postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » העיקר שלא נהנה מהן בחיים – עוד קצת על פנסיות 70-80-90

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העיקר שלא נהנה מהן בחיים – עוד קצת על פנסיות 70-80-90

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 16.05.12 1:15

לדעתו של ק. טוכולסקי, אפשר לבטל את ההבטחה השקרית של הפנסיה לבטחון כלכלי בעתיד, ולקרוא להפרשה הזו "מס להנעת שוק ההון" – שכן אין שום דרך להבטיח באמצעותה את הקיום בכבוד לאחר הגעה לגיל פרישה

קרנות הפנסיה וקופות הגמל, שקר הפנסיה והבל הגמל

הפקרת קרנות הפנסיה וקופות הגמל לכרישי המגזר הפיננסי היא אסון שהפך אותן מכלי להבטחת עתידו של הפנסיונר לאמצעי לשאיבת הון מהציבור. אם אנחנו רוצים יום אחד להזדקן בכבוד חייבים לשנות את זה עכשיו מאת: ק. טוכולסקי

לקריאה נוספת

הכותרת הראשית של דה מארקר הבוקר בישרה על הצורך להעלות את גיל הפנסיה, וכשהשופר הרשמי של שוק ההון והניאו-ליבראליזם בישראל מדבר על להעלות את גיל הפנסיה הם הולכים בגדול. תכל'ס צריך להיות הוגנים עם העיתון וכוהנתו הגדולה מירב ארלוזורוב – הם לא הציעו להצמיד את גיל הפנסיה לתוחלת החיים, שעמדה בשנת 2010 על 79.7 לגברים ו-83.4 לנשים, ולפי הצעתם עוד נזכה להנות קצת מפרי עמלנו. תוחלת החיים גם תעלה מן הסתם, ואין ספק שבמערכת הביטוח הפנסיוני הקפיטליסטי (שנועדה מראש לספק את צרכי שוק ההון ובעלי השליטה בחברות הפנסיה) גם ככה אי אפשר להבטיח תשואה שתאפשר קיום מינימאלי לחוסכים. אין ספק שהמערכת הזו לא תעמוד בגידול בתוחלת החיים. הקפיטליזם צריך אותנו צעירים, בריאים ועובדים כמו חמורים, מתרבים בכדי לייצר עוד עובדים וצרכנים ומתים כמה שיותר מהר.

גם הארכת גיל העבודה עד חודשים לפני המוות לא מסוגלת להבטיח קיום בכבוד לחוסכים. זאת גם לא אמורה להיות המטרה של הפנסיה. השיטה הנוכחית המבוססת על גידול מתמיד של האוכלוסיה, והסתפקות בפחות לטובתם של טייקונים, לא מסוגלת להבטיח לנו כלום – לא קיום ולא כבוד. את השיטה של ביטוח פנסיוני, כמו את השיטה הכלכלית כולה, צריך לשנות. יש לעבור מ"שוק חופשי" (שמתוכנן במכשירים פיננסיים להונאה וגזל של הציבור) למדיניות כלכלית שמבטיחה את החופש והרווחה של האדם ולא של השוק.

הפנסיה שלנו היא הונאה. אפשר לבטל את ההבטחה השקרית לבטחון בעתיד, ולקרוא להפרשה הזו "מס להנעת שוק ההון ומימון מנגנונים", שכן אין שום דרך להבטיח באמצעותה את הקיום בכבוד לאחר סיום גיל העבודה. יותר מכך, למרות שהעולם נהיה טכנולוגי יותר /ממוחשב יותר/מתועש יותר ויש בו צורך בפחות עובדים, ולמרות שברור לכל שיש צורך בתכנון אוכלוסייה והפחתה של הילודה בשביל לשמור על המשאבים הטבעיים, מערכת החיסכון הפנסיוני הניאו-ליבראלית דורשת שנעבוד יותר למרות שיש צורך בפחות עבודה, ושנעשה יותר ילדים למרות שיש מקום לפחות אנשים. מערכת הפנסיה היא לא רק אמצעי להזרמת כספי העובדים לכיסיהם של כרישי הבורסה וטייקוני שוק הביטוח והחיסכון, היא גם כלי מהותי בהנצחת הכלכלה הניאו ליבראלית.

הגיע הזמן להפנים שאם אנחנו רוצים לעצור את המרוץ המטורף וחסר התקווה אחר הבטחת הקיום בכבוד במערכת הכלכלית הניאו-ליברלית צריך להבין שגם הפנסיות לא יוכלו להמשיך להיות מנוהלות בצורה שהן מנוהלות היום. כשנבין את זה, אף עיתון לא יציע לנו להיערך לירידה ברמת החיים בכדי להבטיח הישרדות טובה יותר. אין שום הצדקה לירידה ברמת החיים בגיל הפנסיה, למעט כמובן העובדה שהפנסיות שלנו נשדדות בדרך לגיל הפנסיה שלנו, בדיוק כמו שאנחנו נשדדים היום.

