חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עסקת הנשק עם איטליה – צעד ראשון בהפרטת המימון הבטחוני

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, מדיני-בטחוני ב 24.07.12 1:30

ללא דיון ציבורי, בלי ליידע את הח"כים ובלי לתת להם אפשרות לדון על כך בוועדת הכנסת הרלבנטית, הופרט מימון הרכש הביטחוני. הקופה הציבורית נטלה על עצמה את עול החובות, ותאגיד פרטי ייהנה מהרווחים

מאת: מנחם לוריא

התעשייה האווירית - מכשיר להפרטה

התעשייה האווירית, חברה ממשלתית, מעבירה תחומי אחריות כמו הדרכה ואחזקה של מטוסים לידי חברות פרטיות במיקור חוץ. הפרטת ההדרכה והאחזקה צפויה להביא לבסוף גם להפרטת האחריות במקרים של תאונות מאת מנחם לוריא

לקריאה נוספת

במשך כעשר דקות אישרה ועדת הכספים ביום שלישי 17 ביולי 2012 סכום של 6.3 מיליארד שקלים למשרד הביטחון לשם רכישת 30 מטוסי אימון מחברת אירמאקי האיטלקית. הגלובס חשף (כאן) שהעסקה תמומן באופן הבא:

 • משרד הביטחון יתקצב את העסקה בעלות של 400 מיליון אירו.
 • בנק הפועלים ילווה למשרד הביטחון 200 מיליון אירו.
 • שאר הסכום, כ- 600 מיליון אירו יילקחו כהלוואה מקונסורציום של מלווים איטלקים בראשם בנק אוניקרדיטו וקרן הפנסיה האיטלקית CASA. ההלוואות יינתנו ל-20 שנה, והריבית שמשרד הביטחון ישלם היא סביב 5% בשנה.

לפי גלובס, זוהי עסקת הרכש הביטחונית הראשונה בתולדות המדינה שהמימון שלה מגיע גם מהסקטור הפרטי. לאחר שהמדינה תגייס את ההלוואות ואת הסכום שהבטיחה, יירכשו המטוסים ויועברו לתאגיד פרטי בשם "תור", שהוקם לשם כך על-ידי אלביט מערכות והתעשייה האווירית. "תור" יקלוט את המטוסים, יתחזק אותם, ינהל את מלאי החלפים, יקים מערך סימולטורים וינהל אותו, וימכור לחיל האוויר שעות טיסה ושעות אימון לצה"ל  בסימולטורים במחיר של שעות טיסה.

ועדת ח"כים לתקציב הביטחון (בראשות ח"כ רוני בראון בהשתתפות יו"ר ועדת הכספים משה גפני), שלחבריה לא היה ידוע דבר על העסקה, התבקשה להתכנס בדחיפות כדי לאשר את העסקה ביום רביעי ה-18 ביולי. כתבה בערוץ 7 דיווחה:

"יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ בר און, קבל על הבהילות בה נדרשת הועדה בראשותו לדון ולהכריע בסוגיה. "הישיבה הזו מתכנסת היום בזמן התרעה אפס. משהו צריך לתת את הדעת על כך שדורשים מאתנו לקבל החלטה כל כך משמעותית בזמן כל כך קצר. זה הוא מצב מביך. אף אחד לא יכול להבטיח לנו שבטווח של 20 שנה ממשלת איטליה אכן תממש את כל התחייבויותיה לרכישות מקבילות של אמצעי לחימה בישראל".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, ציין כי "אם לא היינו מאשרים את הבקשה אתמול היינו עלולים להראות בפני האיטלקים כרפובליקת בננות. הודעתי למנכ"ל משרד הביטחון שאני לא אעביר בקשות כאלו בעתיד אם הם יגיעו אלי ברגע האחרון".

מנכ"ל משרד הביטחון, אודי שני, התייחס לטענות וכבר בפתח דבריו ביקש להתנצל בפני חברי הכנסת על שהבקשה לאישור הגיע רק ברגע האחרון. יו"ר המשרד ציין כי "ישנם אנשים שנמצאים כבר עכשיו במטוס בדרך לאיטליה."

ביום שלישי (17.7.2012) וביום רביעי (18.7.2012) דווח על העסקה בתקשורת, ומתברר כי מדובר בעסקה גדולה, הכוללת 4 עסקאות משנה  ביום חמישי 19.7.2012 נחתמה העסקה באיטליה.

