חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בעיית מבקשי המקלט – הגיע הזמן לדיון ענייני

נושאים דעות, כלכלת בית ב 30.05.12 5:18

גירוש הזרים איננו אפשרי, אך גם תביעת המשטרה וארגוני זכויות האדם לאפשר לפליטים לעבוד שגויה ועלולה לגרום נזקים. ק. טוכולסקי מנסה לעשות סדר

בשבועות האחרונים מציפה הממשלה את הארץ בגל של גזענות. די ברור למה, משני בלונים האוויר הולך ויוצא במהירות. הבלון הראשון הכלכלה, כל האינדיקאטורים הכלכליים מצביעים על מיתון (במקרה הטוב) או משבר (במקרה הרע). ככה זה עובד עם כלכלות קסמים, אחרי הסיסמאות המפוצצות והכותרות בעמודי הכלכלה של העיתונים שמכתירות את מי שמקצץ לעובדים ולחלשים ונותן עוד לטייקונים ותאגידים, אחרי נתוני הצמיחה על הנייר של השנים הראשונות המציאות מגיעה ואיתה המיתון, האבטלה הגואה, היצוא הפוחת, האינפלציה הגואה והמחיר שצריך לשלם על צמיחה מבוססת בועות נדלן ומינופים. הבלון השני שמתרוקן הוא הבלון האיראני, אחרי כל ה"תחזיקו אותי, תחזיקו אותי" של ממשלת ישראל, די ברור שלמדינת ישראל אין לא את היכולת ולא את התירוץ לתקוף את איראן. כרגע גם אין איך לחמם עימות על אש גבוהה עם הפלסטינים ובצר לה פונה ממשלת משרתי ההון והכיבוש של נתניהו לשנאת הזר, הקלף האחרון של כל משטר כושל מהצארים של רוסיה ששלחו את ההמונים העניים להכות ביהודים ועד הימין האירופאי/אמריקני החדש שרואה בהגירה אם כל רע. ככה זה עובד, כשההון במגננה הוא מתקיף לזרוע שנאה ופילוג.

אז מצד אחד יש לנו את ממשלת ישראל שזועקת "מסתננים, טרפה לגרש" ומהצד השני קמים ארגוני זכויות האדם וצועקים "פליטים, לא לגרש! לתת להם לעבוד". יש לי הרבה סימפטיה לארגוני זכויות האדם, ויש לי אליהם חיבה וקרבה גדולות בהרבה מאלו שאני רוכש לממשלת ישראל הנוכחית ולרוב קודמותיה אבל לצערי הרב ארגוני זכויות האדם ענייניים בסיפור הזה בערך כמו הממשלה, מה שמוכיח שגם מהצד של הטובים אפשר לעשות לא מעט טעויות. שתי נקודות מחלוקת ופתרון בולטות במיוחד בפתרונות הרעים שהצדדים מציעים להם: סוגיית המעמד וסוגיית הזכות לעבודה.

מעמד או מסתננים, פליטים ומבקשי מקלט: כל מי שעבר את הגבול שלא כחוק הוא מסתנן, זה עניין טכני. אחרי שהמסתנן נתפס מעמדו נבדק רוב רובם המוחלט של המסתננים מאפריקה הם לא ברי הרחקה, זה עוד לא הופך אותם לפליטים. מבקשי המקלט (מי שמבקשים סעד זמני או קבוע במדינה אחרת) רובם ככולם הגיעו לישראל לא בגלל היותה מדינת המקלט הראשונה אלא משום שמבין מדינות המקלט האפשריות במרחב שמקיף את המדינות מהן מגיעים מבקש מקלט לישראל, בישראל התנאים הכי טובים למבקשי מקלט וגם האפשרות הכי בטוחה להרוויח כמה שיותר כסף. העובדה שלא ניתן ואף לא רצוי להחזיר את מבקשי המקלט למדינות בהן יכלו לעצור במחנה פליטים (לדוגמא אריתראים באתיופיה וסודאן, סודאנים במצריים או בלוב) אין פירושה עדיין כי הם לא יכלו לעצור שם. הסודאנים לדוגמא בניגוד אריתראים הם ברי החזרה לסודאן מכל מדינה אליה יגיעו בעולם (כקבוצה מקרים פרטניים יש לבדוק) למעט שתיים: דרום סודאן וישראל והם הופכים לזכאים להגנה בישראל לא בשל רדיפה נגדם בסודאן אלא משום שנכנסו לישראל. מדינת ישראל מעניקה למי שמגיעים ממדינות משבר באפריקה מעמד זמני של הגנה קבוצתית כתחליף להגנה הפרטנית. כאשר מעמד זה מסתיים יש לאפשר לכל מי שמעוניין בדיקת מעמד פרטנית. מדינת ישראל גם לא מגדירה שום זכויות שניתנות לבעלי הגנה זמנית קבוצתית וזאת עוד בעיה שכן היא צריכה לתת להם בעצם באופן זמני זכויות. מה שנתנו עד היום בישראל היא רק זכות אחת וגם היא לא הגנה, הזכות לעבודה ודווקא אותה מכל הזכויות לא חייבת מדינת המקלט לתת. את כל האחרות שלא נתנו דווקא כן.

