חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"משאל העם הכלכלי" מציע אלטרנטיבה למקורות מימון לתקציב

נושאים חדשות, מדיני-בטחוני ב 30.07.12 22:28

הודעה לעיתונות של צוות המשאל מובאת כאן כלשונה

בעדיפות ראשונה: אכיפה מוגברת של חוקי המס וביטול התנאים המיוחדים לחרדים

בתחתית העדיפויות: גביית מע"מ על פירות וירקות והעלאת המע"מ

המשאל – משאל העם הכלכלי

 ביום שלישי שעבר, 3 ביולי 2012, פורסם המשאל – משאל עם כלכלי.  המשאל מאפשר לכל אזרחי המדינה לקבוע סדרי עדיפויות חדשים בתקציב המדינה מתוך עיקרון של איזון תקציבי.  מערכת עבודה שחורה רואה חשיבות בקידום ההשתתפות במשאל.  הגברת ההשתתפות בחיים הציבוריים היא אחת מהמטרות שלנו בעבודה שחורה

לקריאה נוספת

בעקבות גזירות העלאות המסים של נתניהו, נתוני ההצבעה החלקיים בתום שלושה שבועות הצבעה על המקורות למימון תכניות חברתיות במשאל הכלכלי (www.hamishal.org) מראים, כי העלאת מע"מ באחוז אחד היא האפשרות השניה הכי פחות מועדפת על ידי המשתתפים. מקור המימון בעדיפות הנמוכה ביותר הוא הטלת מע"מ על פירות וירקות.

לעומת זאת, העדיפו משתתפי המשאל הכלכלי שני מקורות מימון מרכזיים. מקור המימון בעדיפות הראשונה הוא אכיפה מוגברת של חוקי המס, שעל פי תמחור צוות הכלכלנים של המשאל, תניב כ-2 מיליארד ש"ח בשנה הראשונה. מקור המימון בעדיפות השניה הוא ביטול ההטבות העודפות למגזר חרדי, להן לא זכאים יתר אזרחי ישראל – סכום המסתכם במיליארד ש"ח נוספים. הטבות אלה כוללות תמיכות בישיבות, הבטחת הכנסה לאברכים (שמעמדם דומה למעמד סטודנטים, אולם סטודנטים אינם זכאים לקצבה זו), הטבות בזכאות בדיור, הנחות בארנונה ובתשלומים למעונות יום.

לדברי ישי מישור, יוזם המשאל הכלכלי, "נראה כי בנימין נתניהו פיתח שיטה: בכל הזדמנות הוא מחפש את הפיתרון שיפגע בכמה שיותר אזרחים. בבואו להתמודד עם מחסור במקורות מימון בתקציב המדינה, ראש הממשלה מעדיף להטיל על כלל האזרחים עונש קולקטיבי – העלאת מע"מ אחידה, שפוגעת בשכבות החלשות ובמעמד הביניים הרבה יותר מאשר בעשירונים הגבוהים ובבעלי ההון. בכך נתניהו חוזר על התחביב העיקרי שלו: להעמיק את אי השוויון הכלכלי בישראל".

 נתוני ההצבעה על תכניות חברתיות ממשיכים להעיד, כי רפורמות בתחום איכות הסביבה הן הנדרשות ביותר (21,861 הצבעות, עליה של 24%). אחריהן נמצאות תכניות בתחום החינוך (19,670 הצבעות, עליה של 26%) ובתחום הרווחה (18,898 הצבעות, עליה של 23%). ניתן להסביר את עליית ההצעות בפרק איכות הסביבה בעלותן הנמוכה יחסית, שכן המקור התקציבי לביצוען איננו תקציב המדינה. מאז פתיחת המשאל הכלכלי להצבעה השתתפו בו 6,773 איש ואישה.

התחום בו חלה העליה הגדולה ביותר במספר ההצבעות הוא השתתפות בנטל הכלכלי (31%). למרות זאת, נושא זה היה גם השבוע הנושא הכי פחות פופולרי, למרות שהיווה לכאורה עילה לפירוק הקואליציה. תחום הבריאות היה הנושא עם העליה המתונה ביותר במספר המצביעים – 7% בלבד.

שתי התכניות הפופולריות ביותר הן חיוב מוסדות חינוך ללמד תכנית ליבה מלאה כתנאי לקבלת מימון מהמדינה (51% מהמשתתפים) והפחתת הריכוזיות במשק על ידי פתיחת השווקים לתחרות (48%).

 לדברי אור-לי ברלב מנציגות המשאל הכלכלי, "לאחר שנים של מחיקה שיטתית של ישראל כמדינת הרווחה על ידי מעורבות הולכת וקטנה של המדינה בשירותים הציבוריים, הציבור הישראלי אומר בבירור מה היה הוא היה רוצה כאן: מדינה שמחזירה לאזרחים את כספי המיסים באמצעות השקעות גדלות בתחומי החינוך, הרווחה, הפריפריה והסביבה. הציבור יודע מה הוא רוצה והוא אומר את דברו."

