חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

3% ויותר האדישות עולה לנו ביוקר

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, שיכון ושלטון מקומי ב 12.07.12 1:46

מחירי הדירות ממשיכים לעלות, ואין אפילו הבטחה לשינוי, בדמות ממשלת צללים של מפלגת העבודה למשל, או מרד שכירויות המוני. ק. טוכולסקי מסביר את מחיר האדישות

שבוע וחצי לפני הפרסום על עליית מחירי הדיור בשנה האחרונה ישבתי אצל חברים בתל אביב, דירת 2 חדרים קומת קרקע ברכבת, רוצים לעבור כבר לא מעט זמן רק מה על מה שיש להם הם משלמים 4,500 אז לעבור הלאה קשה להם, אפילו שהם זוג + ילד וכלב שמרוויח לא רע. מעל הממוצע למשפחה אפילו לא מעט. שנה שעברה הם שילמו 10% פחות אבל בעל הבית העלה הם לא מצאו משהו יותר טוב במחיר סביר והם עדיין שם, חוסכים מה שהם יכולים ומקווים להרשות לעצמם יום אחד דירה. הם הולכים לכל ההפגנות, יש להם את המודעות והם מרגישים קצת אבודים לנוכח העובדה ששום דבר לא באמת השתנה.

כמה ימים לפני הפרסום על עליית מחירי הדיור ישבתי עם חבר בירושלים, הוא קיווה שהוא אוטוטו קונה דירה בקבוצת רוכשים שארגנו המתנ"ס של השכונה שלו וארגוני צעירים להתמודדות במכרז על בניין שארגון הדסה הוציא למכרז, רק מה ארגון הדסה ביטל את המכרז כי לטענתו ההצעות היו נמוכות מדי. גם הוא זוגתו שתחיה ובנם חיים בדירה שכורה, קצת קטנה עליהם, קצת זקוקה לשיפוץ, אבל גם הם לא יכולים להרשות לעצמם לקנות, למרות שגם הם מרוויחים מעל השכר הממוצע למשפחה, אפילו כפול מהשכר הממוצע למשפחה. הם מודעים, הולכים להפגנות בתורנות בערב וביחד עם הילד ביום וגם הם קצת אבודים.

האבודים עוד במצב טוב, הם לא מישכנו את עצמם לדעת. הם לא יקחו 70% משכנתא בריבית גזל בשביל לקנות דירה, מי שעושה את זה תורם ביחד עם בנקים וקבלנים חמדנים למשבר ההולך וקרב, ליום שבו האבטלה הגואה תתחיל להתבטא בחוסר יכולת להחזיר משכנתאות והבנקים יתקעו עם דירות ובלי כסף.  אבל בינתיים בונים לנו בועה, במחירי דירות מופקעים, בשכירות שהולכת ונהיית אל הגיונית ללא שום פיקוח ובקרה, בהוצאה הולכת וגדלה על סעיף הדיור בלי שום שיפוי וכיסוי על הוצאות אחרות.

מהממשלה הנוכחית אין למה לצפות. אם מפלגת העבודה הייתה מתנהגת ברצינות ומקימה ממשלת צללים, לפחות הייתה לנו אפשרות להבטחה שכאשר הם יהיו בשלטון יהיה פיקוח על שכר דירה ומנגנון שיבטיח את זכויות הדיירים מפני העלאות שכ"ד שרירותיות. בנייה נרחבת של דיור ציבורי ובנייה לשוק הפרטי רק במחיר למשתכן ובמשכנתא עם ריבית נמוכה. אבל מפלגת העבודה שותקת, אלוהים יודע מה עובר שם על האנשים. בינתיים השוק החופשי קורע לנו את הצורה. האדישות הציבורית, חוסר היכולת לקחת שוב אוהלים ולחזור שוב לרחובות מאפשרים לקבלנים, בנקים ובעלי דירות להשכרה לעשות לנו מה שהם רוצים.

תכלס מה שצריך לעשות זה לא לקנות דירות ולא להסכים להעלאות שכ"ד שרירותיות. מרד שכירויות המוני לא יאפשר לפנות את כל השוכרים מה שבתי המשפט (שלא מסוגלים להרשיע על שחיתות שלטונית מובנית אבל בהחלט מסוגלים לזהות חוב של 2,000 ₪ כסיבה להרשעה) היו עושים במקרה של מורדים בודדים. אי קנייה של דירות תמוטט את השיטה כולה. אבל אנחנו אדישים, בניגוד לי ולחברי האמורים לעיל, רוב העם לא יוצא לרחובות למען צדק חברתי וגם אנחנו המפגינים מרגישים קצת אבודים מרוב מסרים, מנהיגים ומריבות על אלוהים יודע מה. גם המוני המפגינים השבעים שיצאו להפגין למען לדפוק את החרדים באופן שווה לאיך שדופקים אותנו לא הסבירו לנו איך זה יוזיל את מחירי הדיור.

ומחירי הדירות עולים, גם מחירי השכירות, זה לא ישתנה בלי מאבק ובלי מהפך פוליטי אבל שני אלו מדשדשים, האדישות של הציבור ההולך ומתייאש משחקת רק לטובתם של בעלי יכולת. אז נדרשים חסרי היכולת לשלם יותר, זה מחיר האדישות.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. לקסי :

  התנהגות לדוגמה בבאר-שבע, הארץ:
  רשימה שחורה ולחץ ברשת: סטודנטים בבאר שבע מונעים את ייקור השכירות
  הסטודנטים מפרסמים שמות של בעלי הדירות שמעלים מחירים: "חייבים לבדוק למה המחיר עולה כל שנה". ויש כבר תוצאות: בעל דירה נכנע ללחץ וביטל את הייקור

 2. יודע דבר :

  בועת נדל"ן חמורה בישראל ! (חפשו אותי ברשת…

  * אין בית = אין תקווה = אין מילואים (?)
  * בלונדון 30% ממרכז המטרופולין דיור ציבורי של מעמד בניים -. למה לא ?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.