חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לשם מה "אזרחות"?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 6.08.12 7:09

אי-השקט בניהול המקצועי של מקצוע האזרחות במשרד החינוך נמשך.  מנכ"ל המשרד, דלית שטאובר הודיעה אתמול על פיטוריו של המפמ"ר אדר כהן
מאת: אברהם פרנק

למה גדעון סער לא צריך את אדר כהן כמפמ"ר אזרחות?

התשובה פשוטה - כי אדר כהן הוא בעד חיזוק הדמוקרטיה והוא רוצה להפוך את תלמידי ישראל לאזרחים חושבים וביקורתיים מאת: אברהם פרנק

לקריאה נוספת

פרופ' אשר כהן, יו"ר ועדת המקצוע של האזרחות במשרד החינוך, כתב מאמר פולמוסי שיש בו מספר הטיות, וכלשונו: "ספר לימוד חדש רווי ליקויים מקצועיים" (בכל הספרים יש ליקויים מקצועיים. לא קראתי את ספר האזרחות האמור אבל קראתי את פירוט הליקויים שאותרו בו, והם היו שוליים לחלוטין); "דלית שטאובר, שהיא אשת מקצוע מובהקת" (אני למשל, מהיכרות עם עמדותיה במכלול נושאים חינוכיים, סבור שהיא "אשת מקצוע" שאין לה הרבה מה לתרום למערכת. היא בעיקר תעשה את מה שיאמר לה השר); "לאנשי המקצוע הממונים יש את מלוא הסמכות והזכות להחליט לגבי העסקת הכפופים להם כשהם רואים את התמונה בשלמותה" (מהי "התמונה בשלמותה" הזאת, מלבד מתן גיבוי אפריורי של כהן לכל החלטה, כשברור שהתמונה כוללת במרכזה את השקפת עולמם של המחליטים?).

כהן מיתמם ומעמיד לנגד עינינו מצג שווא, כאילו זו הפעם הראשונה יש התארגנות של "הדמוקרטיה זה אני". לא. קדם לה, לראשונה בישראל, קמפיין שיטתי ומתוזמר כנגד המפמ"ר לאזרחות אדר כהן, ויוזמיו כלל אינם מסתירים את דעתם שדמוקרטיה אינה כוס התה שלהם. הם מבקשים שהמפמ"ר לא "יטריד" את מערכת החינוך במעשים רבים שסותרים את כללי הדמוקרטיה, אשר מתבצעים רובם בשטחי יהודה ושומרון (לשם גילוי נאות, הח"מ שייך למחנה היוני, אך סבור שאין עוד אופציה לתקומתה של מדינה פלסטינית, וצריך לחשוב על פתרונות אחרים). כהן מיתמם גם בהצגת הדברים הכללית שלו, כאילו רק אנשי "הדמוקרטיה זה אני" עושים פוליטיזציה. מקצוע האזרחות הוא במהותו פוליטי, וכך הוא צריך להיות. אני סבור שהמורים ש"מגלים צבע" ואקטיביות אזרחית ראויים לשבח מצד יו"ר ועדת המקצוע, ולא ללעג. נכון: גם עמדתה של השרה תמיר היתה פוליטית, ואם התנהלה בניגוד לכללים – טוב שבית המשפט תיקן אותה.

כהן אינו מציג עמדות מהותיות לגבי מקצוע האזרחות, שעליו הוא מופקד, ואני אנסה לסייע לו בכך. סקר של קרן אברט משנת 2011 מצא ירידה בזיקות הדמוקרטיות של בני הנוער בהשוואה לסקרים קודמים שערכה. לא ברור אם זה מטריד את יו"ר ועדת המקצוע או לא; הוא אינו כותב. אני מקווה בכל-זאת שהוא מוטרד, שאם לא כן, מקצוע האזרחות במערכת החינוך באמת בצרות צרורות. נכון לעכשיו נראה שהוא מוטרד יותר מן האקטיביזם של מורי האזרחות.

כהן אינו מציג בפנינו את האג'נדה הכללית שלו לגבי מקצוע האזרחות, ובנסיבות הנוכחיות מן-הראוי שהיה עושה זאת – ולא מסתפק בהגנה גורפת על בכירי משרד החינוך – אף שאג'נדה זו ודאי כתובה באיזה מקום. בעיני הח"מ תפקיד האזרחות הוא לחנך לאקטיביות חברתית, מאבק על עמדות ופיתוח החשיבה, וזאת בעיקר באמצעות עיסוק בדילמות (שעליהן כתבתי במקום אחר).

אבל מקצוע האזרחות אינו רק תכנים אזרחיים, אלא גם התנסות חינוכית, היבט שאולי אינו קרוב לעיסוקיו של אשר כהן. דפוסים אזרחיים ועקרונות דמוקרטיים לא רוכשים רק או בעיקר באמצעות למידה כיתתית. יש להתנסות בהם באופן מעשי. התנסות כזאת רווחת יותר בבתי הספר הדמוקרטיים, אבל מתקיימת במידה כלשהי גם בבתי ספר "רגילים". חשוב שיו"ר ועדת המקצוע יבין (האם הוא מבין?), שתפקידו מחייב לא רק בדיקת "אי דיוקים" בספרי לימוד, אלא גם את האופן שבו התלמידים רוכשים ומטמיעים את הדמוקרטיה. שכן, לשם מה ללמד אזרחות אם הטמעה כזו אינה מתרחשת. האם אשר כהן מודע לכך? עוסק בכך? נראה לי שהמפמ"ר אדר כהן דווקא כן. אחת מן התרומות של אדר, שהמורים מעלים על נס – אבל אשר כהן לא מזכיר במאמרו הפולמוסי, כנראה מטעמי "זהירות" ו"מקצועיות" – היא דרך למידת המקצוע. הוא הכניס רכיב של למידה פעילה, חוקרת ושואלת שאלות, ובכך הוא חלוץ לפני מחנה המפמ"רים.

אני סבור שכהן שגה בקונספט של מאמרו, שבו הוא מנסה לבצע דה-לגיטימציה של המצדדים באדר ודה-לגיטימציה של עצם הדיון הציבורי שהתעורר, שהוא-הוא נשמת אפן של הדמוקרטיה והאזרחות.

עוד זה מדבר: הערב (5.8.12) מסרה מנכ"לית המשרד לאדר כהן על פיטוריו. אני מקווה שיו"ר ועדת המקצוע יתערב לטובת בחירתו של אדם ראוי מבחינה מקצועית וחינוכית לפחות ברמתו של אדר.

הכותב הוא ד"ר למינהל ומדיניות החינוך

קראו גם:
חינוך לאמת אחת – הארץ, אור קשתי – 06.08.2012
משמרות מחאה למניעת פיטורי מפמ"ר אזרחות, אדר כהן
מי חותר תחת המפמ"ר לאזרחות?
גדעון סער, הגב על הביקורת על אדר כהן
אדר כהן מגיב על ההאשמות בפוסט ציונות
תגובה לכתבה על מר אדר כהן , מפמ"ר אזרחות

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.