חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות מוחמצות

נושאים דעות, פוליטי ב 1.05.12 6:09

במערכת הפוליטית מתחילים להיערך לבחירות מוקדמות, אולי באוקטובר. ק. טוכולסקי מנתח את המצב הפוליטי וקובע שהתזמון מאוד נוח לימין. מה על השמאל לעשות?

חסד גדול עשו מפלגות האופוזיציה לבנימין נתניהו, הוא חיפש כל דרך אפשרית להגיע לבחירות בלי להיות היוזם שלהם ולשם כך הפבלוביות של מופז, יחימוביץ וגלאון הספיקה. מפלגות האופוזיציה שמשמאל לשלטון הגישו הצעות לפיזור הבית והימין קפץ עליהן כמוצא של רב, ובצדק. ביבי מתכונן ל-2013, השנה שבה הוא יחזור להיות חביבו של נחמיה שטרסלר. הנה לקראת חגיגות העשור לתוכנית הכלכלית שהנחיתה מהלומה על העובדים ומקבלי הקצבאות, מתכוון הקוסם לחדש ימיו כקדם. חשכת ענני המשבר הכלכלי המתקרב לישראל כבר די גלויה ואם הבחירות היו מתקיימות במועדן ביבי כבר היה צריך להסביר אבטלה גבוה, קיצוצי קצבאות ופגיעה ברמת החיים, אבל עכשיו זה זמן מצוין ללכת לבחירות. בחירות בהן יעסקו בחוק טל ובאיראן ולא במשכנתאות וזכויות עובדים. בחירות בהן מפלגות משרתות הון מהמרכז יספקו לביבי קואליציה נטולת חרדים/חברתיים שתאפשר לו שוב להכות בעובדים ובנתמכים. מספיק לקרוא את הסקרים בכדי להבין לאן ביבי חותר, הנבואה אמנם ניתנה לשוטים אבל הרשו לי להעריך שהבחירות הקרובות יסתיימו בכינונה של ממשלת ימין מרכז ימין חילונית שאולי המפד"ל תשמש קישוט דתי. החרדים והשמאל מרכז יישארו בחוץ והשלטון יתבסס על תוכנית כלכלית שלעומתה התוכנית של 2003 תראה כמו גן העדן הסוציאליסטי.

הבחירות מגיעות מוקדם מדי ובתזמון שמשרת את הימין. לא חשבתי גם כך שהשמאל הולך לכבוש את השלטון בבחירות הקרובות, קיוויתי שהשמאל יגיע לתוצאה שתאפשר לו להוות אלטרנטיבה, אבל הסיכויים לכך הולכים וקטנים. בחירות עכשיו יאפשרו למפלגות ימין שמכניסות משרתי הון לכנסת על בסיס של הצבעת קולות צפים מהמרכז כשינוי החדשה וקדימה להבטיח לנתניהו שותפות קואליציוניות לא קיצוניות במיוחד מבחינה מדינית מצד אחד ונכונות לכל רפורמה ניאו ליבראלית מהצד השני. כי זה מה שמחכה לנו, בממשלת ביבי השלישית.

מה נשאר לנו בשמאל לעשות? ראשית לא לפתח יותר מדי ציפיות, אלא אם יקרה נס גדול, השמאל לא יעלה לשלטון אבל יש אפשרות ליצור משברי השמאל המונים היום כ-15 מנדטים, מחנה רציני של 30 עד 36 מנדטים. מפלגת עבודה חזקה של 20-24 מנדטים תוכל להוות מפלגת אופוזיציה ראשית, מרצ וחד"ש עם 4-6 מנדטים כל אחת יוכלו להיות שותפות נאמנות באופוזיציה וחלק מהתשתית להחלפת השלטון בעתיד. במערכת הבחירות אסור להיגרר לדיון על חוק טל ואיראן. צריך לדבר כלכלה וחברה, זכויות עובדים ומדינת רווחה, איכות סביבה וצמצום פערים, סולידריות ושלום. צריך לקוות שהעבודה לא תוזמן ולא תזמין את עצמה לקואליציה הבאה, צריך לקוות שבמקום לריב האחד עם השני על קולות בודדים יתמקדו מפלגות השמאל בהשבת בוחרים שחדלו להצביע ובהעברת קולות מהמרכז והימין, צריך לקוות שמפלגות חסרות סיכוי בקלפי כמו הירוקים, מימד או דעם לא יתעקשו על ריצה שרק תגרע מנדט וחצי שניים מהמחנה וישתלבו בתוך המפלגות הקיימות.

