להבקיע את חומות הגטו החרדי

נורית צור כותבת שהפראיירים האמיתיים לא יודעים שהם פראיירים – לא יודעים שאפשר לשמור על התורה וגם לחיות ברווחה

בחברה הישראלית קיים קונצנזוס כי אזרחות שווה ומלאה מותנית בשירות צבאי או אזרחי, כך החברה תופסת את צה"ל כפתרון הראשוני והמיידי להשתלבותן של קבוצות שונות בחברה. הרי ללא שירות בצה"ל, אין מקום לדרוש זכויות חברתיות, אך זהו לא פתרון הקסם הדרוש. כדי לבקע את חומות הגטו החרדי, כדאי וראוי להשקיע בחינוך כללי ולא רק בלימודי תורה ולשלבם בתעסוקה, אך לא באמצעות פגיעה בנשים. גיוס המוני של חרדים לצבא מציב בפנינו שתי בעיות מרכזיות, שהתעלמות מהן עלולה לחזור אלינו בסופו של דבר כבומרנג, מעמדן של נשים בצבא ומעמד המפקד אל מול הרב.

ביקוע חומות הגטו החרדי כדי להביא לשילוב ראוי של החרדים בחינוך ובתעסוקה המודרניים הוא הצורך המיידי של החברה הישראלית ולכן הקריאה לגיוס היא לא פתרון הקסם הדרוש. גיוס המוני של חרדים לצבא מציב בפנינו שתי בעיות מרכזיות, שהתעלמות מהן עלולה לחזור אלינו בסופו של דבר כבומרנג, מעמדן של נשים בצבא ומעמד המפקד אל מול הרב.
המציאות החברתית מכתיבה לאזרחיות ולאזרחים של מדינת ישראל את החשיבות והצורך בשירות הצבאי, גם כצורך לאומי וגם כצורך אישי שיכול לקדם בחיים האזרחים. גיוס המוני של חרדים לשורותיו של צה"ל, יציב מכשול קריטי לחיילות המשרתות. עקב תפיסת עולמם של החרדים, תיווצר בעיה של שירות משותף. לפני מספר חודשים, המדינה געשה על כך שחיילים דתיים לאומיים יצאו באמצע שירת נשים, כי על פי מצפונם אין הם יכולים לשמוע זאת. לכן השאלה המידית המתבקשת כיצד יראה מעמדן של נשים בצבא לאחר עשרות שנים של מאבק לקידום מעמדן, אם מחר באופן היפותטי מגייסים את כל החרדים בני ה- 18. מכשולים נוספים שעומדים בדרך גם אינהרנטיים לשוני בתפיסת העולם, האם צבא העם יהפוך לצבא ההלכה? האם כדי לשלב אותם בהתאם לצרכיהם, ייאלץ הצבא להחמיר את חוקי הכשרות? ומי יהיה המפקד האמיתי של החייל החרדי, המפקד או הרב? ומה לגבי שמירות בשבת? כל אלו ועוד, הן שאלות אמיתיות שהתשובה עליהן ברורה ודי מפחידה וכדאי שעוד לפני הדרישה לגיוס לכל נידרש אליהן.

אכן המצב הקיים אינו אידיאלי ובתוך שנים לא רבות אף יחמיר, כשכבר כיום האוכלוסייה החרדית מהווה כעשרה אחוזים והיא גדלה משנה לשנה בקצב מהיר. הציבור הישראלי, לא יוכל לסחוב על עצמו את עול התמיכה בחרדים ואת נטל השירות, לעוד שנים רבות. אולם המענה הנכון לעת הזו, הוא דווקא טיפול בנושא הפרנסה והחינוך ולאו דווקא בנושא השירות בצה"ל. בחור חרדי בן 18 אינו מכיר בערך השירות הצבאי, משום שמעולם לא נחשף למערכת החינוך הישראלית, שמקדמת ערכים הקשורים בציונות ובשירות למען המדינה והחברה. אותו בחור לא למד מעולם שיעור באזרחות ובדמוקרטיה – האם יידע שהצבא כפוף לממשלה? שהצבא מושתת על משמעת וציות למפקד גם במחירים קשים של אי שמירת שבת? בחור כזה יתאים לשירות צבאי, רק אם יעבור סדרת חינוך שתתמקד בציונות ובדמוקרטיה ולא דקה לפני זה.

