חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נשיאת נשק אינה הפתרון היחיד להגברת הבטחון האישי

נושאים מועד ב', משפט ופלילים ב 14.05.12 1:30

עו"ד יהונתן קלינגר חושש שזמינות גבוהה של נשק קטלני יכולה להיות מסוכנת מאוד. בין הפתרונות האלטרנטיביים: הגברת השימוש בנשק לא קטלני, והגדלת כוחות השיטור

0.

אירועי סוף השבוע עוררו לא מעט לחץ: נדיר שבמקום כל כך הומה אדם, כאשר זוג הולך יחדיו, הם יאוימו באמצעות חפץ קהה ויאנסו. הפשיעה הגואה, האלימות ברחוב, הכל יחדיו מעלה שאלה: האם לשאת נשק או לאו. כלומר, נשק (ואקדח אישי, לדוגמא) גורם לך להרגיש בטוח יותר, הוא נותן לך את ההרגשה שאין אדם שיעמוד נגדך, הוא מגדיל את הבטחון האישי שלך, והוא מסוכן, בעיקר. התחושה האמביולנטית שיש לי כנגד נשק אישי בדיוק הבעיה האמיתית.

1.
כלומר, אם נצא מנקודת הנחה שרק אנשים הגונים נושאים נשק, אין לנו כל צורך בנשק. מנגד, אם ההנחה שלנו היא שעידוד של החזקת נשק על ידי אוכלוסיות מסוימות גם יכולה להביא ליותר רצח בתוך המשפחה, או לגניבתו ושוד באמצעותו, אז אף אחד לא צריך נשק. לדוגמא, מחקר שנערך לפני מספר שנים מצא כי 47% ממקרי הרצח בתוך המשפחה מבוצעים על ידי מאבטחים או אנשי בטחון עם נגישות גבוהה לנשק. ואכן, הקרבה לנשק מסכנת מאוד: יותר זמינות אומרת גם שיש יותר סיכוי שהנשק יגנב, ישמש לרעה במקרה של תקיפה או ילחץ.

2.
אבל נשק הוא בטחון; הוא מאפשר ניטרול של תוקפים. אם, לדוגמא, לנאנסת ביום שישי היה אקדח, המשטרה היתה צריכה רק לטפל בשאלה האם הירי שלה היתה הגנה עצמית או ירי בכוונה תחילה (שהיא שאלה לגיטימית), וחוסכת לא מעט (בהתחשב בכך שלדעתי אם אכן היה זה אנס אכזר כמו שמתואר בתקשורת, עונש מוות יעשה לו חסד). אלא,שהעברת הזכות המשפטית להוצאה להורג מידי המדינה יכולה לייצר בעיה.

3.
יש גם פתרון ביניים, והוא הגברת השימוש בנשק לא קטלני. גז מדמיע הוא פתרון לא טוב במיוחד, כיוון שהוא יכול לפעול כנגד המותקף\מותקפת לא מעט, אבל שימוש בנשק לא-קטלני יכול להיות איזון ראוי בין ההגנה על החירות האישית הדרושה במיוחד בימים כאלה (לאור אזלת ידה של המשטרה) ושל מניעת שימוש לרעה בנשק. כמובן, שלצד השימוש בנשק צריכות לבוא חובות, כמו דיווח על כל שימוש, הדרכה והרשאה, אבל לאפשר לכל אחד, או אחת, רכישה והכשרה של שימוש בנשק לא קטלני.

4.
נשק לא קטלני לא חייב להיות טייזר (שכנראה יש לו לא מעט סכנות רפואיות/בריאותיות), אלא יכול להיות גם אקדחי גז מדמיע או אפילו פיתוח אחר, שיוכל לעזור.

5.
כמובן שהפתרון הטוב, שמשום מה לא ננקט, ויכול לעזור לבטחון האישי, הוא להגדיל את כוחות השיטור. אם כרגע יש דיון על השאלה מה יעשו עם תוספת החיילים שיובאו כתוצאה מגיוס החרדים, הפתרון הוא פשוט: כולם יופנו לשיטור; כמו שיש חובה לשירות צבאי, אפשר גם להטיל חובה על שירות משטרתי, של שוטרי מקוף וסיור. מבחינת הבטחון האישי, כולנו נרוויח; מבחינת הספין? לא בטוח שזה יעזור למי שרוצה להבחר.

נערך על ידי דורון
תגיות: , ,

6 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | הזכות לזרועות דובים ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. מנחם לוריא :

  יונתן,
  יש רק פיתרון אחד:להגדיל את המשטרה ולטפח אותה והיא כבר תדע מה לעשות.

  כל פיתרון אחר חוסה תחת תסמונת מרגלית צנעני קרי – רשויות החוק גוררות רגליים ולא ממש עוזרות ואז פונים לחלופות – פעם זה משפחת פשע/רשע ופעם זה אלימות אחרת שיש בה סממן של נטילת החוק לידיים.

  בואו נהייה הוגנים: בישראל מותר לשאת כלי יריה אבל לא ממש מותר לעשות בו שימוש מבלי להחשב כמי שנטל חיים ו/או התרשל ו/או נטל את החוק לידיים.

