חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בעיות והזדמנויות בגז הטבעי

נושאים בריאות ואיכות סביבה, התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 6.05.12 1:18

סקירה קצרה על שיטות חדשות להפקת גז והעברתו בצורת נוזל, על בעיות הרווח הנמוך של תאגידי הגז בארה"ב ועל עלותו הנוחה ליצרני החשמל

מאת: אמנון פורטוגלי

חורף חם בארה"ב, אשר צמצם את השימוש בגז לחימום, יחד עם הפקת שיא של גז בארה"ב הביאו לירידת מחיר הגז הטבעי לרמות שלא נראו מזה עשור, פחות מ-2 דולר למיליון יחידות תרמיות ((BTU. עכשיו יש חששות כי מתקני אחסון הגז, המלאים לרמות שיא לתקופה זו של השנה, עשויים להגיע בקרוב למלוא הקיבולת, שיאלץ את תעשיית הגז לשרוף את העודפים, ולהוריד את מחיר הגז עוד יותר בארה"ב.

המצאת תהליך ה- fracking והשיפורים המתמידים בטכנולוגיות המעורבות בתהליך זה, פתחה לתעשיית הנפט והגז, גישה למשאב טבע עצום בארה"ב, והביאה שם למהפכה בתחום האנרגיה שתתפשט בכל העולם. ההתלהבות מתהליך זה יצרה מעין 'בועה' של קידוחים והביאה להפקת גז  בהיקף שעלה על הביקוש והמחירים צנחו. כתוצאה מכך חברות אנרגיה הממוקדת על גז טבעי, חברות פחם, תעשיית סולארית, חברות לבניית טורבינות רוח, ואחרות שלא יכולות לשגשג במחירים הנוכחיים של גז טבעי נפגעו.  פעילויות קידוחי הגז צונחות והפקת הגז צפויה לקטון, עד שמחיר הגז יחזור לרמה של כ 3 – 4 דולר למיליון יחידות תרמיות שעל דעת מומחים הינו מחיר שיאפשר רווחיות נאותה לחברות האנרגיה.

לתהליך  fracking, יש כמה בעיות. קידוח בארות אלה הוא יקר יותר מקידוחים קונבנציונליים.  כמו כן, הפקת גז מבארות אלו פוחתת בחדות לאחר מספר חודשים. אחרי שנה התפוקה יכולה לרדת ב-75%  מהתפוקה המקורית,  ואחרי 18 חודשים, ב- 90%. כדי להגדיל את התפוקה צריך להשקיע יותר כסף. ניתן ל'החיות' את הבאר ע"י פרקינג חדש, שיחייה את הבאר למשך כמה חודשים, אבל בסופו של דבר יהיה צורך לקדוח באר חדשה בקרבת מקום, כדי להתחיל את המחזור מחדש.
לעומת זאת בקידוח גז קונבנציונאלי, אחרי עלויות קידוח חד פעמיות, באר הגז מייצרת זרם מתמשך (כמעט) של גז במשך שנים רבות, המאפשר למשקיעים להחזיר את ההשקעה המקורית ולהרוויח לאורך זמן. ההיגיון הפיננסי דומה, ההבדל הוא שבתהליך פרקינג הזמן נמדד בחודשים או שנים ספורות, במקום שנים. לפיכך, מחיר הגז צריך להיות גבוה ממה שהוא כיום.

