בנימין נתניהו, הורה לתת רשיונות עבודה למבקשי המקלט האפריקאים

קואליציה של ארגוני זכויות אדם פונה אל ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו בבקשה שיורה לאלתר לתת רשיונות עבודה למבקשי המקלט שהגיעו לישראל

20 במאי 2012

לכבוד
מר בנימין נתניהו
ראש הממשלה
רח' קפלן 1
ירושלים

שלום רב,

הנדון: מתן רישיונות עבודה למבקשי המקלט בישראל

אנו פונים אליך בדחיפות רבה בבקשה כי תורה לאלתר על מתן רישיונות עבודה למבקשי המקלט שבישראל.

בישראל מצויים כיום כמה עשרות אלפי מבקשי מקלט. רובם אריתראים ורבים אחרים סודנים.

ישראל אינה מגרשת אריתראים וסודנים, משום שנשקפת להם סכנה.   יש לקוות שהמצב באריתריאה ובסודן ישתפר באופן שיאפשר חזרת אזרחי מדינות אלה לארצותיהם.  יחד עם זאת, על ישראל להכיר במציאות הריאלית, ולפיה מבקשי מקלט במספר לא מבוטל לא יעזבו את הארץ בשנים הקרובות.

מבקשי המקלט שוהים בישראל כשצווי גירוש שאינם בני ביצוע תלויים ועומדים נגדם, העסקתם בישראל מיוסדת על "הסדר-אי-אכיפה" נגד מעסיקיהם, הם אינם זכאים לכל סיוע, ועתידם לוט בערפל.

חרף ההתחייבות שלא לנקוט בצעדי אכיפה נגד מעסיקיהם, מבקשי המקלט מחזיקים בידיהם רישיונות ישיבה, עליהם מצוין במפורש שהם אינם רישיונות עבודה, ורבים אינם מצליחים לעבוד.

מדיניות זו, המונעת ממבקשי המקלט אפשרויות תעסוקה, דוחקת אותם לעוני ולמצוקה.  כתוצאה מכך, נוצרו ריכוזים של מבקשי מקלט באזורים מוחלשים, שבהם מבקשי המקלט יכולים להרשות לעצמם למצוא מחסה.  הצטופפותם במקומות אלה מוסיפה על המצוקה השוררת בהם ממילא, והמצב הפך בלתי נסבל.

מתן רישיונות עבודה יסייע בהיחלצות מבקשי המקלט ממעגל המצוקה, בפיזור של האוכלוסייה ובהפחתת הנטל על אזורים מוחלשים.

כל הצעדים שממשלת ישראל החליטה עליהם עד כה אין בהם מענה למי שנמצאים בישראל כיום, ואין כל כוונה לגרשם מישראל בעתיד הנראה לעין, ואין בהם מענה לתושבי האזורים שבהם מתגוררים מבקשי המקלט. תחת אימוץ פתרונות שיפחיתו את המצוקה, ויצננו את הרוחות הסוערות, נשמעות התבטאויותיו המתלהמות של שר הפנים, המלבות פחד ושנאה.

אנו קוראים לך לפעול לאלתר להרגעת הרוחות ולהפחתת המצוקה, וזאת על ידי מתן רישיונות עבודה למבקשי המקלט שבישראל.

בכבוד רב,

×—×’×™ אלעד – האגודה לזכויות האזרח בישראל
רעות מיכאלי, עו"ד – מוקד סיוע לעובדים זרים
עלא ×—'טיב – קו לעובד
יונתן גר – אמנסטי אינטרנשיונל ישראל
מיכל פינצ'וק, עו"ד – א.ס.×£

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

11 Responses to “בנימין נתניהו, הורה לתת רשיונות עבודה למבקשי המקלט האפריקאים”

 1. למי בדיוק נכתב המכתב הזה? לבנימין "שקרן" נתניהו,או לביבי מלך ישראל (לפי ה Time) או למנכ"ל ממשלת ישראל שאחד הסמנכ"לים שלו (הנושא בתואר השר לבטחון פנים) שציין השבוע בדרום ת"א שהמשרד שלו מושלם היקצה תיכנן תיכלל וביצע אבל לא נעשה כלום כי שר הפנים לא נקף אצבע? או אלי לאותו נתניהו שכשיגמור להפריט את נכסיה של במדינה ילך לעבוד אצל אחד הטייקונים כי כבר אין מדינה לנהל או שהיא הפכה קטנה עליו.

