חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המחאה החברתית כלכלית – הרפואה הפרטית היא טפיל על הרפואה הציבורית

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 19.06.12 0:31

צוות המומחים בתחום הבריאות שליד המחאה החברתית פירסם את מסקנותיו ואת המלצותיו
מאת: אסי סיקורל

מערכת הבריאות הפרטית גדלה והולכת, בעוד זו הציבורית נהרסת עוד ועוד.

אתמול התקיימה מסיבת עיתונאים של צוות המומחים בתחום הבריאות שליד המחאה החברתית.  כתבה על הנושא בדה מרקר.

הצוות גיבש ניר עמדה בנוגע לרפואה הפרטית ומסביר מדוע הרפואה הפרטית, כמו שקיימת היום הורסת בשיטתיות את הרפואה הציבורית, מתקיימת כפרזיט על כתפי המערכת הציבורית, וגורפת את השמנת מן המערכת.

המערכת הפרטית משתמשת באנשי צוות שהוכשרו במערכת הציבורית, מרוקנת את בתי החולים הציבוריים מרופאים בכירים ואחיות מעולות, ומשתמשת במערכת הציבורית בעת סיבוכים.

הרפואה הפרטית הובילה לכך שניתוחים בסיסיים לא מבוצעים כמעט במערכת הציבורית, ולערבוב מסוכן בין פרטי לציבורי.
דוגמה נפוצה היא כאשר מטופל מגיע לייעוץ במערכת הציבורית ויוצא עם המלצה לניתוח במסגרת הפרטית אצל הרופא שבדק אותו במערכת הציבורית. הבירור לפני הניתוח – כולל בדיקות דם, צילום חזה, אישור קרדיולוגי לניתוחים וכדומה מבוצע במערכת הציבורית, וגם המעקב לאחר הניתוח מבוצע במערכת הציבורית על ידי רופא המשפחה ובמרפאות הציבוריות.

שירותים רבים במיוחד בפריפריה מבוססים על מערכת פרטית ענפה, כאשר התורים ממושכים מאוד במערכת הציבורית, או כאשר יש חסר ברופאים.

מעמד הביניים סובל מכפל ביטוחי – פעמים רבות משלמים עבור שירותי הבריאות הנוספים דרך קופות החולים, ביטוח רפואי פרטי קיבוצי דרך מקום העבודה, ובנוסף לעיתים גם ביטוח פרטי.
התשלום בעת תביעה מבוצע רק פעם אחת למרות זאת.
המרוויחים הגדולים מהכסף שמסתובב במערכת הן חברות הביטוח.

חשוב לקרוא את נייר העמדה הזה, ולהאבק למען חיזוק מערכת הרפואה הציבורית.

המלצות הוועדה כוללות:

 • הטמעת השירותים החיוניים המצויים בביטוחים המשלימים והכללתם בסל הבריאות הציבורי;
 • הפחתת תשלומי המבוטחים על ביטוחים משלימים ומסחריים;
 • צמצום תופעות כפלי הביטוח;
 • איסור על קופות החולים הציבוריות להחזיק בתי חולים פרטיים;
 • קניסת מוסדות רפואיים בגין העברת טיפולים שהסתבכו, לטיפול במערכת הציבורית;
 • מיסוי מיוחד על מוסדות רפואה פרטיים.

להלן הפתיח של נייר העמדה

 

יוני 2012

ועדת מומחי הבריאות של המחאה החברתית:

"התערובת פרטי-ציבורי מזיקה למערכת הבריאות"

כדי לשמור על הרפואה הציבורית יש לבצע הפרדה ברורה בינה לבין הרפואה הפרטית ולהגדיל את התקציב הציבורי למימון המערכת

 

טשטוש הגבולות בין מערכות הרפואה- הציבורית והפרטית- מהווה את התופעה המסוכנת ביותר למערכת הבריאות בישראל כיום. הועדה יוצאת  במאבק להסדרה מחודשת של מערכת הבריאות, שעיקרו קידום ושמירת אופייה הציבורי של המערכת.

