חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ', פעלי למתן ימי מחלה לעובד ע"פ ותק מקצועי

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 30.05.12 5:06

ליאת (שם בדוי) מציעה לשנות את החוק בנושא ימי מחלה כך שמספר הימים ייקבע ע"פ הותק של העובד במקצועו ולא ע"פ הוותק במקום העבודה הנוכחי. להלן מכתבה לחברת הכנסת שלי יחמוביץ'
לכבוד יו"ר מפלגת העבודה הגברת שלי יחימוביץ'
הנדון: ימי חופשה ומחלה לעובד, לפי ותק במקצוע ולא לפי ותק במקום עבודה נוכחי
שלי שלום רב,
אני אדריכלית במקצועי.  יש לי ותק במקצוע של עשר שנים ויותר, אך במקום עבודתי הנוכחי הותק הוא של שנתיים בלבד.
אני עובדת משרה מלאה וזכאית על פי חוק לעשרה ימי חופשה בשנה. לו היו מתייחסים לותק במקצוע הרי שהייתי זכאית על פי חוק לעשרים ימי חופשה בשנה נטו.
ההבדל הוא של שמים וארץ עבורי ואני מניחה שבעבור רבים וטובים אחרים אשר המציאות מאלצת אותם לא פעם להחליף מקום עבודה.
אשמח מאד אם תוכלו לפעול גם בנושא זה.
אני מאמינה כי תפוקת העבודה לא תקטן. וכי תנאים טובים יותר לעובדים מביאים לתוצאות טובות יותר של עבודתם.
בברכה
ליאת (השם והפרטים שמורים במערכת)
נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. ל רפי :

  לא כל רעיון צודק, הוא גם בר- מימוש, קל וחומר כאשר הוא מוצג כ"סוגיה אישית" ולא כבעיה חברתית.
  מספר הבקשות המופנה לשלי יחימוביץ', בנימה המרמזת שלא מדובר במישאלת-לב אלא ברצון קונקרטי לראות פתרון מיושם ופועל לכל "כבר מחר בבוקר", ואם לא אזי למצער בשבוע הבא, מעיד על הבעיה ועל חומרתה אי-הבנתה.
  המבקשים אינם מודעים למשמעות בקשותיהם. הם אינם מנסים להציע פתרונות קונקרטיים משום שאינם מודעים למורכבות התהליכים הכרוכים בייזום והפעלת פתרונות כאלה, אבל יש להם ציפיות… . הגישה מזכירה באופן מדהים את סיסמת המחאה החברתית מקיץ 2011: "העם דורש צדק חברתי". צדק בכל (משום שלא נקבע מה חשוב ודחוף יותר) לכולם (שהרי לא יתכן שמדובר באפלייה של קבוצות גדולות או אפילו של רוב הציבור לעומת קבוצות "נבחרות"), וצדק עכשיו (אלא שלא ברור במה כרוך יישומו, מי אחראי לביצוע, כמה זמן דרוש לכך, ועל חשבון מה יבוא החדש ואיזה ישן ייצא מפניו…) – בקיצור, סיסמת סרק.
  הסוגיה שמעלה המבקשת (בעילום שם; ובעצם מדוע בעילום-שם?!) אינה קשורה רק בשאלת ההכרה בותק המקצועי. שכן ותק מקצועי, כידוע, הוא עיניין שאינו מוגדר היטב במקומותינו, ובאירגונים כלכליים רבים הוא נמדד ומחושב בדרכים שונות… ולפי קריטריונים שונים…, ועל כן מחולל קושי אדיר ביצירת מכנה משותף לכל). דומה, שהדרך להתגבר על הקשיים הכרוכים ביישום "מישאלה צנועה" מעין זו, דומים במהותם לקשיים שהיו כרוכים בשימור הזכויות הסוציאליות של עובדים במעבר ממעסיק אחד לאחר. בכלל זה נפלו גם הזכויות הפנסיוניות, שבחלקן היו תקציביות, בחלקן צוברות ובחלקן לא היו כלל או הוחלפו ב"זכויות אחרות".
  טוב יעשו כל קיצרי-הרוח אם יבינו שפתרונות חברתיים-כלכליים-חוקיים-ניהוליים בכלל המשק הישראלי, אינם עניין "ללחיצת כפתור של רצון טוב" מצד נבחר ציבור זה או אחר. ומכאן יפסיקו לשגות באשליות, יצטיידו בנשימה ארוכה ויבינו שפתרון בעיותיהם אינו עיניין אישי אלא ציבורי. רק כך, במסגרת משותפת וכללית, כחלק מציבור גדול המצפה לשינוי מהותי בהתיחסות השלטון לרצונותיו וצרכיו, יש סיכוי לשינוי אמיתי, גם אם יתמהמה.

 2. נגה תדמר :

  קראתי במרב תשומת הלב את תגובתו של ל רפי ולא הצלחתי להבין למה התכוונה הטפת המוסר שלו. אפילו לו כל טענותיו על ניסוח תביעות המחאה היו נכונות לא ברור לי מה עניין שמיטה לנוח בתיבה. הרי ברור שפתרון לפנייתה הפרטית של הכותבת, אינו יכול לבוא אלא בדרך של שינוי הנוגע לעובדים כולם.
  ולעצם העניין. כל כלכלן מתחיל מזכיר לנו השכם והערב את התועלת העצומה של "גמישות בשוק העבודה".
  הרי הדבר הראשון שצריך להבטיח כדי שלא תהיה סתם התעללות בעובדים הוא העברת זכויות שנצברו במקום עבודה הקודם במעבר למקום העבודה החדש. למה תביעה אלמנטרית כזאת זוכה להתפלספות וגינוי במקום לראות את חשיבותה של הפנייה?

 3. לקסי :

  ל. רפי,
  לשיטתך – כעולה מהדברים שכתבת – אין מקום לפתרונות מורכבים… מפני שהם מורכבים.
  האמנם?

 4. יונתן כ. :

  אני חושב שכל נושא הותק צריך לעבור בחינה מחודשת כדי להתאים לשוק העבודה היום שהוא הרבה יותר דינמי מהשוק שעבורו פותח כל מוסד הותק.

  עם זאת רק הערה,גם עובד עם ותק של שנתיים צריך חופש ,לעתים קרובות יותר מעובד עם עשר שנים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.