העניין הבוער באמת הוא בעיית הפרנסה והתמיכה במשפחות החרדיות וגם כאן הפתרון נעוץ בחינוך תחילה ולאחר מכן הסדרים אחרים. כדי שהחרדים ישתלבו בעולם העבודה המודרני, הם צריכים לקבל כלים מתאימים – חינוך למתמטיקה, ספרות, מחשבים ואינטרנט, אזרחות ואנגלית. אלו אינם שיעורים הבאים למלא את זמנו את התלמיד הצעיר, אלא כלים מעשיים להשתלבות מיטבית בעולם העבודה ואף לא אחד מהם ניתן לצעירים החרדים כיום ולכן, בבואם להשתלב בעולם העבודה, הם כמעט וחסרי תועלת עבור המעסיקים. זוהי בעיה חמורה ומתסכלת, בעיקר בשל העובדה שרבים מהם מוכשרים וחכמים מאוד, דבר המוכח בהתעמקותם בפילוסופיה ובתיאוריה של הדת וביכולת המופלאה שלהם ללמוד ולהתרכז שעות רבות במשך היום. לו צעירים חילוניים היו משקיעים כה רבות בלימודים, ישראל היתה עולה בדירוג העולמי ולא מתדרדרת כל שנה מחדש.

בהינתן בעיית החינוך לדמוקרטיה והצורך הברור והמיידי להפחית את תמיכת המדינה באוכלוסייה חרדית ענייה מבחירה, שהולכת וגדלה מידי שנה, יש לחתור לפתרון מדורג שיתחיל בהכנסת לימודי ליבה חובה בכל בתי הספר החרדיים ועידוד רכישת מקצוע לגברים חרדים. הבקעת חומות הגטו החרדי היא הפחד הגדול ביותר של ההנהגה החרדית. האמת היא שאין להם ולא צריכה להיות להם התנגדות לשירות צבאי, אולם הם יודעים שבאמצעות השירות הצבאי הציבור שלהם ייחשף לעולם אחר וכך הם עשויים לאבד שליטה על אותם בחורים.

הפראיירים האמיתיים הם לא המשרתים, שבחרו לעשות כן מתוך תחושה אמיתית של אהבת מולדת ורצון להגן עליה. הפראיירים האמיתיים לא יודעים שהם פראיירים, הם לא יודעים שדנים אותם לחיי עוני והתבדלות ללא סיבה, הם לא יודעים שאפשר גם לשמור על התורה וגם לחיות ברווחה, הם אולי לא יודעים שבמקומות אחרים עושים בדיוק כך.

נורית צור, לשעבר מנכ"לית שדולת הנשים בישראל

 מועמדת לרשימת העבודה לכנסת

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

12 Responses to “להבקיע את חומות הגטו החרדי”

 1. חרדי, סטודנט, שמאלני הגיב:

  תסלחו לי אחי "הפראיירים".
  אתם פראיירים לא בגלל שאתם משרתים בקבע ובמילואים והחרדים אינם משרתים. אתם פראיירים בגלל שאתם מריונטות בידיהם של פוליטיקאים ושל אינטרסנטים נוספים.
  כולם יודעים זאת היטב, ובעיקר הפוליטיקאים, שלא ניתן לכפות בחוק גיוס על החרדים. הם יעדיפו ללכת לכלא או כל פתרון יצירתי אחר אבל בשום אופן לא לשרת-בתנאים שלכם.
  שלא תהינה אי-הבנות, אני חושב כמותכם בדיוק שחייב להיות שוויון בנשיאה בנטל. לא יתכן שצעיר חרדי בריא בגופו ובנפשו לא יתגייס לשירות בצה"ל. אבל ואבל גדול, כאשר מתנהלת מלחמה (כן, לצערי הרב זאת קריאת תיגר ומלחמה על הבית שלי) ברור לי כשמש לאיזה צד אני מחויב. למרות שבעניין שוויון בנטל אני חושב כמותכם.
  זאת ועוד, כיום יש צעירים חרדים רבים, שבהסכמה שבשתיקה משרתים בצה"ל במסגרות מותאמות ולומדים באקדמיה. אתם במו מחאתכם דוחקים אותי ואת חברי המשרתים בצה"ל והלומדים במוסדות להשכלה גבוהה, בחזרה לידיהם של החברה החרדית המעדיפה, וזאת זכותה, להגביה את החומות.
  יש דרישה בלתי מוסברת לפתרונות אינסטנט לשירות צבאי של הציבור החרדי. אחי היקרים, מדובר באנשים. שינוי מערכתי-חברתי לא קורה בזבנג וגמרנו. רק תהליכים דוריים יוכלו לכך.