בשווקים הבינלאומיים, גז טבעי הוא מצרך יקר. יפן, לדוגמה. תוציא בקרוב מפעילות את האחרון מ-50 הכורים גרעיניים שלה לתחזוקה (ארבעה כורים נהרסו ב Fukushima). אך בשל התנגדות מקומית, אף אחד הכורים לא חזר לפעילות.  יפן עומדת בפני מחסור בחשמל, ובוחנת כל חלופה זמינה, כולל הפעלה מחדש של תחנות כוח ישנות הפועלות על גז. לצורך זה יפן מייבאת גז טבעי נוזלי (LNG) ממדינות אשר השקיעו הרבה במפעלים להנזלת גז.  בארה"ב, המפיקה הגדולה ביותר כיום של גז טבעי בעולם, עדיין אין מתקני הנזלה ולא ניתן לייצא גז טבעי, אם כי יש לה מסופי יבוא לגז טבעי נוזלי, המשמשים עכשיו  לאחסון.  כתוצאה מכך, גם בכלכלה הגלובלית הנוכחית,  נוצר הבדל מהמם במחירי הגז. גז טבעי לשוק היפני נסחר לאחרונה ב 16.50 $ למיליון יחידות תרמיות, ואילו במסוף הנרי Henry Hub  בארה"ב הוא נסחר   ב- 2.28 $ למיליון יחידות תרמיות.  חברת החשמל מתכננת לרכוש גז טבעי נוזלי במחיר (כולל עלות החכרת המתקנים) הנאמד ב 16 עד 18 דולר למיליון יחידות תרמיות . זה מחיר גבוה יחסית למחיר הגז הטבעי שתרכוש חברת החשמל משותפות תמר שעומד על כ-5.3 דולר למיליון יחידות תרמיות, אך בהיעדר חלופות אחרות עדיפה חלופת ה- LNG על השימוש היקר והמזהם בסולר ומזוט שמחירם שווה ערך ל-25 דולר למיליון יחידות תרמיות.

המחיר הנמוך של גז טבעי בארצות הברית החל להשפיע על תעשיית החשמל בארה"ב בצורה דרמטית. דוח ייצור החשמל Electric Power Monthly  מאפריל 2012, משווה את פברואר 2012 לפברואר בשנה שעברה, ומורה על המעבר המסיבי לשימוש בגז טבע לייצור חשמל:
• ייצור חשמל בתחנות כוח פחמיות ירד ב- 17.7% ל GWh 113,831, והיווה 36.7% מסך כל החשמל שנוצר, לעומת 44.1% בשנה שעברה. נראה שהתפיסה הישנה כי 50% מהחשמל המיוצר בארה"ב מגיע מפחם, אינה נכונה, לעת עתה.
• ייצור חשמל בתחנות כוח הפועלות על גז נסק ב-38.6% והגיע ל GWh 91,260, והיווה 29.4% מסך כל החשמל שנוצר לעומת % 21 בשנה שעברה.

הקטנת השימוש בפחם לייצור חשמל הביאה לירידה ניכרת בהובלת הפחם ברכבות בארה"ב. דוח התעבורה ברכבות מה-3 למאי מורה על ירידה של 11.3% בהובלת פחם ברכבות בארבעה החודשים האחרונים בהשוואה לאותה תקופה בשנה שעברה.  התהליך מתגבר, והדוח מורה כי בשבוע האחרון של אפריל הייתה ירידה של 16.6% בהובלת פחם לעומת אפריל 2011. הירידה הגדולה ביותר של הובלת פחם בהשוואה לשנה קודמת.

המעבר המסיבי הזה משימוש בפחם לשימוש בגז טבעי לייצור חשמל, יימשך כל עוד מחיר הגז ישאר נמוך, וישיג את מה ששוחרי איכות הסביבה ביקשו זמן רב, צמצום התלות של ארה"ב בפחם לייצור חשמל והקטנת זיהום האויר.  יחד עם זאת, המחיר הנמוך של גז טבעי עושה שמות בקרב תאגידי האנרגיה. אלו היכולים, עוברים מקידוחי גז לקידוח נפט, אחרים מחויבים חוזית לקידוח והפקה של גז, אחרת הם מסתכנים באובדן חוזי החכירה שלהם. בשיא קידוחי הגז ב-2008 , היו מעל 1,600 מתקני קידוח Rig  של גז טבעי בארה"ב, ובקיץ האחרון הוא התייצב בסביבות 900.  אבל מאז, זו כבר נפילה חופשית. בשבוע האחרון מספר מתקני הקידוח ירד ל 613, סימן ברור כי המחיר הנוכחי של גז טבעי אינו בר קיימא.  עם זאת, בשל עיכוב משמעותי בין הירידה במספר מתקני הקידוח והירידה בהפקת הגז, כמויות הגז שיופקו ימשיכו להיות גבוהות ומחירי הגז נמוכים. בעוד שיצרני החשמל ימשיכו ליהנות, נראה שהבעיות של תאגידי האנרגיה בארה"ב עדיין לא הגיעו לשיאן.

אמנון פורטוגלי

חוקר במרכז לצדק חברתי ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים

המכללה החברתית כלכלית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.