ללא דיון ציבורי, בלי ליידע את הח"כים ובלי לתת להם אפשרות לדון על כך בוועדת הכנסת הרלבנטית, הופרט מימון הרכש הביטחוני. הקופה הציבורית נטלה על עצמה ביוזמת נציגיה אנשי הביטחון את עול החובות, ותאגיד פרטי בשם "תור" ייהנה מהרווחים. ואני שואל: אם כך אולי רצוי שגם את הטייסים יספק, תמורת תשלום מקופת המיסים הציבורית, הסקטור הפרטי? אני בטוח שבעבור חופן ירוקים יהיו הרבה חברות כוח אדם שישמחו לספק טייסים ממוצא הודי, תאילנדי, פיליפיני או אולי יגויסו ממחנה קציעות…?

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , ,

16 תגובות

 1. לקסי :

  תחזוקת מטוסי האימון הופרטה כבר לפני שנים לחברת אלביט.
  האם מישהו זוכר דיון ציבורי בעינין הזה?
  אנחנו כבר מזמן לא בראש החלקלקה, מחליקים, מחליקים… ולפי מה שלמדתי פעם בפיסיקה המהירות גדלה עם הזמן, כלומר קצב ההפרטות יגבר עד שלא יישאר עוד מה להפריט.

 2. דליה :

  לקסי, האם יש לך קישורים שמעידים שאת הסקייהוקים תיחזקה חברת אלביט? פה מדובר על מטוסי אימון חדשים מאיטליה. לא ידעתי שאיטליה כל כך טובה בבניית מטוסים. אני מבינה שדובר על עיסקה זו כאשר ברלוסקוני היה בישראל. בכל אופן, לצורך תחזוקת המטוסים החדשים הוקמה חברה חדשה בשם תור, שהוקמה בשיתוף בין אלביט לתעשייה האווירית. החברה הזו תתחזק ותתוגמל בשעות טיסה. החובות הם על המדינה(הציבור), הרווחים הם לחברה.אהוד ברק שותף אידיאלי לביבי. שניהם מפריטים, מונעים דיון ציבורי, והח"כים חותמים. על הח"כים לגלות יותר אחריות. גפני לא היה צריך לחתום על העסקה הזו.

 3. אדם ר. :

  הלוואה ל 20 שנה בריבית של 5%?
  כאשר הייתי צעיר ונזקקתי למשכנתא קבעתי לעצמי כלל שאני לא מוכן לקחת הלוואה שבה התשלומים הראשונים הולכים במלואם (או כמעט במלואם) לתשלום הריבית, עם תשלום מזערי להורדת הקרן. היחס הזה בין תשלום על חשבון הריבית לתשלום על חשבון הקרן נובע ישירות ממשך ההלוואה ומגובה הריבית. בהלוואה ל 20 שנה בריבית של 5% כל התשלום הראשון הולך לריבית ואפס גדול ועגול הולך להקטנת הקרן. האם אף אחד בוועדת הכספים או במשרד הבטחון לא מבין זאת? הרבה יותר כדאי להקטין את משך ההחזר, למשל ל 15 שנים, עם הגדלה די קטנה בגובה ההחזר השנתי. זה הרבה יותר זול בחשבון הסופי… אלא אם כמובן למישהו יש יתרון עיסקי במשיכת ההלוואה הזאת לנצח…

 4. לקסי :

  דליה,
  מה שידוע לי הוא שמטוסי אימון קורס טיס מתוחזקים ע"י אלביט. לא מדובר במטוסי קרב.

  אדם,
  פרטי ההלואה מעידים אם העיסקה רעה יותר או פחות. הדיון הוא עקרוני אם בכלל להפריט (עוד) חלקים שהם סמכויות שלטוניות ברורות. כלומר האם כל מה שקשור במונופול הלאומי-ממשלתי על הפעלת אלימות הוא בחינת ייהרג ואל יעבור, או שהכל מותר.

