חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מינוי צחי הנגבי לשר – פשיטת רגל מוסרית ואידאולוגית

נושאים דעות, מדיני-בטחוני, פוליטי ב 26.07.12 1:25

צחי הנגבי הוא אדם שאות הקלון על מצחו. לדעתו של ניצן מתן, מינוי אדם כזה לתפקיד של השר להגנת העורף הוא מטריד ביותר, ומשמעותו פשיטת רגל אידאולוגית מוחלטת

בחודשיים שחלפו אנחנו, אזרחי מדינת ישראל, מסתכלים בהשתאות ובחשש על הנעשה בממשלתנו. התרגילים הפוליטיים שהיינו עדים להם ערערו את אמון הציבור בנבחריו. האידיאל הגורס שמאחורי הפוליטיקה הצרה ומשחקי הכיסאות יש אנשים שחושבים על טובת המדינה ונוהגים באחריות והגינות הולך נשחק. הרעיון האחרון, צירוף אדם שהורשע בקלון לכנסת ישראל, גורם לאידיאל הזה להיראות כמשאלת לב מנותקת המציאות.

הקלון עצמו איננו מוגדר בחוק בצורה מפורשת, מכיוון שהוא תלוי בערכי המוסר של התקופה שבה התבצע. לעומת זאת, החוק מגדיר בצורה מפורשת שמי שהורשע בקלון לא יוכל לכהן בשורה של תפקידים ציבוריים, ביניהם שר וחבר כנסת. דעת המחוקק איננה סובלת, נכון יותר לומר – לא סבלה, שנבחר ציבור שהורשע בעבירה שיש עִמה קלון יוכל לחזור ולכהן במשרה ציבורית.

צחי הנגבי הוא אדם שאות הקלון על מצחו. הוא הורשע בעדות שקר ונחשד במינויים פוליטיים, ביצירת משרות פקטיביות למקורביו, בשוחד בחירות ובהפרת אמונים. מינוי של אדם כזה לתפקיד של השר להגנת העורף, בחסות עסקנות פוליטית נמוכה, הוא מטריד ביותר.

האם כדי לקדש התקפה באיראן מוכן ראש הממשלה למנות אדם שכזה לתפקיד שר? משמעות מינויו של אדם שכזה לשר בממשלת ישראל היא פשיטת רגל אידאולוגית מוחלטת. כיצד ממשלה שאומרת שאין די כסף בקופתה מוכנה למנות עוד ארבעה סגני שרים, לרבות המשכורות וכלי הרכב הנלווים, וכן שר שיש אות קלון על מצחו – בכדי לקדם את רצונותיו של ראש הממשלה? בכירי מערכת הביטחון הזהירו מפני תקיפה שכזו, הדעות בשמיניה חלוקות, ואפילו צירופו של שאול מופז לא הכריע את הכף לטובת תקיפה באיראן. האם כדי לקדש את התקיפה הזו מוכן ראש הממשלה למינוי כל כך בעייתי במשרד כל כך רגיש?

יש לקוות שצחי הנגבי למד מטעויותו ותיקן את דרכיו. יש לקוות שלא ינחיל ערכים של מרמה, קידום מקורבים ושוחד בפיקוד העורף. יש לקוות שהאנשים שיקדם יהיו ראוים לתפקידם ולא חברים שהגיע זמן תגמולם. יש לקוות שברקע המקצועי של צחי הנגבי ישנם הידע והניסיון הדרושים כדי לנהל את משרדו בשעת המבחן שתבוא לאחר ההפצצה באיראן. לציבור הרחב אין ידע להחליט אם תקיפה באיראן היא נכונה או לא. לציבור בישראל יש הידע והתבונה להבין שמינוי של אדם שהורשע בקלון לתפקיד של שר במדינת ישראל הוא פשיטת רגל מוסרית.

יש לקוות שהמינוי לא יתבצע ושהאנשים שקובעים את גורלנו יהיו אנשים ראויים, או לכל הפחות כאלו שלא הורשעו בעבירה שיש עִמה קלון.

 

ניצן מתן

התעוררות – הרשת לשינוי חברתי

 

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. הראל לייבוביץ :

    מסכים מאוד.
    בכלל, עלינו להוקיע כל נבחר ציבור שהורשע בפלילים ולא לעודד את חזרתו לחיים הציבוריים כנבחר ציבור. כולל: חיים רמון, אריה דרעי וכו'.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.