החיסכון לעתיד צריך להיות חלק מהיערכות כוללת ושינוי בפרדיגמות הכלכליות. על הכלכלה להתבסס לא על גידול אוכלוסייה והגברה של הצריכה אלא על צמצום אוכלוסיה, שימוש מחושב במשאבים מתכלים, וחלוקה של הנכסים באופן שיצמצם פערים ויבטיח קיום בכבוד. את המערכת הפנסיונית הנוכחית, על מלכודת האקטואריה שלה, יש להשליך לאשפה. חסר כסף להבטיח קיום בכבוד? אין בעיה: הפתרון הוא הלאמה גורפת של משאבי הלאום ושימוש מושכל בהם לצרכי האוכלוסייה והבטחת עתידה. בנוסף, העברת החיסכון הפנסיוני למערכת הביטוח הלאומי והבטחת הפרשה לכל אזרח על בסיס של מרכיב שוויוני (חובה) ומרכיב מתואם הפרשה למי שיפרישו מעבר להפרשה הבסיסית. המדינה צריכה להיות המבטח. היא צריכה להשתמש בכסף לצורך הבטחת העתיד וההווה, להשקעה בעתיד ולא בשוק ההון. יש להשקיע בתשתיות, בחינוך, במחקר ובפיתוח, לא באמצעים לשינוע דיבידנדים מהשוק לכיסיהם הנפוחים של טייקונים.

התמרורים ברורים. המציאות העגומה שיצרו 30 ומשהו שנות ניאו ליבראליזם פראי – שהחליף את הקולוניאליזם המרושע ואת הקפיטליזם הדורסני במערכת עוד יותר אכזרית – לא הביאו לא רווחה ולא שגשוג, לא ביטחון סוציאלי ולא עתיד מובטח. או שנשנה את השיטה או שהשיטה תקבור אותנו. אה, כן – ושלא יעבדו עליכם!

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. משתמש אנונימי- דברים מפי הסוס :

  לא נלאה מלהזכיר שוב ושוב את דברי נתניהו ב-2007, עת היה ח"כ באופוזיציה. בראיון לדה-מרקר הוא מגלה את כל האמת על הריפורמה* בפנסיה.

  זו נועדה לשתי מטרות:

  1. להעביר את כספי החסכונות של האזרח הקטן לידיהם של מפעילי בתי ההימורים, הלא הם בעלי ההון הגדולים (אלה שמלווים כסף אחד לשני כדי להשתלט על השוק, ור' ש.יחימוביץ
  http://www.themarker.com/markets/1.1707603 ).

  2. וכדי להוסיף חטא על פשע, במקום לעודד חיסכון נועדה הריפורמה לכבול את האזרח הקטן (משקי הבית הקטנים) לאשראי בנקאי בריבית נשך כדי לממן משקפיים לילדים למשל. (הבנתם את זה? במקום לחסוך ליום סגריר (ולקבל על כך איזה ריבית מהוגנת וצנועה) זורקים את החיסכון על שולחן הרולטה ובהגיע יום סגריר לוקחים מהבנק אשראי בריבית רצח. ככה הרוויחו בתי ההון והבנקים גם יחד).

  הנה הדברים כפי שנאמרו מפורשות ע"י נתניהו:
  "השלב השני, לדברי נתניהו, היה רפורמה בקרנות הפנסיה. לדבריו, קרנות הפנסיה היו במצב איום, אבל רובן לא היו על סף קריסה מיידית, ויכלו להמשיך להתקיים עוד עשרות שנים באותה מתכונת. "הסכנה לא היתה קריסה, אבל

  ההזדמנות היתה ליצור שוק אג"ח בישראל שפותח פתח לשוק הון אמיתי.
  המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים"."
  http://www.themarker.com/markets/1.456692

  * ריפורמה הוא שם קוד בשפה של נתניהו למהפכה בכלכלה הישראלית שנועדה להוציא את נשמתה של מדינת הרווחה.
  וכל האמצעים כשרים!
  במקום לפתור בעיות מעצימים ומחמירים אותן, עד ש"אין ברירה" אלא לשפוך את התינוק המיובש עם הטיפות הדלוחות האחרונות. אם אפשר, עושים את זה בפועל (ייבוש המגזר הציבורי, כך זה עובד
  http://www.blacklabor.org/?page_id=25288 ).
  אם צריך מעוותים נתונים ומדקלמים מידע שקרי -אוטוטו מחר בבוקר קורסות קרנות הפנסיה – זה היה המסר של נתניהו לקראת הריפורמה. בדיעבד, ב-2007 הוא מתקן את עצמו "נו טוב לא ממש עמדו בפני קריסה –
  אבל,
  אבל מה?
  היתה הזדמנות…..".

  מי צריך את מופז אם נתניהו בעצמו מודה ששיקר לציבור?
  גם הנתונים על-םיהם המשק הישראלי הוא נס כביכול, הולכים ומתמוטטים.
  נתניהו יגלה בחודשים הקרובים שהבלוף הולך ונחשף ואולי טעה מבחינתו. כשלא הקדים את הבחירות.

