חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שיפוץ כביש מספר אחת – מכתב גלוי למנכ"ל מע"צ

נושאים דעות, תחבורה ב 31.05.12 5:09

שי ברס, מנכ"ל מע"צ, טוען שלא ניתן להימנע מפקקי תנועה שיווצרו בעת העבודות הצפויות בכביש מס' 1. קו הרכבת המהיר לירושלים, שייפתח בקרוב,  יכול וצריך לפתור את הבעיה. על המדינה לסבסד את מחירי הנסיעה בתחבורה ציבורית ולעודד את השימוש בה

מאת מנחם לוריא

 כביש מספר אחת מקשר בין השפלה,תל-אביב,לירושלים והוא אחד מצירי התעבורה העמוסים במדינת ישראל. בנוסף להיותו עמוס הוא גם ציר הגישה היחידי לעיר ירושלים שכולו עובר בתחום ריבונותה המלאה של ישראל וגם אחד הכבישים היותר טובים שיש במדינת ישראל, מבחינת הגאומטריה התעבורתית שלו.

 במהלך השנים הבאות מתכננת מדינת ישראל, באמצעות מע"צ, להרחיב את הכביש במסלול שלישי, וכן לתכנן ולבצע מחדש את הגיאומטריה התעבורתית שלו, כך שהעליות והמורדות בכביש ימותנו ויאפשרו זרימה חופשית ומהירה יותר של התחבורה לבירת ישראל.

 בהתבטאות של מנכ"ל מע"צ, מר שי ברס, בעיתון גלובס (ראה כאן) הוא מציין את הבעיות שתיצורנה עבודות התשתית הנדרשות לחידוש פניו של הכביש ומציין לאמור:”אם מישהו מכיר פטנט איך לבצע עבודות בסדר גודל כזה בעורק תנועה כל כך ראשי מבלי שייגרמו עומסי תנועה – אני מוכן לקנות אותו היום".

מר ברס, ה"פטנט" כבר קיים. קוראים לו רכבת ישראל. בתקופה הקרובה תפתח רכבת ישראל את המסילה החדשה לירושלים והמסילה הקיימת יכולה להמשיך ולשמש למטרה אחת: הסעת המונים מן השפלה לעיר הבירה. האמצעי קיים. כל שצריך הוא לעודד שימוש ברכבת במקום במכונית הפרטית. וגם פה, האמצעים קיימים. יש בירושלים רכבת קלה ותחבורה ציבורית מתועדפת וכל מה שצריך זה לעודד נסיעה ברכבת תוך סיבסוד עמוק מאוד של עלות כרטיסי הנסיעה (רכבת ישראל, רכבת קלה, תח"צ) על ידי הממשלה לפרק הזמן הנדרש לשיפוץ כביש מספר אחת.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. א. קוריאל :

  בעיה של תאריכים:
  שיפוץ כביש מס' 1 צריך להתחיל השנה ולהימשך שלוש שנים, כלומר ייפתח ב- 2016.
  המסילה החדשה לירושלים, שתאפשר נסיעה של 30 דקות, צריכה להיפתח ב 2017 – 2018. לפי הניסיון, צפוי שלוחות הזמנים יתאחרו. אבל בכל מקרה, כיום אין חלופה מסילתית ראויה לכביש מס' 1, והחלופה הראויה תגיע שנה – שנתיים לאחר שהכביש ייפתח.

 2. אוהד :

  מדינת חלם… למה להרחיב רק לשלושה מסלולים אם כבר עכשיו ידוע שארבעה לא יספיקו??

 3. הפטיש :

  אם מע"צ היו חכמים יש לבצע מנהרה מכיוון שורש לשער הגיא בירידה

 4. פיספוס לשינוי התנהגות נוסעים :

  קשיים בתנועה בכביש 1 היו צריכים להיות הזדמנות לשינוי התנהגות נוסעים ומעבר לשימוש בתחבורה הציבורית. גם מבחינה זו היה רצוי להרחיב את כביש 1 אחרי הפעלת הרכבת המהירה לבירה. חבל

 5. יובל-תחבורה ציבורית+אופניים :

  צריך לבצע א השינוי בתיאום עם פתיחת קו הרכבת לירושלים וכן לאפשר העלאת אופניים לרכבת.
  בכל מקרה כאחד שעושה שימוש ואפילו מעדיף את כביש 443 אני חושב שהמדינה לא יכולה להתעלם מכך שהיא תלויה בכביש זה (למרות היותו עובר בחלקים קטנים ממנו "מחוץ לשטחי ריבונותה של ישראל").
  הרי ברור לכולם שזה הכביש שיספוג את מרבית העומס וחיי אלפי אזרחים יהפכו לגיהנום!
  איך המדינה יכולה לצאת לתוכנית כזו בידיעה שהדבר ייארך *לפחות* 3 שנים (ללא עיכובים ואיחורים שכ"כ צפויים במדינתנו החלמאית).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.