חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על פוליטיקה של גירוש, ההתנחלויות והדרום

נושאים איכות השלטון, זכויות אדם, פוליטישוק ב 24.06.12 2:00

הני זובידה כותב מברלין המתחממת על משחקי הכוח הפוליטיים שמאחורי גירוש "המסתננים" ועל מלחמת הקיום הטריטוריאלית הניטשת בדרום תל-אביב

בשבועות האחרונים המדינה כולה אחוזת סערה. בעולם כמעט לא שומעים על זה, לפחות לא באירופה. אבל ישראל, וכמובן העומד בראש המדינה (שר הפנים אלי ישי), מגרשים את "המסתננים". זה יצא טוב, בעיקר לקבוצות השמאל האשכנזי הטהרניות, שאלי ישי הוא זה שעומד בחזית. כן, גם אני מתנגד למהלך הגרוש הזה, אולם אינני סומא – אני מבין את מהכלי הכח הפוליטיים. במדינת ישראל 2012 הכל וכולם רוקדים לפי חלילו של אחד בנימין נתניהו (או אולי שרה, תלוי את מי שואלים).

אבל לחלק מאיתנו קל יותר לתלות את מתקפותיהם על אלי ישי. למה? ובכן, הוא שחור תרתי משמע, גם דוס וגם מזרחי, מדבר בחית ועין, ובאופן כללי הוא חשוך. כל מה שהשמאל הישראלי ה״נאור״ אוהב לשנוא. ממש מזכיר את הסיפור לדו״ח המבקר והשריפה בכרמל – שנים של הזנחה והכול נופל על ישי ושטייניץ. פחות על השני כמובן, לפחות כך בעייני התקשורת. והרי התקשורת היא חזות הכול.

רק על מנת להדגים את מידת השליטה של בנימין נתניהו בפוליטיקה הישראלית, הנה דוגמא: על שולחן הממשלה עמדה החלטה לגבי בתי האולפנה. חלק מחברי הכנסת בליכוד התנגדו למהלך, המתבקש על פי החוק, לפנות את הבתים. מאותם מתנגדים יש כאלו שמהווים אופוזיציה קבועה לנתניהו – חוטובלי ודני דנון הניצים – אולם הפעם עלה עוד שם, יו"ר הקואליציה חבר הכנסת זאב אלקין. אלקין בהחלטה תמוהה החליט להצביע נגד הממשלה, נגד הפינוי. בנימין נתניהו לא אמר ולו מילה. תזכורת היסטורית: בימים שלפני הצבעה זו, ולאחר הצטרפות קדימה לקואליציה, הייתה הצבעה לגבי החלטה מסוימת של הממשלה. באותה הצבעה הצביעו חלק מחברי קדימה (בראשם נינו אבסדזה) נגד הממשלה. אלקין יצא בכותרות העיתונים בהצהרה שהם לא מבינים מהי מהות הקואליציה, שהם במצב סכיזופרני ועדיין לא מבינים שהם חלק מהממשלה. מספר ימים לאחר אותה החלטה להצביע נגד הממשלה נראה אלקין יושב ליד נתניהו ומבקש את סליחתו. חסרה לי הנשיקה על הטבעת להשלים את תמונת הסרט הידועה של הפיוס עם הדון…

אוסיף ואטען כי ש״ס כבר אינה חברה הכרחית בקואליציה. נא לא לשכוח כי יש 94 חברות וחברים באותה מגה-קואליציה, ונתניהו יכול להיפטר בקלות מש"ס אילו לא מצאה חן בעיניו עבודתו של ישי, אולם מלשכתו של נתניהו דממה. נראה כי פעולות אלו מקבלות גיבוי מוחלט מהבוס של כל הבוסים בפוליטיקה הישראלית, והשמאל הישראלי משתף פעולה בשנאתו, עיוורונו וגזענותו עם תכנית האב שפועלת יופי. עוד תזכורת קטנה: מי שפתח את השערים למהגרי עבודה היה אריאל שרון בזמנו כשר התמ"ת, ולא אלי ישי. כך עובדת הפוליטיקה של הגירוש.

וכעת ברשותכם אעבור להתנחלויות. לא קשור? תתפלאו, זה קשור ביותר. בעשר השנים האחרונות צצות ועולות התנחלויות בתל אביב-יפו. זה התחיל ביפו, בעיקר בשכונת עג'מי, והתופעה התפשטה וכעת היא אוחזת כאש בשכונות דרומיות מסוימות (שפירא, קרית שלום ועוד). המתנחלים הם, ובכן, אנשי מעמד הביניים, משכילים, קולוניאליסטים ובעיקר "יפי נפש". הם גרים בשכונה במובלעות, הם רוצים דו קיום אולם לפי דרכם. יש כאלו שמכנים אותם ג׳נטריפיקטורים; אני חושב שיש לכנותם מתנחלים. אז מה להם ולפוליטיקה של הפינוי?