האם להעסיק את מבקשי המקלט: רוב מי שהסתננו לישראל זכאים להגנה קבוצתית וללא הסדר שלא ברור כרגע מה הסיכוי להשיגו עם מדינות המקור סודאן ואריתריאה הם יישארו כאן. נשאלת השאלה מה לעשות איתם. התשובה מורכבת מה שברור הוא שלתת להם לעבוד בלא הגנה (מה שעשו ממשלות ישראל מ-2008 והלאה) זה לא הפתרון. מבקשי המקלט רוצים לעבוד ולחסוך כסף, חלק לא מבוטל מהם שולחים כסף מהעבודה הביתה, מבקשי מקלט ששהו בישראל חזרו למדינותיהם בתום תקופת המשבר עם סכומי כסף לא מבוטלים. מעבר להכל, עצם העובדה שהם עובדים מושכת לכאן עוד ועוד מבקשי מקלט. כשאתה שואל על הגבול מסתנן למה באת לישראל, הוא אומר שהוא בא לעבוד. אז נכון זה לא משנה את העובדה שאם הוא מגיע מאריתריאה או סודאן הוא מבקש מקלט בעל זכויות לפי אמנת הפליטים של האו"ם. זה גם לא משנה את העובדה שאם מעכשיו כל מי שיגיע ישב במחנה פליטים ויקבל שם שירותי בריאות, רווחה, חינוך והכשרה מקצועית אבל לא יוכל לעבוד, סביר מאוד להניח שלישראל יגיעו הרבה פחות מבקשי מקלט. אסור גם לשכוח שזה אמנם מאוד פילנתרופי לתת עבודה למבקשי מקלט אבל יש לזה מחיר במיוחד במדינה עם שוק עבודה בעייתי כמו ישראל. מבקשי המקלט תפסו את מקומות העבודה של העובדים החלשים ביותר בישראל. של בני מיעוטים, של עניים שעובדים במשרה חלקית, של מי שמקבלים קצבאות ומשלימים הכנסה בקצת עבודה בשחור. ככל שמספרם הלך ועלה הם התקדמו ותפסו עוד ועוד עבודות במעלה הסולם. את המחיר כרגיל לא שילמו מי שיש להם אלא מי שאין להם והמרוויחים הגדולים היו ועודם בעלי העסקים. כן, חלק מבעלי העסקים הקטנים שיכולים להעסיק עבד מאפריקה ב-100 ₪ ל-12 שעות עבודה אולי הצליחו לצוף בשלב הראשון של המשבר אבל עיקר המעסיקים שלהם כמו בעלי בתי מלון ובעלי חברות קבלן לניקיון הם לא בדיוק מעסיק קטן שהוא אולי עבריין עבודה אבל גם הוא מסכן. לכל מי שיש לו היכולת להעסיק ופתאום בשביל עבודות תחזוקה וניקיון, שיפוצים וסבלות הוא יכול לא להעסיק עובד ישראלי בשכר מינימום אלא עבד מאפריקה בפחות משכר מינימום נוצרה הזדמנות להרוויח. וככל שיותר מבקשי מקלט הגיעו והשתלבו בשולי שוק העבודה כך גם יותר מבקשים להגיע ולעבוד בישראל.

