התקנת מצלמה היא פגיעה אסורה בפרטיות העובד

עובד בחדר בקרה , פנה לאתר עבודה שחורה בשאלה , האם התקנת מצלמה ומיקרופון לשם מעקב אחר העובדים היא עבירה על החוק

ש' שואל :

העובדות הן פשוטות,

מדובר בחדר בקרה: אני יושב ליד המחשב, עונה לטלפונים ואחראי על מערכות שונות. חשוב לציין שאני נמצא עם  אדם נוסף ולפעמים שניים בחדר הבקרה.. (חלק מהחוקים). הבוס החליט להתקין בחדר מצלמה. ולא סתם מצלמה, אלא מצלמה עם מיקרופון. הוא גם מצלם וגם מצוטט. יש חשש ממשי להוציא מילה מהפה, כל היום אנחנו יושבים פה כמו דגים. באמת שאנחנו משתגעים !

חשוב לציין שאנחנו נמצאים בחדר הבקרה כל היום, חוץ מהפסקה של חצי שעה בשביל לאכול.

בחוזה עבודה זה לא מופיע כל עניין המצלמה.. התקינו אותה לפני כשבועיים.

התחושה היא איומה. אני ממש שוקל להתפטר בגלל זה.

רציתי לדעת האם יש חוק האוסר על המהלך הזה?

תודה מראש,

ש'

עו"ד יהונתן קלינגר עונה:

בעקרון, התקנת מצלמה היא פגיעה אסורה בפרטיות העובד, אך יש לשאול מהי מטרת התקנת המצלמה ?

ראה הרחבה בנושא כאן :  http://www.blacklabor.org/?p=15416

ומאז ניתנו שני פסקי דין נוספים שקובעים שהתקנת מצלמה היא פגיעה אסורה בפרטיות העובד.

http://www.pratiut.com/2012/06/blog-post.html
http://www.pratiut.com/2011/02/blog-post.html

Tags: , ,

2 Responses to “התקנת מצלמה היא פגיעה אסורה בפרטיות העובד”

 1. אני אינני עורך דין וברמה העקרונית אני מסכים עם יונתן ועם מראי המקום שנימק באמצעותם את דבריו…אבל: אני רוצה לקרוא תיגר על מה שאמר ולהציג פן אחר,ובעייתי,של הדברים. לצורך כך נניח שאני המעסיק שלך ע' ועכשיו אתה עוזר אומץ בא למשרדי ומלין על המצלמה,ברוח הדברים שציינת פה.
  חיוך יתפשט על פני ותשמע ממני את הדברים הבאים: "תראה ע' ידידי. אכן יש מצלמה בחדר הבקרה אכן היא מצלמת ומקליטה כל הזמן. היא לא הוחבאה היא גלויה לעין ועובדה שאתה יודע עליה. אבל. המצלמה שם לא כדי לרגל אחריך ולא כדי לפלוש לפרטיות שלך אלא להיפך על מנת לספק לעסק,שאני בעליו ואתה עובד בו ושואף לבטחון תעסוקתי ולעתיד תעסוקתי,כלי עבודה מהמעלה הראשונה. הכיצד? מעבר לזכוכית שוכנים שרתים שהם Mission critical עבורנו ו/או עבור הלקוחות שלנו. כל עוד לא קורה שום דבר מה שקולטת המצלמה והמקרופון שלה הם חסרי ערך,לאיש מלבדי אין גישה אל החומר הנאגר וזה פשוט לא מעניין אותי מה אמרת ומה עשית. אבל: כאשר קורסת מערכת והלקוח לא מרוצה או אני מפסיד או אז אני כן מסתכל ומאזין למה שקלטה המצלמה. לא כדי לתפוס את האשם לפטר אותו או לכעוס עליו או לפגוע בשכרו אלא כדי להסיק מסקנות ולהפיק לקחים. בדיוק כמו המצלמה שנמצאת ומקליטה קול ותמונה בקוקפיט של מטוסי חיל האוויר כדי לחקור ביצועים להסיק מסקנות. המצלמה היא לא לרעתך אלא להיפך עבורך באמצעותה נוכל להסיק מסקנות לתת שירות טוב ויקר יותר ולך בטחון תעסוקתי טוב יותר."