ובכן, עם הגעתם של "המסתננים", כמעט כולם הוכוונו לשכונות הדרום, ושם פרצה מלחמת קיום טריטוריאלית, מי ישלוט על מה וכמה. ובתווך – המתנחלים הנאורים וחבריהם מלב תל אביב והצפון הישן. אחרי שנים של מגורים בשכונות החליטו הנאורים לעשות מעשה ולסייע לאותם אלפי מהגרים שמצאו את עצמם ללא כלום. מטרה ראויה לכל הדעות, אולם עולה השאלה: מדוע לא עשו זאת קודם עם תושבי השכונות?

ניחא, לא רצו לעזור לתושבי השכונות שבקרבם הם חיים ולסייע בעיקר למהגרים? גם טוב. אך עשייה תוך אטימות מוחלטת לבעיותיהם של אנשי השכונות הביאה את אותו סיר לחץ למצב של התפוצצות. החלה מלחמה גלויה בין אנשי השכונות לבין אותן מתנחלות ומתנחלים, שפתאום הציפו את השכונה באוכל וערבי ריקודים עם המהגרים. והתגובות לאנשי השכונות, מילים כמו "נייטיבס", "ברברים", "גזענים" ועוד, נכנסו לשימוש יומיומי.

ושוב אני שואל: למה לא לקחת חלק מאותם מהגרים לשכונות המרכז או הצפון בתל אביב? למה לא לערוך את אותם מפעלות במקום אחר? היכן היו כל אותם פעילים בהצפות בשכנות עזרא כל חורף, כשילדים ומבוגרים עמדו עד למותניהם במי גשמים? וזה קורה כל חורף! מסתבר ששחור הוא עניין של תפיסה וזרות, וה"שחורים" המקומיים לא מספיק אטרקטיבים. אין בהם את אותה פראיות אותנטית שיש במהגרים. כנראה שככה זה עם מתנחלים קולוניאליסטים – אקזוטיות היא עניין חשוב.

אז מה יהיה? ובכן להערכתי בנימין נתניהו ימשיך בגירוש הפליטים "הלא-רצויים". חלקם למעשה רצויים מאוד, בעיקר אלו שניתן לנצל ולהרוויח על גבם מיליונים. מי שימשיך לשלם את המחיר הציבורי יהיה אלי ישי – לא שזה איכפת לו, משום שבקרב האוכלוסייה אליהן הוא מכוון הוא מתחזק בעקבות מדיניות זו. בשכונות הדיכוי ימשיך: דיכוי על ידי הממסד שימשיך "לשפוך" את המהגרים לדרום תל אביב-יפו; וגם דיכוי על ידי אותם "הומניסטים" שיבואו לעזור לפליטים, וימשיכו לקנות אחלה בתים בדרום להשקעה או מגורים. כל זה ימשיך לקרות עד לפיצוץ הגדול, ואז כולם יצקצקו בלשון ויגידו: "נו אתם רואים, ברברים, אנשי השכונות הם פשוט גזענים." ואני אסיים במשפט הבא: "הפוסל – במומו פוסל!"

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , ,

9 תגובות

 1. אחד :

  מו₪תים נמא$תם

 2. ק. טוכולסקי :

  א. אתה צודק ביבי אחראי לא ישי
  ב. אלי ישי הגדיר את עצמו כאדם הלבן, לא אף אחד אחר.
  ג. אלי ישי עושה את מה שהוא עושה מתוך יכולת לצבור כוח אלקטוראלי הוא לא טיפש שעושה סתם טובות לביבי.
  ד. תהנה בברלין.

 3. הני זובידה :

  אכן נמאסתם….רק תגדיר מי….

