חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סיפור משה סילמן – האם התקשורת מכבדת את פרטיותו?

נושאים זכויות אדם, מועד ב' ב 16.07.12 1:39

תפקידה של התקשורת הוא לדווח על אירועים חדשותיים, אך עליה לנהוג באחריות ולהימנע מהפרת חוק הגנת הפרטיות. בסיפור ההצתה של משה סילמן, התנהלות התקשורת ראויה לביקורת

מאת: יהונתן קלינגר

לפעמים התקשורת כל כך מתאהבת בסיפור ובגיבור שלו, שהיא שוכחת לרגע את התפקיד שלה בתור מי שאחראית על המצב ובתור מי שצריכה לספר את הסיפור באחריות. ההתנהלות של התקשורת, בכל הנוגע למשה סילמן, היא לא פורנוגרפיה, היא נקרופיליה. בים שבת האחרון, במהלך ההפגנה של פעילי המחאה החברתית, הצית עצמו סילמן כצעד של ייאוש מהמערכת. סילמן טען טענות חמורות כנגד המערכת במכתב שהותיר, ואמצעי תקשורת רבים בחרו לפרסמו.

פעמיים נקרופיליה חטאה התקשורת: בפעם הראשונה כאשר פרסמה את תמונותיו, בשידור חי, לצורך צפייה והנאה של הציבור; בפעם השנייה חטאה כאשר נכנסה לחייו הפרטיים וסיפרה את הסיפור הכואב שלו: על החוב לביטוח לאומי, העסק שקרס ועוד. התקשורת עשתה זאת כאשר היא מודעת למצבו הנפשי הרעוע של סילמן.

אכן, הוראות חוק הגנת הפרטיות קובעות שני איסורים משמעותיים על פגיעה בפרטיות של אדם: "פרסום תצלומו של נפגע ברבים שצולם בזמן הפגיעה או סמוך לאחריה באופן שניתן לזהותו ובנסיבות שבהן עלול הפרסום להביאו במבוכה" ו"פרסומו של עניין הנוגע לצנעת חייו האישיים של אדם, לרבות עברו המיני, או למצב בריאותו, או להתנהגותו ברשות היחיד".

מצבו הכלכלי של סילמן, חובו לביטוח לאומי ועברו הבריאותי הם ענייניו הפרטיים. לאיש אסור להיכנס אליהם ואסור לספר עליהם לציבור לא משנה מה; כך גם התמונות שמציגות אותו במצבו הקשה. יש צורך לדווח על המאורע; הוא בעל ערך חדשותי רב: אדם הצית עצמו במחאה על מצבו הכלכלי. אך השימוש בשמו, סיפורו ועוד נכנס כבר לגדר מציצנות: מדוע צריך זאת? האם יש באמת צורך בשמו או במצבו הספציפי? לא. משה סילמן הוא הסיפור של כולנו.

אין ספק שסילמן לא היה מסוגל לתת את ההסכמה הנדרשת לצורך פגיעה בפרטיותו על ידי כלי התקשורת. מצבו הבריאותי לא אפשר זאת; לכן אנו צריכים לשאול: כשאנו קוראים לסולידריות, אולי נקרא גם לשמירה על כבודו של האדם?

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | על הפרטיות של משה סילמן ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. שחף :

  משה סילמן בחר להצית את עצמו, בתל אביב, במרכז ההפגנה לציון שנה למחאה בישראל. לפני כן הוא חילק מכתבים המפרטים את הסיפור האישי שלו, ודיבר על כך בהייד פארק במקום. במהלך השנה האחרונה משה סיפר לכל מי שהיה מוכן לשמוע את סיפורו האישי, כולל הקשיים ומצבו הרפואי הכלכלי.
  כן, יש דברים שלא צריך להיכנס אליהם, אשר נכללים במסגרת צנעת הפרט. עם זאת, משה בחר לעשות את המעשה שלו בפרהסיה, ויצר פרובוקציה בצורה מודעת. השימוש בסיפור האישי שלו הוא לא מציצנות, אלא המשך של המחאה שלו.
  צנעת הפרט זה דבר מאוד חשוב, אבל לא במקרה הזה.

 3. חן :

  מצבו הנפשי או מצבו הבריאותי? סילמן אינו משוגע וכל בר דעת שרואה אותו מדבר רואה אדם טוב לב, שקול והגיוני. ולכל מי שטוען שצריך להיות משה סילמן כדי ליפול לבור כ"כ עמוק- שיביט ב-3 מליון (!!!) תיקי הוצאה לפועל פה במדינת ישראל, וישאל עצמו אם זה מקרה יוצא דופן או שיטה.

  תתעוררו! כמה שיותר מהר יותר טוב, מי שלא נפל עד היום זה לא אומר שזה לא ייפול מחר.

  בניגוד למה שחשבתי בהתחלה, והתנגדתי לפרסום שמו, במקרה הזה, אני שמחה שפירסמו כי זו הייתה כוונתו. וכל מי שאומר אחרת טועה.

  מדבריו של משה סילמן:
  http://www.youtube.com/watch?v=4zSyg4r6RKQ&feature=player_embedded

  https://www.youtube.com/watch?v=qKFEDOnrOv4&feature=player_embedded

  ולכל מי שמלבין פניו לאחר מותו זהו הסיפור של משה סילמן:
  http://www.blacklabor.org/?p=39982

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.