חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בג"ץ ידון בעתירה נגד הפעלת שר"פ בבית החולים באשדוד

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 30.07.12 21:42

הודעה לעיתונות של האגודה לזכויות האזרח:

מחר, יום שלישי ה- 31.7.2012 בשעה 9:00 יקיים בג"ץ דיון ראשון בעתירתהאגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם ומרכז אדוה נגד ההיתר שניתן לחברת אסותא לספק שר"פ (שירותי רפואה פרטיים)בתוך בית החולים הציבורי שיוקם באשדוד. הדיון יתקיים בפני הנשיא גרוניס והשופטים דנציגר ושהם.

כזכור, בעתירה מציינים עורכי הדין גלעד ברנע, אן סוצ'יו, ד"ר אמיר פז-פוקס ופרופ' יואב פלד כי השילוב של שירות רפואה פרטי בתוך בית חולים ציבורי, הממומן ברובו בכספים ציבוריים, הוא בלתי חוקתי, מנוגד לפסיקת בג"ץ ולעקרונות חוק ביטוח בריאות ממלכתי, שכן הוא יגרום בהכרח לאפליה בין כתלי המוסד הציבורי: המטופלים שיוכלו לשלם יזכו לטיפול איכותי יותר, ליחס מועדף מהצוות הרפואי וסביר להניח שגם לטיפול בתוך זמן קצר יותר. מי שלא יוכלו לשלם יהפכו ל"מטופלים סוג ב' ".

לקראת הדיון העבירה המדינה את תגובתה לעתירה. בין השאר, נטען בתגובת המדינה כי חל שיהוי בהגשת העתירה וכי הפעלת שר"פ בבית החולים היא חוקית. מהתגובה לעתירה עולה, כי הרשויות ערות להשלכות החמורות של השר"פ על מערכת הבריאות הציבורית ולניגוד העניינים שהוא יוצר; חרף זאת, הפיתרונות שהמדינה מסוגלת להציע לשם כך יוכלו, על פי הודעתה, לכל היותר "לצמצם את החשש לפגיעה בשוויון". ההצדקה העיקרית שנותנת המדינה לשר"פ היא האינטרסים הכלכליים של היזם.

לצד זאת, עמדת משרד הבריאות המובאת גם היא בתגובת המדינה "היתה ועודנה שלא יתקיים שר"פ במסגרת בית החולים אסותא-אשדוד".

לדברי עו"ד גלעד ברנע, "באופן תמוה ולא ראוי המדינה מנסה להגן על מיזם פסול ולא חוקי – הנגוע בהפליה עמוקה. המדינה מזדהה כבר עתה עם הזכיין וקולו שלו הוא המדבר מגרונה. ברור כי לא נעשתה כל בחינה משפטית, ולו שטחית, של הפעלת שר"פ בבית החולים באשדוד. תושבי אשדוד והסביבה יהפכו שבויים בידיו של הזכיין – ואלו מביניהם שידם אינם משגת לממן שר"פ יזכו לרפואה סוג ב' בחסותה ואדיבותה של ממשלת ישראל".

לאחר מאבק ציבורי שנמשך למעלה מעשור, העבירה הכנסת חוק המסדיר את הקמת בית החולים באשדוד. עקב לחצי האוצר, הוחלט להקים את בית החולים במתכונת מופרטת, על ידי יזם פרטי. חברת "אסותא אשדוד בע"מ", שזכתה במכרז, קיבלה מהמדינה מענק הקמה בגובה 487.5 מיליון ₪ שהם 75% מעלות ההקמה, הטבות נוספות בסך 100 מיליון ₪, היא עושה שימוש בקרקע ללא כל תשלום ומורשית לעשות שימוש בשטחים הצמודים לבית החולים למטרות מסחריות. לצד כל אלה, החברה קיבלה היתר להפעיל בבית החולים שירותי רפואה פרטית בהיקף של 25% מכלל ההכנסות של בית החולים.

לעתירה, לתגובת המדינה ולחומרים נוספים באתר האגודה לזכויות האזרח.

תמצית תגובת המדינה בכתבת דה-מרקר (כתבה מומלצת)

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.