  טוכולסקי:
  1. נו ימות המשיח….אנחנו מסכימים
  2. אלי ישי עושה מה שההגמוניה מצפה ממנו לעשות…וביבי נהנה!
  3. הוא אכן פרגמטיסט אבל טיפש משום שלרווחים היום יהיה מחיר גבוה מאוד בעתיד.
  4. תודה, אני כבר בארץ 🙂
  שבוע משובח
  הני

 4. דודי נתן :

  הני, בטח חלק מהגזענויות האשכנזיות שתיארת קיימות ועוד יותר מזה מעצבנות.
  אבל לצעוק את זה בכל מקום בלי הקשר? הענין עם אלי ישי הוא שהוא מתגזען בוולגריות כל הזמן. כלומר, כל משפט בנושא שאתה כותב ולא מתחיל, ממשיך ונגמר באמירה אלי ישי הגזען המנוול – היא סוג של הצדקתו.
  גם בענין השריפה בכרמל – האיש כנראה צעק, אבל הוא הי שנים בממשלות המקצצות, המייבשות -הוא לא יכול לרחוץ בנקיון כפיו.
  דבר אחרון – נראה לי שהקושי הזהותי לקבל שדווקא אלי ישי עושה את הגזענויות האלו מביא אותך לתקוף בעוצמה את האשכנזיות – והפעם זו הסחץ דעת והסטה שרק מזיקה.

 5. הני זובידה :

  הי דודי, אין כלל שאלה, ואני אפילו לא מנסה להתכחש לגזענות המחרידה של אלי ישי, ומעולם לא עשיתי זאת.
  אבל לנסות להטיח בו את האשמה הבלעדית זו איוולת.

  אבל הכי חשוב שאתה מסכים ש"חלק מהגזענויות האשכנזיות קיימות והן מעצבנות…" בשם המוני המזרחים תודה! על ההכרה והעצבים….
  הני

 6. יונתן כ. :

  אלי ישי אשם במצבו של מערך הכבאות כי הוא השר הממונה.

  אלי ישי שנוא לא כי הוא "שחור" אלא כי הוא דמגוג חסר תועלת,גבירותיי ורבותיי,נכון לעכשיו הוא מוציא את כל החן מלהיות עמך ישראל וכבן לעמך,נכד לעמך ואב לעתיד לעמך אני די מתרעם על זה.

  אה וה"לבנים" שבאים לעזור ל"ממש שחורים" על חשבון ה"קצת שחורים" הם מיעוט מוצחר מצחור גם בקרב ה"לבנים",ה"מלבינים" ו"המפוספסים סטייל זברה" (וגם בקרב ה"לבנים עם נקודות שחורות" אבל אנחנו לא אוהבים לדבר עליהם).

  לא הכל שחור ולבן.

  מעניין עד כמה החלוקה הזאת לשחור ולבן אמיתית וכמה ממנה נובע מכך שמקופחים מקצועים חייבים לא רק לחדד הבדלים אלא להפוך אותם לבלתי ניתנים לפישור והכלה.

  כי צר לי לומר אבל כמעט כל מי שאני מכיר שמטפח את הזהות העדתית שלו מתוך מקום של כבוד יודע שהעדה שלו,מפוארת ככל שתהיה,היא חלק מעם ישראל(כך לדוגמא יוצאי לוב או יוצאי פרס) בעומת שמטפח זהות עדתית מתוך מקום לעומתי עושה את זה אך ורק כדי שיהיה לו איזו הצדקה להשתלחות.

  וקרתגו חייבת להחרב,פייר אווי.

 7. לקסי :

  אלי ישי ודומיו פשוט מוציאים שם רע למזרחיות.

 8. משתמש אנונימי :

  כשהאיכרים ברחובות ניצלו את היחפנים מעליה שנייה זאת לא היתה גזענות. (מה כן?) כשהאיכרים מראשון ניצלו את התימנים זאת היתה גזענות.

  דרך אגב, שתיים שלוש משפחות איכרים מחדרה עדייין חייבות כסף לאמא שלי שהגיעה עם הוריה כילדה מאירופה וגרו בצריף בלי שירותים. סבא שלי פשוט החליט שחייבים להסתלק מאירופה הפשיסטית אפילו אם יאכל לחם ושמן בפלסטינה ואפילו אם הבת שלו בת ה-15 לא תלמד בתיכון ובמקום זה תוציא תפו"א אצל איכרי חדרה, שהילדים שלהם למדו בתיכון.
  זאת כמובן לא היתה גזענות מצד האכרים.
  ואני לא במקרה הגעתי לע"ש.
  כל אחד והפוזיציה שלו.

 9. מיקי :

  " למה לא לקחת חלק מאותם מהגרים לשכונות המרכז או הצפון בתל אביב? "

  אין בעיה, קח אותם. אתה גם תשלים להם את הפער בין שכר הדירה בדרום לשכר הדירה בצפון? מי לדעתך אמור לשלם את ההפרש?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.