לקראת הבחירות להסתדרות (3)

תומר רזניק, יו"ר צעירי מרצ, פונה אל צעירי מפלגת העבודה ומשתף אותם בדעותיו לקראת הבחירות בהסתדרות

מכתב פתוח לצעירי וצעירות מפלגת העבודה

שלום,

אני כותב לכם/ן משום שלמרות השונות בשייכותנו המפלגתית – חבריי ואני מצעירי מרצ, ואתם מהמשמרת הצעירה של העבודה, שתי תנועותינו יונקות מהמעיין הרעיוני של הציונות הסוציאליסטית ולא פעם מצאנו את עצמנו שכם אל שכם במאבקים חברתיים ופוליטיים.

כסוציאל-דמוקרטים, דומני שאנו חולקים את ההבנה של חשיבותם של איגודי עובדים בכלל ושל ההסתדרות בפרט – לכלכלה, לחברה ולפוליטיקה הישראלית.

ברמת הפרט, האיגוד המקצועי הוא המשענת של העובד – המקנה לו מידת מה של בטחון והגנה בשוק תעסוקה קניבלי וחסר רחמים בו עבור יותר ויותר עובדים שכר המינימום הוא גם שכר המקסימום. ברמת מקום העבודה, נציגות נבחרת לעובדים הנה המשך ישיר של התפיסה הדמוקרטית של מתן ייצוג, משום שדמוקרטיה לא נעצרת בכניסה למקום העבודה. ברמה החברתית – איגוד עובדים, קל וחומר ככל שהוא גדול וחזק יותר, הנו בית לעובדים, שפעמים רבות הנו היחיד שמצליח לחצות גבולות אתניים, דתיים עדתיים וכדומה, לטובת חשיבה ופעולה סולידרית. כלכלית – איגודי עובדים גדולים הם שחקן מרכזי במשק, פעם אחת משום כוחם הצרכני ופעם אחת משום שהם אלו שמפעילים ומתפעלים את גלגלי השיניים של המכונה הכלכלית. פוליטית – איגודי העובדים הם התשתית והבסיס לתנועות ומפלגות סוציאל-דמוקרטיות ברחבי העולם, ופעמים רבות הם המנוע של מפלגות אלה.

אלא שמרחק רב בין מצב הדברים שתואר עתה לבין ההסתדרות תחת עופר עיני: עובדים וועדים חיים בפחד וחווים השתקה – לא רק מצד המעסיקים אלא גם מצד האיגוד, ההסתדרות הייתה שותפה פעילה של הממשלה ושל מעסיקים ביצירת שוק עבודה פיאודלי של 'דור א', 'דור ב", עובדי קבלן, שכירים שמוגדים כפרילנסים ושאר שיטות העסקה נצלניות, וכן הפקירה את האינטרס הציבורי בכך שהסכימה להפרטות – כל עוד ניתן לדור העובדים הנוכחי פיצוי מספיק. פוליטית – במקום שתייצר ההסתדרות את האלטרנטיבה לממשלה, היה זה יושב-ראש ההסתדרות שאיפשר את הקמתה – באמצעות עסקה החבילה במשק שאיפשרה את כניסת מפלגת העבודה בראשות ברק, וכשהשתמש בכוח הפוליטי של המנגנון ההסתדרותי במפלגה כדי להשאיר אותה שם, עד להקמת מפלגת העצמאות.

מצב זה, החלטתה של מפלגת העבודה לתמוך מחדש במועמדותו של עופר עיני מבישה, ושום עסקה פוליטית בין יו"ר המפלגה ויו"ר ההסתדרות לא תוכל להצדיק אותה. יתרה מזאת, בעוד כשנה וחצי, אם לא קודם לכן, נעמוד כולנו בצמתים ומחוץ לקלפיות וננסה לשכנע את הציבור להציב חלופה לנתניהו. מי שלא מבין שהדרך להחלפת נתניהו עוברת בהחלפת ההנהגה הנוכחית של ההסתדרות טומן את ראשו בחול.

לנו, כצעירי מפלגות, אחריות מיוחדת כלפי מפלגותינו, לראות את טובתן כשהן אינן רואות זאת. הריחוק שלנו מהסיאוב ומהשררה מאפשרים לנו לראות נכוחה. זהו המקום של פעילות ופעילי מפלגה צעירים לנקוט בעמדה ערכית ואידאולוגית, ולתמוך בסיעת הבית החברתי בראשות איתן כבל להסתדרות, ובתמי זנדברג לראשות נעמת.

Tags: , , , , ,

15 Responses to “לקראת הבחירות להסתדרות (3)”

 1. […] (פורסם במקור ב"עבודה שחורה") […]

 2. ציוני מודאג הגיב:

  ניתוח מאד נבון ונכון

 3. אלקטרה הגיב:

  דור א' ודור ב' היא המצאה של עמיר פרץ, המנטור של איתן כבל. בתקופתו של עופר עיני תופעה זו צומצמה. חבל שמישהו שמתיימר להיות דובר של האליטה המשרתת (גם מונח בעייתי אבל הוא שלכם ולא שלי) טועה בעובדות בסיסיות. עופר עיני עשה יותר לקידום סדר היום הסוציאל-דמוקרטי מאשר מפלגת מרץ המהוללת כולה עשתה באופוזיציה בעשורים האחרונים. עופר עיני מייצג את הוועדים בהסתדרות בעוד שיריבו מייצג את המפלגות, מי מהם מייצג יותר את העובדים?

