postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עמותת חדו"ש מציעה: סנקציות כלכליות נגד חרדים שלא יתגייסו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עמותת חדו"ש מציעה: סנקציות כלכליות נגד חרדים שלא יתגייסו

נושאים חדשות, פוליטי ב 31.05.12 5:21

על פי התוכנית, תלמידי ישיבות שיסרבו לשרת יאבדו את זכותם להטבות דיור, הבטחת הכנסה והנחה בביטוח לאומי וכן לא יוכלו לעבוד בשירות המדינה

מאת רביב נאוֶה

התנועה לחופש-דת ושוויון מציעה להציב מכסה של 3% מכל מחזור גיוס שיקבלו דחיית שירות עקב לימודים ולגייס את כל שאר החרדים. הדברים מובאים בהצעה שחיבר סמנכ"ל התנועה, העיתונאי לשעבר שחר אילן, והוגשה לועדת-פלסנר שמונתה להכין את החלופה לחוק טל.

בחדו"ש מציעים להגביל החל מהשנה הבאה את מספר מקבלי דחיית-השירות מקרב החרדים ל-8% מכלל מחזור הגיוס ולהגיע בשנת 2016 למכסה של 3% מכל מחזור שיקבלו דחיית שירות ויוכלו להמשיך בלימודיהם. בחדו"ש אומרים כי מדובר ב"מכסה נדיבה" של כ-1,500 מועמדים בכל מחזור גיוס.

הצעת חדו"ש כוללת סנקציות דרקוניות כלפי החרדים שלא יתגייסו, ביניהן שלילת קצבת הבטחת הכנסה ומניעת אפשרות לעבוד בשירות המדינה. דרישה נוספת היא לשלול תקציבי מדינה ממוסדות לימוד (ישיבות) שיקלטו לשורותיהם "משתמטים". מדובר בסנקציות חסרות תקדים שלא הוצע להשתמש בהן כלפי "משתמטים" מכל מגזר אחר, פרט לחרדים.

בין הסנקציות הנוספות שיוטלו על מי שישתמטו משירות, למרות שלא יכללו במכסה: לא יקבלו כל מימון מהמדינה ללימודים בישיבה, שלילת הנחת תלמיד הישיבה בביטוח לאומי ושלילת סיוע בדיור מהמדינה – בשכר דירה, דיור למשתכן או מסגרת אחרת.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר כי "אסור לועדת פלסנר להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית ולהגיש דו"ח טל ב'. יתכן שלא תהיה הזדמנות נוספת". לדברי רגב, "אם יש בממשלה או בוועדה מי שחושב שהציבור יסתפק באחיזת עיניים של 'קביעת יעדים', ללא חובת שירות, הוא משלה את עצמו. 90% מהציבור תומכים בחובת שירות והם לא יתנו למרוח אותם שוב". רגב ציין ש"המפלגות החרדיות מסרבות לפשרה ולהידברות. לכן טובת החברה, הביטחון והכלכלה, מחייבים מהלך קשה וכואב של חובת שירות לכלל האוכלוסייה. אין דרך אחרת וכל נסיון ללכת בדרכים עוקפות עלול להמיט על ישראל אסון".

תגובת שחר אילן, סמנכ"ל מחקר והסברה בחדו"ש:

המילים "הצעה נדיבה" סומנו במרכאות כפולות. זאת, למרות שטבלה שפרסם ישראל היום השוותה את התוכניות המוצעות במערכת הפוליטית וזו של חדו"ש היתה הנדיבה ביותר.

 הסנקציות שמציעה חדו"ש מוגדרות "חסרות תקדים". זאת, למרות שיש סנקציות חריפות בהרבה בחוק על סרבני גט.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

6 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  המדינה חייבת להטיל סנקציות כלכליות וחברתיות על מי שיתחחמק ממילוי חובתו האזרחית בגיוס לצבא. כשזה לא הולך דרך המוח, זה הולך דרך הכיס.

 2. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  אני חייב להודות שהתכנית ההזויה הזו לא מובנת לי עד הסוף (או, לחליפין, היא מובנת לי לגמרי והיא סובלת מפופוליזם קשה)

  הרי חדו"ש מציעים לנו לגייס את החרדים. מכאן ואילך, לא ברור לי למה צריך סנקציות אזרחיות.
  מרגע שצה"ל הוציא צו גיוס לצעיר חרדי, הצעיר מחוייב להתגייס. נקודה. אם הוא לא מגיע להתגייס, לא צריך לנקוט נגדו סנקציות אזרחיות: צריך לזרוק אותו לכלא. זה דינם של עריקים.
  האם חדו"ש מציעה שאחרי שהאנשים האלה יצאו מהכלא, הם יקבלו *בנוסף* גם סנקציות אזרחיות? כלומר, הכלל של 'שילם חובו לחברה' – שמתקיים עבור אנסים, גנבים ורוצחים – לא תקף לגבי חרדים?

 3. אורי רגב :

  בנסיבות רגילות אתה כמובן צודק, וכלפי משתמטים אינדיבידואלים מופעלת סנקציה של מאסר. אך סנקציה זו אינה יעילה, למרבה הצער, כנגד אלפים או עשרות אלפים, כפי שראינו בקנה מידה קטן בפרשת האפליה הגזענית בעמנואל, ולפיכך ממליצה חדו"ש להפעיל סנקציות אזרחיות, שהן בשיקול דעתה של המדינה, ואף אם לא יביאו בסופו של דבר את הסרבנים ללשכת הגיוס – לפחות ישללו מהם הפריבילגיות וטובות הההנאה הניתנות להם על ידי המדינה על חשבון הקופה הציבורית.

 4. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  אז אני חוזר בי. זו לא הצעה הזויה. זו הצעה מסוכנת, שעלולה לערער את כלל שלטון החוק בישראל.

  אתם מציעים הצעה שלפי הערכתכם, תגרום לעבירה המונית על החוק. וההצעה שלכם להתמודד עם זה? להגיד לעוברי-החוק 'זה בסדר, תמשיכו בחייכם כרגיל, רק לא תקבלו סיוע בשכר דירה?'

  מעבר לזה שהתוכנית הזו מערערת על העקרון הכי בסיסי של שלטון החוק – הרבה יותר מכל עוקפי הבג"צ שנהגו במוחות הכי קודחים של הימין – היא גם מהווה פגיעה הרבה יותר חמורה בעקרון השוויון מהמצב הקיים.
  היום, לפחות, החרדים לא מתגייסים מתוקף חוק. מה שאתם מציעים זה שחרדים יעברו על החוק, ולא תינקט נגדם סנקציה פלילית. נשמע לי נורא ואיום.

 5. גיוס חרדים וערבים: לא לסנקציות האישיות :

  […] על ‘סנקציות אישיות’ מסוג זה. הלהיט החם היום הוא ‘סנקציות אישיות כלכליות’, שיוטלו על מי שלא יתגייס. כשהנושא פורסם באתר זה, הוא […]

 6. גיוס חרדים וערבים: לא לסנקציות האישיות » הרהורים של אבא :

  […] על ‘סנקציות אישיות’ מסוג זה. הלהיט החם היום הוא ‘סנקציות אישיות כלכליות’, שיוטלו על מי שלא יתגייס. כשהנושא פורסם באתר זה, הוא […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.