 2. יונתן ×›. הגיב:

  רק הערה לגבי קשיי ההסתגלות של הצבא והחרדים זה לזה,לכל השאלות המאוד חשובות האלו כבר ניתנו תשובות בשילוב חיילים דת״ל (התשובות ניתנו בכל התחום החל בכשרות,השילוב הראוי ומעמד הרב מול המפקד,לרב אין מעמד מוצהר כמו להוריי חייל אין מעמד מוצהר).

  תגובה מפורטת יותר על המאמר בעז״ה היום בלילה.

 3. לקסי הגיב:

  יונתן,
  ביסוד תשובתך נמצא ההגיון שהצבא מקפיד לאכוף תמיד את כל חוקיו באורח שוה ועל כל החיילים.
  לצערנו ההנחה הזו אינה מתאימה למציאות.

 4. יונתן ×›. הגיב:

  לקסי ,ביסוד תשובתי ההבנה שכל הקשיים הטכניים שהועלו בראשית המאמר כבר נפתרו ומיושמים בשטח ולכן אין טעם להעלות אותם כמכשול.

 5. עמית-×” הגיב:

  ארבע בעיות בולטות במאמר הזה.
  1. הצבא ושוק ההתנדבות לא צריכים את מלא השנתון (בערך 130 אלף אישה ואיש).
  2. ישראל לא מסוגלת לספק עבודה לדורשי העבודה הקיימים בשביל מה לשלוח ללשכות הקורסות אנשים נוספים?
  3. משק מודרני הוא כל כך יעיל שאיננו צריך כל כך הרבה עובדים.
  4. בהמשך לסעיף 3, משק מודרני כל כך יעיל שהוא נושא בקלילות פנסיונרים החל מגיל 55 ו-10% חרדים.
  המאמר הזה מוצא פתרונות לבעיות משנות החמישים של המאה שעברה, עכשיו כדאי להתמודד עם הבעיות של ההווה.

 6. לקסי הגיב:

  על הסתירה שבין מספר האנשים בעולם לבין מספר מקומות העבודה דיברתי וכתבתי:
  שעה קלה על כלכלה: עבודה לשם פרנסה, האם לנצח?

 7. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  לחרדי השמאלני, אולי תתפלא אבל רבים מהקוראים והכותבים פה יסכימו איתך שכל הקמפיין הזה הוא טיפשות או רישעות.

  אתה מוזמן מאוד להתחיל לשלוח לנו מאמרים לפרסום (אפשר בעילום שם)

  blacklabor@gmail.com

 8. משתמש אנונימי על חימום בסולר הגיב:

  עמית ולקסי, אתם הרי לא מציעים ברצינות שהחרדים יפקקקו בהמוניהם את הישיבות ויחיו על חשבון הציבור?

