חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גזענות באילת? אין סיבה להתפלא

נושאים דעות, כלכלת בית ב 21.08.12 5:05

מי שתוקף את עיריית אילת על יחסה למבקשי מקלט מאפריקה – פשוט לא מכיר את היחס של לקבוצות אחרות

מאת ק.טוכולסקי

כותרת בעיתון, עיריית אילת תעתור לבג"צ כנגד ההחלטה לחייבה לשלב ילדי מבקשי מקלט במערכת החינוך. הפייסבוק רותח, כולם מתחרים אחד בשני בהפגנת כל האפשרויות להגיד ברהיטות שעיריית אילת גזענית. אילת עיר מעניינת, בהחלט עיר מנותקת, לא גדולה אבל מאוד רחוקה ועם צרכים משלה, ועיריית אילת גם נוקטת במדיניות רווחה מעניינת, היא דואגת רק לאילתים, אתה יכול להיות ישראלי, תושב, פליט מוכר, אתה יכול להיות בעל כל הזכויות שאזרחות ותושבות נותנות בישראל אבל אם לא תהיה תושב העיר אילת העירייה כאן לא תדאג לך. לכן הייתי יכול להיות מופתע מההתקפות על עיריית אילת, שהרי אין במדיניותה כל חדש, אבל הבעיה כאן היא לא רק עיריית אילת, אלא העובדה שהאוכלוסיות הכי שקופות בישראל הן לא מבקשי המקלט והזרים כפי שניתן ללמוד מהתקשורת ומהעיסוק של ארגוני הסיוע והמגזר השלישי, האוכלוסיות הכי שקופות בישראל הן אלו שאפשר להיזכר בהן רק כאשר אוכלוסייה שקופה קצת פחות זועקת על קיפוחה.

בחורף האחרון קפא למוות דר רחוב שבתחילה חשבו שהוא מבקש מקלט, אחרי שהתברר שהוא אינו מבקש מקלט אלא עולה חדש/ישן הסערה שכחה. למבקשי המקלט יש מי שדואג, יש מי שזועק את זעקתם אבל דר רחוב ישראלי? כל שנה מתים כמה עשרות שכאלו ולאף אחד לא אכפת. גם לעיריית אילת יש אוכלוסיות שלא אכפת לה מהם, אבל עד שלא מגיעים למבקשי המקלט אף אחד לא זוכר את זה.

מדי חורף יורדים עשרות דרי רחוב לאילת, חם שם יותר ונוח יותר ברחוב בחורף. אין באילת גגון או מקלט לאוכלוסייה זו והרווחה של הרשות לא מטפלת בהם כי הם לא איילתים. מדי קיץ מגיעים לאילת בני נוער מנותקים, הם עושים סמים, עוסקים בזנות, מנוצלים בידי מעסיקים בכל תחומי התעסוקה, הרווחה של אילת לא מטפלת בהם. זאת המדיניות של העירייה. מי שיפתח את ספרי התקציב יוכל לראות שמשרד הבריאות הקציב תקציב להקמת תחנת מתדון באילת אבל עיריית אילת לא עושה את חלקה לצורך ההקמה כי העירייה לא רוצה משהו שעשוי למשוך אוכלוסיות חלשות ממקום אחר.

לזכותה של עיריית אילת צריך לומר ששיטת המימון של הרווחה אכן מתבססת על שירותים עירוניים ושממשלת ישראל או רשויות מהן מגיעות אוכלוסיות חלשות אינן משפות את אילת בעבור הטיפול באוכלוסיות אלו. רוב הרשויות בארץ לא ממהרות לטפל ב"אורחים" ומפילות את האחריות האחת על השנייה. צריך להכיר בבעיות המיוחדות של אילת שנובעות ממיקומה וריחוקה, צריך לשפות רשויות שקולטות אוכלוסיות קצה של רשויות אחרות. זה לא תירוץ מספק להתעלמות של עיריית אילת מאוכלוסיות אלו אבל זה הסבר למניעים של העירייה.

מה שכתבתי כאן ידוע שנים, זה לא מעניין אף אחד. נרקומנים, דרי רחוב, חולי נפש, בעלי תחלואה כפולה, נוער מנותק, נשים וגברים בזנות, הנידחים והתלושים, באילת ובשאר הארץ לא מעניינים אף אחד. זה עשוי להסביר את ההפתעה של ארגוני הסיוע לזרים במגזר השלישי לנוכח הפגנת הגזענות של עיריית אילת. מי שמודע לבעיה לא יהיה מופתע מי שמתאכזר לחלשים והנידחים שבחברה שלו, בקהילה שלו, בעם ובלאום שלו, יתאכזר גם לזרים. מי ששתק לנוכח ההתנהלות של עיריית אילת ועיריות אחרות לאוכלוסיות קצה, שלא יהיה מופתע כשהם מסרבים לטפל בקבוצות אחרות של "אחרים". גם אנחנו מי שרוצים בתיקון המדינה והחברה צריכים לשאול את עצמנו למה יש כל כך הרבה שמוכנים לעזור למבקשי מקלט וכל כך מעט שמוכנים לעזור לבעלי תחלואה כפולה או קורבנות זנות.

