חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משה כחלון, מדוע אתה מפריט את שידורי עידן +?

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, רווחה ושירותים חברתיים ב 14.06.12 0:56

שר התקשורת, שכידוע הוא גם שר הרווחה, ואמור היה לדאוג לשכבות החלשות, מכין הצעת חוק להפרטת שידורי עידן +. בכך הוא מבטל את שוויון ההזדמנויות האזרחי בקבלת מידע משידורי הטלוויזיה. וגרוע מכך, הקופה הציבורית מימנה את התשתית, והזכיין העתידי יקבל אותה במתנה

מאת: מנחם לוריא

 כך פותרים בעיות בישראל 2012

השרות של הוט

יעקב לקס, חבר מערכת עבודה שחורה, היה לקוח של הוט, התנתק מהטלויזיה בשל "שרות הלקוחות" שלהם.  להלן תיאור החויות שלו עם שרות הלקוחות לאינטרנט ולטלפון. חברת החשמל, שנותנת שירות מצוין, משאירה אותם הרחק מאחור

לקריאה נוספת

עוד בטרם יבש הדיו על מאמרו של יעקב לקס בדבר התעמרותה של חברת HOT בו כלקוח וכבר שולף שר התקשורת פיתרון ליישום מידי.

במה מדובר?

עם כניסתם של מפעילי הטלוויזיה הרב ערוצית (יס והוט) החלה נדידה של לקוחות משידורי הטלוויזיה האנלוגיים לטובת הטלוויזיה הרב ערוצית. עוד בשנות ה-90 של המאה הקודמת הבינה המדינה שהשידורים האנלוגיים מיותרים, הן מבחינת האטרקציה שלהם ללקוחות הפוטנציאלים, והן מבחינת עלויות התחזוקה והתפעול של המשדרים האנלוגיים ומגבלות הטכנולוגיה, שלא אפשרו לשידור הציבורי להתחרות בזה המופעל על ידי הסקטור הפרטי.

באמצעות הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו החליטה המדינה לסיים את חייהם של המשדרים האנלוגיים ולעבור לשידור דיגיטאלי המבוסס על טכנולוגית DDT שמהותה: שידור דיגיטאלי בתדרים גבוהים ובאיכות המקבילה או העולה על איכות שידורי הלוויין והכבלים.

במרס 2011 סגרה המדינה סופית את המשדרים האנלוגיים והפעילה את שירות עידן+ שהוא שידור ציבורי דיגיטאלי של מספר ערוצים, הערוץ הציבורי (הערוץ הראשון), ערוץ הכנסת, הטלוויזיה החינוכית וכן שידורי הזכיינים בערוץ שתיים ובערוץ עשר.

בהתאמה חוקקה המדינה את חוק עידן+ על מנת להסדיר את השידור הציבורי החינמי בחוק. במהלך 2011 ממשלת ישראל החליטה להוסיף עוד 18 ערוצי רדיו וטלוויזיה לעידן+, וזאת על מנת להפוך את השירות הציבורי לאטרקטיבי וגם – כדי שיהיה גורם ממתן בתחרות בשוק צריכת שידורי רדיו וטלוויזיה.

ועכשיו: בא השר כחלון ומודיע לציבור הישראלי שהתחרות בשוק איננה משוכללת, רמת המחיר גבוהה וההוצאות של הציבור מרקיעות שחקים בכל מה שקשור לצריכת שידורי רדיו וטלוויזיה.

וכיצד תיפתר הבעיה?

השידור הציבורי באמצעות עידן+ ייעלם מהמפה, ושירות עידן+ ייהפך משירות חינמי ונגיש לכל לשירות בתשלום לחברה פרטית המתחרה בשוק התקשורת. וזאת לאחר שההשקעה בתשתית נעשתה על חשבון הקופה הציבורית והזכיין העתידי מקבל אותה מן המוכן, וספק אם יחזיר לאוצר המדינה את ההשקעה הכספית.

הפרטת עידן+ היא פגיעה מהותית בשוויון ההזדמנויות של אזרחי המדינה לצרוך מידע. העובדה שמדובר בשירות שכרוך אך ורק ברכישה פרטית של ממיר DDT, הוצאה חד פעמית של כ – 400 שקלים, ואחר כך מאפשר צריכת מידע באופן חופשי מן האוויר. שירות זה יהפוך לשרות בתשלום, לזכיין פרטי, תשלום שחלק מצרכני עידן+ אינם יכולים לעמוד בו.