  זוכרים את המאבק על שמונה שעות עבודה ועל יום מנוחה שבועי (גם בארה"ב הפלא ופלא)? בסופו של דבר המעסיקים השתכנעו שזה בכלל לטובתם, ועברו לעבודה בשלוש משמרות, ואת הילדים הפנו לבתי-הספר ושנות הלימוד הולכות ומתארכות (עד שלפעמים סיום הלימודים נפגש עם סיום תקופת הפוריות אצל נשים, למרות שהיא בעצמה הולכת ומתארכת).
  מאז עברנו במערב לחמישה ימי עבודה, לשבוע עבודה בן 35 ש' (צרפת), לחופשות שנתיות ארוכות יותר, לחופשות לידה, ימי השתלמות, שנות שבתון, מה שמיצר סוגי עבודה חדשים הקשורים לצרכים הנוצרים מהארכת שעות הפנאי. ומצד שני הייטקיסטים שעובדים מסביב לשעון (כשחלקם גומרים לעבוד אחרי 10 שנים, עושים אקזיט ונהיים הדוברים של שלי יחימוביץ או ראשי עיריות).
  באותו הזמן ממש האריכו את גיל הפנסיה, גדל מספר העובדים בשכר מינימום (על הנייר לפחות…עד כדי כך שאין להם אפשרות להינות מהשפע) – ובקיצור,

  אנשים צריכים לחיות ממשהו שנים ארוכות ככל שתוחלת החיים עולה. אנחנו לא רוצים להחזיר את הנשים למטבח וככל שיהיו יותר פנויים להתנדבות (במקום צבא או לעת הפנסיה) יקטן עוד מספר מקומות העבודה בשכר.

  ×›×›×›×” או ×›×›×”, העובדה שניתן לייצר את הנחוץ בחומרבפחות כוח אדם, עדיין לא פותרת את השאלה – ממה יחיו ×”"מיותרים" (השקופים), מה הם יעשו עם עצמם, איך תוכל הס"ד לממן אותם ואיך הם ישפיעו על יחסי הכוחות הפוליטיים ועל מדינת הרווחה, במיוחד אם יתרכזו בגטאות כיתתיים.
  הפתרון מתכוונן לכיוון חי הרוח, והמאבק יתפתח על ההגמוניה בתחום הזה, והרי לנו בקליפת אגוז הסיפור האמיתי של הישיבות לסוגיהן, והס"ד תצטרך להתמודד עם האתגר הזה.
  (הםער בין המדינות המפותחות למתפתחות, הוא עוד עיקול בעלילה המפותלת של סיפור המין האנושי)

 9. ארי הגיב:

  אני מסכים עם כל מילה של החרדי, כל חוק שיכלול סנקציות יגרום לרבנים החרדים לאסור על כל מגע עם הצבא ובכל מחיר ויגרום לנסיגה אחור של שנים בכל הנוגע לשירות חרדים בצבא,דבר נוסף, כל הגישה הפטרונית שלנו על החרדים כאילן אנחנו מממנים אותם בשקר יסודה הם משלמים מיסים כמונו ומקבלים פחות ,הרבה פחות, מאיתנו.

 10. ארי הגיב:

  אני רוצה להוסיף שעמוק עמוק בלב כולנו יודעים שלא צריך להוסיף את החרדים לצה"ל אלא לעבור לבסיס של צבא מקצועי התנדבותי כפי שאוחז השר בוגי יעלון (רמטכ"ל לשעבר).

 11. יונתן ×›. הגיב:

  ארי, כרגע הרבנים החרדים כל כך מעודדים את צאן מרעיתם להתגייס?

  לגבי הגישה הפטרונית על החרדים,ליבי שותת מעוצם העוול שאנחנו גורמים לציבור חסיד כל כך.

 12. עמית-×” הגיב:

  למשתמש הדיזל (8)
  אין שום בעיה לפרנס את כול החרדים, להיפך יש להם יתרון שחסר לכל האחרים, הם לא משתגעים מבטלה.
  אפשר לפרנס אותם ואת כל הפנסיונרים מגיל 55 ועד 105 בקלי קלות.
  כפי שהסביר יועץ שר האוצר אבי בן שמחון הכל שאלה של חלוקה.
  אם נעבור לכלכלה מתוכננת ומנוהלת ונחלק את התמורה באופן הוגן (פער מקסימלי 1:2.5) נזכה לשגשוג ועושר.
  http://www.e-mago.co.il/Editor/history-3384.htm

Leave a Reply