ערבוב המערכות הזה מתרחש כמעט ללא כל דיון ציבורי והוא פוגע במערכת הציבורית שלוש פעמים: ביעילות תפקודה; בהגדלת הפערים בין קבוצות תושבים ובאופייה הסולידארי של המערכת. נוסף לכך, הוא זורע חרדות מיותרות בקרב הציבור לגבי יכולתה של המערכת הציבורית לתת מענה רפואי הולם, בעוד שלמעשה, רשת הביטחון האמיתית היחידה שיכולה לתת מענה הולם היא מערכת בריאות ציבורית חזקה.

המלצות:

לאור מצב זה נדרשת הסדרה מחודשת של כל  כללי הפעלתה של מערכת הבריאות, שביסודה מבוססת על הפרדה ברורה בין המערכת הפרטית לציבורית וחיזוק המקורות הציבוריים למימון המערכת. להלן הצעה לצעדים ראשוניים שיש לקדם:

 1. איסור על החזקת בתי חולים פרטים ומיזמים פרטיים על ידי קופות החולים הציבוריות.
 2. איסור על עבודה במקביל במערכת הציבורית והפרטית, כפי שנהוג בקנדה. על הרופאים ובעלי מקצועות אחרים בתחום הבריאות לבחור האם הם מעדיפים לעבוד במערכת הפרטית או הציבורית; יצירת  מנגנוני פיצוי לאנשי המקצוע  במסגרת המערכת הציבורית-  עובד פול טיימר; יש לשקול הכנסת "דמי השבחה" במקרה של מעבר רופאים מהמערכת הציבורית לפרטית, כך שהמערכת הציבורית תפוצה על ההשקעה בחינוך הרפואי.
 3. צמצום עד לסגירת מיזמים פרטיים הפועלים במסגרת בתי החולים הציבוריים והפוגעים בזמינות ובאיכות השירות לחולה הציבורי (למשל תיירות המרפא).
 4. צמצום הביטוחים המשלימים בשאיפה להביא להפרדה בין הקופות הציבוריות לשיווק שלהן את הביטוחים הפרטיים. שירותים חיוניים הניתנים במסגרת הביטוחים המשלימים (למשל האפשרות לבחירת רופא או ליעוץ לחוות דעת שנייה) יוכנסו לסל הציבורי במנגנון התעדוף הקיים כיום, קריועדת הסל. לצורך כך, יש לעגן בחוק מנגנון אוטומטי לעדכון סל שירותי הבריאות.
 5. ביטול אפשרות בחירת הרופא (השר"פ) במימון פרטי או במימון השב"ן וביטול ההחלטה במסגרת הרפורמה בבריאות הנפש על פתיחת מסלול גבייה מקביל שיאפשר לקופות החולים לגבות סכומי השתתפות גבוהים ממטופלים שפונים לטיפול במסגרת עצמאית.
 6. הכללת אפשרות לבחירת רופא במערכת הציבורית: באמצעות מימון ציבורי (כפי שקיימת אופציה של בחירה מוגבלת של רופאים במסגרת הקהילה). ייווצרו מנגנונים לתגמל כספית את הרופאים ה"מבוקשים".
 7. להגדיר מנגנונים שימנעו סבסוד של המערכת הפרטית על ידי המערכת הציבורית. דוגמאות: א) אימוץ המודל הבריטי שאינו מאפשר לחולה לקבל "קומה ראשונה" של שרותים מהביטוח הציבורי ו"קומה שנייה" מהביטוח הפרטי, או ההפך (למשל ניתוח צינוריות לאוזן במוסד פרטי ומעקב לאחר ניתוח אצל א.א.ג או רופא משפחה בציבורי); ב) מנגנון שיחייב את בתי החולים הפרטיים לשלם את העלויות של מטופלים שעברו פרוצדורות במסגרת פרטית ושהועברו למערכת הציבורית בשל סיבוכים.
 8. יש לשקול את האפשרות למיסוי מיוחד של הרפואה הפרטית לטובת מערכת הבריאות הציבורית (במקום שהמערכת הציבורית תסבסד את הפרטית, כפי שקורה היום) כדי ליצור תמריצים שליליים לצמיחתה של מערכת בריאות פרטית.
 9. הכללה בסל הציבורי של שירותי בריאות שן, ושל האשפוז הסיעודי ושל שירותי בריאות נפש, תחומים בהם הערבוב בין פרטי וציבורי גבוה במיוחד, באופן היוצר מערכת לא שיוויונית ולא יעילה. המימון לתוספות אלו (הרחבת הסל, בחירת רופא) יגיע באמצעות העלאת מס הבריאות והעלאת תקרת התשלום של המס (שתתאפשר בשל ביטול התשלומים לביטוחים המשלימים).