דומה הדבר לתשתית הסיבים האופטיים של חברת החשמל שהונחה על מנת ליעל את אספקת החשמל ובמימון ציבורי. תשתית הסיבים הועמדה לרשות זכיין פרטי על מנת לעשות בה שימוש להעברת תקשורת נתונים בנוסף לספקי התקשורת הקיימים. זאת לאור החלטת ממשלה שיש בכך צורך כדי לשכלל את התחרות בשוק וכדי להרחיב את היצע חבילות השירות ורוחב הפס הקיים . יש לציין, שנכון להיום המכרז על הסיבים של חברת החשמל "תקוע" והמהפכה מתמהמהת בגלל חובותיה העצומים של חברת החשמל הלאומית – המיובשת.

צא ולמד לגבי עידן+ שעד היום היה שלנו, בשבילנו ובמימון שלנו.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

17 תגובות

 1. משתמש אנונימי :

  "ההחלטה של השר כחלון נובעת מתוך מחשבה שצעד זה הינו הצעד הנכון ביותר, זאת לאחר שהוא נוכח כי הפלטפורמה של עידן+ לא מוכיחה את עצמה".http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000756726

  מענין ש"לא מוכיחה את עצמה"….

  1. "על-פי התוכנית, המכרז יוצע לגורמים פרטיים שיהיו מחויבים לאספקת חבילת ערוצי הבסיס שנקבעו בחוק ה-DTT,

  שנחקק רק לפני כמה חודשים".

  רק לפני כצה חודשים וכבר לא מוכיחה את עצמה?

  2. עד כמה זכה עידן+ לפרסום הראוי ולדחיפה הראויה של הממשלה? האם יכול להיות דבר כזה שמלכתחילה הכוונה היתה להפריט את ההמסלול הזה?

  3. ראוי להפנות כאן שוב למאמר של תמר בן יוסף:
  "תמר בן יוסף שופכת עלינו דלי של צוננים ומאירה לנו, בבלוג שלה, כמה פינות צל בחגיגת המאורות של פתיחת שוק הסלולר לתחרות שעשה השר ח"כ משה כחלון"
  http://www.blacklabor.org/?p=45826

 2. מנחם לוריא :

  המדינה מימנה שירות העברת מידע וידע לאזרחיה (הרעיון יפה הביצעו… מיד תווכחו) מימנה אותו בכסף ציבורי ופשוט הסתירה אותו,הינה:

  1. שידורי הניסוי של עידן+ החלו ב 2009. משהו קרא שמע או התבקש לרכוש ממיר לקלוט את השידורים ולתת היזון חוזר? לא.

  2. קצת לפני מרס 2011 ,כמדומני חודש לפני,קרסו משדרי ה DDT בחלקים נרחבים בארץ ואתר הרשות השנייה הוצף בתלונות על כך. פורסם באמצעי התקשורת שאכן ישנה תקלה מטופלת ויש צפי לתיקונה – לא!

  3. מרס 2011 נקבע בחוק לסגירת השידורים האנלוגיים,באמת נסגרו כפי שנקבע? לא כי הציבור לא ידע ופתאום גילה שאין טלויזיה. משרד התקשורת התערב וביקש מהרשות השנייה לסגור באופן איטי ומבוקר את המשדרים האנלוגיים ובד בבד לאפשר לאנשים לרכוש ממירים. וגם על זה האם המדינה עשתה שימוש באמצעי התקשורת העומדים לרשותה וידעה את הציבור? לא אלאששהלוא,כאן,הוא בע"מ. הנושא הגיע להיות אייטם במהדורות החדשות של הזכיינים האחרים והוא עלה שם כך שדווקא זה הגיע,אם כי מאוחר וברשלנות שילטונית,לידיעת הציבור.

  4. הרשות השנייה יחד עם דואר ישראל (חברה ממשלתית בבעלות במגינה) יצאו במבצע שבו ניתן היה להזמין ממיר DDT לקבלו עם שליח דואר הביתה ואחריו הגיע טכנאי שהתקין את המכשיר הפעיל והדריך את המשתמשים. השתמשתי בשירות הזה והוא עבד יעיל מאוד.מגיע לדואר ולרשות השנייה מילה טובה – הציבור היה ער באמצעות קמפיין פירסומי לשירות הזה? לא.

  5. במרס 2011 חברת הוט היתה בהליך הטמעה של מכשיר המתחרה ל יס מקס. היא פנתה למשרד התקשורת וביקשה לדחות את העלייה לאוויר של עידן+ על מנת לשים ידה על השוק. המשרד סירב אבל כפי שרואים סירב וקרץ לבעלי ההון ולא ממש טרח לידע את הציבור על השירות שהוא עצמו (הציבור) שילם.