  לפי העיתונות הולך ומסתמן הסדר בין המערב לאירן ×–×” אומר שביבי, המסכן, ישאר בלי תירוצים להפחיד אותנו ולהראות לנו שהוא האיש הנכון ובזמן הנכון – נראה לכם שהוא יוותר על הכושים מאפריקה כדי להמשיך להפחיד אותנו ולבקש להצביע בשבילו ×›×™ הוא האיש הנכון במקום הנכון ובזמן הנכון.

  עדיף שיקח מונית לבית הנשיא….

  מנחם.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  לא כל כך פשוט. אין פתרונות קסם גם לא זה
  א. הסיבה שהאריתראים התחילו להגיע בהמוניהם לישראל היתה שלראשונים נתנו אשרות עבודה. עד שלא יהיה פתרון שימנע את המשך הכניסה המסיבית של אריתראים וסודנים שעם כל הכבוד להכול החלו להגיע יותר לישראל ופחות לאירופה בעיקר בגלל שבאירופה לא נותנים להם לעבוד ובישראל כן.
  ב. עובדים זרים לא זורמים היום בהמוניהם לישראל כי הדלת המסתובבת היא די נחלת העבר, בחקלאות ובבניין יש הסכמים בילטראליים ובסיעוד יש מדיניות נוקשה של שמים סגורים. לכן כמו עד היום בתחום שירותי הנקיון והשירותים בכלל עיקר ההעסקה של סודאנים ואריתראים תבוא על חשבונם של עובדים ישראלים.

  אני חושב שאחרי שיסגרו את הגבול ויכניסו כל מי שיכנס למחנות פליטים פתוחים ובלי אפשרות לעבוד נקודה, אפשר יהיה לתת למי שכבר פה את האפשרות הזו, כל עוד ברור שיש מכסות לעסק ולא כל מי שבא מקבל זכות לעבוד.

  הנזק שנגרם לאוכלוסייה עובדת כמו בני מיעוטים באילת ובמלונות ים המלח בעקבות כניסת האריתראים חמור ביותר ותורם לפערים בתוך ישראל.

 3. יונתן ×›. הגיב:

  לא לתת להם עבודה,תנו להם מחיה(אוכל,מגורים וכו') אבל לא עבודה ושיתחילו כבר לסנן מי מהם באמת פליט ומי מהגר עבודה.

 4. אומנם ממאי 2011 אבל לא התחדש מאז דבר. מסמך של מרכז המידע של הכנסת ובו נתוני הפשיעה של מסתננים זרים. שווה קריאה.
  נמצא כאן –> http://knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m02844.pdf

  מנחם.

 5. תומר ישראלי הגיב:

  שני הדברים הרעים שהמסתננים גורמים לחברה שלנו מעבר לפשיעה:
  1. אנחנו מתרגלים להעסיק עבדים חסרי זכויות ובזול. כולנו צורכים את שירותיהם בקניון, במלון ובכל מקום.
  2. הם דוחקים עובדים ישראלים מעבודות שבעבר היו מכבדות את בעליהם והיום הפכו לבלתי מכובדות וראויות לעבדים שחורים בלבד.

  לכן צריך לבדוק מיהו פליט ולנהוג על פי החוק הבין לאומי. אסור להעסיק אותם במשק שכן זהו הגורם המרכזי לבואם. צריך למנוע מהם להיכנס ולתבוע מהמצרים לקבל אותם אליהם בחזרה (אם אינם פליטים ורובם אכן כאלה). צריך להקים עבורם מחנות שהייה בהם יקבלו מזון, קורת גג, צרכי יסוד, חינוך בסיסי לילדיהם ברמה נאותה על חשבוננו תוך הסתייעות בארגונים הומניטריים. אפשר לנצל גם לטובת הכשרה מקצועית לקראת חזרתם לארצות המוצא. בכל מקרה אסור לתת להם כסף ואסור שזה ישתלם להם בשום צורה. אכיפה כמובן דרך המעסיקים ולא ישירות נגדם.

 6. תומר,

  תקרא את המסמך של הכנסת וגם את הסטטיסטיקה המשטרתית. הפשיעה בקרב הפליטים נמוכה בהרבה ממה שמתארים ה"אכלו לי שתו לי" סביב שולחן הממשלה. להאשים את הפליטים בחולייה של החברה הישראלית קצת/הרבה לא נכון ומיותר.

