חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פיצויי פיטורין ואחוזי משרה – תשובות לשאלות של עובדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 22.07.12 1:55

האם לאחר שעובד הגיש הודעה מוקדמת על התפטרות, המעסיק חייב להעסיקו עד תאריך העזיבה? האם העובד זכאי לפיצויי פיטורין במקרה זה? עו"ד ירון נאור עונה על שאלות עובדים

1. הודעה מוקדמת על התפטרות ופיצויי פיטורין

שלום,

אני מלצרית באותה מסעדה כמעט 4 שנים. ב-11/07/12 הודעתי לבעל המסעדה שאני עוזבת את המסעדה ב-15/08/12 לחודשיים וחצי לרגל טיסה לחו״ל. אמרתי שמובן לי שקשה לו לשמור לי את המקום שלי, אז החלטנו שנראה כשאני אחזור אם אמשיך שם.

יומיים אחרי כן קבלתי הודעה ממנו שאומרת שמכוון שאני עוזבת, הוא יצטרך להחליף אותי ושזה עלול לפגוע במשמרות שלי. באתי אליו ושאלתי אותו למה אני אמורה לצפות בחודש הבא מבחינת משמרות, וכמה אקבל. הוא הסביר לי שברגע שהודעתי שאני עוזבת, וברגע שהוא ימצא מחליפה, הוא יכול להפסיק לתת לי משמרות, וזאת הרבה לפני התאריך שנתתי לו (14/08/12). האם זה נכון מה שהוא אומר?

דבר שני, המשכורת שלי מבוססת רק על טיפים, אבל אני מקבלת כל חודש תלוש בס״כ של 1800 ש״ח. האם מגיע לי פיצוים אפילו שאני עוזבת ברצוני? ואם כן כמה מגיע לי?

תודה, י'

תשובת עו"ד ירון נאור:

מבחינתו של המעביד נתת הודעה מוקדמת על התפטרות. אין המעסיק חייב להעסיקך בתקופה זו והדבר נתון לשיקול דעתו. לפיכך הפסקת מתן משמרות אינו מהווה (בהתאם לתיאור שנתת) פיטורים.

באשר לשכר, קשה מאוד יהיה להוכיח כי שכרך היה גבוה יותר. אין מה לעשות, לא ניתן להרוויח מכל העולמות – גם לא לשלם מס וגם לקבל שכר גבוה. ברור כי חלק מן הכספים את מקבלת שלא באמצעות התלוש וזה המחיר של קבלת הטיפים.

מנקודת המבט של בית הדין, התלוש הרשום הוא השכר, והנטל להוכיח אחרת מוטל על כתפייך. יחד עם זאת הייתי ממליץ שלא לתבוע בעניין זה, כי את חושפת את עצמך לחקירת מס הכנסה בגין קבלת כספים שלא כדין.

ירון

2. הורדת אחוזי משרה על חשבון חופשה

שלום,

אני בת 34, עובדת בעבודתי הנוכחית 5 שנים. כאשר חזרתי מחופשת הלידה, לאחר תום שעת ההנקה ביקשתי להמשיך ולעבוד שעה אחת פחות, כלומר במקום 9 שעות (משרה מלאה) 8 שעות בלבד. המנהל הישיר שלי הסכים לתקופת נסיון למשך חצי שנה.

בתקופה זו ביקשתי, באישורו של המנהל, שמשאבי אנוש לא יצמצמו לי את אחוז המשרה (מ-100% ל-87.2%), אלא השעה החסרה תרד על-חשבון שעות חופש שנצברו לזכותי (כמעט 40 יום!) והמשרה כך תמשיך להיחשב משרה מלאה ולא תהיה פגיעה בהפרשות לפנסיה, לקרן השתלמות וכו'. מש"א אמרו לי שסידור כזה אפשרי לתקופת הנסיון בלבד, ולאחר מכן אחוזי המשרה יירדו בהתאם.

כעת לקראת תום תקופת הנסיון, המגמה היא להמשיך ולאשר לי לעבוד שעה פחות. אני כמובן מעוניינת שהסידור לפיו אחוז המשרה נשאר על 100% והשעות יורדות ע"ח חופשה, ימשיך גם עתה. בסה"כ אני משלמת את שעת החופשה היומית מכיסי ועל חשבוני לא? ברצוני לברר האם חוקית אפשר וניתן לעבוד על-פי הסדר כזה.

תודה, ה'

תשובת עו"ד ירון נאור:

מדובר בהסדר בעייתי, שכן תשלום ימי חופשה נעשה תמורת ניצולם בפועל. כל הסדר אחר נעשה שלא על פי החוק.  כעורך דין לא אוכל לומר שההסדר חוקי. יחד עם זאת, במקומות עבודה רבים נעשים הסדרים כאלו ואחרים אשר במסגרתם מורידים לעובד ימי חופשה אך הוא לא מנצלם בפועל. כאמור מדובר בהסדרים פנימיים, הנעשים באופן בלתי פורמלי בין המעסיק לעובד אך אין להם בסיס חוקי, כך שההסדר שהגעת אליו יכול להיות שהוא נוח לך, אך אין כל חובה על המעביד להמשיכו, שכן הוא אינו עומד בקנה אחד עם האמור בחוק חופשה שנתית.

ירון

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.