  6. טכנולוגית שידורי עידן + (כמו גם שידורי הלוונים) נמצאים באוויר של מדינת ישראל נרצה או לא נרצה. תיאורטית אף אחד לא יכול למנוע ממני לשם צלחת על הגג לכוון ללויני עמוס ולקלוט שידורי ליוין כולל אלה של הזכיינים בישראל. תדרי עמוס האזימוט וכו נמצאים באופן גלוי באתר משרד התקשורת. כך גם לגבי עידן+ השידורים באוויר ובנתיים הוא חופשי לנשימה וגם ליירוט התקשורת שבו ולא ממש ברור לי כיצד יכלו להכריח אותי (אלא אם שיטת השלטון פה תשתנה מהותית) איך יכלו להכיח אותי להפסיק ליירט את השידור מהאוויר החופשי ולשלם למשהו שהוא לא משרד האוצר של המדינה.

  7. להזכירכם: אנחנו חיים במדניה שכל רגע יכולים השמיים להתמלא חפיצים מעופפים או האדמה לרעוד. למדינה יש צורך אקוטי באמצעי התקשורת ולהגיע לכל בית. כרגע זה קיים כי מי שלא רוצה לשלם בסקטור הפרטי עבור צריכת המידע שלו עושה את זה מן האוויר באמצעות עידן+. להכריח את האזרחים האלה לשלם עבור השירות אחרת מה? לא ידעו שיש התקפת טילים? לא ידעו לאן ללכת כי האדמה רעדה? זה ממש לפגוע פגיעה אנושה ולא מידתית ואפילו אסורה ובזויה בחופש המידע ובחובה של המדינה לאזרחיה.

  אבל בישראל 2012 הכל יתכן את המים הפריטו חלק מהחשמל (הסיבים) בהליך הפרטה ויפריטו את חח"י במהרה בימינו נשאר רק האוויר החופשי – בטח ימצאו פטנט לגבות אגרה על האוויר שאנחנו נושמים שגם כולל שידוים דיגיטאלים בשיטת ה DDT.

  יאללה,לכו לישון ותנשמו עמוק כרגע – זה עוד בחינם.

  מנחם.

 3. א. קוריאל :

  "לא הוכיח את עצמו". מעניין, לפי הודעת הלמ"ס לשנת 2010 (http://www.cbs.gov.il/www/hodaot2011n/15_11_216b.doc), עידן+ זכה לכמעט 30%!! חדירה לשוק. וזה כמעט בצורה מחתרתית. באותו זמן חלה ירידה מתמדת באחוז משקי הבית שיש להם מנוי לכבלים או ללווין (YES).
  כמובן שנתונים ועובדות לא מעניינים את הימין בדרכו להעביר את מדינת ישראל לבעלותם המלאה של 4.5 משפחות ההון. ותחשבו שאת זה עושה מר משה כחלון, השר "החברתי" של הליכוד.

 4. ארטור :

  שאלה -האם השר כחלון יאשר לזכיין העתידי לגבות כסף עבור ערוצי החינם ?או שיתאפשר לו למכור בכסף ערוצים נוספים שיספק ?

 5. עמית-ה :

  להזכירכם, משפחות ההון לא היו כאן לפני כמה שנים את כולם יצרה המדינה בכדי להגשים את מטרתה – הפרטה.
  גם קו הגז שהקימה חברת חשמל נמסר ליזם פרטי כמו חלקים ניכרים מכביש 6 "הכי גרוע שיש", ועוד ועוד.

 6. דליה :

  גם אני תוהה מה משמעות המשפט: "חברת עידן לא הוכיחה את עצמה"? לדעתי, הוכיחה. אני משתמשת בשירותים אלה, וכמוני עוד רבים אחרים.

 7. נמאס לי ב ג ד ו ל :

  עידן + לפני חודשיים קניתי ממיר ומאז ממליצה לכולם. כמה פשוט כמה נפלא. אז למי זה כואב בדיוק???
  במקום להריץ בחזק, לעודד, לפרסם ולעשות את זה קל.

 8. מנחם לוריא :

  מה יש להבין? (וסליחה על הציניות היא דווקא במקומה) עידן+ לוקח לקוחות (לקוחות? פריירים שישלמו וישתקו לא כאלה כמו מיודעינו לקסי) מיס והוט ונוסף לצרה הזו זה שירות ממשלתי – דבר כזה איננו מתקבל על דעתו של מר כחלון וגם לא של הבוס שלו במשרד רוה"מ ולכן צריך לתקן.

  ואיך: תחרות יפריטו ועידן+ יהיה שירות בתשלום מופעל על ידי הודר וממתו המוצלח הסקטור הפרטי ויתחרה ביס והוט. בדיוק באותו פיאסקו שקורה בענף הסלולר…

  מנחם.