  השאלה כרגיל – מה יעשה עם זה השמאל. כמה פשטות מתוחכמת נצליח לגייס.

 2. משתמש אנונימי- דברים מפי הסוס :

  כדי להבין עד איפה מגיעה מידת הציניות של נתניהו, אי אפשר שלא להזכיר את העובדה הבאה:
  "ההזדמנות ליצור שוק הון אמיתי", כדבריו באותו ראיון בדה-מרקר, "התגלגלה" לידיו של מאחז העינייים בעיצומם של ימי האינתיפאדה השנייה.
  הציבור היה עייף ושחוק. לא היה מצב שיקום ויתנגד. רבים איבדו מקומות עבודה. ענף המלונאות והתיירות שנמצא ממילא בתחתית סולם השכר, החזיק עצמו בשינייים ובציפורניים. העובדים המאושרים שהמשיכו לעבוד קיבלו שכר נמוך יותר ושתקו.

  אלה מביניהם שכבר עברו את ה-50 בעת הריפורמה, ושגיל הפרישה הוארך להם בשנתיים – חושפים היום את הבלוף הגדול.
  אין קשר בין מה שכתוב בתלוש או בדוחות הקרנות (2% לשנה, שיטת 3 חודשים אחרונים) בולשיט. כשהם מתקרבים לפרישה ומנסים לברר אל מה הם הולכים מתברר:

  שימו לב! הפנסיה שיקבלו נמוכה ב סדר גודל של 25% ממה שהיו זכאים לו אם היתה מחושבת לפי הנתונים שהזכרתי.
  בפועל השתנתה לגמרי שיטת החישוב. מדובר בשיטת ממוצעים שהבסיס שלה הוא שנת הריפורמה, דהיינו ימי האינתיפאדה שנגסו במשכורות עובדי התיירות ורבים אחרים.

  אף אדם מן הישוב לא יודע איך בדיוק עושים את החישוב. השיטה מסובכת ומזמינה אין ספור הטעיות וטעויות.

  על כך יש להוסיף כמובן את התנודתיות בשוק ואת הנגיסות ב-2008 ואלה שמתרגשות עלינו בעצם ימינו אלה.

  למרות העלאת גיל הפנסיה מגלים היום עשרות אלפי אנשים שהם הולכים ומתקרבים לימים שבהם תהיה הכנסתם מהפנסיה נמוכה בשיעור ניכר משכר המינימום ותעמוד הרחק הרחק מתחת לחמישים אחוז משכרם היום.
  אולי לצעירים שבינינו יש עוד דרכי מפלט. איזה קומבינת אנטי קומבינה. לא למבוגרים.
  רואה חשבון שמכיר את הנושא יוכל מן הסתם להעיר עיננו בצורה שיטתית יותר.

  אבל מה, נתניהו שחרר לדפוקים את מחנק האשראי. נו מה. איך יחיו בלעדיו וממה יתפרנסו הבנקים שאיבדו את קרנות ההון?

 3. א. קוריאל :

  אין ברירה אלא להעיף את שלטון ההון והביטחון, ולהחליפו בשלטון העובדים האיגודים והשלום.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  השאלה החא לא רק מה יהיה עם הפנסיות שלנו ומי יממן את בריאותינו בזיקנתינו!
  השאלה היא איפוא כל הכסף שנבזז ונשדד ב-ב30 שנות ההפרטה,תיכנוני- מס,רגולציה משת"פית טייקונים,נכסי ציבור שניתנו במתנה לטייקונים ונמכרו במחירי ספסרות.?
  מה שבטוח שהוא מזמן לא בארץ.
  עובדה ,כאשר צריך לממן כביש 6,או רכבת לאילת,או תחנות כח "פרטיות",או שותפה "פרטית" למיזם הסיבים של חברת חשמל,אז הכל תלוי במענקים ממשלתיים ובמימון ציבורי
  .
  פושעי ההפרטה בראשות הליכוד וביבי,נמצאים פה רק כדי לבזוז.לא כדי כדי להשקיע בכלכלה הריאלית.

  מאחורי ההלוואה של בנק לאומי בסך 2.5 מיליארד ש"ח לאחד "מסכן" שלמה אליהו שקונה את "מגדל" ,מסתתרת אמת פשוטה.
  הציבור שמממן את בל"ל דרך העמלות המנופחות הוא גם זה שממן את הטייקון אליהו.
  אחרי זה יהיה התהליך הידוע של "מחיקת חובות" ,ופחת,ותכנוני מס .
  ואנחנו האידיוטים,הציבור הרחב,מוחים כף ל"חוכמתם" של הטייקונים שאוכלים אותנו חי הן בגיל העבודה ,ובודאי בגיל הפנסיה והידרדרות בריאותנו.

 5. עמית - ה :

  לפחות אי אפשר לומר שנתניהו לא מצליח לעשות את מה שהוא רוצה = להעשיר את העשירים ולענות את העניים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.