חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נחמן שי, יש הרבה מה לעשות על מנת לבנות תקשורת עצמאית

נושאים דעות ב 31.07.12 20:48

התכתבות בין עו"ד אסף אבן חן לחה"כ נחמן שי, בעקבות התערבותו של חה"כ שי בפרשת הצנחת המנחים לתוכנית "סדר יום" בהגשת קרן נויבך

חבר הכנסת נחמן שי

שלום רב

 

נכבדי,

 

קראתי דיווח בעיתונות לפיו פנית לראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, לעניין אופן התנהלות התוכנית "סדר יום" בקול ישראל.

שמחתי לקרוא אודות פניה זו. יחד עם זאת, אני אשמח לדעת מדוע לא תיזום טיפול שורש לעניין הבעלות הצולבת בשוק התקשורת הישראלית, הכולל בין היתר, עיבוי סמכויותיה של מועצת העיתונות והעומדת בראשה – כב' השופטת עליון בדימוס דליה דורנר. הן בהיבטים הפרלמנטריים והן בהיבטים המשפטיים. מעטים הם חברי הכנסת אם בכלל שפעלו למען מטרה זו.

כמו-כן, באופן נקודתי, אודה לך אם תשוב ותפנה לראש הממשלה, כך שידאג להחזיר את התוכנית הביקורת האינטלקטואלית, מהיחידות שהיו ושאינן בערוץ הראשון, בהנחיית דוד ויצטום – "מהיום למחר". השתתפתי במאבק בנושא ובמכתבים שהעברתי לרשות השידור קיבלתי תשובות שכל בר דעת מבין שהן כדי טיוח של המציאות מאחורי הקלעים, ודוק: השתקת הביקורת בשעת לילה. אולם לצערי, מאבק זה טרם נחל הצלחה לעת עתה.

 מקרה "קרן נויבך" הינו כדי קצה קצהו של הקרחון. הכול יודעים כי לא משודרים אייטמים בקול ישראל או בערוץ הראשון מבלי שהם מקבלים אישור של מאן דהוא מ"למעלה" לרבות הורדת כתבות ותחקירים. הגיעה השעה אני סבור להקים גוף בלתי תלוי חיצוני שהוא שינהל את רשות השידור. גם כאן אבקש לדעת מה בכוונתך לעשות כדי לטפל בבעיה זו כדי טיפול שורש.

אין זה סביר ואין זה הגיוני כי ראש ממשלה במדינה דמוקרטית יהיה אמון על כלי התקשורת הציבורי היחיד במדינה, שהינו לכאורה מקצועי, ממלכתי ובלתי תלוי.

אודה על לתגובתך הענינית והמהירה.

בכבוד רב

אסף אבן-חן, עו"ד

תשובת חה"כ נחמן שי

השקעתי הרבה ברשות השידור בתפקידי בעבר וגם בכנסת.

הגשתי הצעת חוק לשינוי דרכי הבחירה של בעלי התפקידים ברשות כולל הציבוריים.

לא הצלחתי.

אמשיך.

שמור נא על קשר עמי.

נחמן

אסף אבן חן עונה

חבר הכנסת נחמן שי,

נכבדי, שלום רב

מודה לך על תשובתך המהירה ומעריך את התגייסותך למען רשות השידור.

אין זהו סוד, כי התקשורת בישראל חולה במחלה שנכון לעת הזאת, רבים חושבים הינה חשוכת מרפא.

לרשות השידור יש מנהל אחד, וזהו כיום ראש הממשלה. הוא מחזיק תיק רשות השידור. הוא קובע את האייטמים העולים במהדורות החדשות ואת אלה שאינם עולים. הוא מעביר ההנחיות לעורכים. רוח המפקד ברורה. כך גם ברשתות המסחריות האחרות, למשל ידיעות אחרונות מעסיקה היום עיתונאי אשר הוכרז ככפוף לתקופת ההסדר לעניני מימון מפלגות בעקבות בג"צ שאני הגשתי.

הועדה שמינה מבקר המדינה לעניני הון-שלטון והגישה מסקנותיה בתחילת החודש אמדה את מימדי התופעה הזו כמסוכנים ביותר לדמוקרטיה הישראלית באופן מיידי ומוחשי וכינתה אותה כ"הון-שלטון-עיתון".