החברה שלנו חולה. זה לא מתחיל עם היחס כאן לזרים, זה גם לא יגמר שם. ראש עירייה שמסרב לקיים את החוק צריך להיות במקום מודח מתפקידו ומוחלף בוועדה קרואה אבל זה לא יקרה. 1,000 עמותות, 2,000 סטטוסים זועמים בפייסבוק ובטוויטר וכמה עשרות מאמרי דעה לא ישנו את זה. שינוי השלטון כן, לכן אנחנו לא צריכים עמותות ותנועות אין ספור אנחנו צריכים מפלגות שמאל חזקות כאלו שיבנו כאן מדינת רווחה למופת שתוכל לסייע גם לנידחי הגורל שמתדפקים על דלתות המדינה כחלק ממה שהיא גם כך עושה.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. opiey :

  אל תהיו חוכמולוגים אם אתם לא גרים באילת ! תנסו להגיע לדואר המרכזי בבוקר . מאות עומדים שם . תנסו לעמוד בתור בבנק כעת לאחר שנתנו להם אישור לפתוח חשבונות.
  למה לא תקחו אותם אליכם לשכונה…
  לבנקים שלכם לגנים שלכם ?!?!

 2. ק. טוכולסקי :

  המאות כל בוקר בדואר זה נכון גם לגבי נוער ישראלי מנותק שמגיע לאילת ואין מי שיטפל בו? אולי לגבי דרי רחוב ישראלים שאיש לא מטפל בהם או לגבי הנרקומנים האילתיים שבזכות עיריית אילת צריכים לקבל מתדון באמצע שום מקום באזור התעשייה של אילת?

 3. גליה :

  ק. מה שמפתיע שאתה מאשים את עיריית אילת ולא את המדינה? שהרי חוק חינוך חובה חינם ממזמן אינו חינם, פרט לאוכלוסיות אלו. ואם המדינה לא עוזרת (חוץ מלחלק מתדון)ולא משתתפת בעלויות האדירות שבקליטת זרם הפליטים (ולפי מה שאתה מתאר גם זרם עונתי של נרקומנים) איך עירייה קטנטונת כמו אילת יכולה להתמודד עם מצב שעיריית ת"א לא מצליחה להתמודד איתו ? אתה מוזמן לבקר בבית הספר שלי, ולראות תלמידים שמגיעים בלי אוכל, ספרים, מחברות, ילקוט ואיך אפשר לבקש תשלומי הורים ? מאיפה הם ישיגו 500 ש"ח ? ואם אין תשלומי הורים, אז אין צילומים, ונייר למדפסת וצבע, ומשחקים, והצגות וטיולים… מאחר ונשארו בנו שרידי סוציאליזם, ולא נהוג להוציא להצגה רק את מי ששילם, פשוט מותרים על הצגה, או טיול וסוגרים את המועודונית!. מערכת החינוך של אילת גם כך במצב נואש. מה יעשה ראש עירייה – נבחר – ? יהרוס אותה סופית? החינוך הוא הדבר הכי חשוב לאוכלוסיות החזקות, לא יהיה חינוך סביר באילת – היא תתרוקן וראש העיר יעוף. אתה מציע להעיף אותו עכשיו. אחלה פתרון.

 4. ק. טוכולסקי :

  גליה אני מאשים את עיריית אילת כי מחלקת הרווחה נמצאת בעירייה והרווחה באילת לא עוזרת לאוכלוסיות קצה שמגיעות לאילת. אני מאשים את עיריית אילת כי משרד הבריאות הקצה מימון בבסיס התקציב ב-2010 להקמת תחנת מתדון והיא לא הקימה. הרבה לפני שסרבו לטפל בזרים סירבו לטפל בישראלים.
  המערכת חולה ולא רק באילת ומה שאני מציע כרגיל ובגוף המאמר זה בהחלט להחליף את השלטון במדינה.
  יש במאמר הזה לא מעט ביקורת כלפי לא מעט גורמים ביניהם ארגוני הסיוע שממוקדים כל כך בזרים שהם מפספסים כרגיל את אוכלוסיות הקצה בלי להבין שאי טיפול באוכלוסיות קצה לא יהיה טיפול גם בזרים.

 5. עומר כרמון :

  (כעיתונאי), אני חייב להדגיש שאני מופתע לטובה מרמת שליטתו בחומר של כותב המאמר. הרבה מאוד מהדברים שכתבת, נכונים וחכמים. אשמח אם תעמוד אתי בקשר, אולי נוכל להחכים אחד את השני (אני בפרטים ואתה בראיה רחבה ונבונה). תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.