אחרי הבחירות הבאות יהיה רע, ממשלה רעה יותר ודורסנית יותר כלפי עובדים ונתמכים, כנסת רעה יותר לאומנית יותר ומשרתת יותר של בעלי הון (הלוואי שאתבדה), לכן צריך לעבוד כבר היום על אופוזיציה שמאלית רצינית שתוכל לבנות את עצמה כאלטרנטיבה לשלטון, אם הרבה עבודה רצינית וקצת מזל הבחירות שאחרי הקרובות לא יהיו בעוד 4-5 שנים אלא בעוד שנה שנתיים ואז, אם השמאל בשעה טובה יתחיל לעבוד נכון, כבר יהיה קשה למכור לציבור לוקשים מהסוג שהימין מוכר היום.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , ,

8 תגובות

 1. חקלאי :

  השמאל צריך לוותר על מאבקי האגו ולהתאחד מאחורי שלי יחימוביץ', אחרת אין לו כל סיכוי!

 2. יובל :

  כרגיל, חד ומדוייק.

 3. משתמש אנונימי שאלת הבהרה :

  תקציב 2013, אפשרות של חידוש המחאה בקיץ, הדרדרות היחסים עם העולם הערבי (ר' ערך מצרים וירדן) הבחירות בארה"ב עם סיכוי סביר לקדנציה שניה של אובמה, הבחירות בצרפת (בקרוב נדע בדיוק אם הסוציליסטים עולים), המשבר הכלכלי באירופה שניחוחותיו כבר נושקים באפינו – את כל אלה מעונין ביבי לעקוף מימין ואם השמאל מגיש לו את הבחירות על הצלחת, הוא מעוניין כמובן לטרוף את ההזדמנות.

  תקופת הבחירות תהיה עבורו הזדמנות מצוינת לנווט את השיח למקומות שנוחים לו. לביבי, כפי שכבר ראינו* (והדוגמאות עוד רבות), אין בעייה
  ללוש את העובדות כחומר ביד היוצר.
  כבר חודשים ששריו וחכ"יו המצוינים מתרגלים את הספין של ה"ממשלה הכי חברתית בעשורים האחרונים" , ונכון לעכשיו התקשורת לא יודעת או לא רוצה לדעת איך להתמודד עם הספין הזה. ראינו את זה במונולוג של כרמל שאמה בתכנית הטבע של מיקי מירו, וצפונה.
  עלפי התגובות עד היום לתרגיל הזה, יש לביבי ואנשיו כל הסיבות לשים אותו בפרונט של התעמולה, יחד עם איראן, כשברקע קבלות על פעילות לאומית נחושה – המרקחת כמעט מושלמת.
  כמובן, והלוואי שנתבדה, שזו לא תהיה תקופה מתאימה למו"מ מדיני – כי כלל ידוע הוא, שבחירות בישראל מקפיאות את העולם מלכת……..

  שלי יחימוביץ עם כל הערכתי אליה תצטרך להיות עוד הרבה יותר מתוחכמת מול הבליץ שנתניהו מכין פה לשמאל.
  ואני תוהה ביני לביני איך צריכה הרשת החברתית להתארגן ואם יהיה לה מספיק זמן.

  *"השלב השני, לדברי נתניהו, היה רפורמה בקרנות הפנסיה. לדבריו, קרנות הפנסיה היו במצב איום, אבל רובן לא היו על סף קריסה מיידית, ויכלו להמשיך להתקיים עוד עשרות שנים באותה מתכונת. "הסכנה לא היתה קריסה, אבל ההזדמנות היתה ליצור שוק אג"ח בישראל שפותח פתח לשוק הון אמיתי. המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים".

  http://www.themarker.com/markets/1.456692

  ואכן, משקי הבית הקטנים, אלה עם המרפסת של הריפורמה יודעים לזהות כלכלה צומחת על גבם. או שלא.

