חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משט המרמרה ואסון הכרמל – השתמטות מאחריות

נושאים איכות השלטון, דעות, פוליטי ב 26.06.12 2:30

בטווח של כמעט שבוע, משחרר מבקר המדינה שני דו"חות חמורים ביותר, ודעת הקהל בישראל פשוט לא מתייחסת. מנחם לוריא מזהיר מפני שיח ציבורי שמדבר על הכל, מלבד משט המרמרה והשריפה בכרמל

מבקר המדינה הוא גוף חסר שיניים וסמכויות ההוראה שלו לעשות מעשים אקטיביים אינן קיימות בחוק. מאז שנכנסה כב' השופטת בדימוס מרים בן פורת לנעליו של מבקר המדינה המוסד הזה מראה אקטיביזם ביקורתי, קרי: מביקורת בדיעבד לביקורת תוך כדי ו/או מיד בסיום האירוע. למרות האקטיביזם הביקורתי – סמכויות, לרבות המלצה להעמיד מישהו לדין, אין לגוף הזה וספק אם צריך שיהיו.

משרד מבקר המדינה נתפס בעיני הציבור כגוף היחידי בישראל שאין מעיזין לחשוד בו בחוסר יושר ובהטיית לב, לרבות הטייה פוליטית. במבחן המציאות התדמית נכונה, בפרקטיקום – גם בגוף הזה היו מקרים שנעשה שימוש לרעה בכסף ובסמכות ואף נפתחו תיקי חקירה, האחרון בהם ממש לאחרונה.

מבקר המדינה הנוכחי שרד שתי ממשלות – זו של אולמרט וזו של נתניהו. ממשלת אולמרט האשימה אותו ברדיפה אישית של ראש הממשלה, בנקיטת עמדה פוליטית ובהטייה פוליטית. עם ממשלת נתניהו המבקר הסתדר, אבל בניגוד לבג"צ, לא זכה (עדיין) להצעת חוק עוקף מבקר מדינה. אולי זה עוד יבוא. בעניין אולמרט, הימים הוכיחו שלא היתה רדיפה, ובוודאי שלא פוליטית. חלק מממצאי הביקורת עברו גם ביקורת משפטית, וכתבי אישום הפכו להרשעות חלוטות.

טרם פרישתו, ואחרי דו"ח חמור מאוד שדן בהליך קבלת החלטות הרות גורל וחשובות בלשכת נתניהו, חשב המבקר – ובצדק – לתת את חוות דעתו לגבי רמת האחריות האישית של נבחרי הציבור בישראל. זאת עשה באמצעות הדו"ח על השריפה בכרמל, וכפי שנעמי היטיבה להתבטא במאמר שלה – שריפה שבה ממשלת ישראל משחקת באש תרתי משמע.

כל זה משוחרר לציבור בזמן ששני אזרחים מצריים ואזרח סעודי אחד תוקפים שיירה של בוני גדר גטו ישראל בדרום הארץ, וקוטפים את חייו של אזרח ישראלי. למרבה האירוניה והציניות של החברה הישראלית 2012, האדם שחייו נקטפו, לא עלינו, הוא ערבי שבנה את חומת הגטו. וממשלת החידלון הלאומי מה עושה? תוקפת, הורגת ומחריבה תשתיות בעזה. בתמורה – אכן, גם לעזתים יש ממשל להתפאר בו – משליך החמאס כמה עשרות חפיצים-נפיצים לעבר דרום ישראל, בשלב הזה לא כולל שינקין.

עכשיו בואו ונסתכל מה קרה פה – ובואו ונבין את הטעות שלנו, כמי שרוצים לעורר שיח ציבורי:

1. מבקר המדינה לכשעצמו באמת חסר שיניים, אבל את עיקר הכוח שלו הוא שואב מאיתנו, אזרחי המדינה. איך זה קורה? ברגע שהוא חושף את מחדליו של השלטון, השיח הציבורי אמור להיות זה שיכריח את השלטון לשנות את דרכיו.

2. מבקר המדינה מבצע ביקורת על אותם בעלי תפקידים שבמשטר ה"דמוקרטי" שלנו נשלחו כ"שליחי ציבור" לעשות במלאכה. אבל בישראל אין תרבות של לקיחת אחריות, וכחלק ממסקנות דו"ח הביקורת מעלה המבקר את שאלת האחריות האישית בביצוע של תפקיד ציבורי, ומעביר אותה לזירת ההתגוששות ששם יש לו כוח, קרי – לשיח הציבורי.

3. תוך כדי ירידת ענן הרעש והרפש מדו"ח המבקר בעניין המרמרה, אנחנו רואים כיצד ממשלת ישראל ממשיכה לא לקבל אחריות וממשיכה להפקיר את ישובי עוטף עזה. זאת למרות שיש פיתרון טכנולוגי בדוק להגן עליהם, ולמרות שהנשיא אובמה מוכן, כבר מחר בבוקר, לספק את הפתרון, להפעיל אותו, להדריך ולעביר לידיים ישראליות – וכל זה במימון משלם המיסים האמרקאי בסך 160 מיליון דולר. רק יאמרו הן.