בישראל קיימת מועצת עיתונות, אשר אינה פעילה בשום צורה שהיא למען סוגיות חופש הביטוי והבעלויות הצולבות. כך משך חודשים ארוכים היא אף לא מקיימת דיון בנושא העסקת מי שהוגדר רשמית כמתמודד לכנסת בעיתון בישראל [יאיר לפיד-ע"ש]. ספק אם תעסוק בנושא התוכנית של הגב' קרן נויבך או בנושא מר דוד ויצטום.

אשר על כן, פניתי אליך ושאלתי, מה בכוונתך לעשות כדי לפתור את הנושא הזה טיפול שורש. ממכתבך אני למד, שלא הרבה. ציינתי בפניך מספר קווי פעולה:

האחד, חיזוק סמכויותיה של מועצת העיתונות. השני, הפקעת הסמכויות לענין רשות השידור מראש הממשלה ומשר בממשלה. השלישי, פעולה משפטית ופרלמנטרית לענין הבעלויות הצולבות. עוד ביקשתי ממך לפעול למען התוכנית של מר דוד ויצטום אשר הינו קורבן של אותה השיטה.

פניתי אליך כיוון שראיתי את הידיעה אודות פנייתך לראש הממשלה. פניות מן הסוג הזה, אני, כאזרח, עורך דין, העוסק רבות ימים כלילות בתחום המשפט הציבורי, יכול לעשות לבדי ולחכות לתשובה הדיפלומטית שתגיע. השאלה היא מה אתה כחבר כנסת יכול לעשות שאני איני יכול לעשות. מתשובתך עולה – כי מעט מאוד. האמנם? אינני סבור כך. לך, בניגוד אלי, יש מנגנון של עוזרים, לשכה, תקציב לשמירה על הקשר עם הציבור, אוזן קשבת אצל גורמים רבים.

לצערי הרב, מתשובתך, אני למד, כי אין בכוונתך להרים הכפפה לצורך מאבק אמיתי. הלוואי ואתבדה. אולם כך נראים הדברים על פניהם. מאבקים מן הסוג הזה אכן דורשים זמן רב, השקעה, מרץ, ובעיקר אורך רוח. אנו עדים בכנסת שלנו בבית המחוקקים אצל מרבית החכים היעדר רצון להילחם על זכויותינו הבסיסיות כאן במדינת ישראל, בעיקר בנושאים השנויים במחלוקת והמורכבים לשינוי. זוהי מציאות קשה וכואבת לא פחות מזו שאנו עדים לה בשוק התקשורת בישראל.

בכבוד רב

אסף אבן-חן, עו"ד

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. דליה :

  בצהריים רואיין רוני בראון. לפני שענה על שאלת המראיינת, התחיל לדבר על המצב ברשות השידור. ביקר את ההתנהלות הפוליטרוקית ברשות השידור, התייחס למנחה המלווה בתכנית של קרן נויבך ולכתבה בהארץ מהיום על פיטוריה של מיקי שושן. ואסתי פרז המראיינת לא הגיבה על כך, וניסתה להחזיר אותו לסדר היום. הוא אמר לה שאם הייתה מגיבה לעניין זה, נראה שגם אותה היו מפטרים.

 2. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  הם ממשיכים לאמוד את השרירים שלנו.
  בסוף יקפוץ קדימה הכלב שינשוך.
  בקיצור אל יתהלל חוגר כמפתח.

  מיקו מירו כמנהל הרדיו מוכיח למה לא התיחסו אליו ברצינות בקול ישראל, עד שמונה לכלבלב של הממסד.

 3. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  לפני שנה בתכנית בדרך אל הטבע (13.8.11 ) שטח מיקי מירו, אז כבר מנהל הרדיו\ את דעתו על המחאה.
  בין השאר הוא אמר "כולם יודעים מי יושב בבתי הקפה בשד' רוטשילד ומיעץ לאנשי המחאה".
  כולם?
  איך נעלבתי.
  רק אני לא יודעת?
  נו?
  איפה העיתונאי מירו שישתף אותי במידע?

  לא דובים ולא יער. סתם ולא פירש ולא הוכיח ולא נימק.

  כי המגיש מיקי מירו מביע בתכניותיו את דעותיו בלי למצמץ, ולא חשוב כרגע מה היתה דעתו על המחאה – עובדה היא שגם הביע אותה במונולוג ארוך וגם לא טרח לבסס אותה.
  אם על יסוד ההתנהלות שלו הוא שוקל את שיקוליו המקצועיים כמנהל הרדיו, ברור שהוא מבלף.

  http://www.blacklabor.org/?p=39688

  http://www.blacklabor.org/?p=47674

  http://www.blacklabor.org/?p=38018

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.