  אני לא מקל ראש בעניין האונס בגן העיר ההיפך – אבל גל האלימות,מרצח ועד "סתם" אלימות, נשק קר או חם לא יהווה פיתרון אלא רק קטליזטור להחמרת האירועים כדי נטילת חיים. לאזרח מן השורה אין את הכלים ואת הידע מתי נכון ומתי לא נכון להשתמש בכלי ירייה ו/או בנשק קר לרבות סכין – אם כבר מדקדקים בקוצו של יוד.

  הפתרון פשוט: להגדיל את כוח האדם ואיכותו במשטרה והיא תדע מה לשעות ולהפסיק ליבש אותה ואח"כ לצקצק בשפתיים כשחייו של אזרח ניטלים באירוע אלימות. וגם,לכל הרוחות, כשכבר קוראים למשטרה שתואיל בטובה להגיע לזירת האירוע וגם לטפל ולא לחפף.

  מנחם.

 3. יונתן כ. :

  אbי לא חושב שמישהו בכלל הציע שנשיאת נשק אישי היא הפתרון,למרות שאני בטוח שיש כמה אמריקנופילים שחושבים שזה הפתרון.

  גם נשק לא קטלני הוא לא פתרון,הפתרון היחיד זה להגדיל את המשטרה והמשמר האזרחי וומערכת המשפט.

 4. יובל מיכאלי :

  ואני חושב שהבעייה היא לא בנשיאת נשק אלא בנוכחות המשטרה ברחובות המדינה העיברית .
  אותה הבעייה קיימת גם בנושא משטרת התנועה.
  אין לנו שוטר עיברי ברחוב שמפטרל ברחוב כמו "הבובי" באנגליה, עם זאת זה כבר לא מספיק מה שכן צריך להיות זה גם סיור רגלי וגם סיור רכוב לפי תוכנית יזומה של כל תחנה בכל איזור לא יתכן מצב שבו תמיד מופיעים המפקדים אחרי ולא מגיעים לזירה בקריאה נואשת לעזרה לצערי וזה הוכח שנוח לשבת בתחנה ולאסוף את הפירות כלומר לרקוד על הדם שלנו והלתפאר ב"הישגים" ולא במניעה.
  צריך גם לשנות את החוק בישראל ולהוציא להורג את מי שחושב שלקח חיים של מישהו בכל אמצעי ולהוציא את סעיף ההריגה (כוונה) מספר החוקים,
  פתרון מספר אחד- להוציא את כולם כולל המפקדים לרחובות לסיור רכוב בשעות לפי תוכנית.
  פתרון מספר שניים-הקמת גוף חיצוני בלתי תלוי שיבדוק אם הם יוצרים מניעה ומגיעים לזירת האירוע
  פתרון שלישי-עונש מוות מיד אחרי הרשעה, דין מהיר עונש מוות פומבי שידע כל מי שהולך לרצוח שזה העונש שהוא יקבל כולל חיוב ההורים בקנס כספי גדול על חינוך לא הולם (כמו בסין)או להרוס את ביתם נכון לא אנושי אבל אבא שמחנך ילד לאלימות צריך לדעת שגם בו זה יפגע והכל מתחיל מהבית.
  ככלל אני לא רוצה ולא חייב לטייל עם נשק יש פה משטרה שאמורה לספק לי בטחון אם ניצור לחץ הם יתחילו לעבוד מחוץ לתחנה מחוץ לניידת מחוץ לשולחן בשטח וכולם כולל קצינים כמו בצהל שאנשי קבע כולל סגני אלופים יוצאים לשמור בהתנחליות (ושלא יובן שאני בעד הכיבוש) אלא כדוגמא בלבד.
  למשל אותה הבעייה היא גם במשטרת התנועה אין ניידות על הכביש תמיד תמצא אותם בצומת ליד תחנת אוטובוס בודק רשיונות 2 ניידות חונות 4 שוטרים שאלתי אותם פעם למה ניידת אחת לא על הכביש ענו"אנחנו צריכים להגיש דוחות על זה אנחנו נמדדים"…זה מסביר הכל…..

 5. עמית-ה :

  יובל
  בחינה של שיעורי הפשיעה בעולם מגלה כי ככל שהעונשים קשים יותר כך עולה רמת הפשיעה.
  אם נגביל את עצמנו לחברה אחת, ניקח לדוגמא את החמרת ענישה בתקופת רונלד רייגן בארה"ב, נראה שיחד עם החמרת הענישה עלתה הפשיעה.
  ולמרות דברי, פשיעה נובעת מהרבה סיבות ואין שום הוכחה שזה תלוי ענישה או חוסר ענישה, היתרון היחיד של ענישה חמורה הוא תחושת נקמה.
  למי שמחפש תחושות כאלו מומלץ למצוא נחמה במשחק מחשב.

 6. מנחם לוריא :

  מה שכתבתי פה: http://www.blacklabor.org/?p=32531 הודעה מספר 8 תקף גם כאן.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.