חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנימין נתניהו, אל תתעלם מהחלופה הימית בתכנית הולכת הגז הארצית (תמ"א 37/ח)

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 10.06.12 0:55

 ראשי רשויות מקומיות התאגדו למען הקמת מערכת הולכת גז ימית מתגליות הגז, שהיא הבטוחה ביותר לפי מומחים. אך התברר שהמועצה הארצית לתכנון ולבניה, המכינה את תכנית המתאר כלל לא בחנה חלופה זו. ביום א' 10 ביוני מתכוונת הממשלה לאשר הליך מזורז בו יבחנו רק החלופות היבשתיות. הנה מכתב בעניין ובהמשך, הודעה לעיתונות שהוציא מטה המאבק נגד מפעלי הגז

משרד הביטחון מתנגד להקמת מפעל הגז של תשובה בעכו

מטה המאבק נגד מפעלי הגז בעכו, כפר מסריק והקריות רשם הישג במאבקו נגד הקמת מפעל גז יבשתי של יצחק תשובה על חורבות המפעל הכימי "פרוטארום" שבעכו. משרד הביטחון מתנגד להקמת המפעל בעכו, ולדברי  ועד עובדי רפא"ל, על משרד הביטחון לפסול את חלופת כפר מסריק. יש להקים את מתקן הגז רק בים

לקריאה נוספת

לכבוד:

מר בנימין נתניהו                                                 מר אלי ישי

ראש הממשלה                                                                שר הפנים

משרד ראש הממשלה                                                       משרד הפנים

ירושלים                                                              ירושלים

מר עוזי לנדאו                                                                  מר עמרם קלעג'י

שר האנרגיה והמים                                                          יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבניה

משרד האנרגיה והמים                                                      משרד הפנים

ירושלים                                                              ירושלים

נכבדיי,

הנדון: הורדת "חלופה 8" (טיפול מלא בים) מחלופות הבחינה לתמ"א 37/ח, תכנית מתאר ארצית לחיבור קידוחי הגז הטבעי מתגליות למערכת ההולכה הארצית

 אנו הח"מ ראשי רשויות מקומיות (עיריות, מועצות אזוריות ומועצות מקומיות), בהן מתגוררים מאות אלפי מתושבי המדינה,מתכבדים לפנות אליכם בעניין שבנדון.

כידוע לכם, בתאריך 3 באפריל 2012 נתקיימה ישיבה של המועצה הארצית לתכנון ולבניה במסגרתה הוחלט שלא לבחון את חלופה 8 (טיפול מלא בים) במסגרת בדיקה מלאה של החלופות לתמ"א 37/ח, תכנית מתאר ארצית לחיבור קידוחי הגז הטבעי מתגליות למערכת ההולכה הארצית.

החלטה זו הגיעה לידינו אך בימים האחרונים.

המדובר, כפי שגם הוצג בהרחבה בישיבה וקודם לכך, בחלופה משמעותית ומהותית וחיונית – שעיקרה ריכוז מלוא הטיפול בגז בים ומזעור המתקן היבשתי לקליטת הגז באופן מרבי.

אי בדיקה מלאה של החלופה האמורה שקולה כנגד החלטה (למעשה) להוריד חלופה זו מסדר היום לחלוטין. במיוחד בהינתן הקצב בו מנוהל התהליך התכנוני והטענות ברקע לגבי הצורך בקבלת החלטה במהירות מרבית – כדי ליצור תשתית תכנונית להולכת הגז ממאגרי הגז הימיים שלחופי מדינת ישראל.

יודגש, כי כולנו סבורים כי הגז שנתגלה הוא משאב חיוני שיש בו כדי לקדם את מדינת ישראל וכלכלתה ומעמדה האסטרטגי בתחום האנרגיה וגם לסייע בקידום עצמאות אנרגטית של מדינת ישראל.

יחד עם זאת וכפי שכבר הצגנו והסברנו, הדרך הנכונה להולכתו חייבת למזער את הפגיעות והסכנות לציבור בישראל, לסביבה ולטבע.

הורדת "חלופה 8" מתוך מגוון החלופות שעומדות לבדיקה מלאה – עומדת בניגוד מוחלט למחויבות אמיתית ומלאה לשלומם של תושבי ישראל ולהגנת הסביבה והטבע בחופי המדינה.

יש בהורדת החלופה משום חוסר סבירות קיצוני וכן הפרת חובת השוויון בין חלופות בעלות אופי מהותי שונה.

נראה, כי המועצה הארצית בלחצם של גורמים שונים, לא קיימה את חובתה לשקלל את מלוא הנתונים הרלוונטיים ולבצע בחינה אמיתית ומלאה של כל החלופות המהותיות בנושא תמ"א 37/ח, תכנית מתאר ארצית לחיבור קידוחי הגז הטבעי מתגליות למערכת ההולכה הארצית.