  נחזור למציאות. טענה כמו שהעלתי למעלה,אם יש כזו,בהחלט מכשירה את השרץ אבל,כאמור,בואו ונחזור למציאות:מעסיק שלא מאמין בעובדים שלו וחושב שמעקב אחרים בתמונה וקול הם הפתרון להתיעלות להשגת רווחים וכו הוא אדם שחולה בנפשו והדבר הנכון לעשות הוא לתעד את המצלמה ואת הפעילות שלה להתפטר ולעתור לבית הדין לעבודה על מנת לקבל פיצוי בגין הרעת תנאי עבודה וכו וגו ובכל מקרה שומר נפשו ירחק.

  זה חדר בקרה של חדר מחשבים ולא קוקפיט של מטוס קרב. מה שקורה שם איננו חשוב וכל פעולה ממילא מתועדת בלוגים של מערכות ההפעלה ובנהלי עבודה,אם יש. המצלמה לא רק מיותר היא פולשנית לתחום הפרטי והיותה מצוידת גם במקרופון היא ממש עינו של האח הגדול וצריך לברוח מהמעסיק הזה ויפה שעה אחת קודם ועוד יותר רצוי לברוח בדיוק כששרת Mission critical צונח לו כמו זלזל – כדי שהחטטן ילמד את הלקח שלו.

  אני מכיר חדרי בקרה (של מחשבים אבל לא רק) וכל תירוץ לנחיצות הנצחה של מה שקורה שם במהלך המשמרת הוא תירוץ וזוהי חדירה לפרטיות ויש לכם עסק עם מעסיק שלא אכפת לו מכם. היום מצלמה,מחר זה קנס בשכר כי ראה ושמע משהו שלא אהב ומחרתיים זה הלנת שכר וכו וגו. ככה זה הולך. אין שום צורך במצלמה המחשבים שבחדר הבקרה מספרים
  ה כ ו ל…

  מנחם.

 2. ומן העבר השני של המתרס…

  האופן שבו מבצע העובד את תפקידו הם פועל יוצא של אישיותו,הידע והניסיון שלו. הם רכושו הפרטי. לצלם אותו זוהי פגיעה חמורה בפרטיות ובחופש העיסוק.

  אתן דוגמא דמיונית.

  אני ומוישה הם אנשי המכירות של בית עסק לממכר תמרים. מוישה בן עשרים ושתיים וזה תפקידו הראשון כאיש מכירות. אני בן חמישים וכבר מכרתי קרח לאסקימואים ואבני ירח לאסטרונאוטים.

  המעסיק שלנו,תמרי שמו,שם לב שכל קניין שנפגש איתי יוצא מלווה במשאית ועליה 25 טון תמרים ולעומת זאת אלה שמוישה מוכר להם משהו יוצאים עם שקית נייר חומה ובה 400 גרם תמרים…(סוג ב).

  בשישי על כוס סיגר וקפה הוא שומע מהחברה איך הם התיעלו אחרי ששמו מצלמות בחדרי העובדים. הוא שם מצלמה בחדר שלי ושל מוישה ומקליט ומצלם את כל מה שקורה שם.

  אחרי כחודש בא אלי תמרי ואומר לי ששם מצלמה אצלנו בחדר והוא ראה ושמע לכן הוא מבקש שאני אקדיש זמן ואלמד את מוישה את רזי המשא ומתן והמכירות שלי כדי שיפסיק להפסיד עליו ושיפסיק למכור שקיות נייר חומות.

  מה קרה כאן? המעסיק פלש לתחום הפרטי שלי עקב אחרי הידע ואופן הביצוע של התפקיד שלי ידע וניסיון שנצברו במשך שנים ועכשיו הוא רוצה שאני,בחינם כמובן,העמיד אותו לרשותו ולרשות מוישה כדי שהוא "ירויח עליו".

  במילים אחרות: האופן שבו עובד מבצע את המטלות שלו הם רכושו הפרטי לשים מצלמה להקליט ולצלם את הפעולות האלה,ולא משנה באיזה עיסוק.זוהי חדירה בלתי מידתית לפרטיות ואסורה גם חוקית וגם מוסרית וגם אתית.

  מנחם.

Leave a Reply