חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת צמח – שוד הגז הגדול

נושאים דעות, כלכלת בית ב 23.08.12 1:47

ממשלת ישראל לא רוצה רזרבות גז, לא רוצה אנרגיה זולה לאזרחים, לא רוצה מקומות עבודה לישראלים בתעשיית הגז וגם לא את כספי התמלוגים. ממשלת ישראל רוצה רק בטובתם של תאגידי הגז והטייקונים

מאת ק. טוכולסקי

המלצות וועדת צמח לגבי יצוא רוב הגז שנמצא בתחומי המים הטריטוריאליים של ישראל והבטחת אספקת גז למדינת ישראל למשך 25 שנים בלבד הן לא יותר ולא פחות משוד. מדינת ישראל נמצאת כעת בדרכה הבטוחה להפוך לניגריה. גם ניגריה אחת מהמדינות העשירות בנפט בעולם מייצאת את רוב תוצרתה וגם בה התמלוגים למדינה נמוכים מהמקובל, כתוצאה מכך ניגריה נשארה מדינה ענייה ומושחתת. וועדת צמח היא וועדה מטעם לא פחות מוועדת טישלר שהקים לו שר הביטחון בשביל ההמלצה להעלאת תקציב הביטחון וגם היא שהוקמה בידי נתניהו דואגת לאינטרסים של טייקונים ותאגידים ישראלים וזרים ולא לאינטרס הציבורי.

האינטרס של החברה הישראלית הוא שימוש עצמי במשאבי הגז לצורך הבטחת אי התלות של מדינת ישראל ביבוא דלקים. מדינת ישראל יכולה גם לעבור לשימוש במקור אנרגיה מזהם פחות וגם לשימוש במקור אנרגיה זול יותר. כל אלו יכלו לשרת את ישראל במשך מספר עשורים עד השלמת הליך של מעבר לשימוש באנרגיה מתחדשת וגם לשמש רזרבה אסטרטגית. מדינת ישראל גם הייתה יכולה למסות באופן ראוי את הרווחים של תעשיית הגז ההולכת ומוקמת לצורך הפקת הגז הטבעי וכן לדאוג לכך שבקידוחים יעבדו ישראלים. במקום זה מדינת ישראל באדיבות הממשלה הנוכחית ולמען האמת גם קודמותיה וכחלק מהמדיניות של הממשלתית של צ'ופרים לתאגידים ובעלי הון בחרה ללכת בדרך אחרת. לחלק זיכיונות לתאגידים, לגבות תמלוגים ומסים נמוכים ככל הניתן שממקמים את ישראל בקרבת מדינות בעולם השלישי, לאפשר לייצא כמעט מחצית מהגז (שימו לב שלצורך החישוב של כמות הגז לקחו גם גז שעוד לא הוכח שהוא קיים בלי לקבוע לדוגמא שאת הגז שרוצים לייצא ייקחו מהמאגרים שעוד לא הוכח שיש בהם גז) וגם כמובן לאפשר לתאגידים וחברות מקומיות וזרות להביא כוח עבודה חיצוני במקום לשלב ישראלים בתעשייה. בקיצור ממשלתנו בחרה בכל דרך אפשרית לתת לאזרחי ישראל כמה שפחות ולתאגידים וטייקונים כמה שיותר, בינתיים הולך ומתברר שגם את נטל האבטחה של המתקנים תיקח על עצמה המדינה שתרכוש כלי שיט ותקצה כוחות לאבטחה באופן שיבטיח שהנהנה העיקרי מהתמלוגים הנמוכים שהמדינה הולכת לקבל יהיה משרד הביטחון.

אין מה להתפלא, בבחירה בין חשיבה לטווח ארוך, טובת האזרחים ושמירה על האינטרס של המדינה לבין דאגה לעשירים ביותר, בחרה ממשלת ישראל כרגיל בעשירים ביותר. הממשלה הנוכחית חותרת כהרגלה תחת קיומה של מדינת ישראל באופן ששום איום חיצוני לא מתקרב אליו. מאגרי הגז יכלו להצעיד את ישראל קדימה, להבטיח מחיר הוגן לאנרגיה במשק, להבטיח הכנסות נאות ממסים למדינה ועבודה למשתלבים בסקטור חיפושי וקידוחי הגז, במקום זה נקבל קדחת.

אחד התירוצים האהובים על מי שתומכים במסים הנמוכים ומתן ההטבות לתאגידים וטייקונים בענף הוא שאם לא יתנו עוד ועוד לתאגידים וטייקונים הם לא יפתחו את מאגרי הגז. השאלה היא רק למה לעזאזל אנחנו צריכים אותם? ברור שהכנסת גורם פרטי שמחפש למכסם כל רווח במקום המדינה תביא לכך שהם ינסו להוציא מהעסק על חשבוננו כמה שיותר וברור ששלטון שמעדיף אינטרסים של תאגידים וטייקונים מקומיים וזרים על פני האינטרס של האזרחים לא ידאג לרסן את החברות.