לא מאוחר לתקן את שנעשה – ואנו פונים אליכם בשם תושבי הרשויות – על מנת שתתערבו ותביאו הנושא לדיון מחודש – לשם הכללת "חלופה 8" בתוך סל החלופות העומד לבדיקה ובחינה מלאים, טרם קבלת כל החלטה לגביה.

אנו גם מפצירים בכם לעשות כן, על מנת שלא נידרש לנקוט הליך משפטי כדי לגרום למועצה הארצית לתכנון ובניה שתעשה כן – וגם על מנת שהזמן היקר – שגם אנו מודעים וחרדים לו – לא יתארך במסגרת הליך משפטי כאמור.

אך, היה ופנייתנו לא תענה ובהקדם האפשרי, בשים לב, להביט הזמן ולכך שאתם עצמכם מדגישים כל העת את הצורך החיוני בקידום תמ"א 37/ח, תכנית מתאר ארצית לחיבור קידוחי הגז הטבעי מתגליות למערכת ההולכה הארצית, הרי שלא תהא לנו כל ברירה, על מנת להגן על תושבי המדינה, אלא לנקוט הליך כאמור. אם נאלץ לעשות כן, נעשה כן – בהקדם האפשרי ותוך בקשה לקיים דיון בהקדם בהליך כאמור, אנו תקווה כי לא יהא בכך צורך.                       

בכבוד רב,

ראש המועצה האזורית חוף כרמל, מר כרמל סלע

ראש המועצה המקומית זכרון יעקב, מר אלי אבוטבול

ראש עירית חיפה, מר יונה יהב

ראש עיריית עכו, מר שמעון לנקרי

ראש המועצה האזורית מטה אשר, יהודה שביט

ראש המועצה האזורית מנשה, מר אילן שדה

ראש המועצה המקומית טמרה, מר אבו אהיג'א עאדל

ראש עיריית שפרעם, מר נאהד ח'אזם

ראש המועצה האזורית עמק חפר, מר רני אידן

ראש המועצה המקומית פרדיס, מר מרעי יונס

ראש עיריית חדרה, מר חיים אביטן

ראש עיריית אור עקיבא, מר שמחה יסיפוב

ראש עיריית קרית מוצקין, מר חיים צורי

ראש עיריית קרית אתא, מר יעקב פרץ

ראש עיריית קרית ביאליק, מר אלי דוקורסקי

 

הודעת מטה המאבק נגד מפעלי הגז במפרץ עכו, כפר מסריק והקריות   

15 ראשי ערים ומועצות בפנייה דחופה לראש הממשלה בדרישה שיביא לבחינה עמוקה ורצינית את האפשרות להקים את מתקני הקליטה לגז בלב ים. מכתב ראשי הרשויות בא לאור כוונת הממשלה לאשר ביום א' הקרוב (10.6.12) הליך תכנון מזורז בו יבחנו רק חלופות יבשתיות תוך פסילה מוחלטת של האפשרות להקים את מתקן הקליטה על גבי פלטפורמה בלב בים.

ראשי הרשויות מתכוונים לצאת בקמפיין ציבורי נרחב להוכיח כי משרד האנרגיה והמים הוא האשם במצב הקשה של משק האנרגיה ולא התושבים הנלחמים על חייהם כפי שטוענים גורמים במשרד ראש הממשלה.

ראשי הרשויות אומרים במכתבם כי במידה והממשלה תקבל החלטה זו לא יהיה מנוס בעתירה לבתי המשפט כדי לעצור את האיוולת התכנונית ואת הסיכון העצום לתושבי מדינת ישראל מפני מתקנים אלו. במידה ויהיה עיכוב בכניסת הגז הוא יהיה בעקבות החלטות שגויות של מנהל התכנון ומשרד ראש הממשלה.

ראשי הרשויות, מכל רחבי הארץ (חיפה, עכו, חוף כרמל, אור עקיבא, זיכרון יעקב, חדרה, פורדיס, טמרה, קריית מוצקין, קריית ביאליק, קריית אתא, עמק חפר, מנשה, שפרעם, מטה אשר) התאגדו לאחרונה במטה מאבק משותף אשר בכוונתו להביא להקמת מתקני קליטת הגז בים כפי שמקובל בעולם. לפני מספר שבועות הציג מטה המאבק לפני צוות המתכננים של משרד הפנים והאנרגיה חוות דעת של מומחים בין לאומיים הקובעות כי החלופה הימית היא הבטוחה והטובה ביותר למדינת ישראל בהתחשב באיומים הביטחוניים וצפיפות מתקני התשתית בחופים.

משרד האנרגיה וצוות התכנון התעלם לחלוטין מחוות דעת אלו והמועצה הארצית לתכנון ובנייה קיבלה את המלצת צוות התכנון להביא לבחינה של חלופות יבשתיות בלבד. ההצעה שתוגש לממשלה נועדה לקדם את הליכי התכנון להקמת מתקני הגז היבשתיים להם מתנגדים ראשי הרשויות לאורך החופים מחשש לסיכונים בטיחותיים ובטחונים במקרה של דליפה או פגיעה באחד המתקנים.