מדינת ישראל כאמור לא חייבת לאפשר להם לעבוד, אבל מדינת ישראל רצתה לחסוך, מחנות פליטים עם שירותי בריאות, רווחה חינוך, תרבות והכשרה מקצועית עולים כסף, מבחינת המדינה לתת להם להסתדר לבד היה פתרון מצוין. למדינה הוא עלה פחות כסף, המעסיקים הגדולים מרוצים מכוח העבודה הזול והשופע שעוזר להם לשם פחות והקורבנות, עובדים חלשים שאיבדו את העבודה וחלשים אחרים אותם המדינה שלנו גם ככה לא סופרת.

אני לא קוסם ולא נביא והנושא מורכב, לא כזה שאפשר לסכם ב-500 מילים. אבל אני יודע 2 דברים:

א.      רוב המסתננים זכאים למקלט בישראל. גם אם הם מגיעים לכאן ולא למקום אחר בגלל היכולת לעבוד.

ב.       לא חייבים לתת להם לעבוד, חייבים לדאוג לזכויות הסוציאליות שלהם ולקיומם בכבוד.

מעבר לידיעה יש לי גם הנחה שהיא שרוב מבקשי המקלט לא היו מגיעים לפה לולא הייתה להם אפשרות לעבוד. למה להסתכן בסיני אם אפשר לא לעבוד גם במצרים או אתיופיה? לכן אני חושב בניגוד לממשלה בסוגיית הגירוש/הרחקה ובניגוד לארגונים בסוגיית התעסוקה. הוספת עוד עובדים חסרי השכלה באופן לא מבוקר לשוק העבודה היא לא פתרון. מספר העובדים הזרים החוקיים הנכנס לישראל הצטמצם בשנים האחרונות. בענפי הבניין והחקלאות העובדים מגיעים כיום באמצעות הסכמים בילטראליים ובלי דמי תיווך. לא נשאר הרבה מקום לעוד עובדים. תעסוקה מבוקרת בהתאם לצרכים אובייקטיביים של המשק למי שנמצאו כזכאים למקלט אפשר לתת לא יותר מזה. לכ-50,000 זרים עובדים נוספים אין מקום בשוק העבודה.

אין מקום להתלהמות בנושא המסתננים/מבקשי מקלט/פליטים/מהגרי עבודה, יש באוכלוסייה הזו מכל ההגדרות, ואין כאן פתרונות קסמים בטח לא גרוש של כולם או עבודה לכולם. יש כאן צורך בהשקעה ממשלתית בקביעת מדיניות הגירה כולל הכרה בצורך לקבוע מכסת פליטים שנתית שישראל תקלוט באופן קבוע. ההיסטריה בנושא, ההתבצרות בעמדות לא ריאליות ובסיסמאות משרתת את הממשלה הימנית והגזענית שלנו שמסיתה נגד ה"זרים" ודופקת את האזרחים.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  טוכולסקי, אתה מתעלם מנקודה מרכזית אחת: הדרישה העיקרית של ארגוני הזכויות היא להתחיל לבצע בדיקת מעמד פרטנית, ולתת מעמד פליט עם אפשרות עבודה רק למי שיוכח שהוא נרדף.

  כלומר, כל השיח הממשלתי על 'הם כולם מהגרי עבודה' הוא שיח שקרי, כי הממשלה היא זו שמסרבת לבדוק.

  עוד כמה אי-דיוקים:
  א.מאז 2005, מצרים רודפת, כולאת ומחזירה פליטים סודנים ואריתראים, ולכן מצרים לא נחשבת מדינה בטוחה.
  ב. אמנם ההבכמים הבילטרליים מביאים לצמצום של דמי התיווך, אבל להגיד ש'אין יותר דמי תיווך' זה מוגזם

 2. ק. טוכולסקי :