את משאבי הטבע בישראל צריך להלאים לאלתר. מחצבים בים וביבשה, מים, גז, פוספטים, נחושת כל דבר שהמדינה חילקה לגורמים שהאינטרס היחיד שלהם הוא לשלם כמה שפחות ולהוציא מכאן כמה שיותר. המדינה לא חייבת לבצע לבדה את כל פעולות הכרייה וההפקה של משאבים, המדינה תוכל לאחר שהיא תחזיר לעצמה את השליטה לאפשר בזיכיונות לחברות פרטיות לבצע הפקה של משאבי טבע, אבל המדינה חייבת להיות הבעלים ולקבוע תנאים שמזכירים פחות את ניגריה וקונגו ויותר את נורבגיה ובריטניה (ולמען האמת  אפילו יותר את ערב הסעודית ואקוודור) מבחינת שיעור ההון שיופק מהמשאבים ויישאר בידי המדינה.  המדינה צריכה לקבוע תוכנית שתבטיח שעד השלמת מעבר לאנרגיות מתחדשות יישאר פה מספיק גז וכן לקבוע עתודה אסטרטגית. המדינה צריכה לפתוח בתוכניות להכשרת עובדים בתעשיית הגז בכדי למנוע מצב שבזמן שהאבטלה עולה נכניס לישראל עוד עובדים זרים. כל זה נכון לגבי הגז וגם לגבי הברום, הפוספטים, המים המותפלים וכל שאר הדברים שהמדינה הפקירה לחסדיהם של תאגידים ובעלי הון על חשבוננו. הבחירה שלנו פשוטה, להמשיך לתת למפלגות משרתות הון ואינטרסים זרים של תאגידים וטייקונים מקומיים וזרים לשלוט ולהחריב את המדינה או להעיף אותם מהשלטון ולמנוע את שוד הגז שלנו.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. אופק בן אבי :

  למעוניי נות/ים, יש עצומה בנושא:
  http://www.atzuma.co.il/no4gasexport

 2. דליה :

  זוהי דוגמא נוספת הממחישה את התנהלות הממשלה. במקום לדאוג לתעסוקה לאזרחי ישראל, המדינה מחלקת זכיונות לחברות חוץ המביאות איתן את העובדים. האכזריות בהתנהלות הממשלה בולטת לאור הנתון האחרון אודות 16000 אזרחים שפוטרו מעבודתם לאחרונה.

 3. ד :

  הנה קישור לכל הכתבות שפורסמו בעניין ועדת צמח https://www.google.co.il/search?hl=iw&gl=il&tbm=nws&q=%D7%95%D7%A2%D7%93%D7%AA+%D7%A6%D7%9E%D7%97&oq=%D7%95%D7%A2%D7%93%D7%AA+%D7%A6%D7%9E%D7%97&gs_l=news-cc.12..43j43i400.131483.136895.0.141971.11.2.1.8.8.0.154.302.0j2.2.0…0.0…1ac.dE-QyvYiF-E

 4. מיכאל לינדנבאום :

  טוכולסקי כותב גם במאמרו המאלף ש"בקיצור ממשלתנו בחרה בכל דרך אפשרית לתת לאזרחי ישראל כמה שפחות ולתאגידים וטייקונים כמה שיותר".

  אסור לשכוח שזוהי "דרך העבודה" של משטר פושעי ההפרטה בישראל מזה 30 שנה בהנהגת הליכוד התאצ'ריסטי,והמשת"פים שלו מהימין של העבודה,דהיינו,פרס,קיסר,רבין,רמון,פרץ,עיני.

  צריך להלאים מחדש את כל מה שנשדד מאזרחי ישראל, דהיינו כל משאבי ים-המלח,הפוספטים,כל החברות הממשלתיות הרווחיות כמו חברת "פז",בתי הזיקוק,חברות השיכון.

  בקיצור להלאים את כל מה שעשה את תפארת מדינת הרווחה בארץ עד 1977 .

  הגיע הזמן להשיב את גזילת שוד ההפרטה הגדול,שייצר 10-20 משפחות טייקונים שלא ייצרו דבר מימיהם וכל הונם בא מקירבתם לשלטון,וגרוע מזה ,ייצר 7 מליון קבצנים נטולי בטחון תעסוקתי,נטולי פנסייה,נטולי בריאות ונטולי כל עתיד.

  החזרה לררך חיים נוסח נורבגיה,היא לא בשמיים ,ותלוייה בהעדפות הפוליטיות של תושבי ישראל.
  הגיע הזמן להצביע באופן מסיבי לשלי יחמוביץ בראשות מפלגת העבודה.

 5. א. קוריאל :

  הייתי כותב טוקבק נחרץ, אבל אין לי.
  מאמר במקומו. חותם על כל מילה.
  רק נוסיף ונאמר שלא רק שוד יש כאן, אלא איוולת בהתגלמותה: אורך חיים של תחנת כוח בגז הוא 50 שנה. היום בונים, ומתכננים לבנות כמה וכמה תחנות חשמל בגז, בנוסף לתחנות הכוח הצמודות למפעלי ההתפלה, שגם הן מופעלות בגז. לכן, הדבר הטבעי הוא להבטיח אספקת גז ל- 50 שנה. דו"ח של המדענים הראשיים במשרדי האנרגיה והגנת הסביבה המליץ לעשות כך.
  אבל, וכאמור, ממשלתו של המלך בנימין הראשון מתעניינת בגורלם של עשירי הארץ, ולא בשום דבר אחר.

 6. מלך בצלאל :

  דיבורים לא עוזרים

  הקיטורים על המסך לא יעזרו צריך לצאת לרחובות בהמונינו.חוץ מזה רצתם את המלך ביבי שוב בשלטון אז קיבלתם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.