 5. עובר אורח :

  משרד הביטחון הפריט הרבה יותר מאשר טיפול בכלי טיס.
  משרד הביטחון הפריט חלק גדול מאוד מהרכש הביטחוני, והיום אזרח רגיל יכול לקנות ציוד במחיר נמוך משקונה המשרד.
  משרד הביטחון החרים את הציוד על קרין A חלק נלקח למחסנים החלק שהמשרד לא היה צריך נמכר לסוחר.
  מאוחר יותר המשרד קנה את הציוד מהסוחר ושלח למדינות נתמכות, הציוד לא עזב לרגע את המחסן בו היה מלכתיחילה והסחר גרף רווח נאה מאוד.

 6. עמית-ה :

  דליה
  לפני שהמדיניות הניאו-ליברלית של האיחוד האירופי חיסלה את הכלכלה האיטלקית איטליה הייתה הכלכלה החמישית בגודלה בעולם.
  להבדיל מבריטניה שירדה באותה תקופה למקום השישי (ונשארה שם עד היום) הכלכלה האיטלקית הייתה בעיקר תעשייתית (את התעשייה הבריטית חיסלו ת'צאר ומיג'ור).
  חיל האויר משתמש בכלי טיס מתוצרת איטלקית כבר שנים רבות ובחלק מהמטוסים מתוצרת ארה"ב מותקנים רכיבים איטלקיים.
  אארמצ'י החברה שמייצרת את המטוסים שנקנו תיזכר על ידי בעיקר הודות לאופנועים המדהימים שייצרה בשנות השישים.
  http://www.flickr.com/photos/havik/5908267919/

 7. דליה :

  בדו"ח ההפרטות של המרכז לצדק חברתי על שם חזן לשנת 2011 מופיעה התייחסות
  להפרטות בביטחון http://hazan.kibbutz.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=969775_hazan&act=show&dbid=sections&dataid=56
  ביטחון: שירותי הבריאות של צה"ל, התקשרות משרד הביטחון וצה"ל עם חברות אזרחיות, הפסקת האבטחה של השב"כ למשלחות ישראליות בחו"ל

 8. מנחם לוריא :

  ךלקסי (ואמצעותך לכל השאר).

  נתמקד בחיל האויר. חיל האוויר השביח את מסוקי היסעור שלו. בפרויקט השתתפו מספר חברות ישראליות כולל אלביט והתעשיה האווירית.

  חיל האוויר השביח והביא לקדמת המאה ה 21 את הצוקיות (מטוסי האימון היוצרים) מספר פעמים. מדובר בכלי טייס בא בימים זקן מופלג ובעייתי מאוד ולכן החיל רכש תחזוקה שוטפת מאלביט ולא אתפלא אם לא רק באלביט מדובר.

  כל מה שכתבתי עד כאן זה בסדר גמור וגם עבר דיון ציבורי או לפחות פורסם. זה טבעי ונכון שחיל האוויר ירכוש אצל התעשיה האוויונית המקומית שירותי שידרוג ואפילו תחזוקה שוטפת וכל זה בעוד הוא הבעלים המפעיל המוציא והמביא של כלי הטייס.

  עוד הערה לגבי הצוקיות: אלא מטוסים מאוד ישנים מאוד לא בטוחים ואין ספק הם נדרשים לטיפול שוטף שהוא מעבר לידע וליכולות הטכניות של חיל האוויר – הצוקית היא מקרה יוצא דופן ועדיין – חיל האוויר הוא המפעיל שלה הוא הדורש הוא זה שמשלם את שעות הטיסה הוא זה שמבצע את התחזוקה השוטפת.

  המקרה עם האטלקים שונה בתכלית השנוי.
  א. הוא מדיף ריח צחנה איומה מסוכנת לבריאות ולשלום הציבור של "קומבינה" בין מדינת ישראל באמצעות חברת תור לבין היצרן האיטלקי. על החוזה הזה התחרו כמה חברות ולגמר הגיעו שתיים: האיטלקים והקוראנים. למטוס הקוראני (לשם לב מדובר בענף עצמאי באוויוניקה שנקרא כלי טיס ללימוד טיסה לא מדובר בכלים שיעופו בשמי אירן ואפילו לא בשמי עזה). ההחלטה נפלה על האיטלקים בגלל שהם הבטיחו לבצע רכש גומלין בישראל. הדחיה של הקוראנים גרמה לישראל לנזק חמור ביחסי החוץ שלה עם קוריאה ולא קשה לנחש למה….

