postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » גדעון סער, הצל את בית חינוך ערב בירושלים מסגירה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גדעון סער, הצל את בית חינוך ערב בירושלים מסגירה

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 28.07.12 21:25

מכתב ששלחו בוגרים ואנשי סגל לשר החינוך, לראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ולחה"כ אלכס מילר

א' אב תשע"ב

20  יולי 2012

לכבוד                                      לכבוד                                      לכבוד

 

עו"ד גדעון סער                      מר ניר ברקת                          חה"כ אלכס מילר

 

שר החינוך                              ראש עיריית ירושלים                        יו"ר וועד החינוך, הכנסת

אדונים נכבדים,

הנדון: מנעו את טביעת ספינת-הדגל של החינוך הבלתי אליטיסטי בירושלים –

חרב הסגירה המונפת על בית-חינוך-ערב

אנו הח"מ מתכבדים לפנות אל כבודכם באופן אישי בעניין בית-ספר בית-חינוך-ערב בירושלים, אשר פועל לפחות 40 שנה ואשר מהווה אחד מהמותגים החינוכיים של העיר ירושלים לדורותיה.

עם השנים, משכנו של המוסד התגלגל במספר מבנים במרכז העיר ברחובות כי"ח, הרב קוק וכעת, אוסישקין, במתחם הגימנסיה-העברית.

מאז תחילת השנה הנוכחית ננקטים מהלכים לסגירתו ובימים אלו נתקבלה ההחלטה הרשמית לסיים את שליחותו ההיסטורית.

עיקר טענתנו, כי אין הצדקה כלשהי לשמיטת קרש-ההצלה הממסדי 

היחיד בבירה, בית-חינוך ערב, המושה מן המים, 

בתקווה אחרונה, את בני הנוער הנחשלים.

הסיבות לכך רבות ומשמעותיות, כדלהלן:

א. הרשמה בעיצומה – הפוטנציאל של ההרשמה לבית-חינוך-ערב דווקא הולך וגובר עם השנים ביחס ישר לתופעות של נשירה, ניתוק ומרידה, כמו שאר התנהגויות לא חברתיות מצד בני-נוער.

ב. המשכיות טבעית – אלמלא נעצרה ההרשמה לכיתות י"א בשנת הלימודים הנוכחית, ביה"ס בית-חינוך-ערב היה זוכה בהמשכיות טבעית ונהנה מתנופה.

ג. ללא תחליף – אין תחליף לבית-חינוך-ערב, הפועל בשעות הערב ומקנה לבני-הנוער, העזובים לנפשם, בית-חם, חינוכי וחברתי, זמין ונגיש, בתום מיצוי מרבית שעות היום (שמנוצלים לצורך איסוף כוחות, בילוי וצבירת חסכונות).

ד. עיצוב האישיות – בית-חינוך-ערב כשמו כן הוא: איננו סוכנות להעברת ידיעות לחפצים בכך, אלא מותאם לצורכי הפרט, כדי לגשר על פערים בין רצוי ומצוי, חרף קשיים מנטאליים ורגשיים.

ה. הכוונה פעילה – מכאן (סעיף ד' לעיל) שאין בית-חינוך-ערב פועל במתכונת של בית-ספר-פתוח, הואיל וקהל היעד שלו איננו בנוי לכתחילה במתכונת של פעולה יחידנית, תחת משמעת עצמית. כך, אין לפגוש בקרב קהל-יעד זה בעלי מודעות אישית רצונית כלפי חובות לימודיות.

ו. אין בזבוז כספים על מנהלה – מערך המנהלה והכספים בבית-חינוך-ערב הוא קיקיוני, מבוטל וזניח, הואיל ובית-חינוך סמוך כבר שני עשורים על שולחנה של הגימנסיה-העברית וענייני תחזוקה שוטפת, כמו הקצאת מתקנים וטיפוחם – הינם במסגרת של חסות עירונית מיטבית, קיימת זה כבר, המאפשרת שירותים יומיומיים מסורים, בנוסח "הכל כלול".

ראוי להדגיש, כי מנהל הגימנסיה מתפקד כאילו היה האבא של המיזם ופעולותיו המנהליות כלפי בית-חינוך-ערב הינן ברוח של אחריות מוסרית כלפי כל דרישותיו.

