חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החרם החרדי על השוק בירושלים

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 7.08.12 1:00

לדעתו של אבינועם אשכנזי, החרם שהטילו ראשי העדה החרדית על פסטיבל "בא לבסטה" בשוק מחנה יהודה הוא לא יותר מהפגנת שרירים של עסקנים פוליטיים. הוא קורא לכולם לבוא לשוק, לקנות ולתמוך בסוחרים

ירושלים של זהב, עיר בירתנו, עיר שבה מתרכזות שלושת הדתות הגדולות, עיר שמסמלת בעיני רבים דו קיום אבל גם עיר של מאבקים פוליטיים. המעבר של הצעירים מירושלים ועזיבתה גרמו לגל מבורך של הקמת תנועות ואירועים חברתיים ותרבותיים מסוגים שונים במטרה להחזיר את הנעורים לעיר היפה, ובכללם פסטיבל בא לבסטה המתרחש זו השנה השלישית ברציפות בשוק מחנה יהודה. אולם מראית עין עלולה להטעות ומתחת לפני השטח מתרחשים מאבקי כוח על עקרונות ואידיאלים.

ראשי העדה החרדית החליטו להחרים את השוק בחודש אוגוסט, בו מתקיים הפסטיבל, בשל ה"פריצות" המתחוללת בו. יש לציין שהחרדים מהווים כוח קנייה עצום בשוק בשל גודל משפחותיהם ומהווים כ-40 אחוזים מהקונים (נתונים מישראל היום). הפגיעה בסוחרים אכן משפיעה והם קוראים לבטל את הפסטיבל.

לטעמי הבעיה האמיתית טמונה בכך שלציבור החרדי אין באמת סיבה רצינית לתקוף את הפסטיבל, אף אזרח איננו נפגע מהמוזיקה ומהריקודים, ומי שלא מעוניין לא מגיע לשם, אלא שעסקנים פוליטיים המושפעים מהתרחשויות פוליטיות אחרונות (ביטול חוק טל וכו'..) מנסים להראות רצון להתבדל ומפגינים שרירים.

ברור לכלל הציבור כי התורה לא דוגלת בפרובוקציות כאלו ואחרות אלא בדו קיום, "חייה ותן לחיות" וברור שהמהלך הזה נובע מאינטרס פוליטי גרידא שגורם לפגיעה עצומה גם בעדה החרדית (מראה על החוסר סובלנות), ופוגע פגיעה אנושה בצעירים ירושלמים. אני קורא לכל אחד ואחת מכם ללכת לקנות בחודש אוגוסט בשוק ולחזק את הסוחרים ולהדגיש כמה הפסטיבל הנ"ל מעודד הבנה וסובלנות.

הכותב הוא צעיר ירושלמי 

נערך על ידי דורון
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.