  למה? פשוט חברה כמו תור לא מוקמת ביום רביעי אחרי שועדת השנןור הלאמית אישרה להלוות מהפריץ בעל הלוגו האדום כ 200 מליון יורו – היא נולדה הרבה לפני כן ולא יכלה להיוולד כל עוד לא היה ברור שברלוסקוני מביא הבייתה עיסקה טובה עם חיל האוויר הישראלי. בקיצור המשחק הזה מתוכן ובהסתר התיכנון הפך למציאות וכנראה שהיו סיבות (כאלה ואחרות) להעדיף את האיטלקים (חפש מי גוזר קופון) על הקוראנים.

  יש לנו כאן מקרה יוצא דופן ומסוכן. חיל האוויר אחננו בכלל צד לעיסקה הזו. הוא יקבל את השירות מחברת תור. את המימון למטוסים יעשה הציבור כולל הריבית ההצמדה וכו וגו.

  ובעצם הדברים הם בדיוק כמו שדליה כתבה: חיל האוויר לקוח שבכלל לא איכפת לו ממי ואיך נרכשו המטוסים הוא יזמין שעות טיסה ישלם וזהו. הכסף למימון העיסקה ציבורי וחברת תור לא השקיעה ולו אגורה שחוקה אחת בכל הסיפור אבל תקבל במתנה את המטוסים תתחזק אותם (כמה פרחי טיס ימותו קה לי לנחש אבל ימותו כי תור היא חברה למטרת רווח ופרטית)ושוב תקבל כסף ציבורי בתמורה לשירותים שלה.

  ולכן הסייפא של המאמר היא השאלה הנכונה – אם כך ואם הסקטור הפרטי עושה הכל טוב יותר יעיל יותר זול יותר וגם זוכה למימון נדיב מהפרייר שקם בבוקר הולך לעבודה ומשלם מיסים אז בכלל למה צריך חיל אוויר מבוסס על חוק השירות הצבאי גם פה נפנה לסקטור הפרטי אולי תור יספקו למטוסי האימון גם את הטייסים – מאיטליה למשל.

  וזה, זה בכלל לא מצחיק.

  מנחם.

 9. אאאאא :

  מנחם,

  אני קורא ואני מבין שיש משהו חזק מאוד שאתה מצביע עליו, אבל אני עדיין לא מבין אותו, סליחה.

  1. כתבת: "תור היא חברה למטרת רווח ופרטית".

  ואני שואל: בעולם קיימות למשל חברות תעופה פרטיות, האם הצד הטכני שלהן לוקה?

  2. לי נראה שבעסקה מדובר רק על הפן הטכני ולא על טייסים, ולא על מה יעשו במטוסים.
  לי נראה שבדיונים על הפרטה, המגיבים לוקחים את הדברים בצורה קשה שאני לא מצליח להבין אותה (סליחה), גם בדיון כאן וגם בדיונים אחרים, ואני אנני מבין כנראה משהו יסודי.
  גם כאן עדיין אני עדיין לא מצליח להבין, האם ישנה כוונה לבקש מאותה חברת "תור" גם לספק טייסים? לעתי לא.

  3. לי נראה שטוב שהצבא לא מגדיל את המדינה בתוך המדינה.
  טוב שעבודות שלא קשורות למהותו כצבא, יוצאות למדינת האזרחים.

  הרבה עבודות כיום מוזמנות מחוץ כגון:
  האוכל, מכוניות השרד, נשק נקנה מחו"ל, ביגוד, מים, מטוסי קרב נקנים מחו"ל.

  אנא סליחה, אני לא מבין משהו יסודי שאתה מדבר עליו.

 10. אאאאא :

  "משרד הביטחון יזמין נעליים צבאיות ממפעל ישראלי"

  http://news.walla.co.il/?w=//2552888

  חבל שיוצאים ברכש כזה (25 מיליון ש"ח) וזה לא כולל (תחזוקה) צחצוח והברקה יומיומית.
  🙂

 11. אמא של חיילת :

  מישהו יודע מי עומד בראש חברת "תור"?

 12. אמא של חיילת :

  מזה כחצי שנה לא ביקרתי באתר שלכם ורק לפני כחודש היצצתי ואולי צייצתי.
  איך אתם מהינים לומר לי שכבר כתבתי תגובה זו?

 13. מנחם לוריא :

  אאאאא,

  ישנם שירותים שלטעמי חובה על המדינה לספק לאזרחיה ולממן מהמיסים. בטחון הוא אחד מהם.