  עובדים חסרי זכויות? זרוק אבן בלב ת"א ותיתקל במעסיק ישראלי שמעסיק עובדים ישראלים חסרי זכויות אלמנטריות הפליטים לא המציאו את ולא הביאו את זה לפה.

  סעיף 2 שלך דוחה בשאת נפש. מאיפה הבאת את ×–×”? כמה ישראלים אתה מכיר שעובדים החקלאות או סועדים זקנים ושהם מובטלים בגלל פליטים או עובדים זרים? רמז… אפס אף לא אחד.

  מיהו פליט? לא צריך לבדוק מ"×™ חתומה על אמנת הפליטים של האו"מ קרי מקובל על הרוב הדמוקראטי פה הגדרת פליט שיש באמנה – לא צריך להמציא דברים.

  לתבוע מהמצרים מה? מצרים מדינה ריבונית תעשה מה שהיא רוצה ולנו אין שום סמכות לתבוע או לדרוש מהם מאומה – וגם הפוך אותו הדבר בדיוק.

  מחנות ריכוז הקימו כבר ואני עוצר פה. בישראל 2012 על גופתי המתה יקימו מחנות ריכוז לפליטים. ×–×” לא מה שהמדינה שלי חתומה עליו ויואיל השלטון לכבד את מה שאנחנו הישראלים חתמנו עליו – וכבר מזמן.

  אכיפה דרך מעסיקים? איזה מעסיקים אותם אלה שהאבן שזרקת במרכז ת"א ומעסיקים ישראלים בתנאי עבדות ללא בטחון תעסוקתי ללא אופק תעסוקתי ואם הפסידו,בגלל ניהול כושל,שקל מיד רצים ומפטרים את חסרי הזכויות…?

  אין שום פתרונות קסם בנושא הפליטים לא חומות ולא חוקי ×’×–×¢ ולא מחנות ריכוז ולא ענישה למעסיקים. ישנה אמנה של האו"מ שעליה חתומה המדינה ושם יש בדיוק את לעשות או לא לעשות עם פליטים וקודם כל לעשות ולא ללהג ולהאשים את המצרים,את שר הפנים או העוזרת הפילפינית של סבא שלי….

  מנחם.

 7. ק. טוכולסקי הגיב:

  מנחם קראתי את המסמך ביחוד את החלק השני שלו על הניצול של העובדים האלו
  עובדים זרים ומבקשי מקלט כאחד תופסים מקומות של עובדים ישראלים רבים לא אחד ולא שניים עשרות אלפים מהפועלות החקלאיות המובטלות במגזר הערבי דרך בעיקר נשים בגיל העמידה שעובדות בחברות הסיעוד ועד צעירים אחרי צבא שעבדו במלונות. מספיק עם השקרים, יש אבטלה של ישראלים בעלי הכשרה מקצועית נמוכה והם באים על חשבונם.

 8. עמית - ×” הגיב:

  אני חושב שהדרך לטפל בבעיה היא לספק לפליטים/מסתננים מקומות מגורים, מזון רפוא ותנאים הומניים לקיום.
  כיוון שללא עבודה/תעסוקה הם יהוו בעיה חברתית אני מציע לנצל את הזמן שלהם להכשרה ולימודים.
  מדובר באנשים שישובו יום אחד לארצם ואם יהיו בידהם כלים לבנות חברה טובה יותר בארצם נקיים את חברת המופת שמקימי המדינה הזאת רצו.

 9. יונתן ×›. הגיב:

  מנחם, ידוע שכשעוסקים זרים נכנסים לתחום המקומיים בורחים ממנו,חוץ מהשכר שיורד והתנאים שמורעים גם דימוי המקצוע נשחק.

  אם נביא דוגמא מחקלאות,סבא שלי היה חקלאי עברי גאה,הנכד שלו לא יהיה עובד תאילנדי.

 10. יונתן ×›. הגיב:

  ועם כל הכבוד למרכז המידע בכנסת המשטרה פרסמה שהם אחראים לחלק גדול מאוד ממקרי הפשע באזור תל אביב,הרבה מעל לשיעורם באוכלוסיה.

 11. עמית - ×” הגיב:

  ינתן
  אני מאמין למרכז המחקר והמידע יותר מאשר למשטרה ואני מבטיח לך שהמשטרה השקיעה מאמץ בכדי להגיע לרמת האמון שיש לי בה.

Leave a Reply