 4. דליה הגיב:

  תומר
  הביקורת על עיני היא לא סיבה לתמיכה בכבל. מה יש לך לומר לטובת כבל?

 5. גל איציק הגיב:

  המאמר מתייחס לדברים בתור עובדות אך הם אינם נכונים. איתן כבל הוא אחד התומכים הגדולים של ההפרטה ונגד העבודה המאורגנת. להגיד שעופר עיני המציא את עובדי הקבלן זה דבר מאוד מוזר בעיקר בגלל שהוא הבנאדם היחיד שיצא למלחמה בשבילם.

  אפשר להגיד שאתה תומך בכבל, אבל למה להמציא דברים?

 6. לתומר רזניק,
  כל ממסד,כולל ההסתדרות זקוק ל"ניעור עץ הקוקוס",אבל להכניס את בכל להסתדרות שקול להרס ההסתדות מבפנים(רמי בלינקוב מהאוצר תומך מובהק של כבל).
  חיים רמון היה סוס טרויאני ניאו-ליברלי שהרס את ההסתדרות והעבודה המאורגנת.
  גם כבל הוא סוס טרויאני שכזה ויש לו כבר "קבלות" מהעבר.

  באופן לא מפתיע השותף הפעיל של שני סוסים הטרויאנים האלה ,הוא אותו אדם עצמו.
  דהיינו עמיר פרץ!!

  איך שההסטוריה צוחקת !!! ואיך קורבנות ההפרטה(ואני ביניהם ב"פז") שמאכלת אכזרית נתקעה בגבם על ידי הסוס הטרויאני רמון ושותפו הנאמן פרץ,מדממים וזועמים.

  מדממים וזועמים.

 7. משתמש אנונימי הגיב:

  על-פי הביקורת המוצגת כאן נגד עיני, היה האדם הסביר צופה שיוצג מולו מועמד בעל שיעור קומה רציני עם הרבה קבלות.
  זה, בלשון המעטה, לא המקרה.

  המועמד האלטרנטיבי לעיני, רק מדגיש כמה הרבה עבודה עוד נחוצה כאן בתחום של ארגון העובדים ושיקום הכוח הס"ד וכמה אנחנו רחוקים מגיבוש כל הכוחות לטובת המטרה, במקום מאבקים מדומים שמבזבזים אנרגיות לחינם.

  ככה לפחות זה נראה לצופה כמוני מן החוץ ששיך לארגון עובדים אחר.

 8. ק. טוכולסקי הגיב:

  הבעיה העיקרית של כבל היא הקמפיין אנטי עיני. הבעיה העיקרית של עיני זה שאנחנו יודעים בדיוק מה הוא עשה.

 9. לאנונימי,
  אחת הבעיות היא שחבר'ה טובים כמו צעירי מרץ באים מהעולם המפלגתי,בעוד שההסתדרות זקוקה לאנשים שבאים מעולם העבודה המאורגנת,ללוחמי ועדים מיליטנטיים.
  הם נתפסים כ"מתנשאים",כ"אליטה אשכנזית" ןלא כאנשי עבודה אמיתיים שאכלו ומכירים מקרוב את ה"תבשיל הלא ריחני" של המעסיקים.

 10. לקסי הגיב:

  ה"מ" במרצ היא תזכורת למפ"מ, אז איפה נמצאים ממשיכיו של פיני גרוב?

  מי מהקוראים יודע מי היה פיני גרוב?

 11. יובל הגיב:

  ק. יש מאמר מקביל שאומר מה עיני עשה. מה מזה לא נכון?

 12. ק. טוכולסקי הגיב:

  מה שלא מופיע במאמר המלומד, עובדי המדינה בחוזים אישיים, הפרטות תמורת מכירת העבודה המאורגנת בדור הבא, התעלמות מעובדים חלשים ומאוגדים.
  כבל הוא נישט א גרויסע מציאה אבל עיני הוא א גרוייסע קרענק

 13. גל הגיב:

  והרשימה של כבל?

  לא של עבריינים ?
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=106948139443784

 14. משתמש אנונימי הגיב:

  ט., אתה מבקר את עיני על תעמולה נגטיבית, אבל אתה בעצם עושה את אותו הדבר, לא?
  כי אין לך שום דבר טוב להגיד על כבל, חוץ מזה שאתה נגד עיני.

  העובדה שלא נמצא מועמד בעל שיעור קומה עם קבלות, שיכול היה להוליך מסע בחירות פוזיטיבי מול עיני, מדברת בעד עצמה.
  סליחה על החזרה, אבל המסקנה היא שעבודה קשה עוד מחכה פה, ולא משנה מי יבחר שם בהסתדרות.

 15. משתמש אנונימי הגיב:

  ט. סליחה, הכוונה:
  "אתה מבקר את כבל על תעמולה נגטיבית…."

Leave a Reply