חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פרופ' יוג'ין קנדל, רעיונותיך אינם ברי-קיימא

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, תכנון ובניה ב 26.07.12 1:20

לדעתו של אשר רוכברגר, ההצעה לפתוח את שוק הנדל"ן לקבלנים זרים היא לא יותר מספין. הדבר יביא (אולי) להוזלה מסוימת במחירי הדירות, שלא תציל משפחות ממחנק האשראי

היום התבשרנו שסוף סוף בא לציון גואל ושמו הפרופ' יוג'ין קנדל, אחד היועצים הבכירים והקרובים של רה"מ. התבשרנו שממשלתנו כה דואגת לפתרון בעיית הדיור של אזרחיה, שאפילו מוכנה להזמין לארץ חברות בניה ובנקים מחו"ל. כמו באחת הפרסומות "העתיד נשמע מצוין", אבל לדעתי זה אפילו לא ספין, אלא סתם אחיזת העיניים של הציבור. אקדים ואומר, אני בעד תחרותיות אמיתית ואני בטוח, שחברות הבניה הישראליות יכולות וחייבות להתייעל ולהשתפר. אבל השאלה היא לא איך על חברות שלנו להשתוות לחברות הזרות, אלא האם בכלל יש סיכוי שהחברות הזרות יצילו את המצב.

ממה מורכב מחיר הדירה? יש בו מרכיבים קבועים: עלות הקרקע, כל סוגי המיסוי (של המדינה ושל הרשות המקומית), עלות הבנייה עצמה, עלות שכר העובדים. יש עוד שני מרכיבים משתנים: המפרט הטכני של הדירה והרווח שהחברה מעוניינת לקבל תמורתה. כידוע, נתח ההוצאות המשולמות עבור הדירה למדינה, הוא כ-50% מעלותה (שוב זה תלוי בחישוב, אבל זה נע בין קצת יותר מ-40% ל-50%+). יש גם לזכור שבבעלות המדינה יש כ-93% מהקרקע. במילים אחרות, אם המדינה באמת חפצה בהוזלת המחירים, היא יכולה לשחק במגרש הזה של המיסוי. הבעיה היא שהיא ממש לא מעוניינת בכך, כי מטבע הדברים, כמה שהמחירים מאמירים יותר, כך היא מקבלת יותר מיסים. בכל אופן, אף אחד לא יעלה בדעתו שאפשרית איפה ואיפה מבחינת רמת המיסוי בין חברות ישראליות וחברות זרות.

גם בתחום עלויות חומרי גלם ושכר העובדים בבניה אין כל כך יכולת תמרון. נכון שבמדינות אחרות חומרי הגלם יותר זולים, אבל אני לא חושב שלחברה זרה ישתלם לייבא לפה חומרי גלם, הרי כל השינוע והמכס יבלעו את פער המחירים. החברה הזרה גם לא תוכל לשלם פחות לעובדיה, כי היא מחויבת לחקיקה המקומית. יש לזכור שהיא גם מחויבת לתקנים של בטיחות וכד'.

אז נשארנו עם המפרט הטכני והרווח של החברה. אני בטוח שלמעשה המרכיב היחיד שניתן לשנות, זה מרכיב הרווח. יכול להיות שזה יוזיל את הדירה ב-10%, אולי ב-20%. האם זה יציל משפחות ממחנק האשראי? בשבוע שעבר נודע שלמשפחה האידיאלית עם הכנסה של 2 משכורות ממוצעות במשק נדרשת תקופה של 20 שנה כדי לחסוך את ההון העצמי לקניית הדירה הממוצעת. אז יכול להיות שהתקופה הזאת תתקצר עד ל-15 שנים. סטטיסטית אולי זה טוב, אבל בפועל זה לא כל כך יעזור, במיוחד למשפחות שחורגות מהאידיאל הזה כלפי מטה.

ייתכן ויש טעם בכך שתתחיל תחרות בין החברות מקומיות לחברות הזרות. יחד עם זאת, גם היום ולמעשה גם אתמול ושלשום, המדינה יכולה להוזיל את עלויות הדירה בצורה מאוד משמעותית, גם ללא הבאת החברות הזרות. הבעיה העיקרית היא שבמקום לפתור את המצוקה האמיתית שקיימת בתחום הזה, ראש המשלה עם חבר מרעיו ויועציו מעדיף כהרגלו להתמקד בספינים ריקים מתוכן, ולקוות שהציבור הוא עדר שלא מסוגל לזהות את הזיגזגים וספינים.

נערך על ידי דורון
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  יוג'ין קנדל סך הכל מקבל דמי יעוץ "צנועים" עבור ספינים תקשורתיים

  סוגית דיור בר השגה תלויה בראש ובראשונה בישום החלטות ממשלת ישראל על בניה להשכרה וכן בניה רוויה לזוגות צעירים במחיר סביר

  הדבר כבר בוצע בעבר במקומות כמו ראש העין, אלעד, מודיעין, וכו'

 2. אאאאא :

  לא מובן מה הבעיה של המדינה?

  אם המחיר הוא הבעיה, אז למה שהמדינה לא תקבע את מחיר ה- מ"ר לפי הקרקע שבידה (מיקום, תבע וכד').

  והקבלנים שהם כבר מזמן לא קבלנים, מאחר והם בכלל יזמים, הרי הם מעסיקים קבלנונים לעשות את העבודה השחורה, הם עצמם יתמודדו על הפרמטרים הבאים חלקם או כולם או אפילו יוסיפו מעבר:

  פרמטרי הבסיס למכרז עבור מחיר מ"ר הוא X:
  מפרט חומרים (מעבר למינימאלי שהמדינה תקבע)
  שטח דירות (לפי תכנון מקצועי, מי שיציג יותר יקבל נקודות זכות)
  לו"ז (הקצר יותר יקבל נקודות זכות)
  שנות אחריות (מי שיתן יותר יקבל נקודות זכות)

  אז כך, המחיר של ה- מ"ר בדירה לפי קרקע יהיה ידוע והציבור רק יקבל בתחרות תוספות מעבר למינימום.

 3. אולגה ק. :

  אני רוצה לראות קבלנים מסכימים להכנסת מתחרים מחו"ל.

 4. אולגה ק. :

  ובוודאי שלא נראה את הממשלה מורידה מסים ביוזמתה שלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.