חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סרט על האירועים בעכו – ליצירה האומנותית יש תפקיד חברתי

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 23.10.08 5:06

במאי הסרט "עיר מקלט", יוסי רבך כתב  לראש הממשלה, לשרים, לח"כים ולעיתונאים, והתריע על העתיד להתרחש בעכו. המכתב נכתב מתוך תקווה לשינוי בתודעת נציגי הציבור כלפי היצירה הישראלית, וכותבו מקווה שהמקרה שלו יהווה נקודת ציון משמעותית בתמיכה ביצירה הישראלית באמצעות חוק הקולנוע

מכתבי זה נובע מהצער המצטבר על האירועים בעיר עכו, ביום כיפור האחרון, ומהזלזול כלפי הסרט שלי "עיר מקלט", שבדיעבד מתגלה כסרט נבואי לכל דבר. העיתוי המאוחר של מכתבי נובע מהעובדה שלא רציתי ללבות את אש האירועים, ולהוסיף שמן למדורה בזמן המהומות.

כידוע, כחודשיים לאחר ההקרנה של הסרט, בערוץ 1, התרחשו האירועים הקשים בעכו. לדאבוני, רק אחריהם התחלתי לקבל תגובות הולמות ופידבקים ראויים כמו: "וואו, הסרט היה ממש נבואי", "חבל שלא הקשיבו לך", איזו בושה שכך התייחסו לסרט", "זה נורא שלא שילמו לך כראוי על השידור של הסרט", "אם היו מקשיבים לך אז הכול היה נמנע", וכדומה.

כתבתי לעיתונאים, לכל חברי הכנסת, לראש הממשלה, לשרים, ולראשי הערים ובראשם ראש עיריית עכו. התחננתי שיעשו מעשה רגע לפני שמשהו מחריד יקרה בעכו ובארץ כולה. אפילו הצעתי לדובר עיריית עכו לפגוש אותי, והכנתי הצעות קונקרטיות לשיפור המצב בעיר, לדו-קיום, אבל כנראה שיוזמתי התקבלה שם כלא פחות מהטרדה.

התגובות, לרוב, היו בין "תודה ואנחנו מזדהים איתך" לבין "איזה נודניק…". באתר "עכונט" אף קיללו אותי וכתבו שאני במאי "דפוק" ונביא זעם שיש לדחות אותו. גם ח"כ עיסאם מחול, שכל כך מתפאר בכך שצפה את שהתרחש בעירו, אפילו לא טרח לצפות בסרט ולהגיב עליו. והשיא היה כשכתבו לי באתר "עכונט" שבחרתי בגיבור(נסים) הזוי- באדם שלא מייצג את העיר עכו, ושהתמקדתי רק ברע שבעיר.

אז לכל המקטרגים אני יכול היום לספר שאותו גיבור הזוי, נסים טקיאר, יצא מהאירועים בכיפור כגיבור הרואי וכעושה נסים. כי הוא זה שהציל את האב תאופיק ג'מאל ובנו (וכנראה שגם את כל העיר והמדינה), שנכנסו בכיפור עם רכבם והציתו את המהומות. הוא החביא אותם והגן עליהם בגופו מפני לינץ', ואף זכה לתודות מאותו תאופיק ג'מאל בראיון שהעניק ל"ידיעות אחרונות". לסגירת מעגל שכזה גם אני לא ייחלתי, ואולי יש לזקוף אותו לשם שמיים.

כל כך כואב לי כי אני בטוח שלו היו מתייחסים אלי ולסרט ברצינות, האירועים (או לפחות חלקם) היו יכולים להימנע. כי זהו כוחם של סרטים – לנבא לעיתים את שעלול להתרחש. זהו כוחם של סרטים שיוצריהם פועלים "מן הבטן" ועובדים מתוך האינטואיציה כדי להתריע על סכנות צפויות. לנו היוצרים יש תפקיד מכריע בעיצוב החברה, ואילו היו נותנים לנו מעט יותר מקום וכבוד, אולי המצב החברתי בארץ היה נראה אחרת.  