  הי נדב
  הדרישה העיקרית של ארגוני זכויות האדם שונה מהדרישה העיקרית של נציבות הפליטים של האו"ם, וזאת מסיבה פשוטה ישראל לא חייבת לבצע בדיקה פרטנית מה שהיא כן חייבת זה לתת זכויות שהיא לא נותנת למקבלי הגנה קבוצתית. הגנה קבוצתית מוכרת בידי האו"ם לצורך מתן מקלט זמני לקבוצות גדולות של מבקשי מקלט.
  אריתראים שמגיעים לישראל דרך סודאן, אפיופיה ומצריים מעולם לא נרדפו במצריים. היה מקרה אחד של החזרה ומאז אין יותר החזרות וגם הוא היה ב-2007. סודנים שעיקרם היום בישראל צפון סודנים ולא דרפורים או דרום סודנים שנרדפו בידי מצריים וסודאן לא סבלו מהבעיה.
  למי שעוקב אחרי מה שקורה בתחום הבאת זרים לישראל, בענף החקלאות הראשון בו הוחלפו הסכמים בילטראליים מתפרקות כל חברות התיווך זה לא מוגזם להגיד שכאשר ארגון העבודה העולמי משמשמ הגורם המייבא אין דמי תיווך וכדאי מאוד להפסיק להשתמש בסיסמא הזו בדיוק כשם שבסיעוד אין יותר "פליינג ויזה" ובבניין מי שמגייס היום כוח אדם לישראל הם שירותי התעסוקה ברומניה ובולגריה, זה לקח למדינה המון זמן אבל יש שינויים גדולים.
  מי שכן משלם דמי תיווך בשביל להגיע לישראל הם המסתננים ומבקשי המקלט שמשלמים סכומים שנעים בין 3,000 ל-10,000 דולר למבריחים בסיני.

 3. ציוני מודאג :

  בעיית מהגרי העבודה עצומה,
  פגיעה קשה מאד בעובדים אזרחי ישראל.

  סיפור קצר ,
  לפני 5 חודשים תוך שבוע החליפו 5 עובדים אפריקאים עובדים ישראלי בסופר מרקט קטן ליד ביתי באזור התעשייה תל מונד.
  נגשתי למנהלת ושאלתי למה החלפתם את העובדים הישראלים.
  המנהלת ענתה לי :
  "מה אתה לא מבין, אלה האפריקאים באים ב 6 בבוקר עובדים כמה שאני רוצה,,
  מנקים , מסדרים, לא מתלוננים.
  אין שעות נוספות, אין חופשות…"

  אני השבתי לה : איך את חושבת ומדברת מה את היית מסכימה לעבוד ללא תנאים סוציאליים?

  מאז אני לא קונה בסופר מרקט הזה.
  כן הסיפור מורכב הרבה יותר ממה שאחלק גדול מאד בשמאל הישראלי חושב וכותב.

  אם אנחנו רוצים לחזור לחזור ולהנהיג את המדינה חייבים להפנים שאנחנו לא יכולים
  לפתור את בעיות העוני האבטלה האלימות המזעזעים באפריקה על גבנו.

  ישראל צריכה ויכולה להשיט עזרה באפריקה עצמה,
  בהקמת חוות חקלאיות, בבניית תשתיות מים , כבישים וחקלאות,
  בעזרה בבריאות.
  יש לגרש מיד את מהגרי העבודה.
  פגיעתם היא פגיעה עצומה בשכבות החלשות בחברה הישראלית.

 4. א. קוריאל :

  תודה לטוכולסקי שעושה סדר.
  וכרגיל צריך לומר את המובן מאליו: תחת שלטון ההון והביטחון של נתניהו ושות' אין שום סיכוי להתייחסות רציונלית ושקולה לבעיה. שלטון הימין בנוי על פחד, שנאה והפרד-ומשול, ולכן הוא זקוק לבעיית זרים שמדממת באופן תמידי. כך אפשר להסית נגד הזרים ולהסתיר מההמונים את המיליארדים שהולכים לכיסיהם של חביבי השלטון.
  את האסטרטגיות הנבונות להתמודדות עם בעיית האפריקאים צריך לבנות כתכניות מגירה ליום שבו השמאל יחזור לשלטון.

 5. יונתן כ. :

  איך בכלל אפשר לבדוק שהם פליטים? נראה לי שכל מי שרוצה לומר שהוא פליט רק צריך לשנן כמה פרטים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.