות בקואליציה תעשה איזה שריר למענם.

 מה שנותר לאותם המפוטרים זה להתנחם בסרטוני תעמולה שדומים לתוצרת הבולשביקית, ושיראו להם עד כמה טוב לחיות בארצנו הקטנטונת והיפה. נא לא לשכוח – הם כבר שילמו על הפקת התעמולה זאת ממיסיהם.

לקריאה נוספת על הקמפיין הפרסומי של בנימין נתניהו:

בווינט

 בגלובס

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. ק. טוכולסקי :

    עדיפים 10 קמפיינים0 של 5 מיליון ש"ח על פני התקפה אחת באיראן, מעבר לכך באמת מיותר. אבל זהו טבעו של המשטר בישראל תחת ביבי הוא הגרוע ביותר שהיה לנו עד היום וזה רק ילך ויחמיר.

  2. עמית-ה :

    ק. עשית פרפרזה על שחיה ל- 100 מטר של קרמבו?
    http://he.wikiquote.org/wiki/%D7%9E%D7%91%D7%A6%D7%A2_%D7%A1%D7%91%D7%AA%D7%90

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.