ראשי הרשויות כועסים על תרגיל יחסי הציבור של משרד האנרגיה אשר מגלגל את האשמה בחוסר בגז ובעליית מחירי החשמל על המאבק הציבורי וה"ירוקים". לטענת ראשי הרשויות מדובר בניסיון לכסות על מחדלים מתמשכים של משרד האנרגיה אשר הפקיר את האינטרס הציבורי בידיהם של חברות ענק אשר מבקשות לקצר את הליכי התכנון ולחסוך כסף במקום להקים תשתיות מתקדמות ובטוחות.

עוד הוסיפו ראשי הערים כי האשמות משרד ראש הממשלה על כך שתושבים הם האחראים לעיכוב בכניסת הגז הינה שקרית. משרד ראש הממשלה בוחר להתעלם מהעובדות, גם לו הייתה מאושרת חלופה יבשתית בשנת 2010 לא היה מגיע הגז הקיץ למדינת ישראל, מסיבות טכניות של זמן הקמה, הקצאת שטח, השלמת הליכי התכנון ועוד.

בכוונת ראשי הרשויות לצאת בקמפיין ציבורי רחב היקף במטרה להוכיח את משרדי הממשלה על טעותם ולהביא לבחינה אמיתית של חלופה ימית אמינה ומתקדמת אשר תתאים למשק האנרגיה הישראלי ותשמור על בטיחותם של תושבי המדינה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  החיפזון מן השטן. מדובר בהליך מזורז שמשמעותו מניעת דיון ציבורי וביקורת על התכנון.
  אי בדיקת חלופות מעידה על זלזול בבטיחות הציבור, לאור הסיכונים הכרוכים בהולכת גז.
  הנה מידע מישיבת הממשלה, שאישרה את ההליך הלקוי. מי יהיה האחראי כאשר יצוצו הכשלים?
  הממשלה אישרה היום (ראשון), פה אחד את התוכנית לזירוז תכנון מתקנים לקליטת הגז הטבעי.
  http://www.mivzaklive.co.il/archives/28281
  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתח בישיבת הממשלה ביקורת על העיכובים הבירוקרטיים בהקמת מתקנים לקליטת גז טבעי ואמר כי ממשלת ישראל חייבת להאיץ את תהליכי התכנון והבנייה של מתקנים אלה כדי להבטיח אספקת גז טבעי לטובת אזרחי ישראל. "התגליות הנוכחיות של מצבורי גז טבעי בים שייכות לעם ישראל וחשוב ביותר שעם ישראל ייהנה מהן. כלכלת ישראל תתחזק כתוצאה מתגליות הללו, הצמיחה הכלכלית תהיה פועל יוצא של השימוש בתגליות אלה ואסור לעכב אותן. אין זכות גדולה מזכותם של אזרחי ישראל לחסוך 12 מיליארד שקל."
  נתניהו הנחה את מנכ"ל משרדו, הראל לוקר לפעול ליישום ההמלצות באופן מיידי ואם יחולו עיכובים, לפתוח בהליכי חקיקה.

 2. עמית-ה :

  ממשלת ישראל בוחרת כרגיל בדרך הארוכה והיקרה.
  ממשלות קודמות גררו את הליך ההקמה של תשתית הגז בנסיון להקים אותו ע"י חברות פרטיות, רק באיחור של 10 שנים הבינו שרק חברה ממשלתית יכולה לעשות זאת.
  עכשיו הממשלה מעדיפה לריב עם אזרחי המדינה אותם היא אמורה לשרת במקום לשבת עם כל הגורמים הנוגעים בדבר ולמצוא דרך של פשרה.
  כמו בכל משא ומתן שהיא מנהלת החל ביחסי עבודה ועד המו"מ על הסדר עם הפלשתינאים הממשלה בוחרת תהליך מלחמתי ארוך ויקר.

 3. לקסי :

  עמית,
  כנראה שבסיירת מלמדים רק איך מדברים אל ולא איך מדברים עם.

 4. תושב טמרה :

  גם לעיריית טמרה מגיע יותר

  אנחנו תושבי טמרה מלמים ביוקר על ניהול כושל של העיריה בתקופה בין 1998 לבין 2003 , מוסא אבו רומי יצר גרעון בס של 50מליון שח תוך 5 שנים , לא עשה שום פרויקט ולא כלום רחובות העיר עדין מופקרים מאז כי הגרעון העצום השפיע גם על עבודת העיריה הנוכחית .
  ועכשיו יש לנו גם את סוהיל דיאב שהוא מועמד ממשפחת דיאב , למרות שזאת משפחה שתרמה לעיר בעבר אבל אנחנו הטמראווים שונאים אותם .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.