ועכשיו, ברשותכם, נחבר את הדברים.

אחרי דו"ח המרמרה, הרושם הציבורי הוא שממשלת ישראל לא מסוגלת לקבל החלטות בענינים הקשורים במדיניות חוץ ובטחון. באים שני אזרחים ממצרים ואחד מערב הסעודית, ומפגעים בגבול הדרומי שלנו. ממשלת ישראל שוב פעם – אמפירית – תכלס בשטח, שוב כושלת הן בהגנה על אזרחיה, הן בזהוי האיום, הן בטיפול במישור הבינלאומי באיום. לאורך כל ימי הלחימה בדרום היא יושבת ולא עושה דבר עד שהממשל במצרים מתערב – כן! לקרוא שוב, הממשל במצרים מתערב – ומפריד בין הניצים.

עוד לא מתייבשת הדיו על דו"ח חמור שמצביע על כשלים חמורים בקבלת החלטות, ודו"ח אחר רואה אור. והפעם – הציבור בישראל, לא כולל הדומיניון הדרומי מאשקלון דרומה, עוסק בשאלה האם יפוטר אלי ישי או לא יפוטר יובל שטייניץ. זו, חברים יקרים, איננה השאלה בכלל. לא זה מה שזרק מבקר המדינה לזירת ההתגוששות הציבורית. מה שזרק לינדנשטראוס הוא השאלה האם אנחנו בישראל 2012 רוצים ממשלה שבאיצטלה של שמירה על תקציב המדינה משחקת באש. זו האש שבוערת ביער, זו שבוערת בדומיניון הדרומי של ישראל מאשקלון דרומה, זו שתבער אם וכאשר נרצה להאבק באיראנים. זו האש שפוספסה כליל כאשר שר החוץ הישראלי לא קם ועשה מעשה כאשר אזרחים של מצרים וערב הסעודית קוטלים אזרחים ישראלים – סוג ב' אומנם, אבל עדיין אזרחים ישראלים.

לכן, גם אנחנו בעבודה שחורה נתנו את היד להטיה של השיח הפוליטי לשאלה אם כן או לא יפוטרו/יתפטרו שטייניץ וישי, במקום לדון בממצאים עצמם – ותוך כדי כך (וממש בזמן אמת) להפנות מבט דרומה, ולראות כיצד ממשלת המחדל הלאומי מפקירה אזרחים שלה. למרות שלא רק שיש פתרון, הוא אפילו על חשבון משלם המיסים האמריקאי. יש לראות כיצד גם כרגע אין לישראל מערך כיבוי אש לאומי, שלא לדבר על מערך כיבוי אש שאפשר בכלל לחשוב על לסמוך עליו, ולראות כיצד, בשם המשילות והאחיזה בכס השלטון, שולחת המדינה את כלב השמירה לנבוח על אותו ש"ג בעזה. אם הוא אשם או לא אשם – זה בכלל לא חשוב.

ונוסיף על כל אלה את העובדה שהשיח על כן-יפוטר-ישי-לא-יפוטר-שטייניץ העלה מסך עשן ומסתיר את המחדל האמיתי של ממשלת ישראל (זו ולדורותיה מאז 1977), קרי – הזנחת האזרחים ובריחה מתמדת מקבלת אחריות ובריחה מתמדת מדאגה לאזרח ולצרכים שמדינה חייבת לספק – כן לייבוש, תלייה ומכירת הנבלה בזוז וחצי לטייקון הקרוב. על זה צריך להיות השיח הציבורי, והעיסוק שכן או לא יפטרו הוא לא רק משני, הוא בכלל לא חשוב.

המסר של מבקר המדינה הוא זה שחשוב – והמסר הוא: אין שום קשר בין המשרד הממשלתי והעומד בראשו לבין התפקיד שהוא חייב לבצע תוך הפגנת נאמנות לאזרח הישראלי, למדינה הישראלית. ובכלל, הנאמנות היא רק ללשון הדבקנית של ההסכם הקואליציוני, והשאר הן מטרות למשילות בלבד במובן הצר מאוד של המילים.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

 1. משתמש אנונימי :

  בעיקרון פיטורים הם אמצעי לתיקון. בהעדר אחריות הפרטצ' ימשיך לחגוג.
  בכל מקרה צריך לדרוש אחריות.
  חוץ מזה הממשלה המפלצתית הנוכחית צריכה ללכת בגלל האידיאולוגיה שלה, החברתית, הכלכלית, המדינית.

  אבל הציבור לא יתן לה ללכת, אפילו אם ידחפו לו כל יום ישר למוח הקלטה של הדף היומי של ע"ש ודומיה.

  צפויה גם בבחירות הבאות הצבעה צנטריפוגלית, כי השמאל בישראל מתקשה לייצר משנה קוהרנטית מקיפה.

  השמאל מתקשה לגדל מנהיגים עם פוטנציאל והוא תמיד מקדים להציג לראווה טעויות שלהם, במקום להתמודד איתן בדרך מתוחכמת יותר. חסרה שפה מארגנת, ועוד ועוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.