  ההגבלה לחברות התעופה איננה נכונה. להכשיר חייל להיות טייס זה מעשה שעולה הון תועפות. זוהי השקעה של המדינה באזרחים שלה כדי שבבוא בעת את מה שתירגלו יבצעו בפועל ויספקו ביטחון לאזרחי המדיה.

  חיל האויר איננו אל על. זהו כלי בידי החברה הישראלית ליצר שובר שיוויון מול האויבים שמסביב. כלי הזה הושקע עד היום הון עתק מהקופה הציבורית. טייס קרב איננו סתם טייס הוא מתורגל להפעיל את אחד מכלי הנשק היקרים המורבים ביותר שיש וגם את אחד משוברי השיוויון ולכן הכל צריך לחסות תחת המדינה במימון שלה ולסקטור הפרט אין מקום.

  ובלי קשר לכל האמור לעיל: אם הוחלט להעביר לידיים פרטיות את מטוסי התרגול ולמכור שעות טיסה אני וכל אזרחי המדינה צרכים לדעת על זה,לקיים דיון ציבורי על זה ואם כבר אז לפתוח את הנןשא גם לביקורת הציבורית וגם לתחרות. פה לא היה פרסום,הח"כ חתמו/הצביעו בלנקו.
  ההליך כולו שגוי לא דמוקראטי והעברה של כסף ציבורי ושל אחריות ציבורית לידיים פרטיות.

  כשיתרסק אחד מטוסי הרכש האלה חברת תור תדאג לבעלי המניות שלה ולתזרים המזומנים ותתכחש לכל כשל אפשרי שעשה בדרך לחסוך בהותאת ולהגדלת הרווחים ואת המתים האדמה תכסה.

  ההעברה של המטוסים לידיים פרטיות היא הסרת אחריות של הממשלה לאזרחיה.

  מנחם

 14. עבודה שחורה » התעשייה האווירית – מכשיר להפרטה :

  […] כאן על כך שלראשונה בתולדות המדינה נרכשו מטוסי אימון לחיל […]

 15. דליה :

  בהליך חקירת פרשת הצוללות מתברר כי המשטרה חוקרת גם פרשיות "תמוהות" אחרות. אחת מהן היא פרשת רכישת מטוסי האימון מאיטליה.
  נראה כי הליך הפרטה מלווה בשני מאפיינים נוספים: שחיתות ומכרזים. הכוונה לפטור ממכרז, או ספק יחיד שהם האמצעים להעברת זכיינות לגורמים שחפצים בטובתם. וכדי להעביר לגורמים אלה משאבי מדינה, משתמשים בהפרטה.
  כשמדובר בהפרטה בתוך מערכת הביטחון, מתעוררים חשדות בקרב אזרחים ומתערער האמון של האזרחים בגורמי הביטחון שאכן יתפקדו כראוי בעת משבר בטחוני.
  להלן קישורים לשתי כתבות בנושא:

  סימני שאלה: התנהלות מערכת הביטחון לא מצביעה על רצון אמיתי לבצע בדק בית
  על רקע פרשת הצוללות מתרבות השאלות סביב פרשיות אחרות בתחום הרכש והייצוא הביטחוני, החל ברכישת מטוסי אימון איטלקיים וכלה במכרזים לשירותי אחסון מידע
  http://www.maariv.co.il/journalists/Article-594277

  לא רק צוללות: המטוסים האיטלקיים, ממשלת לוב – והמתווכים הישראלים שגזרו קופון מעסקה של 10 מיליארד שקל
  נחקרים בתיק הצוללות נשאלו גם על עסקת הענק שמחברת בין מטוסים איטלקיים, מתווכים ישראלים וממשלת לוב
  https://www.themarker.com/allnews/1.4302735

 16. החגב עמד יציב :

  סתם שאלה

  כמה מטוסים קיימים בצי המטוסים העולמי?
  כמה מתוכם רחמנא לצלן פרטיים?
  כמה מהם מתרסקים בגלל המגמה"לחסוך בהוצאות ולהגדלת הרווחים ואת המתים האדמה תכסה…"

  אתם לא מתעייפים מהססמאות והדקלומים לעתים? 🙂
  מיהו ג'ון גאלט?!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.