 9. משתמש אנונימי :

  מתגובת קוריאל (3) עולה אפשרות שהיתה דווקא הצלחה, אבל לא בכיוון שנצפה….:-)

  עידן היתה אמורה כנראה לגרום לשיפור השירות בחברות יס והוט, ולא לחתוך להם בבשר החי…….

 10. מנחם לוריא :

  לאנונימי (תגובה 9),

  מעט מאוד נכון. עידן+ נולד בגלל צורך של המדינה לשחרר לאוויר החופשי שידורי רדיו וטלויזיה.

  למה יש צורך כזה? כי אנחנו עם שחי על חרבו. ןחוץ מזה למה לא?

  עוד צורך שהיה הוא האיזונים והבלמים בין העברת מידע חופשי ונטול הטייה פוליטית לאזרחי המדינה ואיננו תלוי בגחמותיו של מנכ"ל זה או אחר.

  ובלי קשר לדברים האלה בכלל: עד 2009 באוויר החופשי של מדינת ישראל היו שידורי חוזי ואודיו אנאלוגיים. הטכנולוגיה הזו נפחה את נשמתה והפכה לנטל. המדינה בחרה בטכנולוגיה מודרנית ספרתית – ואגב: יש כמה וכמה שיטות שידור DDT ישראל בחרה את המתקדמת ביותר וככל הנראה הטובה ביותר שכן בעולם הולכים ומישרים קו עם שיטת השידור ב DDT הנהוגה בישראל.

  לאחר מעשה התחילו לצקת לעניין תוכן פוליטי קרי זה ישפר את התחרות,קרי זה מלוי חוביתיה של המדינה לאזרחיה וכו וגו.

  בשורה התחתונה: בחרו בטכנלוגיה הטובה ביותר שיש לתחום הזה להציע. אפילו יישמו בכלל לא רע. ובנוסף: יש צורך חברתי,כלכלי ובטחוני שיהיו באוויר שידורי חוזי ואודיו חופשיים לקליטה לכל מי שיחפוץ בכך – גם כי החברה הישראלית לא בנוייה מעשירים בלבד וגם כי היא נתונה במצור ויש צורך אקוטי לשמר ערוצי מידע חופשיים וניתנים לקליטה בקלות ובזול.

  כל השאר זה תוכן פוליטי לאחר מעשה ואיננו ראוי.

  יואילו להשאיר את עידן+ חופשי באוויר שלנו נרצה נקלוט לא נרצה נשלם ליס או הוט ונקלוט דרכם. כל השאר בכלל לא חשוב.

  ועוד דבר חשוב מאוד:

  1. חברות בהסלולר אינן מסוגלות לעמוד בעומסי הדרישה כאשר בישראל קורים אירועי פח"ע או פיגועים המוניים וגם שריפות יער….והיו דברים מעולם.

  2. בזק והוט אינן מסוגלות לא לעמוד בעומסי הדרישה באירועים כפי שצויינו לעיל וגם הזמן הנדרש על ידם לתקן את הקווים הפיזיים,אם וכאשר הם ניזוקים,הוא ארוך מאוד ובפרט אם הנגישות לאזור הפגוע קשה.

  3. יס משתמשת בתדרים שבעיתות חירום צה"ל ו/או וגם צבא ארה"ב חוסמים על מנת להגן על מערכות השליטה והבקרה שלהם – והיו דברים מעולם, ויותר מפעם אחת. גם יס איננה חלופה לתקשורת המונים בעת אירוע רב נפגעים או אסון לאומי.

  ה DDT?

  עידן+ מבוסס על שלוש אנטנות שמשדרות לכל האזורים הפתוחים של המדינה ובכמה עשרות משדרים קטנים שמונחים בערים הגדולות ובכך יש כסוי מלא בכל הארץ.

  משדר של עידן+ הוא בגודל של קופסת נעליים ודורש חיבור לחשמל ועולה כמה מאות דולרים.

  אני בוודאי הוזה ובטח במדינה שהשלטון מפריט את הדאגה שלו לאזרחים – אבל מקווה שיש איזה יענקל'ה שלו צמוד איזה GMC ובו כמה קופסאות נעלים ובהם משדרי עידן+, ושאותו יענקלה יכול בכל רגע להכנס ל GMC להגיע לקירבת אזור האסון לתקוע לשקע החשמל הקרוב את קופסת הנעליים והופ – אשפר לראות על המרקע את פניו המודאגות של מבנימין נתניהו מרגיע את נתינו מעמקי הבונקר בהרי ירושלים.