 4. לקסי :

  נתניהו, 2007:
  http://www.themarker.com/markets/1.456692
  "… המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים".

  ועכשו? איזה אשראי יש למשקי הבית ולעסקים הקטנים? אחרי שהעשקים הגדולים "שיחקו להם אותה" בתספורות למיניהן?

 5. משתמש אנונימי שאלת הבהרה :

  NO יש להם אופציה למרפסת סגורה (הבתים החדשים כבר מתוכננים כך שסגירת מרפסת היא בלתי אפשרית בכלל 🙂 אם כי מי יודע מה ימציא הראש היהודי 🙂 ).

  השאלה היא אם תחת הבחירות יקל או יקשה על איש המכירות של המרפסות להעביר את הריפורמה בתכנון.

 6. נ. :

  אפשר לסמוך על ביבי, שידע איך להתגרות בפרסים, בלבנונים ובעזתים, כך שירימו לו להנחתה אג'נדית מתאימה. זה הזמן לשבח את הגנרלים שמתריעים ולעודד את שכמותם לצאת מ"הארון הפטריוטי" שלהם, כדי לנטרל את חרחורי המלחמה הצפויים.

 7. לקסי :

  האדריכל מוכר הרהיטים ותכנון המרפסת

  להערכתי הוא ירדים עכשו את הדיון בחוק ה(אין) תכנון ו(יש) בנייה, שיוצר רעשים נגדו.
  אם צריך להחיל חוק רציפות הוא ידאג לזה.
  ואם חלילה ייבחר* להיות רוה"מ (רוש הממשלה) הוא יעביר אותו בכנסת הבאה.
  אז בואו ונסיר את החמיצות ממצב הרוח ומהבחירות. הן לא מוחמצות!
  בואו ונילחם למימוש התרחיש של נדב*
  _____________
  *אפשר גם אחרת, ראו כאן:
  http://nadav.blogdebate.org/archives/%D7%92%D7%91%D7%A8%D7%AA%D7%99-%D7%A8%D7%90%D7%A9-%D7%94%D7%9E%D7%9E%D7%A9%D7%9C%D7%94-%D7%99%D7%97%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%91%D7%99%D7%A5

 8. משתמש אנונימי שאלת הבהרה :

  הדיון בבלוג של נדב בהחלט מעניין, אבל אין בו התייחסות למה שציינתי למעלה, כלומר:
  ההערכה שהבחירות הבאות יעסקו הרבה בשאלה החברתית כלכלית היא אמנם לגמרי ריאלית, כי עובדה שהיח"צנים של הליכוד כבר עובדים חזק בכיוון.

  כאשר שרים וחכים של הליכוד חוזרים ומדקלמים את המנטרה: "המממשלה הזאת היא הממשלה היותר חברתית מזה זמן רב", ברור שלא מדובר באיזה אקט ספונטני מבודד,

  כאשר הם מדקלמים את המנטרה הזו תמיד בצירוף איזה דוגמה שלא לגמרי ברור אם היא נכונה עובדתית,

  כאשר הם מצליחים להעביר את המנטרה הזאת בקלות בכל אמצעי התקשורת ללא תגובות ביקורתיות וכמעט ללא שאלות מצד המראיינים,

  כאשר ברור שבמערכת הבחירות המנטרה הזאת תזכה להגברה בליווי מספר רב של דוגמאות ל"הוכחה", תוך פיזור מסך עשן מבלבל (מושגית, עובדתית, עקרונית, למשל: הזינוק במחירי החשמל יוצג כנובע מכוח היתר של ועד עובדי חברת חשמל שמסכלים כל ריפורמה הכרחית בתמיכת ההסתדרות של עיני ושל שלי + יותר מרמז של קריצה לקשר בין החבלנות של הנ"ל והאי וודאות מסביבנו וההשפעה על מחיר הגז, שמחייבים ריפורמה יותר מתמיד),

  כל זה – כבר קורה מזה מספר חודשים, לא המצאתי כאן כלום, וזה יתעצם במהלך מערכת הבחירות.

  נדמה לי שאני לא מזהה לכך תגובה הולמת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.