המשאל (www.hamishal.org) הוא מערכת המאפשרת לכל אזרח במדינת ישראל להצביע על סדרי עדיפויות בניהול תקציב המדינה. המצביעים במשאל יוכלו לבחור מהן התכניות הכלכליות-חברתיות אותן הם מבקשים לתקצב – ומהם המקורות הכספיים (ויתור על הוצאות למטרות מסוימות, שינוי בתמהיל המיסוי וכד') למימון תכניות אלה. הנתונים מבוססים על 6,569 משתתפים.

הערת המערכת

יש לזכור כי משתתפי משאל אינטרנטי, רבים ככל שיהיו, אינם מדגם מייצג של אזרחי ישראל. 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. דליה :

  מדינת ישראל מבזבזת הרבה כסף על תשתיות, בזבוז כי נראה שחלק מההשקעה בתשתיות אינו נחוץ והוא נובע מניפוח תקציבי. עלותו של שדרוג כביש 1 הוא כ-4 מיליארד ש"ח. זאת לאחר שהעלות הראשונית הייתה צנועה, והיא נופחה ונופחה ללא צורך אמיתי ובהתנגדויות רבות. אם נדרש קיצוץ בתקציב למה לא לקצץ בהקצאה לשדרוג כביש 1? נראה שאפשר למצוא עוד סעיפים בתקציב המוקצים להשקעות בתשתיות שאפשר לדחות אותן.
  בחברת נת"ע, נתיבי תחבורה עירוניים של גוש דן, נראה שהבזבוז שם חוגג. למה לא לקצץ שם?

 2. דליה :

  הנה ציטוט תגובות של איש מקצוע שיודע על מה הוא מדבר:
  כול המשרדים נדרשים לקצץ, רק במשרד התחבורה שמים קצוץ ומשקים את הדשא באמצע היום.
  כספי המדינה מבוזבזים ממש כרגע, על ידי צוות אנשים (שעובדים עבור המדינה), אשר דואגים לבצע הזמנות שווא, לגורמים שאיתם הם מעוניינים לשמור על קשר אישי.
  הזמנות ששווין מיליוני שקלים להזמנה, מבוצעות לא לפי הנהלים, לא לפי תקנות המכרזים, ואיש הישר בעיניו יעשה.
  אנשים גוועים ברעב במדינה, אחרים ממתינים לביצוע תקין של פרויקטי התשתית ושיפור תנאי חייהם, ואלו שהזכרתי, זורקים את כספי המדינה ברחוב ללא צורך.
  על מה אני מדבר?
  דוגמא: חגיגת הקניות של חברת נתע http://www.nta.co.il/site/he/neta.asp?pi=466
  הרכבת הקלה בת"א לא תיפגע מהקיצוצים בתקציב" (כתבה מאחה"צ)
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000770035
  מזל, דאגנו מאוד שמחול הקניות שכלל לא צריך אותן כדי לבצע פרויקט הנדסי, יפסקו.

 3. לקסי :

  תשתית בנגב, דוגמה נוספת למניפולציה של האוצר – נמל תעופה בנבטים

  בדפי המשאל מופיע הסכום של 2.9 מיליארד ש"ח לשדה תעופה שני בנבטים.

  למיטב ידיעתי הסכום של 2.9 מיליארד ש"ח לשדה תעופה שני בנבטים הוא מוגזם ביותר.
  מה שנדרש שם הוא רחבות חנייה למטוסים (מטוס ג'מבו צריך רחבה בגודל 5 דונם (70X70 מ'), נניח שדרושים 10 בגודל זה ועוד 20 בגודל 1.6 דונם (40X40מ), סה"כ 82 ד' סלילה לפי 1000 ש"ח למ"ר (אמדן גבוה), 82 מיליון ש"ח.
  טרמינל ומתקניו, 20000 מ"ר בניה לפי 10000 ש"ח למ"ר (אמדן גבוה) 200 מיליון ש"ח, אין צורך בסלילת דרכים ומסילת הברזל לשם מתוכננת להקמה בלאו הכי. סה"כ יידרשו 282 מיליון ש"ח.
  נוסיף לכך 20% הוצאות בלתי צפויות ונגיע ל-338.4 מיליון ש"ח.

  מחילופי דברים שלי עם עורכי המשאל למדתי שההערכה הזו התקבלה מ… ניחשתם נכון, מאגף התקציבים באוצר, זה שרוצה "לשמור על הקופה, שלא נהיה כמו יוון".
  אז מה עושים? במקרה הזה מגזימים בפראות בכדי שאנשים יחשבו שאולי צריך נמל תעופה בנגב, אבל זה נורא יקר.
  במקרה הזה פרוייקט המחמד שלהם הוא שדה תעופה בים בין הרצליה לנתניה. מה שיחזק את תושבי הגלעין (נבטים? איפה זה בכלל? – מנכ"ל עיריית תל-אביב במועצה הארצית לתכנון), יזיק מאוד גם לנוף וגם לסביבה החופית ובודאי יופרט עוד לפני שיתחילו בתכנון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.