  ואחרי הציניות: הטכנולוגיה של עידן+ היא היחידה שלא ניתן להפריע לה לא באמצעות היזק לרכוש ולא באמצעות חסימת ערוצי התקשורת (מדובר בתדרים שאינם קרובים ו/או נמצאים לאלה שבשימוש צבאי והם קצרי טווח) ולכן היא הטכנולוגיה היחידה שמדינת ישראל חייבת להחזיר את יענקלה וה GMC שלו כדי שאם וכאשר יגיע האסון (טבע או פיגוע) אפשר יהיה לשדר הוראות והנחיות לציבור בישראל כי שאר אמצעי התקשורת (כן אלה שהופרטו כבר) פשוט לא מסוגלים לעשות את זה.

  מנחם

 11. משתמש אנונימי :

  אז מה אתה אומר מנחם. הממשלה לא יודעת את כל זה?

  דרך אגב, אם זכור לי נכון, עידן היתה יוזמה שארדן קידם כשהיה ח"כ באופוזיציה.
  עכשיו מהפוזיציה העולם נראה אחרת 🙂

 12. מנחם לוריא :

  מה אני אומר?

  יודעת גם יודעת אבל מה אכפת לה. כשמכרו את בזק השאירו בידי הממשלה מניית זהב – ז"א מניה שתאפשר לה לכפות על בזק פעילות כמו האזנות לקווים ולעשות זאת כבעלת בית,בדרקטוריון. מה עשו עם זה? כלום. מאוחר יותר חוקקו את חוק נותני שירות שידוע יותר כחוק האח הגדול.

  גם כאן: לדעת יודעים. את הפוטנציאל יודעים. אבל הרבה יותר קל לנהל כשמישהו אחר אחראי,כשמישהו אחר "חוטף" את הביקורת הציבורית או של ועדת החקירה.

  אמרתי,ולא פעם גם פה,הממשלה דוגלת בשיטה שבה האזרחים יקבלו ממנה את המינימום שבמינימום ועם השאר שיסתדרו בכוחות עצמם – ולא בציניות זו האגנדה.

  השבוע שוב דיברו על תרגיל עורף ועל פינוי אלפי אזרחים לאילת ולאריאל. ושוב דיברו על זה שאין מערכת קשר אחת שמקשרת בין צה"ל/פיקוד העורף,משטרת ישראל,מד"א וכבוי אש.

  דיברו ליהגו ודאגו לצייד את הבונקר הממשלתי בכל טובה של הארץ. ואנחנו – אנחנו האזרחים נסתדר באריאל באילת או בטיז אל נאבי…

  הינה,בבקשה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4242554,00.html

  שזה אומר,לוקחים שירות ציבורי במימון הציבור ו"רק" מזרימים אותו ע"ג תשתית פרטית ולוקחים על זה כסף מפה ולהוצאה לפועל של מזימת כחלון הדרך קצרה מאוד…

  מנחם.

 13. משתמש אנונימי :

  ברור כשמש – קחו עידן+ ותביאו את הטלפון ואת האינטרנט שלכם.
  פשששש – תחרות בין חברות הטלויזיה תסגור לי את אופציית התחרות בטלפון ובאינטרנט. איזה סבבה.

  תחחרה

 14. דליה :

  עידן כחלון פלוס [הפרטה מול פתיחה לתחרות]
  http://2jk.org/praxis/?p=4272

 15. אבי :

  למה להטעות את הציבור? 18 הערוצים יהיו בחינם ורק מי שירצה יתחבר לפרימיום. אני חושב שזה הוגן וצודק, רק צריך לדאוג שבעתיד לא יפריטו אותו לגמרי.

 16. לקסי :

  הסקרנות דחפה אותי לחפש ומצאתי ב-Ebay אביזר USB שמתחבר למחשב בצד אחד ולאנטנה (שבאה ביחד עם האביזר) מהצד השני + תכנה לצפייה + שלט… ועידן+ מגיע למחשב שלי. התכנה מאפשרת גם הקלטה של התכנית הנצפית. המחיר, US $7.64 כולל משלוח.
  http://www.ebay.com/itm/USB-2-0-Digital-DVB-T-HDTV-TV-Tuner-Recorder-Receiver-/330609249279?pt=US_Video_Capture_TV_Tuner_Cards&hash=item4cf9d8cbff

 17. עמית-ה :

  לקסי
  אחרי שתרמנו את הטלוויזיה למועדון הנוער קניתי כזה לילדים (זה עלה לי 60 ש"ח בארץ לפני שנה וחצי).
  לשמחתי זה מופעל בקושי פעם בחודש.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.