לקריאת המסמך השלם

ד"ר אסי סיקורל הוא תושב רביבים, רופא משפחה בישובי רמת-נגב ומראשוני "עבודה שחורה"

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. נפתלי גוטמן :

  כיוון שכל הקופות מוגבלות לפי סל התרופות והחוק התחרות שלהן היא בשוליים ולכן הפתרון הוא לאחד אותם ברשות ציבורית דוגמת אלו שבבריטניה וקנדה. ביטול הכפילות בין הקופות יגרום לכך שיתפנה צוות רפואי לכיסוי החסר בתקנים.

 2. עמית-ה :

  אני לא חושב שניתן לבטל כפילות ולחסוך, ראה מקרה הגנים הלאומיים שהתאחדו עם רשות שמורות הטבע.
  לעומת זאת אני חושב שצריך להוסיף להמלצות איסור על פרסום של הקופות, זה יהיה חיסכון ניכר.
  אם משרד הבריאות רוצה לעודד תחרות שיעשה סקרים משווים כל תקופה, יותר זול ויותר נכון.

 3. אורי יזהר :

  אסי ידידי,
  ההצעות טובות וראויות, אבל עד שלא יעמוד מאחריהן כוח פוליטי רציני אין להן סיכוי להתממש.
  אז מה עושים בנידון?

 4. משתמש אנונימי :

  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-4243889,00.html

  מי שראה כדברים האלה, יודע שזה המצב לאשורו.
  מדהים איך מכניסים לניתוח אדם עם רקע בריאותי בעיתי, ובמקום לטפל בו בהתאם, מאשימים את המחלות שלו וכבכך פוטרים את השאלות הקשות בדבר הפקרות בטיפול, ובמיוחד בצד הזיהומי שמקורו במידה רבה בצפיפות בבתי החולים וחסר בתקנים שמחמיר את הבעיה.

  בחדר מיון כלשהו שלחו סטגרית להכניס לאמא שלי איזה פרפר לווריד והנ"ל ניסתה וניסתה והתקשתה ולא טרחה לבקש רופא שיבוא ויעשה את זה במקומה. בכך היא יצרה מוקד ליצירת שטפי דם וזיהומים.

  בסוף כשכבר נעשה הדבר, הגיע הרופא המומחה ואמר שעשו את זה בצד הלא נכון, ומשך בכתפיו.

  רבותי – להגיע לבתי החולים עם ציוד להקלטה. אסור ללוות חולים ללא אמצעי העזר הזה. לא צריך לצלם (פרטיות וכו') מספיק להקליט כדי להאמין לנרגנות של הצוות, לתלונות שלהם על לחץ, צפיפות והעדר כוח אדם, לביקורת שהם עושים אחד על השני מאחורי הגב, ולתפקידים שהם מטילים על מלווי החולים, שהם בדרך כלל קרובי משפחה מודאגים וחסרי כל מיומנות להפוך לחלק מהצוות. (שלא לדבר על שאלות ביטוחיות).

  וגם לא להסס לנדנד אפילו בנימוס אבל בעקשנות בכל דבר וענין הגייני שכל אדם בר דעת יכול לזהות שאינו תקין.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.