על-כן, כל דיבור על מימד של חיסכון אין לו על מה שיסמוך.

ז. שדרוג הניהול החינוכי – בעיות של ניהול פדגוגי ארגוני, שאכן התגלעו במהלך השנה האחרונה, נבעו מתחושת חרדה גלויה מפני הבאות, וכנגזר מכך, חסתה המנהיגות החינוכית תחת תחבולות הישרדות.

בכל מקרה, המעוות ניתן לתיקון בטווח של שבועות, כפוף לבחירתכם בדמויות מופת, שכבר פעלו בבית-הספר בעבר ו/או מתפקדות בשדה החינוך העירוני הכללי.

ח. גורל דור העתיד – אנו יודעים כבר עתה על בני כיתות י"א בבית-חינוך-ערב (שהם אמנם מעטים בשל עצירת תהליך הקליטה, כאמור) שהתרשמותם מהליך של נטישה אינה מניחה להם, והם מגלים, כבר בשלב זה, צער, מבוכה ואף תסכול.

ט. ירושלמים מלידה – כל התלמידים בבית חינוך ערב – בהווה, ובעזרת השם, בעתיד – הינם בשר מבשרה של האוכלוסייה הירושלמית החילונית הוותיקה (דור שני ושלישי) והללו ראויים לחמלתם של קברניטי העירייה הבלתי מגזריים, נוכח ערעור יסודות ביתם הראשון, כמו שהם תופסים את קיומו של בית-חינוך-ערב במקרים רבים.

י. שוועת עניים – מקובל שאין פה לחלשים. בוודאי שאין מענה-לשון לאוכלוסיות יעד, שטרם הציגו את כף רגלם על מפתן בית-חינוך-ערב.

נקל לדמיין, כי הללו מצפים, כי כבודכם, אישים נכבדים, נאמני הציבור כולו, ישמשו להם כבאי-כוח וידרשו מידי הפקידים הענייניים את עלבונם העתידי.

בתום שנים, אחרי נעילת בית-חינוך-ערב, תבוא בת-קולם של הנדחים ממיזם-הדגל החברתי-רווחתי-חינוכי בירושלים, בדמות כותרות שחורות בעיתונים.

מעוות לא יוכל לתקון, ומקובלנו, שאין בוכים על חלב שנשפך.

י"א. באין מינוף לנחשלים – בעוד כספים רבים "נשפכים" (סביר להניח, כי בצדק) סביב מיזמים של מצויינות, מחוננות, רב תרבותיות, אמנויות וענפי ספורט – הבסיס לצדק חברתי ולשוויון הזדמנויות, עבור בני נוער נחשלים בירושלים, נשמט בימים אלו ממש תחת לרגלם, כמו לרגלי הדורות הבאים.

את העוול המשווע הזה רק העומדים בראש הפירמידה יכולים וזכאים למנוע.

י"ב. איפה ואיפה? – מקבילו של בית-חינוך-ערב פועל באין מפריע בצפונה של ירושלים ומתגבר בהצלחה את שורותיו משנה לשנה. הכוונה היא לביה"ס ערב של תיכון ג'ינוגלי.

בעוד האחרון מפנה בכישרון את השקעותיו בחינוך לבני-טובים שמעדו, בית-חינוך-ערב עדיין טרוד בבניית אזרחי המחר של ירושלים, וערב בכך, כשירות הצלה עבור קברניטי העיר לדורותיהם, למראה רחובה של העיר בטווח של שנים ארוכות מאז צאת בוגריו את שערי ביה"ס.

לסיכום:

כל האמור, ועוד עשרות עדויות חיות, אמורות להביא בפניכם, קברניטי החינוך, את הקול הנשנק של בשורת החינוך הבלתי אליטיסטי של העיר ירושלים (בדמות בית-חינוך-ערב) ולדובב שפתי עניים בשוועתם לתשומת לב ממסדית.

אנא, אדונים נכבדים, הפכו את מגמת חרב הסגירה של בית-חינוך ערב. בידיכם הדבר!

חתומים:

תלמידי בית הספר בית-חינוך-ערב, בהווה ובעבר

אנשי סגל בית-חינוך-ערב, בהווה ובעבר

הורי התלמידים בהווה ובעבר

קהל רחב השואף לצדק חברתי ולשוויון הזדמנויות

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.