הדוגמא של הסרט שלי, והיחס המשפיל אליו מצד גופי השידור, יכולים לשמש את אילו שנלחמים למען היצירה הישראלית, המנבאת לא פעם את רחשי לבה של החברה. יש לנו תפקיד חברתי מכריע. אבל בימים טרופים אילו, תכניות הריאליטי והבידור דורסות אותו ומאפילות עליו בתכנים מטופשים ובידוריים.

אמנם גם אני אוהב בידור וסתם תכניות שמעבירות את הזמן, אבל האיזון בלוח השידורים הופר והורס את היצירה הישראלית החברתית. המצב חמור וקשה עד כדי כך שאני כיוצר…… לא יכול להתפרנס מהיצירה שלי, והדוגמא לכך היא עצם העובדה, שעל הסרט הזה, שעמלתי במשך שנה וחצי קיבלתי רק סכום….. שמחציתו הוצא על מיקס, סאונד ואון ליין.

זו תופעה שצריך לשנותה בדחיפות. מאחורי הכותרת של הבמאי והמפיק, ברולר של הסרט, מסתתר אדם שצריך  לפרנס משפחה, שהמצב הקיים לא יכול לאפשר לו למלא את תפקידו ולממש את יעדיו החברתיים. זו בושה. במדינות אחרות יוצרים שכמוני זוכים לא רק לכבוד, כי אם לפרנסה ברוכה, לשקט נפשי, ולעידוד ליצירה החברתית.

ואם למישהו מקברניטי המדינה הזו אכפת, אז צריך להיעשות מעשה למעננו היוצרים.  אני רק עוד דוגמא אחת מיני רבות. כמוני ישנם עוד יוצרים רבים שנעים על קו העוני ולא יכולים לממש את ייעודם. נכון, ישנם גם אחרים הרואים ברכה ביצירתם אך רובם, לצערי, נמנים על הז'אנר הבידורי.

כל שנשאר לי הוא להצטער שלא התייחסו אל פניותיי ברצינות, ולא נעשו מאמצים לשנות את המצב בעכו. עכשיו כל ה"חכמים" הופכים עולם כדי לצאת ידי חובה. אני כמובן מתפלל שהפעם יעשה מעשה רציני כדי להציל את הדו-קיום הגוסס בעיר עכו, ובעוד ערים מעורבות אחרות. לדעתי זוהי רק עוד התרעה למה שעלול להתרחש לא רק בערים מעורבות כמו עכו, כי אם בכל הארץ. זוהי עוד התראה בדיוק כפי שהמלחמה האחרונה מהווה התראה ורמזור אדום לחברה שלנו, שהפערים הכלכליים והחברתיים בה הם מהמובילים בעולם.

אני  מקווה שבעתיד יבינו יותר את תפקידם של היוצרים ויכולותיהם לנבא, להתריע, ולהזהיר את קברניטי המדינה הקטנה שלנו מפני תחלואי החברה.

 בכבוד והערכה

יוסי רבך

http://www.youtube.com/watch?v=nYgqlQltjfc

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. דליה :

  יוסי רבך
  לידיעתך, ביום שני 27 באוקטובר בשעה 11.00 ייערך דיון בועדת החינוך על הקיצוץ בתקציב הקולנוע.

 2. אייל :

  יוסי רבך הוא אדם מסכן.
  מההכרות האישית איתו, אדם שלא נאמן לסובבים אותו, חסר כבוד מינימלי לאנשים, ויותר מהכל – שקרן.

  לפעמים כמה מילים יפות שמתחברות היטב ביחד לא מספיקות.

 3. יוחאי :

  מר אייל,
  אתר עבודה שחורה אינו במה להשמצות אישיות ובטח לא השמצות אישיות ואנונימיות.
  אתה מוזמן לחזור בך מההשמצות. אחרת התגובה תימחק.
  תודה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.